EERLIJKE ZEEP.NL in MOERGESTEL Moergestelse traditie door UNESCO erkend als immaterieel cultureel erfgoed DE ZONNEBLOEM Huis voor Zingeving gaat door Extra avond Yvonne van de Wouw Wild-rikconcours in Gildehuis ’t Stokske Uitslag trekking Nationale Scouting Loterij 2012 bekend E: zeep@eerlijkezeep.nl Seniorenvereniging Moergestel 50+ behartigt uw belangen Yvonne van de Wouw-de Laat is 43 jaar, woont in Moergestel en was altijd al in het bezit van de gave om die andere wereld te zien. In het dagelijks leven runt ze samen met haar man een keukenbedrijf en werkt daarnaast twee dagen in de week in haar praktijk 'Inspiring Energy'. Het Huis voor Zingeving blijft bestaan en gaat vanaf januari 2013 verder onder leiding van Saskia Basten. Dit bericht volgt een maand na de aankondiging dat het Huis voor Zingeving zou stop pen na vertrek van eigenaar en kartrek- ker Rob van Tilburg aan het einde van dit jaar. Tel. 013-5136009 KERST-BINGO! Donderdagmiddag 20 december om 14.00 uur gaan we in Den Boogaard weer bingo spelen. Wij nodigen iedereen uit om gezellig mee te spelen. Er worden 6 rondes gespeeld en een kopje koffie wordt u door ons aangeboden. Er zijn leuke prijzen te winnen en die prijzen zullen u alvast een beetje in kerststemming brengen en.omdat het de Kerstbingo is spe len we één extra gratis ronde. Graag tot ziens in Den Boogaard. Uw spel- leidsters Addy en Joke. De volgende bingo is op donderdagmiddag 17 januari 2013 om 14.00 uur. Driekoningenzingen geplaatst op nationale lijst is compliment voor MOVen WieKentKunst Vanaf 16 januari 2013 heten Basten en het be staande team van vrijwilligers u als vertrouwd elke woensdag van harte welkom op de huidige locatie van het Huis voor Zingeving, de voor malige kapel van Huize Nieuwenhof van de Zusters van Liefde. Basten: "Het Huis voor Zingeving zal doorgaan met het organiseren van toegankelijke lezingen en workshops over zingeving in leven en werk. We willen daarmee laten zien dat zingeving niet zweverig hoeft te zijn, maar juist verbonden is met veel dingen uit je dagelijkse leven." Kijk voor meer infor matie en het programma op www.huisvoor- zingeving.nl Saskia Basten (41) woont sinds een aantal jaren in Moergestel, samen met haar man en twee kinderen, en heeft haar eigen praktijk voor natuurgeneeskunde Grootmoeder Aarde. Vanuit die hoedanigheid verzorgt ze elke 6 weken al een stiltewandeling in samenwerking met het Huis voor Zingeving. Basten: “Toen ik het bericht hoorde dat het Huis voor Zinge ving zou stoppen, dacht ik ‘dat kan toch niet, dat zou zo jammer zijn”. Ze sprak hierop Van Tilburg aan en besloot vervolgens zelf de kar- trekkersrol over te nemen. Huis voor Zingeving: Vanwege de grote belangstelling voor de lezing van Yvonne van de Wouw is er een extra avond gepland op de legendarisch Maya datum, vrijdag 21 december 2012. Ook deze avond zal Yvonne vertellen wat zij in de lucht voelt hangen voor de maanden de cember 2012 en januari 2013, wat dat met ons doet en wat we er (nog) aan kunnen doen. Het Driekoningenzingen in Moergestel is door de UNESCO erkend als imma terieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Nederland tekende on langs het UNESCO Verdrag ter Be scherming van het Immaterieel Cultu reel Erfgoed. Dat betekent dat tradities en rituelen nu ook officieel tot ons erf goed behoren. Eén van de verplichtin gen die Nederland met de ratificatie op zich nam, was het samenstellen van een Nationale Inventaris Immaterieel Erfgoed in Nederland. Als vijfde traditie is nu het Driekoningenzingen in Mid- den-Brabant erkend. Omdat het Driekoningenzingen ook in Moer gestel het Driekoningenzingen nog volop wordt beoefend, komt deze uitzonderlijke eer ook Moergestel toe en dan met name ook het MOV van de parochie. Het MOV organiseert jaarlijks het Driekoningenzingen. Bij de inten sieve voorbereidingen die hebben geleid tot de plaatsing op de lijst was de Stichting Wie KentKunst nauw betrokken. Het Driekonin genzingen is bovendien de eerste vorm van immaterieel erfgoed in de gemeente Oisterwijk dat door de UNESCO wordt erkend. De officiële bekendmaking van de plaatsing N ieuwj aarsbij eenkomst van de Zonnebloem Zonnebloem Moergestel heeft de Vrijwilligers- prijs 2012 gewonnen. Mede met het geld dat aan die prijs verbonden is organiseert de Zonnebloem een Nieuwjaarsbijeenkomst in Den Boogaard op 15 januari voor haar gas ten. De dag begint om 11.00 uur met koffie en lek kers. Daarna een lunch en ‘s middags is er amusement. De kosten voor deze dag zijn 5 euro per per soon. U kunt zich opgeven vóór 24 december bij Riet Jansen, tel. 513 1816, Ans Hoppen brouwers, tel. 513 2248, Annie Heijms, tel. 513 3144 of Leo Boogaers, tel. 513 1775. zijn: Bloemencorso Zundert, Heilig Bloed processie Boxmeer, St-Maartensviering Utrecht en het Driekoningenzingen in Midden-Bra- bant. Het is bekend dat bijvoorbeeld Den Bosch graag het carnaval op deze lijst krijgt en Tilburg de kermis. Driekoningenzingen is een traditie die onder druk staat. Tegelijk is het bijzonder dat deze van oorsprong middeleeuwse traditie in een plaats als Moergestel nog springlevend is. De plaatsing op de lijst betekent dat de werkgroep zich verplicht om zich voor het behoud in te zetten. De gemeente Oisterwijk moet zich er ook voor inzetten. In feite geniet het Drieko ningenzingen nu dezelfde bescherming als bijvoorbeeld de kerk en de molen van Moer gestel. “Al jaren worden we geduwd. Door een energie die het beste voor ons wil. Het is de bedoeling dat we wakker geschud worden en niet meer leven op de automatische piloot. Dat we op zoek gaan naar datgene waar we blij van wor den, elke dag weer opnieuw.” vertelt Yvonne. “Het wordt steeds moeilijker om tegen onze wil en ons gevoel in te gaan. Eenmaal over die denkbeeldige brug, om goed voor jezelf te zor gen in licht en liefde, wil je niet meer terug. Je kunt niet meer samen leven met mensen die liegen, bedriegen, respectloos, jaloers, etc. zijn. Dat duwen vanuit de kosmos voelt lastig, maar er staat voor ons een hemel klaar die nog mooier is dan de hemel die we dachten te kennen.” Op vrijdag 21 december organiseert het gilde St. Sebastiaan Barbara weer haar jaarlijkse rikconcours. Gezelligheid staat bij dit rikcon- cours voorop. Het rikconcours wordt gehouden in het sfeervol gildehuis ’t Stokske, Zandstraat la. Deelname staat natuurlijk open voor alle gil- debroeders en zusters van onze bevriende gil den uit Moergestel, Oisterwijk en de regio. Maar ook andere rikkers en riksters uit Moer gestel en Oisterwijk en de regio zijn van harte welkom. Het rikconcours begint om 19.30 uur. Er zijn vele mooie prijzen te verdienen met als hoofdprijzen onder meer haas, fazant en diverse andere. Bij voldoende deelnemers(sters) kan er ook worden gejokerd. Dus tot vrijdag 21 december in het Gildehuis ’t Stokske van het gilde St. Sebastiaan Barbara aan de Zandstraat la. De lezing van Yvonne vrijdag 21 december begint om 20:00 uur (toegang vanaf 19:30 uur). Entree: 10 euro p.p. (incl. koffie/thee). Inschrijven kan via mail: welkom@huisvoor- zingeving.nl, of via de website. U vindt het Huis voor Zingeving aan de Kloosterdreef 4 in Moergestel en op www.huisvoorzingeving.nl. Eerder dit jaar zijn leden van Scouting St. Jan Moergestel druk in de weer geweest om loten te verkopen voor de jaarlijkse Nationale Scou ting Loterij. Voor de scouting vereniging is dit belangrijk, omdat de opbrengst gebruikt wordt voor het kunnen organiseren van allerlei activiteiten voor de jeugdleden. Onlangs is de trekking geweest van deze loterij. Ook in Moergestel zijn enkele prijzen gevallen! En wel op alle lotnummers die eindigen op 412 en 237. Op de achterkant van uw lot staat dui delijk aangegeven wat u moet doen om de prijs in uw bezit te krijgen. De volledige uitslag is te vinden op de site van Scouting Nederland: www.scouting.nl Scouting Moergestel bedankt iedereen die heeft meegedaan aan de loterij en daarmee de vereniging heeft gesteund. Hopelijk doet u volgend jaar weer mee. Bedankt! Moergestelse Driekoningenzangertjes werden een paar jaar geleden gefilmd door het Jeugdjournaal. op de landelijke lijst vond maandagavond 11 december plaats op het gemeentehuis van Goirle. De gemeente Goirle heeft aandacht voor het immaterieel erfgoed aangewezen als speerpunt in het cultureel beleid. De bekend making werd gedaan door Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel erfgoed (VIE). Verder werd het woord gevoerd door Moerges- telnaar Paul Spapens. Hij publiceerde meerdere boeken over de Driekoningenintraditie. Hij is voorzitter van een regionale werkgroep die zich in Midden-Brabant inzet voor het Drie koningenzingen en die de aanvraag heeft ge daan voor een plaats op de Nationale Inventaris Immaterieel Erfgoed in Nederland. Binnen deze werkgroep vertegenwoordigde Paul Spa pens ook de Moergestelse Stichting WieKent Kunst. Traditie onder druk Plaatsing op de Nationale Inventaris Imma terieel Cultureel Erfgoed is een vorm van erkenning voor de betreffende traditie. Het opstellen van een Nationale Inventaris was één van de vereisten die voortvloeiden uit de UNESCO conventie van het Immaterieel Erfgoed, die Nederland dit jaar ratificeerde. Op de Nationale Inventaris Immaterieel Erf goed in Nederland staan nu vier tradities. Dat Hl PAGINA 5 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 12 DECEMBER 2012 V; Martje Blankere 1013 - 513 26 80 Do. 13 dec. Kerstviering voor alle Senioren 50 Van 10.30-16.00u 10,00 Den Boogaard Do. 13 t/m 16 dec. Sfeermarkt Genieterij Donkhorst 13/14 dec. van 10.- 21.00u. 15/16 dec. van 10.00 - 18.00u. Za. 15 dec. Dansen om 20.30 uur in Den Boogaard Entree 2,50 incl. koffie/thee Zat. 15-Zo 16 dec. Fotogroep Feniks Foto's van Jan Buster Galerie De Verdieping Zo. 16 dec. De Zuivelfabriek Den Boogaard aanvang 12.00u. en 14.15u Entree 3,50 Do. 20 dec. Bingo voor alle senioren 50 Den Boogaard om 14.00u. Info: WV Agentschap Moergestel St. Jansplein 5 5066 AR Moergestel Open: wo, do en vr van 10.00 tot 14.00 uur. E-mail: vw-agentschap@denboogaard.nl UIT K Nationale Vereniging Verzorgende zeep op basis van 100% plantaardige ingrediënten!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 5