WIEKENTKUNST Voor kinderen is er heel veel te doen Zondagmiddag trekt een culturele optocht door Moergestel Pastor Theo te Wierik vertelt over 'katholiek Koppensnellersfeest' Moergestelse biermosterd, een nieuw streekproduct 1 tyfiJiehent Wildbreiwerkjes worden woensdag onthuld en zijn op meerdere plaatsen in Moergestel te bewonderen KUNST Zoveel rondjes draaien in de mallemolen als je zin hebt. Gezamenlijke organisatie WieKentKunst en harmonie Prinses Juliana Feestmis op zondagmorgen en zondagmiddag is de kerk open Deelnemers aan de optocht PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2010 ■^^rrTKjoergestel FEESTEN EN VIERINGEN Moergestel in deze mallemolen zoveel rondjes draaien als ze willen! Het hele overzicht van wat voor kinderen is georganiseerd staat in het programma in MoergestelNieuws. Op deze plaats staan daarom maar wat voorbeelden, zoals de heel speciale Opa en Omadag. Alle kinde ren van Moergestel hebben daar al iets over gehoord via de school. De cadeautjes voor opa en oma kun je zaterdag maken in Den Boogaard. Er zijn ook lekkere cadeau tjes, zoals taartjes. Maar die moet je wel zelf versieren. Het is trouwens ook zeer de moeite waard om een keer naar de manege van Fevior aan de Heiligenboom te gaan. Daar kun je je lievelingsdier (hond, poes, kat, konijn...) aan een dierenarts laten zien. Zij kan er alles van vertellen. zijn wijding ontving van bisschop Jan Bluyssen. sowieso aardig dat de oudste wildbreier een 94-jarige bewoonster van Stanislaus is en de jongste een 8-jarige leerlinge van de Bienekebolders. De deelnemers aan het wildbreien zijn verder de dames Vogels en bewoners van het RIBW en Olivier. De Stanislaus-wildbreisters stonden onder lei ding van Corrie Hurkmans in samenwerking met Ankie Wessels-Beljaars. In het boek dat WieKentKunst uitgeeft over feesten en vieringen staan verhalen over het fenomeen optocht in Moergestel en over het Moergestelse feestorkest d'Ambiejans. Bij het thema 'feesten en vie ringen' mag een optocht niet ontbreken. Deze hoort bij de culturele identiteit van een Brabants dorp als Moergestel. WieKentKunst probeert deze identiteit steeds tot uitdrukking te brengen, zoals onder meer bleek bij de opening van Den Boogaard toen met veel succes een Ermelindisprocessie werd georganiseerd. De organisatie van de optocht is een samenwerking tussen WieKentKunst en de harmonie. Voor WieKentKunst is de optocht zeker ook bedoeld als eerbetoon aan Prinses Juliana. Want, als er ook maar iets feestelijks aan de hand is in Moergestel, zorgt de harmonie voor de muzikale omlijs ting. Je wordt er gewoon vrolijk van als er- Basisschool Bienekebolders is een van de locaties waar wildbrei-creaties zijn te zien. Het is beslist de moeite waard daar eens te gaan kijken. Resultaten van het wildbreien zijn ook te zien bij het beeld van Generaal Barber, de waterpomp bij het voormalige gemeentehuis, het beeld van Ermelindis naast de kerk, het kunstwerk op de hoek Krijtestraat/Rootven en op het St-Jansplein. gens in het dorp een aubade wordt gebracht aan een gouden bruidspaar. Dan hóór je letterlijk dat het leven goed is in Moergestel. Dat staat trots op het etiket waarop de sky line van Moergestel met een bebaarde Abraham is afgebeeld. De mosterd is gemaakt door de hobbyclub van Sjaak van Herk en zijn mannen. Zij zijn onder meer de mensen van de mobiele broodoven. Het bij zondere aan deze mosterd is dat er bier (24 procent) is gebruikt in plaats van water. Het product heet dan ook 'Gèèselse Biermosterd'. Het gaat hier om het Ermelindis bier. Voor volgend jaar is het de bedoeling in Moergestel eigen mosterdzaad te kweken waardoor het nog meer een Moergestels streekproduct wordt. De Gèèselse Biermosterd is verpakt in mooie potjes. Over de dekseltjes is een lapje Brabantsebonte stof getrokken. Deze stof is gesponsord door Nicole Franken van het Moergestelse bedrijf www.mooi- ruitje.nl. Kinderen hebben bij WieKentKunst een streepje voor. Daarom is er voor hen veel geor ganiseerd. En het zijn allemaal leuke dingen om te doen. Zo maar een voorbeeld is het snijden van pompoenen voor Halloween. Dat is een nieuw feest dat uit Amerika komt en waaraan steeds meer Moergestelse kinderen meedoen. Onder leiding van KIKU kunnen kinderen op zaterdagmiddag van pompoenen hele enge gezichten maken. Aan de vooravond van missiemaand okto ber vertelt Theo te Wierik in de kerk een pracht van een verhaal dat hij optekende uit de mond van zijn medebroeder Kees Meuwese. Samen met broeder Jan Ver- schueren werkte hij onder de Papoea's. De missionarissen wisten de Papoea's ervan te overtuigen dat ze moesten stoppen met koppensnellen. In plaats daarvan introdu ceerden ze het 'katholiek koppensnellers- feest'. Theo te Wierik: "Ik wil vertellen dat het voor mij ook een feest zou zijn geweest wanneer ik als missionaris had mogen ver trekken naar de Papoea's en waarom ik uit eindelijk niet vertrokken ben naar een mis siegebied. Ik wil aangeven dat er ook een andere kerk bestaat dan de kerk van het Westen." In MoergestelNieuws is een paar keer aan dacht besteed aan een nieuwe fenomeen in Moergestel: het wildbreien. Vanaf woens dag 21 september is het resultaat daarvan te bewonderen. Om 14.30 uur onthullen de wethouders Kees Rijnen en Joop van Hezik de wildbreiwerkjes op het St. Jansplein. Aan het wildbreien hebben meerdere per sonen en organisaties meegedaan. Het is Pastor Theo te Wierik geeft a.s. zondag in de kerk om 12.00 uur, 13.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur een vertelling over een voor Moergestelse begrippen nogal bijzonder onder werp: 'Een Katholiek Koppensnellersfeest.' Het is een verhaal dat hij hoorde van zijn medebroeder Kees Meuwese die als lid van de Rooi Harten onder de koppensnellers op Nieuw guinea werkte. "Ik plaats dit verhaal in het kader van feesten en vieringen binnen de christelijke traditie", aldus Theo te Wierik. De Moergestelse pastor werkt op nog een andere manier mee aan WieKentKunst. De zondagse mis om 10.00 uur wordt een the matische viering in het kader van WieKent Kunst. De kerk is de rest van de dag open tot 16.00 uur. Pastor Theo te Wierik is steeds aanwezig om in gesprek te gaan met de bezoekers. Er is stemmige muziek en er kan een kaarsje worden gebrand. In het boek dat WieKentKunst uitgeeft over het thema 'feesten en vieringen' in Moer gestel staat ook een verhaal over Theo te Wierik (1951). Hij vertelt daarin hoe hij als priester een late roeping was. In 1970 werd hij geprofest als lid van de Rooi Harten. Op 10 december 1983 (dat is over twee jaar toch al weer dertig jaar geleden) werd hij in de kapel van het Missiehuis aan de Breda- seweg in Tilburg priester gewijd. In het boek staat een foto van zijn wijding. Hij was overigens de op een na laatste priester die De optocht is ook bedoeld als eerbetoon aan de honderdjarige harmonie. Om 16.00 uur zondagmiddag trekt een culturele optocht door Moergestel. Deze is geor ganiseerd door WieKentKunst en harmonie Prinses Juliana. De optocht is indirect een huldebetoon aan de harmonie: dit jaar viert de muziekvereniging het eeuwfeest. Toen Prinses Juliana 25 jaar geleden driekwart eeuw bestond trok ook een optocht door het dorp. De deelnemers aan de optocht staan onder aan dit artikel vermeld. De stoet trekt vanuit de Postelstraat door de Kloosterlaan, over het Rootven en de Raadhuisstraat naar het St.-Jansplein. Tijdens de optocht zorgen de leden van Die Naemloose Speelers op de hun bekende manier voor extra vermaak. Op bepaalde plaatsen langs de route zorgt (s)Taporkest d'Ambiejans voor lekkere feestmuziek. Zondagmiddag om 14.00 uur komen de Moergestelse Abrahammen en Sarah's bij elkaar om in het zonnetje te worden gezet. De Moergestelaren die dit jaar vijftig worden, krij gen allemaal een potje mosterd. Deze mosterd, een initiatief van WieKentKunst, is vanaf zondag ook voor iedereen te koop. WieKentKunst draagt graag iets bij aan Moergestel. Dit jaar is dat onder andere de 'Gèèselse Biermosterd'. Het idee is ontstaan door het gezegde 'weten waar Abraham de mosterd haalt'. Dit is door WieKentKunst letterlijk in de praktijk gebracht. Het gevolg is dat Moergestel vanaf komend weekeinde beschikt over een authentiek streekproduct. Een van de organisaties die meedoet aan de kinderactiviteiten is het Oranje Comité. Kinderen kunnen in Den Boogaard onder meer hun fiets versieren om zondag mee te rijden in de optocht. KIKU is een van de organisaties waar WieKentKunst mee samenwerkt. Sterker: zonder de hulp van deze organisaties was het niet mogelijk geweest zoveel kinderver ser aan te bieden. Deze organisaties zijn: De Zonnebloem, Factorium, harmonie Prinses Juliana, het Oranje Comité, het Kindervakantiewerk en de stichting KEI. De Stichting KEI komt uit Eindhoven en is speciaal door WieKentKunst uitgenodigd omdat deze organisatie echt heel geinige dingen doet samen met kinderen. De men sen van KEI maken muziekinstrumenten waar je bij staat. Tip: met die muziekinstru menten kun je zondag mooi meelopen in de optocht. Nog zoiets bijzonders is de nos talgische draaimolen op het St.-Jansplein. Zondag kunnen alle kinderen van 1. Muziekvereniging Prinses Juliana 2. Gilden: St. Catharina, St. Joris, St. Sebastiaan en Barbara 3. Cor van Dijk-Robben 4. Ron van der Sanden als levende patroonheilige: 'St. Jans-Onthoofding' 5. Els van Esch en kinderen: 3-koningen zingen 6. Reuzen Tilburg met muziekgroep 7. Bevrijdingsvoertuigen, motoren, tractor, brandweerwagen Oisterwijk 8. Fietsen: 3-4 old-timer racefietsen en originele kleding van Bart Trompenaars, Duo-fiets Stanislaus, Bakfiets. 9. Mirlitonfanfare De Klomp 10. Boerenbruiloft Kees en Toos van Dijk 11. Mie Katoen dansgroep 12. Muziekgroep Clapopp 13. Carnavalsverenigingen 14. Kindergroepen vanuit Oranjecomité en Kindervakantiewerk 15. Zonnebloem 16. Abraham en Sara's 17. Oisterwijkse Elckeriyc-speellieden 18. KVO-volksdansgroep: oogstdankfeest 19. Stichting WiekentKunst 20. Draaiorgelmuziek

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 5