3 Jubilarissen bij kerkkoor Van God los Jan van Velthoven BEDANKT! AUTORIJSCHOOL FRANK WOLFS Max ’Zanger Ronnie’ van den Burg in Den Boogaard! Theaters Oisterwijk Moergestel Vette vogelmiddag voor de jeugd IN MEMORIAM Moge hij rusten in vrede. Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl voor de uitstekende en leerzame lessen waardoor wij al bij het eerste rijexamen konden slagen! MARLY ROEFS RESY ROEFS ANOUK ROEFS MARCEL ROEFS We betuigen zijn familie van harte ons medeleven en we hopen dat zijn vrouw en kinderen troost mogen vinden in de dank bare herinneringen aan man en vader. Bijdrage Paul Spapens over komst grootschalige stokerijen naar Brabant Moergestelnaar betrokken bij boek over illegaal alcoholstoken en - smokkel in Nederland en België In het Nationaal Jenevermuseum in Schiedam is onlangs het boek ‘Tersluiks’ over de geschiedenis van het illegaal stoken van alcohol en de smokkel van alcohol in Nederland en België gepresenteerd. Het boek verscheen in de week waarin er internationaal ophef was over 23 doden als gevolg van giftige illegale alcohol in Tsjechië. ‘Tersluiks’ belicht op een anekdotische manier en met veel illustratiemateriaal de evolutie van beide clandestiene praktijken in de grensstreek in de twintigste en eenentwintigste eeuw. Een van de vier hoofdstukken is geschreven door de Moergestelse publicist Paul Spapens. Maandag 12 november overleed op 87- jarige leeftijd Jan van Velthoven. Jan is bij iedereen in Moergestel waar schijnlijk het meest bekend van het bedrijf dat hij vroeger had aan de Schoolstraat. Als smid besloeg hij er paarden, was thuis in haarden en kachels, verkocht gas, fietsen en huishoudelijke artikelen; kortom: men kon bij hem en zijn vrouw voor van alles terecht. En dat allemaal vanuit de zaak die hij in 1954 overnam van zijn vader. De aanleg van de ‘nieuwe’ weg (nu A58, red.) leverde hem veel werk op. Met regelmaat werd hij - vaak ’s nachts - opgeroepen om herstel werkzaamheden aan de wegenbouwmachi- nes te komen verrichten. Jan hield ook van vissen en zo af en toe nam hij wel eens ’n dagje vrij om zich te verliezen aan de waterkant, uren turend naar zijn vishengel... Zijn personeel had hij dan de boodschap meegegeven dat ze maar moesten zeggen dat hij naar een ver gadering of beurs was als iemand naar hem vroeg... Tot plm. 1990 bleef hij in de zaak aan de Schoolstraat actief. Toen droeg hij die over aan zijn dochter Carin en schoonzoon Har- rie. Actief was Jan eveneens in de toenmalige Winkeliersvereniging en er waren weinig vergaderingen waarin Jan verstek liet gaan. Max van den Burg, bekend van zijn rol als zanger Ronnie in de film New Kids Nitro, komt naar Den Boogaard! Met absurde verhalen, rake types, hilarische conferences, mooie liedjes en nog veel meer leuks heeft de winnaar van de Publieksprijs Cameretten 2008 maar één doel voor ogen: een theaterfeestje bouwen, samen met u! Max van den Burg is sinds zijn afstuderen aan de Toneelacademie Maastricht in 2001 werk zaam als acteur in diverse film, tv en theater producties en is sinds 2007 ook actief als caba retier. ‘Schlemiel’ van het Max van den Burg vindt plaats op vrijdag 23 november in Den Boo gaard. Aanvang: 20.30 uur. Entree 16,00. Het boek Tersluiks en een gelijknamige ten toonstelling is het resultaat van vijf verschil lende musea in Nederland en België, waaron der het Likeur Fris Museum in Hilvaren- beek. Deze vijf musea nodigden vier auteurs uit om elk vanuit hun eigen perspectief de grensoverschrijdende activiteit van het smok kelen en sluikstoken toe te lichten in een smaakvol vormgegeven publicatie. Zij beschrij ven aan de hand van getuigenissen en concrete EVENEMENTEN IN DEN BOOGAARD Sinterklaasmuziek (voorafgaand aan het Sinterklaastoneel) - Factorium Zaterdag 1 december 15.00 uur Entree: gratis Sinterklaastoneel - Theatergroep Trappaf Zaterdag 1 december 16.00 uur Entree: voorverkoop 5,00. Aan de kassa 6,00 Kassa open vanaf 1 uur voor aanvang van de voorstelling of nu reserveren 521 7220. www.theatersoisterwijkmoergestel.com Vaak stond hij aan de wieg van de succes volle Winkelacties die jarenlang in de maand december werden gehouden. Hij was een van de mensen die uitstekend be greep dat, wanneer je klanten in eigen dorp wilde houden, daar iets tegenover moest stellen. Met de nodige voortvarendheid van o.a. Jan heeft Moergestel die acties jarenlang gekend. En met succes! In vaak volle zalen vonden de feestelijke trekkingen om de prijzen plaats. Niet enkel het organiseren van die acties zat Jan in het bloed. Hij vervulde de rol van penningmeester van de Winkeliers vereniging met strakke hand in de jaren 1965 tot plm. 1994. Ruim 28 jaar lang heeft hij daaraan zijn beste krachten gegeven tot aan het moment dat de Winkeliersvere niging ophield te bestaan en werd omge vormd tot het huidige Ondernemend Moer gestel. Voor Jan werd afgelopen zaterdag de af- scheidsdienst gehouden in onze parochie kerk, waarna hij werd begraven op het kerk hof aan de Bosstraat. Hij beschrijft onder meer hoe in 1958 in België acht doden vielen door giftige alcohol uit een illegale stokerij. De Belgische overheid zag zich genoodzaakt keihard op te treden tegen grootschalige illegale stokerijen. Die waren zo lucratief dat ze de grens over werden gebracht en dat was het begin van de illegale stokerijen in Brabant. Hieruit zouden illegale laboratoria voor chemische drugs ontstaan, een criminele praktijk die zich in Brabant concentreerde. leer je dan de lekkerste vogelsnacks te maken, zoals vetbollen en pindasnoeren. Wil je op een leuke manier meer te weten komen over vogels, doe dan mee met de vette vogelquiz. Leden van Natuurmonumenten betalen 4,50 per kind en niet-leden 7,50. (Groot-)ouders en begeleiders kunnen gratis meehelpen. De gemaakte vetbollen en pindasnoeren, mag je thuis ophangen in je eigen tuin of aan het bal kon. Vogelvoer maken Iedereen kan op de Vette Vogelmiddag deel nemen aan verschillende activiteiten, die onge veer een uur duren. Je kunt zelf kiezen wan neer! Tussen 13.00 uur en 14.00 uur of 14.00 uur en 15.00 uur of tussen 15.00 uur en 16.00 uur. Het is keileuk om te leren pindasnoeren te rijgen of zoutloze vetbollen vullen met zaad. Daarnaast kan je ook nog leuke ideeën opdoen. bij Bezoekerscentrum Oisterwijk Als vogel moet je in de winter maar zien hoe je aan je eten komt. Gelukkig zijn er veel kin deren, die de vogels daarbij willen helpen. Wil jij ook weten wat je voor de vogels kan doen? Kom dan op 25 november naar het bezoekers centrum Oisterwijk. Wel even aanmelden. Dat kan via de website; www.natuurmonu- menten.nl/agenda of telefonisch bij het Bezoe kerscentrum; 523 18 00. Je kunt dan ook met een aangeven wanneer je wilt komen, want je kan kiezen tussen 13.00 uur en 14.00 uur of tussen 14.00 uur en 15.00 uur of tussen 15.00 uur en 16.00 uur. Onder begeleiding van gidsen Huis voor Zingeving: Het Huis voor Zingeving ontvangt woensdag 28 november Jacob Slavenburg, cultuurhis toricus en schrijver van de spannende en mee slepende thriller ‘Het Document’, met zijn lezing ‘Van God los’. Aanvang: 20:00 uur (toegang vanaf 19:30 uur). Entree: 10 euro p.p. (incl. koffie/thee). Inschrij ven is niet nodig. U vindt het Huis voor Zin geving aan de Kloosterdreef 4 in Moergestel en op www.huisvoorzingeving.nl Afgelopen zaterdag heeft het kerkkoor Cantate Domino haar jaarlijkse Ceciliafeest gevierd, tijdens deze viering werden 3 jubilarissen gehuldigd zijnde Rien Somers (links) Jo Donkers (midden,) zij waren beide 25 jaar koorlid en ontvingen de zilveren onderscheiding van de Gregoriusverening en Nollie Jonkers ontving de gouden onderscheiding vanwege haar 40- jarig jubileum. De onderscheidingen werden opgespeld door Pastor Theo te Wierik msc. cases een kleurrijke episode uit de gemeen schappelijke Belgisch-Nederlandse geschie denis. De bijdrage van Paul Spapens is deels geba seerd op zijn boeken over smokkelen in Bra bant en illegaal alcoholstoken (samen met Tilburger Piet Horsten) in Nederland. Om dit hoofdstuk te kunnen schrijven deed hij archiefonderzoek in België en interviewde hij Belgische betrokkenen. Het is voor de eerste keer dat de geschiedenis van het sluikstoken in België systematisch is onderzocht. De infor matie uit zowel Nederland als België levert een hoofdstuk op waaruit blijkt dat Belgen en Nederlanders inderdaad ‘broeders in illegale praktijken’ waren. Het boek ‘tersluiks’ bevat tal van historische foto’s over smokkel en illegaal alcoholstoken in Nederland en België. Het kost 24 euro en het is bij de boekhandel te bestellen onder isbn-nummer 978-94-6161-062-1. Een kleinschalige illegale stokerij in de Crisisjaren is door de douane opgerold. Foto: Belasting en Douane Museum Rotterdam. PAGINA 3 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 NOVEMBER 2012 NMMMNHMMi

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 3