ALLROUND MAKELAARDIJ Oproep: fotografeer het carnaval van Moergestel Cheque Oisterwijk 800 voor Moergestels Zomercarnaval II ALLROUND MAKELAARDIJ EE3 STIVA Boek van ook in Moergestel bekende schilder Marinus Heijnes van uw woning Knipoog naar alcohol in carnavalsoptocht Ook uw makelaar als het gaat om verhuur Inleveren kopij i.v.m. Carnaval Het motto ‘Daor krèdde praot van’ heeft waarschijnlijk velen aangezet tot creativi teit in woord en beeld. Dat zal a.s. zondag blijken. Alcohol voor kinderen onder de 16 is natuur lijk sowieso taboe (zelfs met camaval!). Aan een van de onderdelen in de carnavalsoptocht heeft STIVA (Stichting Verantwoord Alco holgebruik - www.stiva.nl) meegewerkt door het beschikbaar stellen van ’n groot aantal stickers. Die zullen gedurende de optocht aan het publiek worden uitgedeeld. Fotowedstrijd FoMo in kader Oisterwijk 800 0 Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... I.v.m. Carnaval zijn de sluitingstijden voor het insturen van kopij aangepast. Voor de krant die volgende week woensdag ver schijnt dienen de ’normale’ teksten inge leverd te zijn vrijdag 17 februari om 12.00 uur. Gewone redactionele teksten die later wor den aangeleverd dan vrijdag 12.00 uur wor den automatisch doorgeschoven naar ’n week later en zullen dus niet kunnen verschijnen in de krant van woensdag 22 februari. Camavalsorganisaties Oisterwijk, Moergestel en Heukelom werken samen 2013: Marinus Heijnes-jaar De wedstrijd moet in de eerste plaats een foto verslag opleveren van het jubileumjaar 2012. Begin volgend jaar worden de foto’s tentoon gesteld. Een selectie van de foto’s wordt gepu bliceerd in ‘n door de Stichting Oisterwijk 800 uit te geven boek. De foto’s worden ook op an dere manieren voor de toekomst veilig gesteld. ging van een cheque aan de drie trekkers van het Zomercarnaval: Bas Hessels namens het Moergestels camaval, Lobke van Rijsewijk van het carnaval in Heukelom en John van Hulst van het overkoepelend carnaval in Oisterwijk. De drie belangrijkste criteria die Oisterwijk 800 hanteert zijn: het geven van een sociale impuls, duurzaamheid en het krachtiger maken van de samenleving. Streetparade en Caribian Night Het Zomercarnaval in Moergestel wordt een van de grotere evenementen die in het kader van Oisterwijk 800 in 2012 plaatsvinden. Het fes tival begint met een streetparade met veel dans, muziek en straattheater. In deze streetparade lopen tientallen straat- en dweilorkestjes mee. De streetparade mondt uit in optredens van al deze orkestjes. De finale daarvan is een geza menlijk optreden van 800 muzikanten. Hiermee wordt gepoogd in het Guiness Book of Records te komen. De finale van het Zomercarnaval is een ‘Caribian Nighf met optredens van salsa- en sambagroepen. “Het wordt een zeer swin gend besluit”, voorspellen de drie organisato ren. I Omslag van het boek over Marinus Heijnes. ding van deze website binnenkregen werd het steeds duidelijker dat de kunstenaar ten onrech te in de vergetelheid dreigt te raken. Omdat Marinus in maart 1888 werd geboren en in februari 1963 overleed ontstond het idee om in 2013 de schilder te eren met een tentoon stelling en een boek. Er wordt een luxe inge bonden boek uitgegeven in full colour. Hierin niet alleen veel foto’s van zijn schilderijen maat ook informatie over zijn leven als Hollandse kunstenaar. De familie van Marinus streeft met dit boek geen winst na en heeft de prijs daar om bewust zeer laag gehouden. Meer informa tie kun je ook vinden op www.marinusheijnes.nl Er kan tot 1 april worden ingetekend op dit boel voor 15,- euro op http://www.marinusheijnes.nl boek.html Deelname aan de wedstrijd is eenvoudig. De wedstrijd is zeer laagdrempelig zodat inder daad iedereen met het meest eenvoudige came raatje mee kan doen. Maak een foto en stuur ‘m in. Zo werkt het in feite. Elke maand wordt een nieuw thema aangekondigd. In februari is het thema de cultuur in Moergestel, Oisterwijk en Heukelom. Overigens kunnen foto’s van een bepaald thema het hele jaar door worden gemaakt en ingezonden. Een foto van de plaatselijke cultuur van Moergestel. Een van de leden van FoMo legde vast dat ook voor carnaval geldt: jong geleerd is oud gedaan. Fotoclub FoMo roept inwoners van Moergestel op om het plaatselijk carnaval te fotograferen. De oproep maakt deel uit van een door FoMo georganiseerde wed strijd om het jubileumjaar 2012 in al zijn facetten vast te leggen. Elke maand wor den amateurfotografen, fotohobbyisten en eidereen die een camera heeft gevraagd foto’s te maken van een bepaald thema. In de maand februari is het thema ‘cul tuur’. “Carnaval is natuurlijk een aanprekend voorbeeld van dit thema”, aldus Wim van Vught van FoMo. De fotowedstrijd begon in januari met het thema ‘gemeenschap’. Daar is enigszins schoor voetend op gereageerd. De indruk bestaat dat de wedstrijd nog meer moet gaan leven zodat mensen er eerder aan denken om een foto in te sturen. Want foto’s worden er sowieso altijd voldoende gemaakt. Zo zal het ijsplezier van de afgelopen dagen geheid talloze keren zijn vast gelegd. Het is dan steeds slechts een kwestie van het doorsturen van een of meerdere foto’s naar de website van FoMo: www.fomo.nl. De cheque van 2000euro van Oisterwijk 800 wordt overhandigd. Van Links naar rechts: Paul Spapens, voorzitter Stichting Oisterwijk 800, Bas Hessels (Moergestel), John van Hulst (Oisterwijk), Lobke van Rijsewijk (Heukelom) en secretaris Corel Brands van Oisterwijk 800. Vertegenwoordigers van de organisatie van het Zomercarnaval op 24 juni op het St.-Jansplein in Moergestel hebben een cheque van 2.000 euro in ontvangst geno men. Het bedrag is een bijdrage van de Stichting Oisterwijk 800 aan dit zomer feest dat wordt georganiseerd door de overkoepelende camavalsorganisaties van Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. Het Zomercarnaval wordt door deze drie camavalsorgansiaties georganiseerd in het kader van Oisterwijk 800. Het belang daarvan is door de Stichting Oister- wijk 800 onderschreven door de eerste op brengst van Positoos. Positoos is een van oor sprong Oisterwijkse vinding. Het is een spaar systeem dat op een bijzondere manier een ver binding legt tussen de lokale bevolking, loka le ondernemers en het lokale verenigingsle ven. Een deelnemer spaart bij aankopen niet alleen voor zichzelf, maar ook voor verenigin gen. Deelnemers aan Positoos kunnen zelf aan geven voor welke vereniging ze willen sparen. Een van de doelen waar nu voor kan worden gespaard is Oisterwijk 800. Binnen korte tijd is daarvoor al ruim 2.000 euro opgehaald. Het grootste gedeelte van dit eerste bedrag is door de stichting geschonken aan het Zomercarnaval. “Het voldoet volledig aan onze criteria”, aldus secretaris Carel Brands tijdens de overhandi- Als het aan de kleinkinderen van de Kaagse kunstschilder Heijnes ligt wordt 2013 het ‘Marinus Heijnes Jaar’. Er zijn plannen voor een overzichtstentoon stelling op De Kaag en in september 2012 wordt een boek uitgegeven ter ere van de 125 geboortedag, tevens de 50e sterfdag van de bekende kunstschilder die ook jarenlang regelmatig in Moer gestel heeft gewerkt. De kunstschilder geniet landelijke bekendheid met zijn schilderijen van het Hollandse water- landschap. Hij werd voor de oorlog beschreven in de kunstrubrieken van belangrijke landelij ke kranten en exposeerde o.a. in Boymans van Beuningen en Rijksmuseum. Niet alleen zijn olieverfstukken van de Kagerplassen geven hem zijn bekendheid maar ook zijn portretten in pastel en zijn Franse en Brabantse land schappen. Marinus Heijnes wordt beschouwd als navolger van de Haagsche School en is geroemd om zijn uitbundige kleurgebruik. Marinus is in Amsterdam opgegroeid en heeft daar ook zijn schildersopleiding genoten. Nadat Marinus een poos in Zwitserland en Italië had gewerkt ging hij wonen in het Zuidhollandse De Kaag (bij Leiden). Voor zijn huwelijk werk te hij ook veelvuldig in Brabant in de regio rondom Moergestel. Er zijn nog vele schilde rijen bekend met daarop de eenvoudige Brabantse boerderijen, de heide en de vennen in pastel en olieverf. Na zijn trouwen kocht Marinus een oude woonwagen van het circus en liet die naar het landgoed van de Hooge Braaken brengen. Vaak bracht hij met zijn gezin de zomermaanden rond Moergestel door. Marinus en zijn vrouw Charlotte kregen 4 zoons, van wie alleen Felix momenteel nog in leven is. De oudste zoon Theodoor is in zijn vaders voetsporen getreden en werd ook kunst schilder. Ook Theodoor kwam na het overlij den van Marinus met zijn gezin naar de woon wagen. Vanuit zijn huisje in De Kaag ging Marinus vaak met zijn roeiboot de Kagerplassen op om riet kragen, molens en waterlelies te schilderen. Tussendoor maakte het gezin regelmatig reizen naar Frankrijk en Zweden. Rond 1930 woon de het gezin enkele jaren in Noordwijk, waar hij de Noordzee schilderde. Na het overlijden van zoon Rien in 2003 heb ben de kleinkinderen een groot aantal kranten artikelen onder ogen gekregen, waarna is beslo ten een website over Marinus te maken. Vanwe ge de vele positieve reacties die naar aanlei- NU TE HUUR1 L—-—■■■■■■■ P HOPVELD 17 - MOERGESTEL PAGINA 3 MMMMMMF Kloosterlaan 2a Tel. (013) 513 2268 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 15 FEBRUARI 2012 t Gilzerbaan 34 5037KV Tilburg T013 5920080 F013-4688259 I www.alkoundmakelaardij.nl Cheque inBOOGAARO

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 3