Openingsfeest Oisterwijk 800 40 alle inwoners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom van harte welkom! eplein Middelee 800 vogelverleiders staan vanaf 24 februari in Heukelom Welkom op 25 februari bij de opening van Oisterwijk 800 800 Jaar, Parel in 't groen Kleurrijke en creatieve activiteit waaraan iedereen een bijdrage kan leveren **^1. Een hele dag vermaak voor alle inwoners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom PAGINA 4 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 22 FEBRUARI 2012 opening Oisterwijk 800 lans Itinssen, burgemeester Alle festiviteiten dit hele jubileumjaar richten zich op alle inwoners van de gemeente Oisterwijk De meer dan honderd activiteiten zijn georganiseerd door honderden vrijwilligers uit alle drie de kernen. De dag van de officiële opening begint in Moergestel en komt via Heukelom naar Oisterwijk Het programma van de officiële opening is in de eerste week van februari huis-aan-huis verspreid in Oisterwijk Moergestel en Heukelom. Het was ‘ingestoken’ in de glossy met de titel Opening Oisterwijk 800: Iedereen is welkom! In grote lijnen ziet het programma er als volgt uit. 10.00 uur: Vanaf de Oirschotseweg in Moergestel begeeft hertog Hendrik I zich in een koets op pad. Hij wordt onder meer vergezeld door ridders te paard en de stadsomroeper met zijn vrouw. 10.15 uur: De hertog arriveert op het St-Jans- plein in Moergestel. In een korte ceremonie wordt een oorkonde overhandigd aan de Moergestelse dorpsraad. De officiële Oisterwijk 800-vlag wordt gehesen. Vrijheidsduiven worden losgelaten. Oisterwijk komen. Hier begint om 14.00 uur een ridderspektakel voor jong en oud met als hoogtepunt vanaf 16.00 uur een spectaculaire riddershow. De jongens en meisjes worden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn, verkleed als ridder en jonkvrouw. Kinderen die als ridder of jonkvrouw komen, maken kans op een prijs. De eerste 50 ridders en jonkvrouwen krijgen een cadeautje in stijl. Alle kinderen kunnen zich vermaken met onder meer speciale workshops ‘zwaardvechten’ en ‘boog schieten’. Dus, kinderen van Oisterwijk, Moerge stel en Heukelom, kom op 25 februari naar het Lindeplein en speel het spel van jullie leeftijdge nootjes acht eeuwen geleden. De manier waarop vorm wordt gegeven aan dit jubileumjaar maakt mij als burgemeester bijzonder trots. Vele vrijwilligers nemen bijzondere initiatieven en werken deze geheel belangeloos uit tot aan sprekende evenementen. Er ontstaat een gevoel van saamhorigheid, van gezamenlijke verantwoordelijk heid om van dit jaar een succes te maken. Reeds enkele jaren zijn vele vrijwilligers bezig met de voorbereidingen van het jubileumjaar Oisterwijk 800. In 2012 is het exact 800 jaar geleden dat Hertog Hendrik I van Brabant aan de gemeente Oisterwijk stadsrechten verleende. Dat heuglijke, historische feit vieren we voor en door inwoners van onze gemeente, te beginnen met de opening op 25 februari. Oisterwijk 800 gaat op 25 februari ‘los’, ik hoop u allen te zien op het Lindeplein of bij de openbare receptie in Tiliander. U bent van harte welkom! vogelverleider te maken. Dat is niet al te veel werk, zeker niet omdat de stichting het houten geraamte (binnenwerk) gratis ter beschikking stelt. Dit bouwpakket wordt op verzoek gratis thuis afgeleverd. Dan is het nog een kwestie om er met wat oude kleren en accessoires een vogelverleider van te maken. genomen. Deze organisatie heeft een jarenlange ervaring in middeleeuws ‘kindgericht entertain ment’, zoals Ridders te Paard dat zegt. Daarnaast leveren de medewerkers onder meer spectaculaire zwaardgevechten. Het Lindeplein wordt voor deze gelegenheid omgetoverd in een middeleeuws plein. Er staan onder meer twee middeleeuwse tenten op en er wordt gedemonstreerd hoe in middeleeuws Oisterwijk werd geleefd. De finale van dit middeleeuws ridderspektakel voor jong en oud is om 16.00 uur. Komt dat zien! Bewoners van Goed Wonen maakten al een paar vogelverleiders. Ze staan vanaf 24 februari langs de weg in Heukelom. Voor dit ridderspektakel is door de organisatie van de opening van het jubileumjaar de gespecia liseerde organisatie ‘Ridders te Paard’ in de arm Op zaterdag 25 februari is het op de dag af precies acht eeuwen geleden dat Oisterwijk stadsrechten kreeg van hertog Hendrik I van Brabant. Het ligt dus voor de hand dat op deze dag de officiële opening is van het jubileumjaar 2012. Deze opening vindt plaats op het Lindeplein en in cultureel centrum Tiliander en alle inwoners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom zijn hiervoor uitgenodigd. Het programma op de 25ste zal jong en oud plezieren. 10.45 uur: Het gezelschap trekt verder, richting Heukelom. 11.30 uur: Bij het kunstwerk/monument ‘Saamhorigheid’ in Heukelom voltrekt zich dezelfde ceremonie als in Moergestel. Ook hier worden vrijheidsduiven losgelaten. 12.30 uur: Aankomst in Oisterwijk bij sport centrum De Leye. De hertog krijgt hier onder meer gezelschap van de drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom - symbolen van de eenheid in verscheidenheid van de gemeente Oisterwijk. 13.15 uur: De inmiddels behoorlijk groot geworden stoet komt aan bij het raadhuis op de Lind. Hier wordt de hertog ontvangen door de burgemeester, de wethouders, de gemeenteraad en het bestuur van de Stichting Oisterwijk 800. 14.00 uur: Op het Lindeplein start een middel eeuws festijn. Dit is voor iedereen toegankelijk. 16.00 uur: Het vermaak voor iedereen op het Lindeplein groeit nu naar een hoogtepunt met een groots ridderspektakel. Dit is ook het moment waarop Oisterwijk, net als Heukelom en Moergestel, de officiële Oisterwijk 800-vlag ontvangt. Na afloop zijn alle inwoners om 16.30 uur welkom op een openbare receptie in Tiliander. De benaming vogelverleiders is een eigen Oisterwijk 800-variatie op de vogelverschrikker. Ze zien er uit als vogelverschrikkers, maar vogelverleider is een bewust gekozen versie. Er wordt onder meer mee tot uitdrukking gebracht dat Oisterwijk, Moergestel en Heukelom zijn gezegend met veel natuur - die vogels verleidt om inwoners en bezoekers te plezieren met hun aanwezigheid. Maar vogelverleider heeft meer betekenissen, zoals het verleiden van toeristen om hier naar toe te komen en de inwoners van de gemeente Oisterwijk om zelf een vogelverleider te maken. Dat laatste is de basis onder dit bijzondere project. De Stichting Oisterwijk 800 roept alle inwoners op om een Tientallen inwoners (leden van de gemeenteraad bijvoorbeeld maakten er 60) hebben al een vogelverleider gemaakt en die worden op 24 februari alvast geplaatst. De Stichting Oisterwijk 800 hoopt dat het er in mei/juni 800 zijn. Deelnemers kunnen zich opgeven door een mailtje te sturen naar info@oisterwijk800.nl. Als kinderen zich tegenwoordig voor het carnaval verkleden, geven ze dikwijls de voorkeur aan een uitdossing als ridder of als prinses (jonkvrouw). Het kan dus haast niet anders of veel kinderen uit Oisterwijk, Moergestel en Heukelom kunnen zaterdag 25 februari, een week na carnaval, als ridder of jonkvrouw naar het Lindeplein in Op vrijdag 24 februari, daags voor het officiële begin van het jubileumjaar 2012, worden in Heukelom de eerste vogelverleiders geplaatst. Dit moeten er in de loop van dit (voor)jaar 800 worden. Het is een zeer bijzondere vorm om de aandacht te vestigen op Oisterwijk 800. Hiermee krijgt de gemeente Oisterwijk bovendien een unieke toeristische attractie. De vogelverleiders staan langs de weg van Oisterwijk naar Berkel-Enschot. De kleurrijke creaties zijn niet te missen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 4