J-Pc n i$ •uimesK Voor de klas in het kader van de komende herdenking Vereniging Bierproeven Over 3 dagen Bockspringen 2011 U las er enkele malen over. Op zondag 23 oktober vindt in Moergestel weer het jaar lijkse ‘Bockspringen in Gèssel” plaats. Veel bierliefhebbers, maar ook groepjes die normaal niet zo gauw een speciaal biertje nuttigen, verkneukelen zich om zondag handenwrijvend in de Bockenwagen te stappen. Hoe het Moergestelse concept met een strippenkaart voor 15,- euro werkt en waarmee u 9 consumpties kunt verorbe ren, hoeven we niet meer uit te leggen. Wat meer achtergrondinformatie over bock- kipr ic miccrnipn uzaI inforocconf DE ZONNEBLOEM j! Aphrodite Oisterwijk Weekblad voor Moergestel it in een lesbrief vervat, zodat zij beschikken Voor al uw computerproblemen Reparatie Anti-virus Installatie Back-up Onderhoud Netwerk Hardware Internet Software Webdesign Uw Gemeentemam’s op www.oisterwijk.nl Reusel”, “die grote bronzen meneer in kilt” is voor hen gaan leven. WOENSDAG 19 OKTOBER 2011 36e JAARGANG Nr. 1634 Computerservice elk jaar gepresenteerd op het PINT Bokbierfes- van Berlage in Amsterdam. Sinds 2001 wordt elk jaar in de maand okto- Carla, Elsbeth en Nelleke ten gehore gebracht. De bij herdenkingen aanwezige veteranen hebben de vaste gewoonte - en worden daar toe zelfs uitgenodigd - om de melodie mee te neuriën. De pipers van de “Clan Lamont Pipe band” komen al spelend de kerk in en nemen alle aanwezigen mee op hun tocht naar het monu ment (geplande tijd: 12.45 uur). Nabij het monument: Kort woord van de voorzitter van de ’’Werk groep Herdenking Oorlog en Bevrijding”, waarna toespraak van de burgemeester; Een muzikale bijdrage van de “Clan Lamont Pipe band”, welke gevolgd wordt door de kranslegging; The Last Post wordt ten gehore gebracht en daarna wordt één minuut stilte in acht geno men. Het zingen van het le couplet van het Engelse volkslied “God save the Queen”, wordt ge volgd door het zingen van het le couplet van het Nederlandse volkslied, het Wilhelmus” De “Clan Lamont Pipe band” strooit vervol gens haar melancholieke tonen uit over het aanwezige publiek, waarna - onder leiding van diezelfde band - wordt afgemarcheerd naar den Boogaard, waar iedereen welkom is om onder het genot van een kopje koffie nog even na te praten. “Ik heb een film bij me over de bevrijding van Moergestel, Oisterwijk en Tilburg en daarna ga ik aan de hand van foto’s uit de oorlogsja ren vertellen over “de man nabij de Reusel”, Generaal C.M. Barber.” “Hebt u ook de film bij u van “Saving Private Ryan”?” zo vraagt een geïnteresseerde wijsneus, vooraan. Na hem en de groep duidelijk gemaakt te hebben, dat een oorlog een noodzakelijk kwaad is, maar dat het deze middag vooral handelt over de bevrij ding, gaat iedereen er eens goed voor zitten. De authentieke filmbeelden van de bevrijding van Moergestel betekenen voor deze groep van 11- jarigen, dat zij min of meer een onherkenbaar dorp op het scherm zien. Op zich niet vreemd, want sinds 1944 is er op het tracé Raadhuis straat, Rootven, Tilburgseweg en Oisterwijkse- weg heel wat veranderd en dat niet alleen als smalle doorgang voor de Schotten van weleer. Stelt u zich eens voor, dat in die tijd het St.- Jansplein al bestaan zou hebben, dan was de intocht van de bevrijders via een totaal ander scenario verlopen. Ouderen zien bekende Moergestelnaren meehelpen om puin en ander “ongeregeld materiaal” in de Reusel te gooien om op die manier de doortocht voor de Schotse infanterie te bespoedigen. Gelukkig heeft deze jeugd nog wel herinneringen aan het St.-Anto- niusgasthuis, dat op de film er niet uitziet: Programma van de herdenking in Moergestel op zondag 23 oktober 2011 Het programma behelst twee locaties, te we ten de parochiekerk en nabij het monument aan de Raadhuisstraat. In de Parochiekerk: 12.00 uur: openingswoord door voorzitter van de Werkgroep ’’Herdenking Oorlog en Bevrijding”, Noud Smits, gevolgd door Zang, te weten “Ave Verum”, van Mozart, gezongen door Carla, Elsbeth en Nelleke, ondersteund door het saxofoonkwartet “For 4 Saxes” van Harmonie “Prinses Juliana” Pastor Theo te Wierik spreekt zijn gedach ten uit rond het thema “Vrijheid op straat”, waarna opnieuw zang en wel “Hallelujah” van L. Cohen, door Carla, Elsbeth en Nelleke, begeleid door de “For 4 Saxes”. Leerlingen van basisschool “Graaf van Ursel” geven hïin inkleuring van het bekende ver haal “Het meisje met de appel”, gevolgd door “Intermezzo from Cavalleria Rusticana”, van Mascagni, door “For 4 Saxes”. De leerlingen van basisschool “Graaf van Ursel” aanvaarden de adoptie van het monu ment en de bij herdenkingen alom bekende hymne “Nearer my God to Thee” wordt door te Nationale Vereniging Theatermiddag van de Zonnebloem Op dinsdag 22 november gaat de Zonnebloem weer naar Bladel voor een leuke en gezellige middag. Harry Slinger, Mariska van Kolck en Heddy Lester verzorgen voor u een show met het motto; “Circus Monetti”. De kosten voor deelname inclusief vervoer zijn 17,-. Hierbij is ook inbegrepen koffie of thee met iets erbij en een consumptie in de pauze. U kunt zich opgeven bij Joke van Beers, tel. 513 2368 of Det Boogaers, tel. 513 1775 voor 1 november. U krijgt dan de informatie over vertrektijd en plaats. In Moergestel wordt al enkele jaren het ‘Bock springen in Gèssel’ georganiseerd door de Vereniging Bierproeven Moergestel in samen werking met de plaatselijke horeca. Zo’n 11 ver schillende Bockbieren worden in 9 cafés uit geschonken en de deelnemers ontvangen in elk café een hapje daarbij op vertoon van de strip penkaart. Deze kaarten zijn voor 15,- euro in deze cafés verkrijgbaar. Wij wensen u een fijne zondag toe. Vereniging Bierproeven Moergestel KOMT DAT ZIEN Toneelvereniging Die Naemloose Speelers brengt ook dit jaar weer een kei leuk toneel stuk, geschreven door Annette van Battum. Op vrijdag 4 november om 19.00 uur en op zondag 6 november om 15.00 uur spelen wij in Den Boogaard: ‘Stel je eens voor dat...’ Ben je niet bang voor heksen, en heb je zin in een leuk uitje, kom dan gezellig naar ons kij ken. Breng rustig je ouders of opa en oma mee, want zij zullen er net zo van genieten als jij. Ursel”. Gewapend met USB-stick, waarop “film” en “foto’s”. Gespannen en vol becker Art" te brouwen. "Einbecker Bierwerd op z'n Beiers alsAinpöckisch Bier" uitgespro ken, verkort "Ainpöck" en ten slotte vroeg men in het gewone spraakgebruik om "Ein Bock". Met een bok heeft de naam dus niets te maken, bevrijding op 25 oktober 1944 de brug maar i beeïd even laten springen, met veel te zware explo- GODVAN DE DONDER Er zijn nog meer verhalen over de oorsprong en naamgeving van het bockbier, waarin wel een verband met de bok wordt gelegd. Het zou te maken kunnen hebben met de Germaanse god Donar (soms afgebeeld als half mens, half bok) die op een bokkenwagen langs de hemel rijdt, en tegelijkertijd de vruchtbaarheid sym boliseert. En vruchtbaarheid werd altijd geas socieerd met de lente, en dus werd de nieuwe gerst- of tarweoogst gevierd met het zojuist Huidverzorgingsinstituut Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 lfl.Hl Kinderen (met traktatie) 3.50 euro en volwas senen 5.- euro. Deze kaartjes zijn vóór de aan vang van de voorstelling in de zaal te koop, maarom zeker te zijn van een plekje in de zaal koop dan een kaartje in de voorverkoop bij: Novy van Wezel. Reserveren kan ook bij bereide nieuwe bier: bockbier dus en dat pas Mien van den Boogaart tel. 513 2464. in de herfst drinkbaar was na rijping. 1 NEDERLANDSE BOCK In 1982 kwam het eerste bovengistende bock bier in Nederland op de markt, gebrouwen door de Arcense Bierbrouwerij. Tegenwoordig zijn er meer dan 50 bockbieren op de markt. Zo veel mogelijk Nederlandse bockbieren, als bier is misschien wel interessant. WAT IS BOCKBIER? Het verhaal gaat dat de naam aan het begin van de 17e eeuw in Beieren ontstaan is en een ver- j bastering zou zijn van Einbecker Bier. Einbeck was in de Middeleeuwen een beroemde bier- stad in Nedersaksen. Het bier werd tot ver buiten de stadsgrenzen geëxporteerd. Het werd onder meer geleverd aan de Hertogen van Beieren, die het buitengewoon lekker vonden, maar ook veel te duur vanwege de hoge accijn zen. Hertog Wilhelm V besloot een eigen brou werij op te richten om het Einbecker bier na te laten maken. In 1591 werd daarmee begonnen in het Münch- ner Hofbrauhaus. Maar hoe goed de Beierse Nabij het St. Antoniusgasthuis wordt de schaarbrug geplaatst... i brouwers ook hun best deden, hun bier haal- J v de het niet bij het Einbecker bier. Rond 1612 Op donderdag 13 oktober heb ik als voorzitter van Werkgroep Herdenking Oorlog werd een brouwer, Elias Pilcher, uit Einbeck en Bevrijding mijn oude “stiel” weer even opgepakt en heb een geanimeerd gesprek naar Beieren gehaald om het Einbecker bier te mogen voeren met de schooljeugd van groep zeven van de basisschool “Graaf van brouwen. Hij slaagde erin een bier "nach Ein- Jlr'cr*!" rioiimr»on/4 mof T TQ R oti r» V innorotA a»> Tri o /^ac? am irol A rt'1 tp krnnnTPn "Pinkprl/pr Ripr" ixr/a-rrl verwachting wachtte de jeugd af wat er zou komen. geen raam meer heel en nagenoeg alle pannen van het dak. “Ja, de Gründlichkeit van de Duitse bezetter heeft aan de vooravond van de maar op etiketten wordt wel vaak een bok afge laten springen, met veel te zware explo- sieven”. De jeugd stelt duizend en een vragen. Dan komen de foto’s, die een verhaal inhou den van de commandant van de 15e Schotse Divisie, generaal-majoor Colin Muir Barber en van zijn officieren en manschappen. Hoe de heroïsche tocht van de kust van Normandië, via het noorden van Frankrijk en België in Midden-Brabant terecht komt en uiteindelijk eindigt in Noord-Duitsland, bij de Elbe, waar generaal Barber met zijn Russsische collega, generaal Lyaschenko, hun namen verbinden aan een overeenkomst over verdeling van bepaalde grensplaatsen in Duitsland. Deze generaal, die volgens zijn dochter Sheena Barber “de best denkbare vader is” en volgens zijn manschappen “een humorvolle leider en kundig strateeg”, die door hen als “Tiny Barber” in hun harten gesloten werd. Al die wetenswaardigheden over generaal C.M. Barber heb ik voor de docenten van de basisscholen ook enkele buitenlandse (vnl. Duitse) worden in een lesbrief vervat, zodat zij beschikken clkjaQi 6V|»wvuU - over relevante informatie. “Die man nabij de tival in de Beurs Rp»11C<a1,, crT-rxto krnmpn mpnpor in Izilt” ic T/T/T1 ber door het onafhankelijke organisatiecomi té Lekkerste Bockbier.nl de verkiezing geor ganiseerd van "Het Lekkerste Bockbier van Nederland". Dit betreft uitsluitend bockbieren die op fles verkrijgbaar zijn. Sinds 1996 wordt in Zutphen in de maand oktober de Nationale Bokbierdag georganiseerd, een evenement met diverse activiteiten die in het teken staan van het bockbier en dat inmiddels zeer grote bezoe kersaantallen trekt. |P IfcA. T. uws Uitgave en redactie: Buro '76, Kloosterlaan 2a, 5066 AN Moergestel Tel. (013) 513 2268 - e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij via e-mail: tot uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot uiterlijk maandag 12.00 ■PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPBMWPMlPPI^^ Moergestel ge mee nte Pastoor Muskenshof 2 - 5056 GM Moergestel E-mail: info@j-pc.nl - Tel: 06 51 57 53 51 www.j-pc.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 1