Herdenking Oorlog en Bevrijding 2012 Gilde St. Joris Moergestelse TV-bingo gaat weer van start! Ria Stam gemeentelijk onderscheiden Tweedehandsmarkt 4 November Braderie op Park Stanislaus MS Collecteweek 19-24 november Op donderdag 25 oktober, 1 november, 8 november en 15 november zal om 19.00 uur de trekking zijn van de Moergestelse TV Bingo op MTV. KBO-Moergestel Op zondag 28 oktober vindt de jaarlijkse herdenking plaats. Om 12.00 uur begint - zoals te doen gebruikelijk - een samenkomst in de kerk, waar aan de jeugd een prominente plaats wordt toebedeeld en vervolgens wordt er - onder bege leiding van Schotse doedelzakmuziek afgemarcheerd naar het monument van generaal Barber. MAANDELIJKSE BINGO Donderdag 18 oktober gaan we weer bingo spelen in Den Boogaard. We beginnen om 14.00 uur met gratis ’n lekker kopje koffie of thee. Daarna spelen we 6 rondes om onze wel bekende leuke prijzen! Bent u geen lid van de KBO? Geeft niks, u bent tóch van harte wel kom om gezellig met ons mee te spelen. Tot ziens op 18 oktober. Addy en Joke heten u van harte welkom. Noteer vast in uw agenda: de bingo voor november is op 15 november. 0 Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... Ria Stam krijgt de onderscheiding opgespeld door burgemeester Hans Janssen. (foto: Joris van der Pijll, Oisterwijknieuws.nl Bij gelegenheid van haar afscheid als locatiemanager van Park Stanislaus kreeg Ria Stam (60) woensdag 10 oktober jl. een Gemeentelijke Onderscheiding uit gereikt. Burgemeester Hans Janssen speldde die op tijdens de afscheidsreceptie in de ontmoetingsruimte van Park Stanislaus aan de Kloosterdreef. Ria kreeg de onderscheiding o.a. vanwege haar afscheid als locatiemanager, maar daarnaast ook voor het feit dat zij aan de wieg stond van de samenvoeging van de verzorgingshuizen De Reuselhof en Stanislaus en daarmee Park Stanislaus op de kaart heeft gezet. Daarnaast is zij sinds 1995 voorzitter van Chari tas heeft ze zich enorm ingezet om het werk en de hulp van Charitas te kunnen intensiveren. Op zondag 21 oktober is het weer zover. Dan organiseert vogelvereniging ”Ons Ideaal” een gezellige tweedehandsmarkt in Gemeenschaps huis ”de Rots” aan de Nieuwe Nieuwstraat 7 te Boxtel. Wederom zal de gehele benedenverdieping omgetoverd worden tot marktplaats met een grote verscheidenheid aan koopwaar die zeker de moeite waard zijn voor een tweede leven. Er zullen dan ruim 75 tafels volgepakt staan met tweedehandse goederen van een bijna even zo groot aantal particulieren die hun waren te koop aanbieden. De zaal is open vanaf 13.00 uur en om 16.00 uur sluiten we de deuren. Entree 1,- per per soon; kinderen tot 12 jaar gratis. Voor inlichtingen kunt u bellen met 0411- 684300. Gilde St. Joris heeft door de diverse acties die gevoerd zijn door de activiteitencommissie weer kunnen investeren in de uniformen. Er zijn voor alle uniformdragende leden nieuwe hoeden aangekocht met nieuwe veren. Voor de nieuwe leden die er dit jaar bij zijn gekomen zijn nieuwe uniformen aangekocht. Ook worden alle leden voorzien van nieuwe kousen en een bandage om de schoen. Dit alles is een grote investering voor het gilde geweest, maar door de inzet van onze leden en de vele sponsors en vrienden van gilde St.Joris is dit toch allemaal gerealiseerd. De bijdrage die we ontvangen hebben groot of klein zijn op een goede wijze geïnvesteerd. De commissie is weer aan de slag om volgend jaar weer enkele activiteiten te organiseren. We houden u op de hoogte van onze acties. Bewoners en andere omwonende creatieve duizendpoten brengen op deze braderie hun zelfgemaakte creaties aan de man. De opbrengst van deze markt gaat geheel naar een gezellige middag voor de bewoners! Kinderen kunnen aan een kraam cupcakes en/of eierkoeken versieren en ook aan een rad van fortuin ontbreekt het niet op onze markt!. Op zondag 4 november vindt de braderie plaats van 10.00-16.00 uur in Park Stanislaus, kloos terdreef 3 in Moergestel. De entree is 1,50 p.p., incl. consumptiebon voor koffie/thee/ranja. U komt toch ook? Strijd mee tegen onzichtbare slopende ziekte Al bijna 20 jaar zet het Nationaal MS Fonds zicht in voor mensen met Multiple Sclerose, beter bekend als MS. MS is ziekte van het centrale zenuwstelsel. Door nog onverklaarbare redenen valt je eigen lichaam dit zenuwstelsel aan. Hierdoor ont staan allerlei fysieke ongemakken, bij de een heftiger dan bij de ander. Het Nationaal MS Fonds richt zich op toege past wetenschappelijk onderzoek, patiënten begeleiding en voorlichting. Het onderzoek richt zich op het heden en nabije morgen en heeft daarbij de kwaliteit van leven hoog in het vaandel staan. Genezing is nu nog niet mogelijk daarom zet het Nationaal MS Fonds zich in op een beter leven met MS vandaag. Collectanten zijn hard nodig! Wilt u heel concreet helpen om mensen met MS een beter leven te geven? Collecteren is niet moeilijk. U ontvangt van de coördinator in uw woonplaats de collectebus en overlegt in welk straat wilt collecteren. Gemiddeld zet u zich 1 avond per jaar in! Meer informatie: Wilt u zich aanmelden en/of meer weten over ons werk? Bel 010-5919839 of kijk op www.nationaalmsfonds.nl 't Is heftig, mar deze dame wordt fèftig Dit jaar hechten we grote waarde aan de tra ditie, dat bij herdenkingen van veteranen de klaproos als symbool een belangrijke plaats inneemt. Aan de kerkdeur en bij het monu ment zullen klaprozen uitgedeeld worden, die dan opgespeld kunnen worden op de kleding. Voor het uitreiken van de klaproos - in En geland de “poppy” genoemd - wordt een geheel vrijwillige bijdrage gevraagd. Het verplicht U tot niets, maar wij zouden het fijn vinden als deelnemers en bezoekers aan de herdenking zich in dezen niet onbetuigd laten. Zelfs een kleine gift van 20 eurocent is al welkom. Het is goed om stil te staan bij de geschiedenis van de “poppy”. De Britse, Canadese en Ame rikaanse militairen, die in 1914 naar Vlaande ren kwamen om de Duitsers in de Eerste We reldoorlog uit België te verdrijven, waren over weldigd door de pracht van de Vlaamse velden, “Flanders Fields” genoemd. “Flanders Fields” werd een begrip en de klaprozen werden met een een symbool voor de gesneuvelden. In 1915 schreef een Canadese militaire arts John McCrae een gedicht met als titel “In Flanders Fields”, waarvan de vertaling luidt: “In Vlaanderens velden bloeien de klaprozen, tussen de kruisen, rij aan rij, die onze plek aangeven; en in de lucht vliegen leeuweriken, nog steeds dapper zingend ook al hoor je ze nauwelijks te midden van het kanongebulder aan de grond. Wij zijn de doden. Enkele dagen geleden leef den we nog, voelden we de dauw, zagen we de zon ondergaan, beminden werden bemind en nu liggen we in Vlaanderens velden. Neem ons gevecht met de vijand weer op: Tot u gooien wij, met falende hand de toorts; aan u om haar hoog te houden. Als gij breekt met ons die sterven zullen wij niet slapen, ook al bloeien klaprozen in Vlaanderens velden. Klaprozen bloeien als andere planten in de buurt verwelkt en dood zijn. Klaprozenzaden kunnen jarenlang op de grond liggen en pas beginnen te bloeien als de planten en struiken in de omgeving weg zijn, bijvoorbeeld als de grond werd omgewoeld en vervuild was ge raakt. De meeste klaprozen zijn altijd waar te nemen op plekken waar slooppuin in de grond ligt. Natuurlijk was de grond rond de loop graven in de Eerste Wereldoorlog grondig “omgespit” door de gevechten en bombarde menten. Maar de klaproos heeft nog een andere bete kenis in “In Flanders Fields”. Sommige kla prozen, die gerekend worden tot de papavers, worden gebruikt om er opium en morfine van te maken; morfine is een sterk verdovend mid del dat vaak werd gebruikt om de pijn van de gewonde soldaten tegen te gaan - soms voor eeuwig. De laatste versregels “wij zullen niet slapen, ook al bloeien de klaprozen” duiden op de verdovende werking van morfine. Daarbij is de aanblik van de bloem vervuld van symboliek: niet alleen zijn de blaadje rood als het bloed van de gevallenen, en is het bin nenste zwart, kleur van rouw, in het hart van de bloem is ook een kruisvorm te zien, chris telijk symbool van lijden en verlossing bij uit stek. Op 28 oktober worden er kransen gelegd bij het monument en de schoolkinderen leggen er eveneens bloemen. Aan de bezoekers staat het vrij om het gebaar van de kinderen te vol gen en ook bloemen te leggen. Een mooie uiting van solidariteit en respect voor allen die ons met hun leven de vrijheid hebben teruggegeven. Ieder jaar worden in veel landen de kunststof klaprozen verkocht, die op de kleding wor den gedragen, ter nagedachtenis aan de gevallenen. Met de opbrengst worden oor logsslachtoffers of hun nabestaanden onder steund. PAGINA 3 Basisschool Hertog-Jan en Graaf van Ursel De opbrengst van de Bingo wordt gebruikt voor de inrichting van de speelplaats van de Brede School. De verkoop van de loten gaat dit jaar anders dan andere jaren. Ze worden niet op zaterdag huis aan huis verkocht, maar in plaats daarvan krijgt elk basisschoolkind op maandag voorafgaande aan de bingo 3 loten mee naar huis die hij/zij moet verkopen. Vanaf zaterdagochtend zullen de bingoloten ook weer te koop zijn bij de bekende verkooppunten: Novy van Wezel, Jumbo en In den Korenmaaier. Wij hopen dat u allen vanaf 25 oktober weer 4 donderdagen meespeelt met de Moergestelse TV Bingo. Dit jaar wordt de Bingo georganiseerd door de basisscholen Hertog-Jan en Graaf van Ursel. Kloosterlaan 2a Tel. (013) 513 2268 Seniorenvereniging behartigt uw belangen MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 17 OKTOBER 2012 n Hartelijk gefeliciteerd!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 3