Fotoclub FOMO fotografeerde dagelijks leven Moergestel Verrekijker in schilderijlijst om kunstwerk van Jan Dijker goed te kunnen bekijken Kunst in de kerk: rondleidingen Paul Spapens en Jaap Drubbel Expositie aquarellen van kapellekes Tussen Kunst Kitsch in Den Boogaard Infostand van VVV in Den Boogaard voor alle tijden, adressen en routes I Honderd schilderijlijst overal in het dorp met voorwerpen van Moergestelnaren Op de foto met een door Teun op 't Hoog geschilderd bord Klompjes schilderen voor de jeugd en andere werkwinkels voor de groten WieKentKunst telt ook een aantal doe-activiteiten. 'Werkwinkels' worden die genoemd door WieKentKunst, de Nederlandse vertaling van 'workshops'. Deze werkwinkels zijn er voor groot en klein. Om met de kinderen te beginnen: zij kunnen op zaterdag bij KiKu onder leiding van Karin Verbakel schilderen. Deze activiteit wordt bij haar aan huis aangeboden, Kerckackerstraat 3. De werkstukken worden op zondag geëxposeerd. Op zondag is er in Den Boogaard voor kinderen een werkwinkel 'klompjes schilderen'. Deze activiteit wordt begeleid door de vrijwilligers van de Zonnebloem. WieKentKunst heeft 150 miniklompjes laten maken. Een leuk cadeautje voor opa en oma, stelt WieKentKunst zich voor. Nieuw boek Aart van Woensel en Paul Spapens Het gaat hier om de Moergestelse variant op Tussen Kunst Kitsch. De AVRO zond in 1984 voor de eerste keer het gelijknamige program ma uit. Mensen kunnen objecten door experts laten onderzoeken en taxeren. De Moergestelse variant bestaat er uit dat drie deskundigen een gedegen oordeel over een object kunnen geven. Ze maken geen taxatie, maar ze kunnen wel iets vertellen over de achtergrond van een voorwerp. Iedereen kan gratis objecten laten beoordelen. heid van WieKentKunst zodat iedereen het glas kunstwerk goed kan zien. Het echtpaar plaatst ook een schilderijlijst voor de deur. Daarin hangen ze een verrekijker waar door de details prachtig overkomen. De schilde rijlijst voor de deur van Joke en Kees van Dal is een van de honderd die op tal van plaatsen in Moergestel staan. Moergestelnaren hebben er voorwerpen in gehangen die iets zeggen over de persoon. De schilderijlijsten zijn een bijzon dere attractie. van vijftig aquarellen voor het nieuwe boek is een primeur voor Moergestel. Overigens is Aart van Woensel met vijftig aquarellen nog zeker niet op de helft. Alle aquarellen zijn al te koop. Kunstenaar Aart van Woensel is zelf op de ten toonstelling aanwezig. De expositie wordt gehouden in de kapel van Nieuwenhof. WieKentKunst denkt dat met deze tentoonstel ling veel inwoners van Moergestel een plezier wordt gedaan omdat hier veel belangstelling bestaat voor het religieus erfgoed. Een fietsrou te langs kapellekes vanuit Moergestel trok deze zomer honderden deelnemers. Een van de fotografen van fotoclub FOMO maakte deze zeer geslaagde foto van de molen van Moergestel. Het door middel van buxus 'geschreven' Moergestel is een initiatief van WieKentKunst. Fotoclub FOMO levert een voor velen herkenbare bijdrage aan WieKent Gèèsel Ingelijst. Fotografen van FOMO (een afkorting van FOtoclub Moergestel) legden een hele week het dage lijks leven van Moergestel vast. Daarin zit de herkenbaarheid voor de inwoners. De dagen werden door de fotograferende leden opgedeeld in ochtend, middag en avond. Het totale resultaat is ook als zodanig geordend en gepresenteerd. De foto's van het dagelijks leven van Moergestel anno nu worden op een eigentijdse manier gepresenteerd. Ze zijn op zondag te zien als diapresentatie op een groot scherm in de kapel van de Nieuwenhof. Een selectie van de foto's van FOMO krijgt een plaats in het nieuwe magazine dat Oisterwijk 800 eind dit jaar huis-aan-huis laat verspreiden in Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Zo kan iedereen kennisnemen van het fotogenieke werk van FOMO en ligt Moergestel anno 2012 ook voor de volgende generaties vast. kend zijn voor Moergestel. In dit bord zijn een paar openingen uitgezaagd. Door deze openin- gen kun je je hoofd steken. Daar maak je dan een foto van zodat een grappig souvenir aan Moergestel ontstaat. Het foto-bord is te vinden op MoerMartre, waar Teun op 't Hoog ook nog een werkwinkel verzorgt. Moergestelnaren die vóór 1997, het jaar van de herindeling, een nieuw paspoort of een nieuw rijbewijs bij de gemeente Moergestel op moesten gaan halen, vroegen wel eens verschrikt aan Joke van Dal: 'Hèdde dè kunstwerk laten hangen?' 'Dè kunstwerk' is een fantastisch mooi glaskunstwerk voor drie bovenramen van het laatste aange bouwde gedeelte van het vroeger gemeentehuis. In dit deel moest je onder meer zijn voor een nieuw paspoort of rijbewijs en wachtend op de ambtelijke stempels vielen alle ogen als vanzelf op het veelkleurige object dat de Moergestelse kunstenaar Jan Dijker in 1976 maakte. Iedereen die verontrust is over dit kunstwerk kan Joke van Dal gerust stellen: "Het wordt door ons gekoesterd", zegt ze als ze voorgaat naar de eerste verdieping. FOTO-BORD Bijzonder is de doe-activiteit van Teun op 't Hoog, zoon van kosteres Corrie op 't Hoog. Teun is tekenaar. Hij maakte onder meer de tekeningen in het Moergestels kookboek dat een paar jaar geleden door WieKentKunst is gepubliceerd. Nu heeft Teun een groot houten bord beschilderd met elementen die kenmer- 'Er is veel te zien in de kerk van Moergestel: beelden, schilderijen, glas-in-lood, mozaïek, vaandels, gietwerk.' Al in de eerste zin van het boekwerkje ‘Rondgang door de kerk van St. Jans Onthoofding te Moergestel' wordt duidelijk gemaakt hoe bijzonder rijk het kunstbezit in de kerk van Moergestel is. Paul Spapens, de Moergestelse kenner van religieus erfgoed, vergelijkt de kerk van Moergestel zelfs met een museum voor religieuze kunst. Tijdens WieKent Gèèsel Ingelijst geeft hij om 13.30 uur een interessante kunstrondleiding door de kerk. Om 15.00 uur wordt ook eenzelfde rondlei ding gegeven door Jaap Drubbel. Hij heeft veel van de kunstvoorwerpen gerestaureerd. Hij was mede-auteur van het boek over de kunst in de kerk van Moergestel. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2012PAGINA 8 HHEKEIfT GEÈMLÏj&EUjST Joke van Dal hangt een verrekijker in de schilderijlijst bij haar voor de deur in de Kloosterlaan. Door middel van deze verrekijker kan het kunstwerk van Jan Dijker 's avonds goed worden bekeken. Het kunstwerk is bevestigd achter de drie ramen in het midden. Daar is het glazen kunstobject bevestigd tegen drie ramen. Het kan niet anders of het moet iedereen aanspreken. Het punt is alleen dat het van buiten moeilijk zichtbaar is, althans over dag. 's Avonds schijnen er van binnenuit een paar spotjes op. Het resultaat kun je vergelijken met het eveneens van binnenuit aangelichte St. Caeciliaraam in de toren. "Ik zet er extra een paar kleine bouwlampen op", belooft haar man Kees van Dal, die met een bakske koffie is aan geschoven. Kees van Dal doet dat ter gelegen- Tekenares Carla Tacken-van Gisbergen geeft op zondagmiddag een werkwinkel als onderdeel van MoerMartre, het kunstplein in de voortuin van Cis Coenen aan de Postelstraat. "Het wordt een laagdrempelige workshop waar jong en oud aan kan deelnemen", zegt ze er zelf van. Eveneens op zondagmiddag kan worden deel genomen aan een workshop 'vilten'. Deze wordt gegeven door Ineke van Knegsel en Rieki van de Meijdenberg. Tijdens deze werkwinkel kan kennis worden gemaakt met het zelf maken van vilt. "Dit duurt ongeveer drie kwartier per persoon. Mensen kunnen gewoon aanschuiven terwijl anderen nog bezig zijn", aldus Ineke van Knegsel. De werkwinkel wordt gegeven in Den Boogaard. Kinderen van Moergestel kunnen op zondag middag in den Boogaard klompjes komen schil deren. Maar liefst vijftig nieuwe aquarellen van kapel lekes in heel Brabant exposeert Aart van Woensel in de kapel van Nieuwenhof tijdens WieKentKunst. Aart van Woensel maakte ook de aquarellen voor het boek 'Huisjes van Ons Moeder'. Dit boek over Mariakapellen in Brabant werd geschreven door Moergestelnaar Paul Spapens. Aart van Woensel en Paul Spapens werken aan een opvolger van dit suc cesvolle boek. In dit deel II komen aquarellen en beschrijvingen van alle kapellen in Noord- Brabant die aan een andere heilige dan Maria zijn toegewijd. In 'Huisjes van Ons Moeder' staan alleen Mariakapellen. De tentoonstelling Altijd al willen weten hoe oud die vaas van opa en oma is? De herkomst of de betekenis van een bronzen voorwerp? Welke heilige een beeld voorstelt? Waar voor een gereedschap diende? WieKent Kunst biedt de kans op deze en andere vragen antwoorden te krijgen tijdens Kunst Kitsch. Deze activiteit wordt gehouden in Den Boogaard. Drie experts zitten daar klaar om voorwerpen te beoor delen en van commentaar te voorzien. WieKentKunst 2012 is veelomvattend. Alle info is beschikbaar in de infostand van de VVV in Den Boogaard. Deze info heeft bijvoorbeeld betrekking op de adressen waar iets te doen is, de optredens en dergelijke. Bij de Moergestelse VVV zijn tevens de wandel- en fietsroutes langs de verschillende locaties en langs de schilderijlijsten verkrijgbaar. Los van de info over WieKent Kunst kan men bij de WV-stand ook terecht voor informatie over tal van andere activiteiten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 8