’De Tweede Jeugd’ speelt ’Zusters in zaken’ Moergestel acht jaar aan het (p)leintje gehouden Parochieberichten Sauwelaars kruipen weer in de ton Alzheimer Café op dinsdag 17 januari Zaterdag 28 januari 20.00 uur Herinrichting St.-Jansplein gaat op 16 januari de zoveelste fase in PAGINA 3 Inwoners van Moergestel namen acht jaar geleden deel aan een van de workshops, in dit geval onder leiding van architect Mare Stalpers (links). Spelers en medewerkers van ‘Zusters in zaken’ Foto: Maudy van Laarhoven-Oerletnans Stem van de Moergestelnaar De reacties waren dusdanig, dat er meteen een vervolg aan werd gegeven. Drie Moergestelse architecten (Pieter van Gisbergen, Mare Stalpers, Marinus Wolfs) werden bereid gevon den om op basis van de ideeën tot een concreet plan te komen voor het St.-Jansplein. Meer dan honderd mensen namen deel aan works hops. Tijdens de architectuur-manifestatie van WieKentKunst werd een uitgewerkt voorstel aan de bevolking en aan de gemeente gepresen teerd. De ideeën van de Moergestelnaren zelf met het St.-Jansplein werden samengevat in een prachtige brochure en op een professio neel vormgegeven dvd. Al dit materiaal, alle oor spronkelijke ideeën en plannen van de inwo ners, zijn bewaard gebleven. De Moergestelna ren konden er kennis van nemen door middel van een tentoonstelling in onder meer galerie De Verdieping. Publiekelijk beloofde wethouder Lambert van den Bosch dat de gemeente met al dit materi aal aan de slag zou gaan. Publiekelijk verkon digde hij dat dit proces dat moest leiden tot een nieuw St.-Jansplein niet gehinderd zou worden door steeds nieuwe ontwikkelingen. Een klankbordgroep van Moergestelnaren die eerder hun belangstelling hadden getoond, werd geformeerd. Onder leiding van de architecten werd aan een definitief ontwerp verder gewerkt. Er heerste groot enthousiasme; de gemeente had immers beloofd naar de stem van het volk te lui steren. Maar, uitgerekend op het moment dat het uitgewerkte plan aan de gemeente was over handigd, krabbelde diezelfde gemeente voor de eerste keer terug. Toen was het ineens dat het St.-Jansplein pas ter hand zou worden genomen als de nieuwe Den Boogaard klaar was. Het plein moest volgens de gemeente een verleng stuk worden van het nieuwe cultureel centrum. Terwijl de gemeente een jaar eerder, in 2006, nog had ingestemd met het programma van eisen op basis van het door de Moergestelnaren inge diend plan. Een citaat uit een gemeentelijk stuk spreekt boekdelen: ‘Inmiddels hebben wij op basis van het programma van eisen en de ken nis die we hebben vergaard tijdens de inspire rende workshops een eerste schetsontwerp ver vaardigd.’ De toneelclub “De Tweede Jeugd” heeft voor deze maand weer een stuk ingestu deerd. Het heet: “Zusters in zaken”; een blijspel in 3 bedrijven, geschreven door Ton Davids. Een korte inhoud: Om het hoofd boven water te houden willen de zusters in hun klooster een Klooster-Parc stich ten, een soort Centerparcs. Ze nodigen mensen uit om, tegen betaling uiteraard, op prettige wijze van het kloosterleven te komen proeven. Bovendien proberen ze aan die bezoekers aller lei zaken te slijten, aangeprezen als kloosterpro- ducten. Kortom: het zakendoen wordt belangrijker dan het ingetogen kloosterleven met gebed en meditatie. Vanzelfsprekend gaat niet alles van een leien dakje, maar meer willen wij u eigen lijk niet verklappen. Eén ding is zeker: er valt veel te lachen, want het wordt eentlolle boel! De uitvoeringen zijn: donderdag 19 januari om 14.00 uur voor alle senioren vrijdag20 januari om 20.00 uur zaterdag21 januari om 20.00 uur Kaartjes verkrijgbaar en in de voorverkoop aan de balie in Den Boogaard. Aanstaande maandag 16 januari is er in cul tureel centrum Den Boogaard een bijeen komst over de aanleg van een infiltratiebek- ken onder het St.-Jansplein. Deze, door het milieubeleid van de rijksoverheid afgedwon gen maategel, is voor de gemeente aanlei ding om een werkgroep samen té stellen die gaat kijken naar de herinrichting van het plein. “Je kunt beter zeggen: ‘weer eens gaan kijken’, want als in 2004 hebben op initiatief van de Stichting WieKentKunst inwoners van Moergestel massaal aangegeven hoe het hart van ons dorp er uit zou moeten zien. Na deze unieke uiting van burgerparticipatie is Moergestel wat betreft de herinrichting van het St. Jansplein keer op keer aan het lijntje gehouden. Daarom zitten we nu nog steeds met een plein waar slechts weinigen geluk kig mee zijn”, aldus een kritische Hennie van Schooten. Zij is de Voorzitter van WieKentKunst, de stichting die al bijna vijftien jaar op een in Nederland unieke manier initiatieven neemt ter versterking van de Moergestelse samenleving. Dat heeft al de nodige nieuwe verworvenheden opgeleverd, zoals de vrijwilligersprijs. Het bekendst is WieKentKunst van de jaarlijkse manifestatie die steeds rond een bepaald thema wordt georganiseerd. In 2004 was het thema ‘architectuur’. Op de ken merkende WieKentKunst-manier stonden er onder meer schilderijen op plaatsen van verd wenen gebouwen, zoals ’t Stoom. Juist in die tijd toonden velen zich ontevreden over het St.-Jansplein. WieKentKunst besloot om als onderdeel van het ‘architectuur-wiekent’ hier iets aan te gaan doen. Op de achterpagina van MoergestelNieuws werd een plattegrond van het plein afgedrukt. De inwoners werden gevraagd op deze plattegrond hun wensen voor het St.- Jansplein aan te geven. Hier werd massaal op gereageerd. Meer dan honderd Moergestelnaren namen de moeite om hun mening te geven. Niet alleen volwassenen deden mee. Tientallen kinderen op de basisscholen maakten met hun kinderlijke fantasie voorstellingen van het voor hen ideale plein. De reactie vanuit de bevolking was een zeldzame vorm van burgerinitiatief. Wachten op Den Boogaard In 2004 was er dan ook nog geld gereserveerd voor de herinrichting van het St.-Jansplein, geld dat inmiddels aan allerlei andere dingen is besteed. Want geen van de beloftes werden, gestand gedaan. Zoals de belofte om het plein te vernieuwen in combinatie met de nieuwe Den Boogaard. Want toen dit nieuwe cultureel cen trum in 2007 was geopend, overigens tijdens een door WieKentKunst georganiseerd feest, kwam de gemeente met alweer een nieuwe voorwaar de. Nu moest er eerst een bestemmingsplan centrum visie komen. De herinrichting van het St.-Jansplein zou daar een onderdeel van zijn. Sinds inwoners van Moergestel met veel enthousiasme aan hun plein waren gaan wer ken, waren er al weer vier jaar verstreken. Maar dat was nog lang niet het eind van het lied je. Toen moest er weer duidelijkheid komen over een verkeerscirculatieplan. En toen weer bleek een parkeeronderzoek noodzakelijk. Externe kansen om het plein op te krikken bleven onbe nut. In 2008 verscheen de provinciale nota over de leefbaarheid van de dorpen. De provincie wilde het opstellen van een IDOP (Inrichting Dorps Ontwikkelingsplan) stimuleren. WieKentKunst heeft zich ook toen voor inge spannen omdat de provincie bereid was een stevige impuls te geven aan de versterking van de leefbaarheid. Zodoende had er ook geld kun nen komen voor de herinrichting van het St.- Jansplein. De gemeente heeft er niets mee gedaan, terwijl in deze provinciale nota klip en klaar stond: ‘Betrokkenheid van burgers is de succesbepalende factor bij de ontwikkeling en de implementatie van plannen om de leefbaar heid te vergroten.’ Vier jaar eerder had Moerges tel laten zien deze provinciale aansporing niet nodig te hebben. Weer een loze belofte In 2009 richtte de gemeente zich in een huis- aan-hpis verspreid krantje ‘Werk aan de wijk’ rechtstreeks tot de inwoners van Moergestel. Citaat: ‘Het ontwerp (van het plein red.) wordt op een aantal punten aan de laatste ontwikke lingen aangepast. Naar verwachting presente ren we begin april een aangepast ontwerp aan de inwoners van Moergestel.’ Ook deze belof te van de gemeente werd niet ingelost. Wederom gebeurde er niets. De tijd verstreek. Moergestel bleef ongelukkig met het St.-Jansplein. Mensen die zich destijds hadden ingezet raakten gedes illusioneerd. Een project dat ooit werd gepre senteerd als een schoolvoorbeeld van burger participatie verzandde. De moed der wanhoop Begin 2011 pakte een klein werkgroepje op ini tiatief van WieKentKunst de draad weer op door het provinciale ‘Bureau Zet’ in te schake len. Dit bureau is een adviesorgaan van de pro vincie en ondersteunt bij knelpunten zoals in een geval van het St.-Jansplein. In het najaai van 2011 bleek dat er een infiltratiebekken on der het St.-Jansplein moet worden gelegd. Dal wordt aangegrepen om het St.-Janplein opnieuw in te richten. En opnieuw wordt er voor de Trerinrichting een werkgroep geformeerd. Voor zitter Hennie van Schooten van de Stichting WieKentKunst zegt: “Burgerparticipatie is tegenwoordig een belangrijk begrip. De ge meente zal er de komende tijd veel en vaak een bëroep op moeten doen. Acht jaar burgerpar ticipatie omtrent het St.-Jansplein heeft tot niets geleid. Het is een schrijnend voorbeeld van hoe de gemeente op een onzorgvuldige wijze met de betrokkenheid van de burgers van Moergestel is omgegaan. Ik hoop dat deze zo veelste belofte nu wel gestand wordt gedaan zodat we eindelijk een mooi St.-Jansplein krij gen. Een St.-Jansplein zoals de inwoners van Moergestel dat willen. Er liggen compleet uit gewerkte plannen. Allemaal vrijwilligerswerk van betrokken Moergestelnaren. Dóe er iets mee!” Vervolg van pagina 2 WIJ GEDENKEN Op 7 december overleed Rinus Oerlemans, ruim 60 jaar echtgenoot van Diny de Laat. Rinus groeide op in Moergestel in een gezin met 11 kinderen. Al jong ging hij werken in de schoenindustrie, alwaar hij zich opwerkte tot werkmeester. Ook in zijn vrije tijd herstelde Rinus heel wat schoenen en veel mensen ken nen de gang naar zijn werkplaats. Naast hard werken genoot Rinus ook van het leven. Hij hield van muziek en van een feestje en was met zijn humor een graag geziene gast. Rinus was trots op en dankbaar voor zijn gezin, Diny was zijn steun en toeverlaat ook toen zijn belevings wereld kleiner werd. Een tijdje terug werd ver huizing naar Park Stanislaus noodzakelijk, Rinus daar r,r, 27 iaritr/* 1 Iid De sauwelaars zorgen, muzikaal begeleid door (S)taporkest d’Ambiejans, ongetwijfeld weer voor een gezellige Moergestelse avond op zaterdag 28 januari in Den Boogaard. De sauwelavond begint om 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt 10,- euro waarvoor bij binnenkomst in Den Boogaard ’n lekker kopje koffie of thee wordt geserveerd. Kaarten zijn te koop bij Novy Van Wezel, Slijterij In den Koren maaier, Jumbo Denissen en Den Boogaard. Rinus overleed daar op 87 jarige leeftijd. Op 22 december overleed Harrie Wolfs, echt genoot van Cor van den Broek. Harrie werd geboren aan de Broekzijde in een boerengezin met 7 kinderen. Na zijn schooltijd ging hij wer ken, maar vanwege zijn gezondheid moest hij al vroeg stoppen met werken. Zo’n 55 jaar gele den trouwde Harrie met Cor, tot hun verdriet bleef hun huwelijk kinderloos. 22 jaar geleden verhuisden ze naar ’t Vunderke. In het filmen van bijzondere gebeurtenissen vond hij een mooie hobby. Harrie was een energieke man, uitbundig en betrokken bij anderen en bij onze parochie. Toen zijn geheugen hem in de steek liet kon Harrie dankzij de goede zorgen van Cor thuis blijven wonen. Harrie overleed op 83 jari ge leeftijd. Abdijweekend in de Veertigdagen Vastentijd in Oosterhout 23 t/m 25 maart; Vrijdagmiddag 15.30 tot zon dag 15.30 uur Maria vraagt tijdens het bruiloftsfeest in Kana aan de dienaren om luisterbereidheid. Niet alleen op een bruiloftsfeest maar vooral ook in de stilte, in een vrijplaats, in een woestijnerva ring staat een mens open om te luisteren. Ook binnen een abdij! In de abdijdagen in Ooster hout wordt elke deelnemer uitgedaagd om op die stille plek de genade te ontvangen. Een weekend waar je even tot je zelf kunt komen en in de vastentijd met elkaar een gesprek aan kunt gaan vanuit de uitspraak van Maria: ‘Doe maar wat Hij u zeggen zal.’ De vastentijd, waar in het weekend doorgaat, is ook een tijd om te aanhoren: ‘Stop! Houd even halt in je leven.’ Een tijd van inkeer en ommekeer. Johannes de Doper noemt dat metanoia, dat zoveel bete kent als ’anders gaan denken’ en ‘anders gaan leven.’ Durven wij ons leven opnieuw onder de loep te nemen en te kijken waar het anders kan? Ga je mee naar Oosterhout? Wacht niet te lang en schrijf je vlug in, het aantal plaatsen is beperkt tbt 11 personen, zie: www. parochie- moergestel.nl Opgave via parochiesecretariaat, tel. 513 27 74 of via abdijdagen@gmail.com of tel. 528 61 88. Pastor Theo te Wierik msc Ria Willems (secr.) Thema: Video Interactie Begeleiding: Video ondersteuning bij onbegrepen gedrag. Als Gastspreker deze avond: Gerard van de Rijt. Psycholoog en Video Interactie Trainer. Video Interactie Begeleiding richt zich op het verbeteren van communicatie tussen demente rende en de zorgverlener. Samen met de man- telzorger(in de thuissituatie) of met de profes sionele zorgverlener in de thuiszorg, of verzor gingshuis of verpleeghuis wordt bekeken hoe de communicatie tussen de dementerende oude re en de zorgverlener verloopt. Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie jong en oud, fami- j lie, vrienden, hulp en dienstverleners en ande re belangstellende zijn van harte welkom. De gasten praten met elkaar over dingen die ze meemaken, over dementie en over de mogelijk heden voor hulp en dienstverlening. En dat allemaal in een gemoedelijke sfeer. Lotgenoten kunnen heel veel voor elkaar bete- kenen, zij herkennen wat de ander meemaakt, en wat dit voor hem of haar betekent. Inloop vanaf 19.30; Programma van 20.00-22.00 In De Coppele, Prunusstraat 69 Oisterwijk, vooraf aanmelden is niet nodig. Voor meer info: Jeanne Verberk Tel: 528 4571. MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 11 JANUARI 2012

Weekblad Moergestels Nieuws | 2012 | | pagina 3