QOEF! SCOUTING 5,- DAAROM Audacia- nieuws NOG MAAR ZÉÉR BEPERKTE OPLAGE! GGD nog steeds bezorgd over ongezond gedrag jongeren Wie gaat er mee hardlopen? Wandeling met vertellingen door de Oisterwijkse natuur op dinsdagavond 3 juli Geslaagde afsluiting woensdagmiddaginstuif MTV Stokeind In twee dagen voor drie dagen kanoplezier Bij aankoop van ’100 Jaar Moergestel in beeld’ nu GRATIS ’10 Jaar Moergestel- Nieuws in vogelvlucht’ p I© II ^0 De indeling voor Audacia 1 in de nieu we competitie is bekend. Maretak houdt vertelwandeling bij volle maan Brabantse Jeugdmonitor 2011: gezondheid stabiel, preventie blijft wezenlijk Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl Audacia is ingedeeld in de klasse 4E, samen met de volgende teams: GSBW, Hil varia, Nevelo, Ons Vios, RKT W, S V Reeshof, SVSSS, VCB, Vlijmense Boys, Were Di en Zigo. Dinsdag 28 augustus speelt Audacia een vriend schappelijke wedstrijd in en tegen Gilze. Aan vang 20.00 uur. Bingo! Ruim vijftig kinderen bevolkten het clubhuis van MTV Stokeind voor de razend populaire bingo, die het sluitstuk vormde van een geslaagde tennismid dag. Van tevoren even bellen: (013) 513 2268 dan leggen wij het klaar. ROEF HONK- EN SOFTBAL Wedstrijden komende week Honk- en Softbal: Zaterdag 30 juni: Hb pup 1: 11:00 en 12:30u Roef. - Cheetahs Sb pup 1: 10:00u Cardinals - Roef. Sb pup 2: 1 l:00u Roef. - Twins Sb 1: 15:00 en 17:00u DSS-Roef. Hb 1: 17:00u Roef! - PSV Maandag 2 juli: 20:00u Roef - Zwijndrecht S=S is.* De Brabantse Jeugdmonitor 2011 toont aan dat het ongezonde gedrag van jonge ren de afgelopen jaren niet verder is toegenomen. Op sommige gebieden is de leef stijl zelfs iets verbeterd. Toch leven jongeren nog steeds te ongezond, met alle risi co’s vandien. De uitkomsten van het onderzoek nemen de zorgen bij de GGD Hart voor Brabant dan ook niet weg. De GGD benadrukt dat er veel aandacht moet blijven voor het aanpakken van ongezond gedrag bij jongeren. Boek ’100 Jaar Moergestel in beeld’ Op dinsdagavond 3 juli 2012 nodigen de vertellers van de Maretak je uit voor een ’’vollemaanswandeling” langs de vennen in de Oisterwijkse bossen. Op mooie plek ken vertellen zij om de beurt hun verhaal. Iedereen kan mee, ook al ben je beginner en kan je zo’n 20 min. hardlopen dan is het al goed, we blijven bij elkaar en halen elkaar steeds op. In groepsverband lopen is dikwijls veel gezelliger, waardoor je beter gaat lopen maar het ook lan ger vol houdt en tevens een stok achter de deur hebt om te gaan. Het kost niets: alleen positie ve energie. Kom meedoen en zeg vanaf nu ‘ik ga’! Voor verdere info bel. 513 4285 (Toos Swinkels). Trainer Jos sloot samen met de jonge re basisschoolleerlingen de wekelijkse woensdagmiddaginstuif af met een bal en slagvaardigheid parcours. Op het menu stonden onder meer: ballonnen tennis, lobben, wasmandbal, tennisko- ning en het voor de tennissende jeugd bekende kaartspel. Na het volbrengen hiervan konden ze vol trots hun diplo ma in ontvangst nemen. De oudere kinderen 10 t/m 14 jaar) speelden een vriendschappelijk husseltoernooi. Prijzen waren hiermee niet te verdienen, maar bij de bingo in het clubhuis was dat wel het geval. De organiserende jeugdcommissie had er natuur lijk voor gezorgd dat iedereen hierbij in de prijzen viel, zodat de middag niet meer stuk kon. jongeren nam af van 8% naar 7%. De helft van deze jongeren is van plan om binnenkort min der te gaan roken en 39% wil stoppen. In de nacht van 3 naar 4 juli wordt het volle maan. De zon gaat volgens de ‘Sterrenkalender’ pas om half 10 onder, zodat men zo laat nog door het bos kan lopen, waarin tot zonsondergang gewandeld mag worden. De vertellers van de Maretak bieden een unie ke wandeltocht aan in het licht van de volle maan in de Oisterwijkse natuur. Of de wolken tussen de wandelaars en het maanlicht mee wandelen, kunnen de Maretakkers van tevoren natuurlijk niet weten. Dat blijft de grote ver rassing van de avond. Wat geen verrassing zal zijn, is dat er toepasselijke verhalen verteld worden tijdens de vertelwandeling. De vertellers van ‘de Maretak’, Marleen Groen land, Corrie Leermakers en AnneMargriet Veldhorst verwelkomen je om 19.00 uur bij theater ‘De Witte Lelie’, op het terrein van het ‘Natuurtheater’ aan de Adervendreef 4a te Oisterwijk. We zijn om 21.30 uur weer terug bij het theater. Kosten 7 euro, inclusief koffie, thee en iets lek kers onderweg. De wandeling is 4 kilometer. De verhalen zijn bedoeld voor volwassenen Reserveren bij: annemargriet.veldhorst@ xs4all.nl, tel. 040 2122391 Meer info via de website: www.groeneland- theater.nl onder ‘vertellers van de Maretak’ Veel jongeren vrijen onveilig Zo’n 22% van de jongeren heeft seks. Dit aan tal is ongeveer gelijk gebleven. Van deze sek sueel actieve jongeren heeft 60% wel eens zon der condoom gevreeën. Deze jongeren lopen bij geslachtsgemeenschap dus risico op seksueel overdraagbare aandoenin gen. De loopgroep van “Rico Salvetti” wordt steeds kleiner, dus zijn we op zoek naar mensen die graag hardlopen en er ook elke week mee bezig willen zijn. Heel veel Moergestelse mensen zien wij altijd alleen hun rondje lopen dus zeggen wij, kom met ons meelopen. We lopen op dinsdagavond om 19.30 uur; verzamelpunt Óisterwijkseweg 5 en op zaterdagmiddag om 16.00 uur; verza melpunt houten bank Oisterwijkseweg/Water- hoefstraat. Het onderzoek In het najaar van 2011 hielden de drie GGD’en in Brabant een grote enquête onder jongeren in de leeftijd van 12 t/m 18 jaar. Het is de derde keer dat de GGD’en een dergelijk onderzoek uit voerden (eerste keer in 2003). Ruim 70.000 jon geren, waarvan bijna 19.000 uit Hart voor Brabant, werden uitgenodigd om deel te nemen aan het onderzoek. Ongeveer de helft van deze jongeren vulde de vragenlijst in. Het onderzoek behandelde onderwerpen als alcoholgebruik, roken, beweging en onveilig vrijen. Groot aantal binge-drinkers boven de 16 jaar In het werkgebied van de GGD Hart voor Brabant hebben alle gemeenten actief ingezet op alcoholpreventie. In de veiligheidsregio Brabant-Noord hebben 20 gemeenten samen gewerkt in het regionaal alcoholproject “16min geen goed begin”. Het percentage alcohol drin kende jongeren in het hele werkgebied daalde in de leeftijd 12 t/m 15 jaar van 25% in 2007 naar 17% in 2011. Ook het aantal ‘binge-drinkers’ nam afin deze leeftijdsgroep. Dit zijn jongeren die wel eens 5 of meer glazen per gelegenheid drinken. Daarentegen blijft het alcoholgebruik onder de wat oudere jeugd onverminderd hoog. Van de 16 t/m 18 jarigen dronk maar liefst 62% in de afgelopen 4 weken wel eens 5 of meer gla zen per gelegenheid. De bereidheid om min der te drinken is laag; slechts 7% geeft aan min der te willen drinken. Zorgwekkend is dat een kwart van de drinkende jongeren onder de 16 zegt dat hun ouders het goed vinden dat zij drin ken. Positief gegeven is wel dat jongeren op latere leeftijd hun eerste glas alcohol drinken. Nog teveel rokende jongeren Het percentage dagelijkse rokers onder alle Overgewicht blijft problematisch Het aantal jongeren met overgewicht blijft onverminderd hoog, namelijk een op de negen. Twee procent van alle jongeren heeft ernstig overgewicht (obesitas). Steeds minder jongeren eten dagelijks groente en fruit. Zo is het per centage jongeren dat dagelijks groente eet, ten opzichte van 2007 bijna gehalveerd (van 38% naar 21%). Positief is dat jongeren de afgelopen jaren wel meer zijn gaan sporten of bewegen. Desondanks beweegt driekwart van de jongeren per dag minder dan de landelijke norm voor bewegen. Zaterdagavond is de Oisterwijk 800 kano drie daagse afgesloten. Na de laatste tocht vanuit Oisterwijk naar moergestel stond er voor de deelnemers nog een heerlijke barbeqeu klaar bij het vereniging gebouw van kano vereniging Oisterwijk op het Staalbergven. Helaas kon de introductie workshop op don derdag vanwege het noodweer niet doorgaan. Dit maakte de eerste tocht extra spannend. Op vrijdagavond ging de tocht van vanuit Moeren burg dwars door Heukelom naar Oisterwijk. “allebei de tochten waren heel mooi, ik heb genoten van de natuur onderweg. Deze barbe cue maakt het weekend helemaal af.” volgens een van de deelnemers, “kanoën is misschien wel iets wat ik vaker wil doen, ik denk dat ik 7 juli wel naar de KanoAvond kom” vult een ander aan. Drie van de deelnemers zijn nog enthousiaster en schrijven zich ter plekke in. Op 7 juli organiseert Kanovereniging Oisterwijk KanoAvond. Hier kunnen kanoërs uit de regio elkaar ontmoeten en natuurlijk even kanoën. Voor meer informatie zie kanoavond.kvoister- wijk.nl Boek ’10 Jaar Moergestel- Nieuws in vogelvlucht’ MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 27 JUNI 2012 www.scoutingmoergestel.nl *- a. t i Kloosterlaan 2a Tel. (013) 513 2268 21 x 29,7 cm. Betreft de periode 1900- 2000 met ruim 600 foto’s. Luxe gebonden. PAGINA 7 ma 17 x 24 cm. Betreft de periode 1976-1986 met ruim 160 foto’s. Luxe gebonden. Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... MOERGESTEL in bo ld 1900-2000

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 7