SCOUTING QOEF! Audacia- nieuws Veel schilderijen en nog veel meer verhalen over Joop Deelman ’Kunst’ in de bieb X Geslaagd www.scoutingmoergestel.nl Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl WieKentKunst organiseert expositie werken Amsterdamse Moergestelnaar in Gildehuis ‘t Stokske Tevreden met punt HONK- SOFT- EN BEE BALL Zaterdag 29 sept. ROEF1-HANDBAL ROEF! KORFBAL PAGINA 9 Op 20 september zijn Guido van de Wiel en Steven Mols aan de Fontys Hogeschool in Eindhoven geslaagd voor de opleiding Ap plied Science. Zij mogen.voortaan de titel Ing. voeren. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2012 Geen al te beste foto, maar wel een bijzondere om dat er Joop Deelman op is te zien. Hij is in ’n Chi nees restaurant gefotografeerd samen met Wil van Spaandonk. Het is de enige foto die zij van hem bezit. kunstenaar met een zekere regelmaat een werk als contraprestatie moest leveren. Het is niet bekend waar dat allemaal gebleven is. Menige gulden die Joop Deelman met zijn werk verdiende ging op aan borreltjes. Hij was iemand die ‘m graag luste. Jan van Elderen vertelt hoe hij samen met zijn maat Guus Hoefnagels een pilske dronk in een café in Tilburg. Joop Deelman smeerde hen een por- trettekening aan voor 75 gulden per persoon. De deal werd in ’t café gesloten, dus Jan van Elderen dacht er niet meer aan. “Maar veertien dagen later stond hij ineens bij ons voor de deur en kon ik afrekenen.” KOFFIE? BIER? Deze portrettekening van de twee kameraden is ook te zien op de expositie van WieKent- Kunst, zoals zoveel ander werk. Onder meer van Addy Damen. Zij kocht een werk van Joop Deelman op een expositie in het gemeen tehuis. Het is een curieus werk omdat er de Moergestelse toren op staat zonder spits. Terry Vogels heeft op zolder een schilderij terugge vonden van de toren mét spits en met de huisjes die vroeger op het St.-Jansplein ston den. Nelly van Heeswijk heeft een portret van haar opa, Tinus van de Wouw - Tinus van Kope. De moeder van Anton Bekkers heeft een keer iets kunnen doen voor Joop Deelman. Die was daar zo blij mee dat hij haar aanbood ‘eens een keer een schilderij’ voor haar te maken. Dat werd een houtkool portret van zoon Anton. “Na een bepaalde tijd kon ze het ophalen met de mededeling dat het wel 75 gulden moest kosten”, schrijft hij in een mail waaruit nog steeds een zekere verongelijktheid klinkt. Een behoorlijk omvangrijke collectie hebben Francien Basemans en haar man Bas in bezit. Curieus is de kaart voor de eerste communie van hun zoon die Joop Deelman tekende. Ze waren dan ook jarenlang bevriend met de uit Amsterdam afkomstige kunstenaar bij wie ze geregeld op bezoek gingen. Zij deed er zelfs wel eens de was voor, tenminste, alleen de handdoeken. “Hij was een gezellige mens. Als je er kwam was altijd de eerste vraag: Koffie? Bier?” Op 4 juni 1947 brandde de boerderij van het boerengezin Ketelaars aan de Oirschotseweg tot de grond toe af. Een gezin met zeven kin deren was op slag dakloos. Berta Ketelaars- Op ’t Hoog, gehuwd met oudste zoon Denis (veel beter bekend onder zijn Nis), zag de bliksem in het rietendak slaan en hoe ver volgens de boerderij binnen de kortste keer een prooi van de vlammen werd. In haar ge zellige appartement in Stanislaus hangt een houtskooltekening van deze boerderij. “Ik kijk er geregeld naar en dan gaan mijn ge dachten steeds terug naar wat er toen ge beurd is”, zegt de in 1931 geboren Berta Ke telaars. De houtskooltekening van de boerderij is ge maakt door Joop (Johannes Cornelius) Deel man. Hij woonde eerst aan de Krijtestraat en daarna jarenlang in een huisje nabij ’t Stokske. In maart 1998 kwam hij te overlijden. In Moer gestel maakte hij vele tientallen houtskoolte keningen en schilderijen van Moergestelnaren en Moergestelse taferelen. Ter voorbereiding van de jaarlijkse manifestatie deed WieKent- Kunst in MoergestelNieuws een oproep om werken van Joop Deelman ter beschikking te stellen. Dit leverde tientallen reacties op, uit Moergestel en Oisterwijk en uit heel de regio. Bovendien kwamen de verhalen los over een Joop Deelman, een man die in op 23 augustus 1916 in Bussum werd geboren en die een onlos makelijk onderdeel werd van het straatbeeld van Moergestel. Met name in cafés was hij een veelgeziene gast, onder meer in ’t Stokske. In het gelijknamig Gildehuis is door WieKent- Kunst een tentoonstelling ingericht van de werken van Joop Deelman die door de Moer gestelnaren zijn uitgeleend. Bij al deze werken wordt op papier het verhaal verteld dat er een onlosmakelijk onderdeel van is. In Moergestel zijn niet alleen veel schilderijen van Joop Deelman bewaard gebleven, er zijn nog veel meer verhalen - zoals het verhaal van Berta Ketelaars, ooggetuige van een rampzalige boer- derijbrand. RELAAS VAN EEN BRAND Berta werd een eindje verderop in een boerderij nabij het kruispunt Oirschotseweg-Heikant geboren. Ze was de achtste van elf kinderen en zoals dat toen volstrekt normaal was, gingen kinderen in de buurt helpen: jongens bij het zware boerenwerk, meisjes in het huishouden - Berta zorgde voor de kinderschaar van boer Verhoeven.”Het was een zeer hete zomer”, begint ze haar verhaal over het afbranden van de ouderlijke boerderij van haar latere man. “Omdat het zo heet was, begonnen we al vroeg met het zuiverzetten van de bieten. Het was rond een uur of 10.00 uur dat het verschrik kelijk begon te onweren. We gingen vlug naar binnen in de boerderij van Verhoeven. Ik stond in de achterdeur en toen zag ik het gebeuren; ineens was er eerst een klein vlammetje op het dak van de achterbouw. Het vuur ver spreidde zich razendsnel. Er was nog geen fat- Berta Ketelaars met de houtskooltekening van de boerderij die ze op 4 juni 1947 zag afbranden. soenlijke brandweer. Molenaar Roozen kwam aanzetten met op zijn kar de brandspuit van de gemeente. Die moest met emmers water uit de Rosep worden gevuld. De boerin lag op bed met een gebroken heup. Ze werd gered en naar het ziekenhuis gebracht. Haar man en de kinderen werden in de buurt onderge bracht. Het duurde twee jaar vooraleer aan de overkant van de weg een nieuwe boerderij was gebouwd. Die staat er nu nog.” Zij en haar man Nis, op 29 september vorig jaar overleden, lieten door Joop Deelman van de afgebrande boerderij een houtskooltekening maken. Dit kunstwerk is te zien op de expositie die door WieKentKunst in Gildehuis ’t Stok ske is ingericht. Daar hangt op de expositie onder meer ook een kunstwerk van Joop Deel man dat Jan Timmermans, voormalig uitbater van ’t Stokske, een jaar of 35 geleden cadeau kreeg van wijlen Jos op ’t Hoog. Joop Deelman was een frequent bezoeker van ’t Stokske en het is derhalve logisch dat Jan Timmermans (door Joop Deelman familiair Jan Tim ge noemd) het een en ander kan vertellen over de uit Amsterdam afkomstige kunstenaar. Na de oproep in MoergestelNieuws kwamen de verhalen over hem los, maar het zijn nagenoeg allemaal verhalen over ervaringen die mensen met hem hebben gehad. Frappant is namelijk dat vrijwel niemand zijn levensverhaal kent. DE LAATSTE VRIENDIN Dit is zelfs voor Wil van Spaandonk voor een flink deel behoorlijk duister. Terwijl zij toch de laatste vriendin was van Joop Deelman die volgens haar zeven keer getrouwd is geweest. Met zijn laatste vrouw Thérèse woonde hij jarenlang in Moergestel. Ze ging terug naar Kinderdagverblijf Mokido en Buitenschoolse opvang ’t Honk exposeren ‘Kunst’in de bibli otheek van Moergestel met als thema ‘De tuin’ In de maand oktober zullen kinderdagverblijf Mokido samen met Buitenschoolse opvang ’t Honk (Kinderopvang Humanitas) een kunst- expositie houden in de Bibliotheek van Moer gestel. Dit project valt samen met ‘WieKentKunst’, waar wij tevens met onze kinderen aan deel nemen. De kinderen hebben met hun ouders en pedagogisch medewerkers gewerkt aan allerlei kunstprojecten zoals bloemen, kleine tuintjes, vogelhuisjes en vogeltjes. Dus kom kijken naar onze tuinexpositie, de gehele maand oktober, in de bibliotheek van Moergestel. HEEL MOERGESTEL HING VOL Wil van Spaandonk vertelt dat Joop Deelman de laatste jaren van zijn leven nagenoeg geen opdrachten meer kreeg en daardoor sleet hij zijn laatste levensjaren in armoede. Ze heeft er wel een verklaring voor, namelijk dat ‘heel Moergestel al vol hing met zijn tekeningen en schilderijen’. Daar zou we el eens gelijk in kunnen hebben. Zelfs de zolder van het ge meentehuis herbergde veel van zijn werk. Hij zat immers in de BKR-regeling, waarvoor een Audacia - Were Dl1-1 De vierde wedstrijd zou toch een resultaat moeten opleveren om niet als lelijk eendje te worden beschouwd. Het nog ongeslagen Were Di was daar een uitstekende test voor en Au dacia kwam daaruit voldoende naar voren. In de 7e minuut rukte Koen Schollen uit de ver dediging op en bediende Chris van Esch op links, die meteen een voorzet afgaf tot bij de tweede paal waar Joost Wolfs klaar stond om in volley fraai af te werken: 1-0. Op zoek naar de gelijkmaker liet Audacia de Tilburgers in de wedstrijd komen, die daardoor een veld- overwicht veroverden resulterend in de 35e minuut in een doelpunt van Joost Vermeer, die de bal voor het intikken had: 1-1. In de tweede helft was het een boeiend gevecht met kansen over en weer en waarvan de con clusie kan zijn dat beide keepers het gelijkspel gered hebben. Uitslagen: Audacia 1-Were Di 11-1, VCB 2- Audacia 2: 1-5, Audacia 3-SVSSS 5: 10-1, Audacia 4-Hilvaria 4: 6-2, Beerse Boys 12- Audacia 6: 1-3, Viola 8 - Audacia 7: 1-1. Programma zondag 30 september 2012 SV Reeshof 1 - Audacia 114.30 Audacia 2 - Taxandria 212.00 Noad 5 - Audacia 310.00 Jong Brabant 5 - Audacia 411.00 Audacia 6 - Oirschot Vooruit 1110.00 Audacia 7 - Oirschot Vooruit 1010.00 Amsterdam. Uit de verhalen komt een enorme charmeur naar voren, een man die met gemak een vrouw aan de haak wist te slaan. Wil van Spaandonk werd in 1935 in Tilburg geboren. Ze woonde een jaar of acht in het boerderijtje aan de Heuvelstraat waarin nu Jaap Drubbel woont. Zij weet te vertellen dat Joop Deelman een zoon had, Jaap, nu fotograaf in Amsterdam. Hij was aanwezig bij de crematie in maart 1998. In een plakboek bewaart ze een kort in memo- riam waarin wordt verteld dat hij kapper was, suppoost en kunstenaar. Opvallend is dat de geboortedatum toch wezenlijk in een in memoriam, ontbreekt. Over zijn leven vertelde hij niets. Vast staat dat hij van 1937 tot 1969 in Amsterdam verbleef. Zijn opleiding genoot hij op de Rijksnormaalschool voor Teekenon- derwijzers in Amsterdam en op de Rijksaca- demie voor Beeldende Kusnten in Amsterdam. Zijn vader schijnt directeur van Boldoot te zijn geweest. Hij schijnt van goede komaf te zijn geweest. Een eigenaardigheid was dat hij niet zelf op de foto wilde, terwijl hij zelf een zeer fervent fotograaf was. Naaktfotografie was een van zijn specialismen. Wil van Spaandonk bezit niet alleen een stuk of vijftien werken van Joop Deelman, maar ook twee foto’s van Oisterwijkse vennen die hij heeft gemaakt. Ze bezit bovendien één (zeldzame) foto waarop hij staat, samen met haar. nog 2de klasse hebben gespeeld. Andere vak ken en met een drietal nieuwe speelsters dus zijn de doelstellingen en wedstrijdopdrachten daarop aangepast. Ondanks het feit dat Roef! goed tegenspel biedt is het na vijf minuten Geko, dat voorsprong neemt. Deze wordt lang zaam uitgebouwd en pas bij 10-0 weet Roef! via Aniek Denissen te scoren. Met een stand van 10-1 wordt de rust bereikt. Roef! gaat vol goede moed de tweede helft in. Als het binnen vier minuten echter 13 -1 is lijkt alles verkeerd te gaan en dreigt een groot verlies. Echter blijven vechten voor elke bal, goed ver dedigen en tevens regelmatig een mooie aanval maken geeft Roef! moed. De tegenstander weet in het laatste halfuur nog slechts driemaal te scoren. Weliswaar verloren met 16-1 maar Roef! kan terugzien op een nuttige wedstrijd, die ons veel heeft gebracht en geleerd. Vol doende om volgende week met frisse moed af te reizen naar Wintelre voor de wedstrijd tegen Winty. Programma: Zondag 30-9 Winty 1-Roef! 1 vertr. 10.00 uur Hb pup 110:00 en 11:00u Cardinals - Roef! Hb pup 10:00u DVS - Roef. Hb asp: 14:00u Roef. - Cheetahs Majors: 10:00u Cardinals - Roef. Sb pup 2: 10:30u Cardinals - Roef Zondag 30 september: Sb asp: 11:00u Roef - Storks Sb 3: 10:30u Cardinals - Roef Hb 1: 14;00u Roef - Parkstad Hb 2: 11:00u Starlights - Roef Toernooi bij Nuenen: Bee Ball Rookies, Sb pup 2 en Hb pup 2 Er waren de afgelopen weken verschillende activiteiten. Te beginnen met het jeugdweek end. Het was erg geslaagd en de kinderen genoten met volle teugen. Het thema was olympische en paralympische spelen. Recreantentoernooi voor dames en heren, het was een gezellig gemoedelijk toernooi en de weersomstandigheden waren erg goed. Voor de le keer organiseerden Jasper en Koen ook een vriendentoernooi. Het was voor som migen de eerste keer dat ze in contact kwamen met het handbalspel en dat was goed bevallen. Het waren leuke wedstrijden en in het club gebouw werd de avond voortgezet o.l.v. een DJ. De laatste wedstrijden van de veldcompetitie werden gespeeld en de uitslagen waren: MBJ WitteSter-Roef 8-21; GDJ Dongen-Roef 7-6; MCJ Tachos-Roef 8-3. Inhaalwedstrijd zondag 30 september: DA 11.00 uur Roef-Lido 10.30 De zaalcompetitie begint in het weekend van 6-7 oktober. Voor alle actualiteiten kun je te recht op onze website www.svroef.nl LEERZAAM Met maar nét genoeg speelsters gingen we naar Geko Sint Michielsgestel, die vorig jaar

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 9