WIEKENTKUNST 4 Fietsbelconcert Het feest van Werelddierendag bij Fevior Alle Abrahammen en Sarah's yan Moergestel verzamelen Zusters van Liefde kunnen heel goed feesten Een echte mallemolen en miniatuurkermissen Expositie rituelen en gebruiken bij overlijden in parochiecentrum Op vakantie in Oostenrijk aan Oisterwijkseweg in Moergestel en glas Moergestels feestbier toe iKUNST QMiehent Molen in de feeststand Dierenarts, dierenambulance, dierenspeciaalzaak, 'dierengrime', ponyrijles en politiehonden In Kapel Nieuwenhof bijzondere expositie en 'gedekte tafels' van een professiefeest Joost Wagemakers vertelt over persoonlijke ervaringen PAGINA 8 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2010 willen", zegt zuster Dorothé uitnodigend. Bezoekers kunnen ons vragen wat ze maar Om 17.00 uur, als de optocht afgelopen is, sluit WieKentKunst 2011 met een fietsbel concert op het St.-Jansplein. De organisatie van WieKentKunst roept de inwoners van Moergestel op om hieraan mee te doen. Iedereen kan meedoen; je hoeft alleen te fietsbellen op aangeven van een dirigent. Het concert staat onder leiding van Willy van Maasakkers, dirigent van het slagwerk- groep van de harmonie. (Er zijn fietsbellen beschikbaar, gesponsord door Jan de Laat BV en Frank Vogels). WieKentKunst organiseerde een paar jaar geleden tijdens het evenement dat in het teken van muziek stond een 'Concert Ketel muziek' en dat was toen een groot succes. De stichting WieKentKunst is ingenomen met de medewerking van de Zusters van Liefde. Immers, deze in 1832 door de Tilburgse pastoor Joannes Zwijsen gestichte congregatie vestigde zich al in 1840 in Moergestel. Ze betrokken het kasteel Nieuwenhof dat in 1880 werd verbouwd tot de staat waarin het klooster nu nog ver keert. In het sterk ontkerkelijkte Nederland sterven religieuze ordes en congregaties uit. De deelname aan WieKentKunst is een mooie gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van het kloosterleven van de Zusters van Liefde die voor Moergestel van zeer grote betekenis zijn geweest. staan de miniatuurkermissen van John Steijger en Harrie Sandig. John is geboren aan de Oisterwijkseweg in Moergestel, waar hij onder meer bovenop het zoldertje van een schuurtje een spook slot bouwde. Hij bouwde ook een spookslot als miniatuurkermisattractie. Dit spookslot en nog enige andere attracties zijn samen met die van Harrie Sandig in Den Boogaard te zien. In de eerste plaats wordt 'op vakantie gaan' uitgebeeld. 'Op vakantie gaan' is tegen woordig een van de jaarfeesten. Op vakan tie wordt door iedereen als een feest erva ren. Meer precies is de bijdrage van Toos en Peter Swinkels 'op vakantie gaan in Oostenrijk'. Achter hun huis hebben ook Jos van Breda en Bernard Smits hun tenten opgeslagen, of Fevior is een ruitersportvereniging met circa 110 leden die allemaal hetzelfde doel nastreven: op een prettige en verantwoor de wijze de paardensport bedrijven. Zondag is daar dan ook veel aandacht voor. De WieKentKunst-bezoekers kunnen onder meer kennis nemen van een kuur op muziek, springen en ponyrijles. Dierenarts Yola Charpentier vertelt veel honderduit over kleine huisdieren die worden meege bracht (het is dus niet de bedoeling zieke dieren mee te brengen). Ze heeft demon stratiemateriaal bij zich en - ook interes sant - ze laat rariteiten op sterk water zien. In de manege van Fevior valt echter nog veel meer te beleven - boeiend voor jong Een zeer specifieke ontwikkeling is er aan gaande het overlijden van kinderen. De oudere generaties kunnen zich herinneren dat kinderen die niet gedoopt waren in ongewijde aarde werden begraven. Er heeft zich een complete cultuuromslag voorge daan, zoals blijkt uit de tentoonstelling die in het parochiecentrum in is gericht. Hieraan doen mee zeer gespecialiseerde organisaties als: het Elisabeth Kübler Ross- Huis, Atelier Het Glazen Nest, 'Doodge- woonanders' en Linda Hasselaar. De laatste toont 'Troostkorfjes' waarin kleine kinderen worden begraven. Een tentoonstelling over geboorte en dood van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur plaatst alles in een cultuurhistorisch perspectief. en oud. Zo is de dierenambulance uit Tilburg aanwezig. De bemanning vertelt over de werkzaamheden die zich tot in Moergestel uitstrekken. Dierenspeciaalzaak Discus is present. Politiehondenvereniging De Veiligheid geeft demonstraties om 13.00 uur en om 15.00 uur. Politiehonden is tegenwoordig een bekend fenomeen. Ze zijn onmisbaar voor het uitvoeren van poli tietaken en het handhaven van de openba re orde. De leden van De Veiligheid leiden deze honden op. Kinderen kunnen zich als 'dier' laten schminken. Roline de Laat geeft kinderen bijvoorbeeld een poezengezicht. Roline de Laat maakt van elk kindergezicht een poezengezicht. De molen is zondagmiddag te bezoeken. Molenaar Victor Theeuwes zorgt dat dit schitterende monument ook in bedrijf is. De oudste machine (sommige delen zijn van rond 1600) van Moergestel in bedrijf zien is een fascinerende ervaring. Er is een goede reden om de molenaar te vragen mee te doen aan WieKentKunst 'Feesten en Vieringen'. Het is een zeer oude gewoonte om door middel van het plaatsen van de wieken in een bepaalde stand boodschap pen door te geven. Als iemand was/is over leden worden de wieken in de rouwstand gezet. Zo is er ook een feeststand. Voor de gelegenheid van WieKentKunst 'Feesten en Vieringen' hebben ze een feest- bier gebrouwen. Dat is tevens hun bijdrage aan de landelijke Brouwerijdag die even eens zondag plaatsvindt. Beslist een hoogtepunt van het WieKentKunst-programma is de samenkomst van de Abrahammen en de Sarah's van Moergestel - dus de Moergestelaren die in 2011 50jaar worden. MoergestelNieuws heeft daar al een paar keer aandacht aan besteed en zon dag gaat het dan toch echt gebéuren. Om 14.00 uur worden alle Abrahammen en Sarah's op het St.-Jansplein verwacht. Hiervoor hebben zich circa 30 inwoners opgegeven en wie dat nog niet heeft gedaan is ook van harte welkom. De 50-jari- gen hebben om te beginnen de primeur van de Moergestelse mosterd - ze krijgen allemaal een potje. Ze ontvangen een bij zondere felicitatiekaart en ze gaan samen op de foto in de stijl van een traditionele klassenfoto van de lagere school. Ze krijgen tekst en uitleg over het fenomeen van 'Abraham en Sarah zien' en ze worden toe gesproken door Abraham en Sarah (in de persoon van Frank en Mariëtte van de Meijdenberg). Aan de 50-jarigen is gevraagd in jaren '60-kleding te komen en om mee te lopen in de optocht. "Wat heel veel mensen niet weten is dat er in een klooster goed feest gevierd kan wor den." Zuster Dorothé Vink weet waarvan ze spreekt. In 1954 trad ze toe tot de Zusters van Liefde (Van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhartigheid) en sindsdien en tot op de dag van vandaag in De Nieuwenhof in Moergestel heeft ze ten volle deelgenomen aan het kloosterleven, dus ook aan de kloosterfeesten. Ze kent de ins and outs uit eigen ervaring want in 2009 vierde ze haar gouden kloosterfeest. "Deze mijlpaal gaf me een dankbaar gevoel. Dat ik dit heb mogen volbrengen. In deze tijd is dat heel wat. Want ook mijn leven kende ups and downs." Zuster Dorothé en haar elf medezusters op De Nieuwenhof doen aanstaande zondag mee aan 'feesten en vieringen' van WieKentKunst. In de gelijknamige kapel richten ze een expositie in die een beeld moet geven van feesten zoals die in het klooster gevierd werden. Voor de gelegen heid worden onder meer historische foto's van een kloosterfeest uit de collectie van het moederhuis aan de Oude Dijk in Tilburg naar Moergestel gehaald. Een vondst van de zusters is het dekken van twee tafels. De ene tafel beeldt de gewone dagdaagse maaltijd uit, de andere de feestmaaltijd. "Een aantal van de zusters is aanwezig. De kermis is veruit het oudste feest dat Moergestel kent, de kerkelijke feesten als Pasen en Kerstmis uitgezonderd. De kermis is dan wel een seculier feest, ze is afgeleid van een kerkelijk feest, namelijk de feestdag van de parochieheilige. Dan werd een markt gehou den en daaruit is de kermis ontstaan. Vrijwel overal is het zo gegaan. De kermis mag dus op WieKentKunst 'Feesten en Vieringen' niet ontbreken. Maar, hoe beeld je dat uit? Door een mooie nostalgische mallenmolen op het St.- Jansplein te plaatsen. Kinderen kunnen hierin gratis ritjes maken. Vlakbij staat een origineel draaiorgel - in hedendaags Moergestel zie (en hoor!) je dat ook niet veel meer. Maar er is meer kermis. In Den Boogaard Een kleinkind overlijdt. Het is ondoenlijk zich voor te stellen hoe dat is voor een grootva der. Moergestelaar Joost Wagemakers maakte het mee. Hij vertelt over zijn ervaringen in het parochiecentrum. Zijn zeer persoonlijke verhaal maakt onderdeel uit van een pre sentatie in het parochiecentrum over rituelen en gebruiken bij een overlijden. Het thema van WieKentKunst is 'feesten en vieringen'. Het definitieve afscheid is ook een viering waaraan steeds meer aandacht wordt besteed. Aanstaande zondag is het parochiecentrum (het gebouw aan de achterzijde van de kerk) ingericht rond het thema 'gedenken en vieren'. WieKentKunst is hier ingenomen mee, juist omdat de dood steeds minder een taboe is. De bijdrage van Joost Wagenmakers en de bijzondere tentoon stellingen in het parochiecentrum zijn daar een uitwerking van. Er is zeer veel gaande omtrent het overlijden. Dat blijkt alleen al uit de nieuwe rituelen die ontstaan, wat een gevolg is van de ontkerkelijking. Een revolutionaire verandering is dat steeds meer mensen zich laten cremeren. Het ver strooien van de as is een van die nieuwe rituelen. Of in Mariakapelletjes worden gedachtenisprentjes geplaatst. Peter en Toos Swinkels hebben hun hart verloren aan Oostenrijk. Achter hun woning aan de Oisterwijkseweg 5 in Moergestel hebben ze een Tirolerhut ingericht. Heel bijzonder zoals dat er uit ziet. Iedereen is nu in de gelegenheid om er een kijkje te nemen. Het echtpaar doet mee aan WieKentKunst en wel op twee manieren. beter, hun brouwerij. Jos en Bernard zijn erkende amateurbierbrouwers. Zij zijn (onder anderen) de mannen achter het Moergestels reuzenbier. Als je op Wikipedia leest over de belangrijkste eigenschappen van een dierenarts, staat er: 'Allereerst moet een dierenarts goed met dieren om kunnen gaan. Goed met mensen om kunnen gaan is echter minstens zo belangrijk.' Yola Charpentier voldoet helemaal aan deze twee belangrijke voorwaarden. Werkzaam bij de dierenartsenpraktijk Midden- Brabant in Diessen weet ze niet alleen veel van (kleine) huisdieren, ze vertelt er ook graag over, in het bijzonder tegen kinderen. Zij zijn van harte uitgenodigd om aan haar hun kleine huisdieren te laten zien. Dat kan zondag in de manege van Fevior aan de Heiligenboom. De aanwezigheid van Yola Charpentier is slechts een van de activiteiten die plaats vinden in de manege van Fevior. Hier, op deze mooie locatie net buiten de bebouw de kom van Moergestel, wordt inhoud gegeven aan Werelddierendag. Het thema van WieKentKunst is 'feesten en vieringen'. Dieren zijn de grootste vrienden van de mensen. Voor veel mensen is het een feest om met ze om te gaan. Daarom is Werelddierendag een feest voor de relatie tussen mens en dier en dat komt volop aan bod in de manege van Fevior. Nederlands Cenfcum voor Vofcscuüuur FBK1BN BN WBUN&N

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 8