Groen van Toen SCOUTING Tropische seizoensopening bij Audacia 2012! Denk mee voor de naam voor nieuwe brede school Moergestel! Bijzondere Oisterwijk 800 wandeling bij N atuurmonument en B www.scoutingmoergestel.nl PAGINA 7 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 AUGUSTUS 2012 Ik heb deze naam gekozen omdat: 'A rk Naam afzender (inzender). Tel.nr.: Beste Moergestelnaren, Zoals U weet wordt op dit moment aan de Kloosterlaan gebouwd aan een nieuwe school. De bouw vordert en de contouren van de nieu we school worden steeds meer zichtbaar. Vanaf mei 2013 zal hier de Brede School Moer gestel starten. Samen met U willen we graag deze nieuwe school een naam geven. We stellen ideeën van iedereen heel erg op prijs! We zijn op zoek naar een naam die te maken heeft met Moergestel en/of de geschiedenis hiervan. Iedereen die een leuke naam weet wordt uitgenodigd deze in te zenden. Een commissie zal uit deze inzendingen de nieuwe naam voor de Brede School kiezen. Uiteraard zit hieraan ook een leuke prijs verbonden, Mijn naam voor de nieuwe Brede School Moergestel is. Het Broothuys, Oirschotseweg 11 Dit pand wordt beschreven als 17de eeuws, gebaseerd op een steen die er ooit gevonden zou zijn met daarop het jaartal 1673. In 1776 besloot het gemeentebestuur - naar aanleiding van een klacht van de toenmalige bewoner, predikant J.G. Meulen, over de slechte staat van de woning - het pand te herbouwen. Sinds dien heeft het pand een groot en divers aantal bewoners gekend. Dit varieerde van klooster voor een 12-tal zusters tot leerlooierij van Jo hannes van de Wouw. Het hijsrad aan de ach terzijde is nog een overblijfsel uit deze tijd. Verder heeft het nog een tijd dienst gedaan als burgermeesterswoning voor Eduard Meyer. Onder dit motto wordt dit jaar op zondag 9 september a.s. voor de 26ste keer de Open Monumenten Dag gehouden. Leerlingen van de muziekschool Factorium en andere muzi kanten omlijsten elk monument met feestelijke muziek vanwege het 800-jarig bestaan van Oisterwijk. In onze gemeente zullen een 9-tal monumenten hun poorten openen en u kunt deze gratis bezoeken. In Moergestel doen drie monumenten mee die ieder op hun eigen wijze prima passen in het motto van dit jaar. In het weekend van 17-18 en 19 augustus jl. heeft ons traditionele seizoensope- ningsweekend weer plaatsgevonden. Achteraf gezien kunnen we terugkijken op een zeer warm en geslaagd evenement! Op vrijdagavond trapten onze lagere senioren af tegen bevriende elftallen uit de regio. Tevens stond er een reüniewedstrijd op het programma tussen het “oude” le van begin tachtig tegen de succesvolle Al van het jaar 1984. Deze wed strijd was een zeer groot succes. Vele oude cracks trokken hun schoenen nog eenmaal aan en maakten er een leuke wedstrijd van. Ook de publieke belangstelling voor deze wed strijd was zeer groot. Na deze wedstrijden hadden we de bekende “Bekkersband“om er een geweldige feestavond in de kantine van te maken. En dat werd het! De kantine was (i.v.m hitte wat later in de avond) overvol en de gezelligheid voerde de boventoon! Op zaterdag was het dus voor sommige per sonen alweer “vroeg” dag om aan het jaarlijkse vriendentoernooi deel te nemen. Ook deze zaterdag was het weer zeer warm en daarom werd er zeer goed gebruik gemaakt van de zwembaden die de organisatie op het laatste moment hadden geregeld. We hadden enkele nieuwe teams uit het land gecontracteerd om het deelnemersveld compleet te maken. Eén van deze teams was ODV uit Friesland. Kam pioen werd wederom Nieuw Wbensel uit Eind hoven. Toen Nieuw Woensel en De Gevaarlijke Outsi ders aan de finale bezig waren, waren de andere bovenop de eer die het zal zijn dat de nieuwe school de door uw gekozen naam draagt! Het onderstaande strookje kan (voor 1 oktober a.s.) worden ingeleverd in de hiervoor bestem de verzameldozen. Deze dozen zijn te vinden bij Novy, Jumbo, Korenmaaier, Bibliotheek Moergestel en de scholen aan de Duyvekot- straat. Ook inzenden via mailadres brede schoolmoergestel@gmail.com kan. Bij inzen ding via mail graag alle op het strookje gevraag de gegevens meesturen! Alvast heel erg bedankt voor al uw originele ideeën! Commissie ’naam’ Namens Basisschool Hertog Jan Graaf van Ursel Hoogenhuizen, Oirschotseweg 12 Een idyllisch park rondom een Moergestelse villa met een rijk verleden. De huidige villa is in 1889 gebouwd als zomer verblijf in opdracht van textielfabrikant Mom- mers. Er is gebouwd in eclectische stijl, type rend voor het einde van de 19de eeuw; in deze tijd werd ook het koetshuis gebouwd en de dienstwoning die aan de andere kant van de weg ligt op nr. 10. Eeuwen geleden stond op deze plek al éen kas teel met twee torentjes omgeven door een gracht en een ophaal brug. Uit het midden van de 17de eeuw is bekend dat ene Anna van Hanbroeck er de zorg voor weeskinderen op zich nam. In het park staan nog bomen uit deze tijd. Het grachtenstelsel rondom dit kas teeltje is nagenoeg in tact gebleven en heeft de vorm van een acht waardoor twee eilandjes omsloten werden, een met het kasteel, het andere met de boerderij. De villa heeft verschillende bewoners gekend. In de oorlog heeft de Duitse bezetter de villa opgeëist, terwijl velen onder u zich ongetwijfeld zullen herinneren dat er de priester-kunstenaar Egbert Dekkers en kunstenaar Jan Dijker ge woond hebben. De villa is alweer een hele tijd in het bezit van de familie van Lotringen, de vijfde generatie inmiddels. De heer van Lotringen zet tijdens de OMD de monumentale poort gastvrij open. Tevens zal er door een deskundige uitleg gege ven worden over het park en de bomen. Zonnewende, Tilburgseweg 54 Het landhuis “Zonnewende” is in 1922 ge bouwd in opdracht van Ferdinand Adolf Leo nard van de Berg jr., eigenaar van de AaBe wollenstoffenfabriek te Tilburg. Het is een landhuis met een mengeling van traditionalisme en rationalisme van de Am sterdamse school en voorzien van talloze bouw kundige kunstwerken. Dit alles in een groots opgezet park in Engelse landschapstijl met oprijlaan, gazons, vijver, reusachtige beuken, eiken en linden overgaand in het cultuurland rondom het Galgenven. Tijdens de OMD zal architect Leon Brokers elk heel uur een korte presentatie geven met daarop aansluitend een rondleiding door een deel van de villa. Verder zal van Helvoirt Groenprojecten u rondleiden door het park en langs de monumentale bomen en de idyl lische vijver. De stichting SOKA is eigenaar van Zonne wende dat al 25 jaar in gebruik is als confe rentieoord. Vanwege hun 25-jarig jubileum werkt de stichting graag mee aan deze OMD. De afsluiting van deze monumentendag zal dan ook plaatsvinden op Zonnewende waar burgemeester Hans Janssen om 17.00 uur de jaarlijkse Momentenprijs uit zal reiken. Wat de overige opengestelde monumenten betreft, de OMD commissie heeft dit jaar wederom een handzaam boekje uitgebracht waarin de monumenten staan beschreven. Dit boekje kunt u in Moergestel gratis afhalen bij Rabobank Raadhuisstraat 9, supermarkt Jum bo Rootven 38, de Bibliotheek, de VW en den Boogaard St. Jansplein 5a en 5. En natuurlijk ook op zondag 11 september vanaf 11.00 uur bij de infostand bij het raadhuis aan de Lind 56 in Oisterwijk en bij alle deel nemende panden. Namens de OMD commissie, Gerard Willems 2 september 2012,10.00 uur - 12.00 uur Natuurmonumenten organiseert in het kader van het achthonderdjarig bestaan van Oister wijk op zondag 2 september een wandeling onder leiding van de Frans Kapteijns, bos wachter bij Natuurmonumenten. De excursie is een cadeautje van Natuurmonumenten aan de bevolking van Oisterwijk en is daarom gra tis. De cultuurhistorie staat centraal tijdens deze wandeling in het Oisterwijkse bos en de rand daarvan. De begeleide wandeling start om 10 uur bij het bezoekerscentrum Oisterwijk en duurt tot ongeveer 12 uur. Aanmelden bij het bezoekerscentrum Oisterwijk, 523 18 00, of via de website van Natuur-monumenten www.natuurmonumenten.nl/agenda Cadeautje Deze begeleide wandeling door de Oisterwijkse bossen is dus een cadeautje van Natuurmo numenten voor de inwoners van de jarige gemeente. In 1913 al kocht Natuurmonumen ten de eerste delen van het huidige natuurge bied aan. Nu bijna honderd jaar later zijn de Oisterwijkse Bossen en Vennen een prachtig aaneengesloten gebied dat rijk is aan verschil lende planten- en dierensoorten. Om het natuurgebied te ontdekken en beleven zijn er voor bezoekers vele wandelroutes en ruiter paden aangelegd. Geschat wordt dat er jaarlijks zo’n 800.000 mensen van gebruik maken. Boswachter De wandeling is onder begeleiding van bos wachter Frans Kapteijns. Hij werkt al 22 jaar in het natuurgebied en kent de mooiste plekjes. Zo zal hij de oude dreven laten zien, maar ook vertellen wat er in de Tweede Wereldoorlog in het gebied is gebeurd. De cultuurhistorische gebouwen komen ook aan bod, zoals Groot Speijck. Een mooie gelegenheid dus waarbij mening inwoner versteld zal staan over de schoonheid en geschiedenis van ‘zijn achter tuin’: de Oisterwijkse Bossen en Vennen. Toen de familie Mast het pand in 1976 verliet viel het huis ten prooi aan leegstand en de ele menten. Wie herinnert zich niet de bijnaam “spookhuis” uit die tijd? Door de inspanningen van een nieuwe bewoner, Henk van Ommeren, die in 1970 eigenaar wordt en door de huidige bewoners, de familie Piest-Voort die het sinds 1998 bewonen is het pand in zijn oude luister hersteld. Leuk detail hierbij is dat de huidige bewoners in een later stadium ook kans gezien hebben alle bijbehorende gronden te verwer ven en zo het pand z’n oorspronkelijke tuin terug gaven. Of zoals predikant J.G. Meulen destijds zijn verzoek aan het gemeentebestuur onderbouwde waarom juist daar de nieuwe pastorie moest komen; “zeer bequaam, van agteren met eenen groeten omwaterden hof en van vooren met een rojale besloote plaats voorsien”. De familie Piëst-Voort zal u tijdens de OMD graag ontvangen en u alles vertellen over het huis met z’n tuin. elftallen al volop aan het BBQ-en geslagen. Ruim 250 mensen! deden mee aan de BBQ! Buiten in de tent was het gezellig en toen Milou en Norah hun nummers ten gehore brachten werd de sfeer nóg beter. Tegen de klok van 22.30 uur was de prijsuit reiking door voorzitter Joep Visser. Diverse prijzen werden hier uitgedeeld aan Lisa Janssen (speelster van het toernooi), Dirk van Abeelen (keeper van het toernooi), Veerkes Old School (sportiviteitsprijs) en aan Nieuw Woensel (kampioen Vriendentoernooi). Na de prijsuitreiking ging het feest verder met DJ Bram. Op zondag was onze Jeugddag. Ondanks de hitte waren veel junioren en pupillen op komen dagen. Om 10.00 uur begonnen de B- en C- jeugd aan hun clinic die werd verzorgd door Voetbalparty uit Loon op Zand. Vele spelvor men kwamen aan bod zoals 4x4, voetvolley, estafettequiz maar ook pannavoetbal met opblaasbare boarding, de Stropdas en snel heidsmeter maakte deze dag voor onze jeugd compleet. Hierna kwamen de D-, E- en F-jeugd aan bod waarna om 15.00 uur de middag afgesloten kon worden. Ook de “nieuwbakken” pupillen die nu nog alleen trainen streden vol overgave wat leuke beelden voor de toeschouwer ople verde. Na deze voetbalparty was het de beurt aan het “Brabants Soundmix Duo om het weekend op een gezellige muzikale manier af te sluiten. Het eerste en tweede elftal mochten ook nog aantreden tijdens deze dag en zij konden de punten in Moergestel houden. Namens Audacia willen wij alle vrijwilligers zoals barpersoneel, terreinknechten, scheids rechters, deelnemers toernooi, BBQ regelaars, keukenpersoneel, bestuur, leiders jeugddag, spelbegeleiders jeugddag, EHBO, artiesten, DJ’s, bevriende elftallen, alle senioren- en jeugdleden, Voetbalparty en allen die we ver geten zijn allemaal heel hartelijk danken voor het welslagen van dit grandioze weekend. Indien het komende seizoen net zo succesvol wordt voor de meeste teams als het afgelopen weekend dan zullen we weer vele kampioen schappen kunnen vieren! Nogmaals bedankt en tot volgend jaar, Seizoensopeningscommisie Audacia 2012, Gerard, Bert, Come, Thijs, Berry, Sander en Ad

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 7