WieKentKunst op locatie Shoot showt foto's in bieb MoerMartre bij Cis Coenen voor de deur Cursisten kunstacademie Arendonk exposeren in het Medisch Centrum Van alles wat (maar zeer de moeite waard) in de Panoramazaal van Den Boogaard Kunstpleintje a la Parijs Voor eerste keer grote overzichtstentoonstelling Schilderijen von reuzen, foto's uit Suriname en van het Rondje Guus Kunst genieten bij Moergestelnaren thuis 3 Bik De Gemeentelijke Academie voor Schone 'ingericht'. Te zien bij de nieuwe huiskamer. Karin Verbakel heeft in feite ook cursisten, namelijk de Moergestelse jeugd. Karin is de grote vrouw achter KiKu (KinderKunst), een al langer bestaande 'opleiding' voor kinderen. Op zaterdag kunnen kinderen bij haar aan huis meedoen aan een Werkwinkel. De voorwerpen die ze maken worden op zondag geëxposeerd op het adres Kerckackerstraat 3. Redelijk dicht in de buurt ligt de Industrieweg. Op nummer 8 D (voormalig pand Frans Becx) opent het RIBW een nieuwe 'huiskamer' voor de bewoners - RIBW staat voor Regionale Instelling Beschermd Wonen. Het RIBW heeft meerdere woningen in Moergestel. De bewo ners kunnen altijd terecht in de huiskamer. Deze was eerst gevestigd aan het St.-Janshof, maar werd te klein. De bewoners hebben vier schilderijlijsten op een kunstzinnige manier Aan de Heuvelstraat 17 woont Huub Verheijen. in de schuur van zijn woonboerderij beoefent hij als hobby beeldhouwen en hij doet dat zeer verdienstelijk. Typerend voor hem is dat hij zeer precies kan werken. Een voorbeeld daar van is te zien in Den Boogaard. Ais je de trap oploopt naar de bibliotheek, is recht voor je tegen de muur een hardstenen tableau beves tigd. De strofe uit een lofdicht op Moergestel van wijlen Jacques Stroucken is door Huub Verheijen minutieus uitgebeiteld. Ruud Pluijms woont pas sinds kort in Moerges tel en meteen al is hij bereid mee te doen aan WieKentKunst. In de tuin van zijn woning aan de Past, van den Boogaardstraat 11A exposeert hij beelden, objecten en glaskunstwerken - Ruud Pluijms is een veelzijdig man. maken. MoerMartre vindt plaats op het gazon voor het huis van Cis Coenen. Het feit dat MoerMartre hier wordt gehouden is een voorbeeld van de typerende aanpak van WieKentKunst; de manifestatie speelt zich af veel verschillende locaties in het dorp. In het Belgische Arendonk, bij Reusel net over de grens, is een in heel Nederland beroemde kunstacademie gevestigd. Deze opleiding trekt sinds jaar en dag cursisten uit Moergestel. Voor de eerste keer is nu werk van een groot aantal cursisten uit Moergestel en omgeving bij elkaar gebracht. De talrijke kunstvoorwerpen, met name schilderijen en enkele beelden, worden geëxposeerd in het Medisch Centrum aan de Raadhuisstraat. Deze grote tentoonstelling is door de mensen die hier werken aangegrepen om de Moergestelnaren in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met het Medisch Centrum. Alle disciplines van het centrum (denk aan huisartsen en tandartsen) zijn zater dag en zondag aanwezig om iedereen welkom te heten. Ze geven zo nodig uitleg over het cen trum en hun deskundigheid. Voor een drankje wordt gezorgd. "We willen gewoon iedereen van harte welkom heten tijdens WieKentKunst", zegt een woordvoerster van het Medisch Centrum uitnodigend. Fotoclub Shoot laat tijdens WieKent Gèèsel Ingelijst in de bibliotheek van Moergestel foto's zien die de leden hebben gemaakt in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. De fotohobbyisten hebben hun camera's vooral gericht op 'typische beelden' zoals ze dat zelf omschrijven. De tentoonstelling is voor de inwoners van Moergestel een mooie gele genheid kennis te maken met deze relatief jonge fotoclub; Shoot is in 2005 opgericht, heeft 17 leden waaronder afkomstig uit Moergestel. Op de expositie in de bibliotheek hangt werk van 11 leden van Shoot. Het gaat om in totaal 23 foto's. Chris van den Bijgaart is een in Moergestel alom bekend beroepsfotograaf. Speciaal voor Kunsten van Arendonk biedt een gedegen artis tieke, creatieve en vakkundige opleiding. Deze opleiding staat zo goed aangeschreven dat er cursisten uit heel Nederland gebruik van maken, maar de meeste Nederlanders komen toch uit de regio. En daar maakt Moergestel ook deel van uit, getuige het grote aantal stu denten uit het dorp. De grote tentoonstelling van werk van plaatselijke Arendonk-kunste- naars heeft een relatie tot Oisterwijk 800. Zowel Oisterwijk als Arendonk vieren acht eeu wen stadsrechten. Tussen beide gemeenschap pen zijn vriendschapsbanden ontstaan. In Moergestel begint bij het Middelpunt van de Benelux zelfs een fietsroute naar Arendonk. WieKentKunst trok hij er met de camera op uit. Hij maakte een serie foto's van het Rondje Guus. Dat is het parcours dat bekend werd doordat Guus Moonen er tot drie keer toe zijn unieke fietsprestatie op leverde. Het rondje Guus wordt gemarkeerd door speciaal hiervoor ontwikkelde routebordjes. Van veel verder van huis komen de foto's die Moergestelnaar Paul Spapens maakte toen hij in Paramaribo aanwezig was bij de herinzege- ning van de kathedraal. Dit is een van de groot ste houten gebouwen ter wereld. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2012 PAGINA 7 wiekcht e&sBtiBaJOS Op het grasperk voor een van de mooiste huizen van Moergestel, de voormalige pasto rie waarin Cis Coenen woont, speelt zich tijdens WieKentKunst Moermartre af. MoerMartre is de Moergestelse variant op een kunstpleintje in Parijs. De bekendste in zijn soort is het Place du Tertre. Dit pleintje nabij de Sacré-Coeur is wereldberoemd door de schilders, portrettekenaars en silhouetknippers die er aan het werk zijn. Er zul len zeker Moergestelnaren zijn die een schilderij in huis hebben hangen dat ze hier hebben gekocht. Een extra attractie is de mogelijkheid een portret te laten maken. Het Place du Tertre ligt in Montmartre, een kunstenaarswijk. Het MoerMartre van WieKentKunst is een samentrekking van dat alles. Zoals de naam al zegt, is MoerMartre op zondagmiddag 30 september een kunstenaars pleintje met schilders en tekenaars. Men kan er ook terecht om een portrettekening te laten Ineke van de Loo in haar atelier. Ze laat een met de hand gemaakt theestel zien. Een aantal Moergestelnaren toont hun kunstwerken aan huis. Een van hen is Ineke van de Loo. Ze woont aan de Lathouwer 31 (let op de kunstzinnige schilderijlijst voor de deur). Boven de carport van het huis dat ze met hare mens Kees bewoont heeft ze een goed geoutilleerd atelier ingericht. Hier geeft ze les in keramiek. Elf van haar cursisten tonen hun werk in het - naamloze - atelier. Een reuzenschilderij van Jaap Oudes. Het schilderij is gemaakt tijdens een reuzenstoet in Brugge. Boven in de nok van Den Boogaard is de Panoramazaal. Die heet niet voor niets zo want vanuit deze ruimte heb je een mooi uitzicht over het hart van het dorp. In de Panoramazaal kom je niet elke dag, maar nu is er toch alle aanleiding om de trap of de lift naar boven te nemen. De Panoramazaal herbergt drie tentoonstellingen: reu zenschilderijen van schilder Jaap Oudes, foto's van het Rondje Guus van de Moergestelse fotograaf Chris van den Bijgaart en foto's uit Suriname van Moergestelnaar Paul Spapens. De reuzenschilderijen zijn een eerbetoon aan de drie reuzen en ze herinneren er aan dat het WieKentKunst was die in 199 het initiatief heeft genomen tot de bouw van deze grote poppen voor Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. De schilderijen zijn gemaakt door Jaap Oudes (1926-1998) die erg onder de indruk was van het reuzenfenomeen. De schilderijen die hij van reuzen maakte zijn zeer markant en een plezier om naar te kijken.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 7