Moergestel Fietsdorp bestaat vijf jaar Met de fiets op bezoek bij de buren Moergestel Fietsdorp laat zich op een nieuwe manier zien Moergestel Fietsdorp nl A Moergestel krijgt een Fietsersmonument Werkgroep bakermat Moergestel Fietsdorp Programma van de Retro Toertocht Veel informatie in het magazine Lustrum van een evenement dat Moergestel extra kracht moet geven Streekfeest in Heukelom, Gezinsdag in Oisterwijk ’De Eenzame Fietser’ op hoek Industrieweg/Oisterwjkseiveg 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 9 MEI 2012 PAGINA 6 EERSTE LUSTRUM MOERGESTEL Fll I Deze drie personen demonstreren het nadoen van een Vogelverieider. Deze laatste werd in het i a i i i Dit stalen beeld wordt tijdens Moergestel Fietsdorp geplaatst als Moergestels Fietsersmonument. Zondag 13 mei barst het van de activiteiten in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. Door een werkgroep van Moergestel Fietsdorp is een plezierige en veilige fietsroute uitgezet langs al deze evenementen. De evenementen-fietsroute kent drie startplaatsen: in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. Voor Moergestel Fietsdorp heeft deze speciale fietsroute een paar prettige kanten. fietsroute voert langs de inmiddels landelijk vermaarde Vogelverleiders van Heukelom. Hier kan worden deelgenomen aan het kampioen schap ‘Vogelverieider nadoen’. Iedereen kan meedoen en meedoen is ook nog eens makkelijk. Kenmerkend aan een Vogelverieider (plaatseliike variant op vogelver schrikker) is dat hij beide armen gestrekt uit steekt. Een deelnemer aan het kampioenschap probeert zo lang mogelijk te gaan staan als een Vogelverieider. Wie dit het langst volhoudt is kampioen. De winnaar wordt beloond met een hele mooie mand met streekproducten. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van Moergestel Fietsdorp zijn nieuwe reclamebor den gemaakt. De reclameborden hebben let terlijk twee blikvangers in de vorm van foto's van verschillende fietsactiviteiten. Het evene ment wordt op deze manier op vier plaatsen in Moergestel aangekondigd: Tilburgseweg (foto), Oirschotseweg, Akkerstraat en tegen de gevel van Den Boogaard. In de eerste plaats brengt deze opzet fietsers vanuit Heukelom en Oisterwijk naar Moergestel, waar deelgenomen kan worden aan de activiteiten in het kader van Fietsdorp. Fietsdorp is er op gericht het toeristisch fiet sen van en naar Moergestel te bevorderen. Daar is deze fietsroute een mooi praktijkvoor beeld van. De fietsroute verbindt op 13 mei de evenemen ten in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. De evenementen zijn: Moergestel Fietsdorp, het Streekfeest in Heukelom en de Gezinsdag in Oisterwijk. De totale afstand is ongeveer 20 kilometer. Dit betekent dat de fietsroute ook is te doen door gezinnen met kinderen en door ouderen. De startplaatsen (dus ook het St.- jansplein) zijn herkenbaar aan een Vogelverlei- der. Hier is gratis een routeboekje verkrijgbaar. In dit boekje staat een aantal vragen. De win naar wordt door Moergestel Fietsdorp beloond met een mooie mand met streekproducten. De Het in staal uitgevoerd beeld is gemaakt door Albert Nooren uit Oisterwijk. Bi i de realisatie kreeg hij hulp van het Oisterwijkse metaalbe drijf De Cromvoirtse. Het initiatief tot dit monument is destijds genomen door de vrien dengroep van Guus Moonen. De plaatsing wordt gerealiseerd door de Stichting Moergestel Fietsdorp. Bij het Fietsersmonument komt een bordje met de volgende tekst: ‘Dit beeld heeft als titel ‘De Eenzame Fietser’ en is gemaakt door Albert Nooren. Het is geschonken aan de Moergestelse gemeenschap door de vrienden van de Moergestelse ultracyclist Guus Moonen. De Stichting Moergestel Fietsdorp plaatste dit beeld in mei 2012. Voordat vijf jaar geleden Moergestel Fietsdorp in de huidige opzet werd georga niseerd, was er al een groep Moergestelnaren die onder dezelfde naam jaarlijks een spraakmakende fietstocht orga niseerde. Dit is de bakermat van Fietsdorp. De activiteiten van deze werkgroep zijn een onderdeel geworden van de activiteiten van de stichting, jaarlijks organiseert de werk groep nog steeds een bijzondere fietstocht. Dit jaar werd ervoor gekozen om met deze fietstocht te anticiperen op het feit dat op 13 mei in zowel Moergestel als Heukelom en Oisterwijk grote evenementen plaatsvin den. De fietstocht van de werkgroep legt een verbinding tussen de drie evenementen. De werkgroep staat onder voorzitterschap van Niels van de Ven. De leden zijn Frans van Hest, Cilia Stork, Paul Spapens, Jan Timmermans en Ruud van de Ven. Een van de nieuwe initiatieven dit jaar is de Retro Toertocht (zie voor nadere informatie het magazine) op zondag 13 mei. Het programma van deze fietshappening is nu bekend. 10.00 uur: verzamelen op het terras van Den Boogaard, bij slecht weer binnen. Er is plaats gereserveerd voor het stallen van de ‘stalen ros sen’. Moergestel Fietsdorp trakteert de deelne mers op een ‘Max-gebakje’. 10.30 uur: opstellen van de deelnemers. 10.35 uur: kort welkomstwoord door mede organisator Peter Valkema. De deelneemrs ver trekken voor een Rondje Guus en tijden daarbij via Stanislaus. 11.30 uur: aankomst bij de kerk waar pastor Theo te Wierik de fietsers en hun fietsen zegent. 11.35 uur: Revitalisering en onderhoud aan de fietsen. 12.15 uur: de deelnemers worden door burge meester Hans Janssen uitgeluid voor de tweede ronde. 13.15 uur: terugkomst op st.-Jansplein na twee de ronde. Onthaal door ‘Miss Miss’. 14.00 uur: start van de derde en laatste ronde. Deze voert onder meer langs de Heilige Eik met een meditatief moment. 16.00 uur: rond deze tijd worden de deelne mers terugverwacht in Moergestel. Fotosessie en toasten met speciaal bier. wandeltak. Het huis-aan-huis verspreiden van de glossy getuigt van de kracht van de stichting. Dat blijkt eveneens uit de nieuwe initiatieven die jaarlijks worden ontplooid, zoals dit jaar onder meer een tourtocht voor ‘antieke’ racefietsen, een fietsavondvierdagse en de vier dagen die Max van Kempen gaat fietsen. De inzet van deze jeugdige Moergestelnaar is een rechtstreeks gevolg van Moergestel Fietsdorp; de negenjari ge Max heeft zich laten inspireren door zijn grote voorbeeld Guus Moonen. Het staat vast dat sinds Moergestel Fietsdorp in Moergestel meer mensen zijn gaan racefietsen. Blijvende inzet De Stichting is vast van plan zich de komende jaren in te blijven zetten voor de organisatie van een Moergestel Fietsdorp. Daarbij kan de stichting niet zonder de inzet van vrijwilligers en de financiële support van de vrijwilligers. Het bestuur van de Stichting Moergestel Fietsdorp hoopt op blijvende medewerking en inzet zodat Moergestel gezamenlijk nieuwe impulsen voor de toekomst kunnen worden gegeven. Voorzitter Jan Vriens (links) van de Stichting Moergestel Fietsdorp samen op de fiets met initiatiefnemer Paul Spapens. Moergestel Fietsdorp vindt dit jaar voor de vijfde keer plaats. Althans, het is voor de vijf de keer dat dit evenement in zijn huidige vorm wordt georganiseerd. De jaren daarvóór werd door de Stichting Moergestel Fietsdorp elk jaar een bijzondere fietstocht op touw gezet. Bij velen in herinnering liggen nog spraakmakende fietsevenementen als de ‘Leugenbèngskes Fietsroute’ en de ‘Midzomernacht Fietsroute’. Deze laatste werd holst van de kortste nacht (21 juni) verreden. Het initiatief tot Moergestel Fietsdorp is des tijds genomen door Moergestelnaar Paul Spapens. Hij is zelf een groot fietsliefhebber. De Moergestelse publicist liet zich inspireren door de aanleg van een vrijliggend fietspad langs de Akkerweg. Daardoor bestond de kans dat fietsers op doortocht niet langer door de kom van Moergestel zouden fietsen, wat bij voorbeeld de winkeliers en de caféhouders in hun nadeel zouden merken. Door jaarlijks een spraakmakend fietsevene- ment te organiseren, zou de naam van Moergestel als fietsdorp worden bevorderd. Dat zou meer fietstoeristen naar het dorp brengen en daaraan zou Moergestel extra kracht ontle nen. Dit ideële initiatief kreeg vijf jaar geleden vleugels doordat Moergestelnaar Guus Moonen drie jaar op rij aanhoudend én vasthoudend rond Moergestel ging fietsen. Met name daar door is de naam van Moergestel als fietsdorp inderdaad gevestigd, in Brabant, in Nederland en Vlaanderen en zelfs wereldwijd. Fietsfeest en beweegevenement De organisatie van Moergestel Fietsdorp bestaat uit louter vrijwilligers. De gelijknamige stichting staat onder het inspirerende voorzit terschap van Jan Vriens. De oorspronkelijke ini tiatiefnemer Paul Spapens is nog steeds actief lid van het bestuur. De totale activiteit bedruipt zichzelf dankzij de sponsoren en de adverteer ders. Moergestel Fietsdorp is uitgegroeid tot het grootste fietsfeest van Nederland. En pas sant heeft het zich ontwikkeld tot een breed opgezet beweegevenement met een succesvolle Op deze pagina’s in Moergestel Nieuws staat extra informatie die né het verschijnen van het magazine van Moergestel Fietsdorp bekend is geworden. Als je dus dit magazine leest plus daarbij de informatie op deze twee pagina’s is het beeld van Moergestel Fietsdorp 2012 com pleet. Op deze pagina’s wordt herhaaldelijk ver wezen naar bepaalde evenementen. Informatie daarover is te vinden in het magazine. Deze 'glossy’ is onlangs huis-aan-huis verspreid in Moergestel, de reacties op dit mooie blad waren overigens zeer lovend. In het eerste lustrumjaar van Moergestel Fietsdorp krijgt Moergestel een Fietsersmonu ment. Het komt te staan op het driehoekig pleintje op de hoek van de Industrieweg en de Oisterwijkseweg. Het Fietsersmonument met de titel ‘De Eenzame Fietser’ wordt onthuld tij dens Moergestel Fietsdorp.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 6