SCOUTING WAAROM Scouting op de drempel van goud! Op weg naar Kerst en weer een nieuw jaar... Scouting Moergestel wenst iedereen hele fijne kerstdagen en een voorspoedig Nieuwjaar! PAGINA 7 Als scout zijnde moet je op een gegeven moment ook zelf je eigen kostje kunnen klaarmaken. Koken dus, maar lekkere cupcakes maken vinden ze ook helemaal niet erg. Opgericht in 1963 met als initiatiefnemer kape laan de Bonth. Deze was van 1961 to 1964 kapelaan in Moergestel. In eerste instantie enkel nog een welpengroep (jongens tot 10 jaar), maar al snel gevolgd door een verkennersgroep (jon gens tot 14 jaar). Helaas was de levensduur niet lang en van deze groep laatste groep. In 1968 is er uitbreiding met een kaboutergroep (meisjes Dacht iedereen dat alleen de kinderen gek waren op smullen van zelfgebakken pepernoten, nee de leiding zelf lust er ook wel pap van. ding of als bestuurslid, als beheerder of klusser, allemaal hebben ze hun steentje bijgedragen. Ja, achter al die kinderen die iedere week weer met veel plezier naar de scouting gaan staan veel mensen iedere week klaar. Als leiding natuurlijk heel zichtbaar, maar andere echt op de achtergrond, maar wel heel nodig. Met deze krant sluit 'Moergestel-Nieuws' het jaar 2012 af. Het is de 47e editie in 'n jaar waarin weer veel gebeurd is, ook op plaatselijk niveau. Kijk daarvoor maar eens naar het foto-overzicht op de pagina's 9 en 15. We hebben natuurlijk weer een selectie moeten maken uit het totale aanbod. Er waren weer evenementen, huldigingen bij verenigingen of personen die in het zonnetje werden gezet, beken de personen die ons ontvielen, enz. Het is echter onmogelijk die allemaal opnieuw een plekje te geven. Het jaar 2013 zal in ons altijd bedrijvige dorpje niet anders zijn dan het nu bijna voorbije jaar. 'n Dorpje waarvan de inwoners zó graag zouden willen dat 'n grote 'schandvlek' gaat verdwijnen die al zovele jaren 'n doorn in het oog is. Zullen wij ons aan een voorspelling wagen? Het zal, zoals we vorig jaar al schreven, niet nodig zijn, want waarschijnlijk denkt het merendeel van u er hetzelfde over als wij... Laten we ons eerst echter op gaan maken voor de komende feestdagen: Kerstmis en de overgang naar weer een nieuw jaar. Dat het voor u allen mag brengen wat u ervan verwacht! Ravotten leidt wel eens tot een kliederboel. Helemaal niet erg, opruimen moet je ook leren. strijden tussen de verenigingen onderling. Om geolied te draaien wordt veel aandacht besteed aan het maken van programma's en er moet ook vergaderd worden, er komt structuur. Ook de huisvesting (werk achter de schermen) is door een beheerdersgroep meer dan dik voor elkaar gemaakt. Niets staat ons dan nog in de weg om zo jaren door te gaan, maar dan... 10 oktober 2008. Het is een zwarte dag voor de scouting in Moergestel. Kees van de Loo die, met name vanaf de jaren tachtig, met alle leiding zo hard gewerkt heeft aan de scouting komt te overlijden. Kees was zon dermeer de drijvende kracht achter de scou ting. Een scoutingman pur sang waar we nog regelmatig aan denken. De kinderen luisteren altijd heel goed naar de leiding, wel is het natuurlijk geweldig als je ze te grazen kunt nemen. Overvliegen, de term die we gebruiken als je van de ene naar de andere groep gaat vindtjaarlijks plaats na de zomervakantie. Dit jaar waren we hiervoor een weekend te gast in de blokhut van scouting Waalwijk (en zaten zij in Moergestel wat zo goed beviel dat ze volgend jaar hier welk een hele week willen zitten. Niet gek natuurlijk met zo 'n mooi dorp). leden altijd van harte welkom. Kom vooral vooraf eens een kijkje nemen. Draai eens een opkomst mee. Snuffel ook eens rond op onze site www.scoutingmoergestel.nl en blader eens door ons rijke fotoalbum heen. Watje voorna melijk tegen gaat komen zijn kinderen die plezier hebben, die inspannend bezig zijn, die springen, dansen, lachen, ravotten, en iedere week weer wat anders meemaken. Daar vindt je ook alle informatie over de verschillende groepen. Dat moetje meemaken en komend jaar zullen daar meer dan voldoende gelegenheden voor zijn. Naast datje iedere week in ons clubhuis terecht kunt, hebben we voor ons 50 jarig bestaan een jaarrond programma gemaakt met activiteiten die voor alle kinderen toe gankelijk zuilen zijn. Zo zullen we meedoen met de carnavalsoptocht, gaat Moergestel meemaken wat St. Joris nu voor scouting betekent, hebben we plannen voor op de jaarmarkt, tijdens de avond 4 daagse zal er door de scouting iets opgenomen worden in de route?????, een reünie wordt georganiseerd en gaan we een heuse griezeltocht organiseren rond Halloween. Houd Moergestel Nieuws hier voor in de gaten. 2013 wordt een druk jaar voor onze vereni ging en we hopen dat straks nog meer kin deren kunnen zeggen waarom daarom is. daagt je uit om kennis te maken met die wereld waar meer dan 100 jaar geleden een Britse kolo nel, Lord Baden Powel, de aanzet voor heeft gegeven. Een aanzet die in Nederland geleid heeft tot de grootste jeugd en jongerenvereniging in Nederland. Maar liefst 90.000 jeugdleden en 20.000 kaderleden die week in week uit bezig zijn met een afwisselende en plezierige vrij etijdsbesteding. Oh ja, wereldwijd zijn dat er 32 miljoen in 160 landen. Toch wel iets bijzon ders dat scouting. Hoe is dat dan toch in Moergestel begonnen? tot 10 jaar). Een gidsengroep (meisjes tot 14 jaar) volgde snel. De verkenners deden weer een poging in 1971, maar dat duurde slechts 4 jaar, toen was deze groep al voor de 2e keer ter ziele. In 1979 wordt een derde poging gewaagd een verkennersgroep op te starten en hier geldt dan blijkbaar wel het spreekwoord want deze derde keer is wel succesvol. Vanaf de jaren tach tig gaat het bergopwaarts. In 1986 gebeurt er heel wat. Hadden we daarvoor gescheiden groe pen voor meisjes en jongens, vanaf dat jaar vol gen we als één van de eerste groepen in de regio het beleid van scouting Nederland. We gaan gemengd draaien. Welpen en Kabouters heten voortaan Esta's (wat nu weer omgezet is in Welpen), Verkenners en Gidsen gaan verder als Scouts. Verder krijgen we uitbreiding met de groepen Bevers (kinderen van 5 tot 7 jaar) en Explorers (jeugd van 14 tot 18 jaar). De jaren negentig en begin 2000 laten een stabiele en immer groeiende club zien. Veel leiding blijft lang hangen en ook jeugdleden willen na de laatste groep graag als leiding aan de slag. Ook in de regio wordt samengewerkt tijdens wed- Vandaag zijn we een vereniging met een groeiend aantal jeugdleden. Gelukkig ook een groeiend aantal leiding want zonder leiding wordt het wel lastig. Zij zullen toch iedere week een pro gramma moeten maken voor de kinderen. Pro gramma's die altijd een scouting inslag hebben "afwisselend en plezierig, leerzaam, maar niet schools. Die leiding komt vaak uit onze eigen gelederen. Begonnen als jeugdlid en scouting "in het bloed" gekregen. Nieuwe leiding wordt begeleid door groepsbegeleiders en praktijkbe- geleiders, deze hebben dan weer trainingen om zo de leiding te motiveren, informeren, adviseren en nog veel meer. Vrijwel al onze leiding is dan ook gekwalificeerd door scouting Nederland. Tevens is scouting St Jan voor alle kaderleden (leiding, bestuur en beheer) in het bezit van een VOG (verklaring omtrent gedrag). Iets wat ook voor jeugdverenigingen steeds meer een ver plichting is (en terecht). Natuurlijk zijn nieuwe Nu zijn we aangeland op eind december 2012. Aan de vooravond van een speciaal jaar voor ons. 50 jaar scouting in Moergestel. Veel kin deren hebben met heel veel plezier een hele "carrière" bij de scouting gehad. Natuurlijk niet alleen kinderen, ook veel volwassenen hebben vele uren in scouting gestoken om de scouting in Moergestel te brengen waar ze nu is. Als lei- 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 19 DECEMBER 2012 "Scouting waarom" heeft iedere week al op de voorpagina gestaan. Helemaal op de laatste pagina werd dan door middel van een foto getoond waarom. Foto's die een kortstondig inkijkje gaven bij scouting. Maar eigenlijk is scouting door het plaatsen van wat foto's natuurlijk niet uit te leggen. Bij scouting doen we zoveel en hebben ver schillende activiteiten datje er eigenlijk alleen maar meer van kunt komen te weten door te komen kijken. Gezelligheid, samen spelen en ontdekken, spelenderwijs leren, kind kunnen zijn. Het zijn zomaar wat termen die iedere week terug komen. Dat we dit hele jaar de lezers van Moergestel Nieuws foto’s hebben getoond van kinderen (en leiding) die plezier hebben heeft wel een reden gehad. Natuurlijk willen we als club bekend zijn, maar meer nog willen we dat ook blijven. Verder denken we dat er best een heleboel kin deren en ouders zijn die nooit van scouting gehoord hebben of eigenlijk niet weten wat scouting nu eigenlijk inhoudt. Nu kunnen we gaan uitleggen dat kinderen die bij scouting gezeten hebben op latere leeftijd een stuk zelf standiger zijn in vergelijking met kinderen die niet bij de scouting gezeten hebben en dat het gewoon goed is voor kinderen en dat het een reden heeft dat jeugdinstanties scouting vaak aanbevelen, maar dat doen we niet. Nee scouting

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 7