In twee generaties werd rite de passage een groot feest CENTRUM I ONTSPAN MTV past in het nieuwe seizoen de programmering aan Zondagmiddagconcert in conferentieoord Zonnewende Boulen, je moet het een keer gedaan hebben... Workshops KiKu Moergestel n MEDISCH MET YOGA! L J t- Op deze manier hoopt MTV de kijkers nog gewezen op het plezier wat het boulesspel biedt. vogamoerqestel.nl VtTTZ Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl re >a e s de week kan er worden gespeeld voor een te ver waarlozen contributie (15.00 euro per jaar.) De folder wordt afgesloten met de kreet: Kom, trek de stoute schoenen aan en kom eens een keer bij ons kijken. Er zijn dan wat mensen die iets over de spelregels vertellen, en die bezoe kers in de gelegenheid stellen een paar ballen te gooien. Even een belletje naar Christ Jansen 5131965 of Jules Degreef 521 1808, en U bent van harte welkom. Ons lijkt het een goed idee. Inspirerende Yoga Verwendag op 24 september a.s: Heb je zin in een dag voor jezelf, dan is dit misschien wel iets voor jou! De dag vindt plaats op landgoed Bleijendijk te Vught. Informatie en/of aanmelden: Workshop kennismaken met kristallen en edelstenen. Een eerste inzicht in de werking van kristallen. Informatie en/of aanmelden: www.yogamoergestel.nl u kan doen voor uzelf, uw naasten of mensen om u heen. Bij de EHBO-cursus zit tevens reanimatie. Interesse of vragen dan kunt u altijd op onze site terecht maar u kunt ook Jan Zoontjens tel. 513 1447 bellen. Voor uitgebreide informatie over onze vereni ging zie onze site www.ehbomoergestel.nl n y- g :t 5- k n n n e I- n :r Lisette en Cees de Laat zagen Sarah en Abraham Kinderyoga start weer in Moergestel! De lessen worden verzorgd door Colet van Esch. Informatie en/of aanmelden: www.lunavlinderyoga.nl Zondag 18 september a.s. zal er 's middags in Zonnewende weer een huisconcert worden gegeven. Er zal worden opgetreden door Gerard Spronk, viool en Daniël Kramer, piano. Zij spelen werken van L. van Beet hoven; BI. Tsjaikovski; M. Ravel; E. Bloch en H. Wieniawski. Met de Zonnewende concerten wil de stichting SOKA een podium bieden aan jonge getalen teerde musici uit binnen- en buitenland, die hun sporen reeds hebben verdiend bij (internatio nale muziekconcoursen. Datum 18 september 14.15 uur in Zonnewende. Kaarten te bestellen bij het Secretariaat van Stichting SOKA te Amsterdam: 020 - 679 36 50 of: e-mail: muziek@soka.nlPrijs: 12,50 p.p. (kinderen t/m 16 jaar gratis) Informatie: Stichting Soka; bezoek onze web site: www.soka.nl dorpsevenement voor en door Moergestel. Het thema dit jaar is ‘feesten en vie ringen’. Een Brabants dorp als Moergestel kent tientallen feesten en vieringen, zoals het ‘zien’ van Abraham en Sarah. Hoe de vijftigste verjaardag tegenwoor dig wordt gevierd vertellen Lisette en Cees de Laat (van Den Boogaard). Cees de Laat zag Abraham net iets eerder dan zijn vrouw Lisette Sarah zag. Hij werd vijftig op 21 april 2009, zij op 29 april 2011. Hun Abraham- en Sarah-feesten liepen helemaal in de maat met zoals dat tegenwoordig gebruike lijk is: vijftig jaar worden is nu een van de grootste feesten in het leven van de gemiddel de Moergestelaar. De ouders van Lisette en Cees vierden ook hun vijftigste verjaardag als een omvangrijker feest dan een doorsnee ver jaardag, maar het ging er minder spectaculair aan toe. In twee generaties is het Abraham- en Sarah-feest dus sterk geëvolueerd. Maar laten we eerst Abraham en Sarah als de hoofdpersonen van dit verhaal voorstellen. Cees de Laat is een zoon van Kees de Laat - ‘Kees met een K’, benadrukt hij. Kees de Laat was in Moergestel beter bekend Kees Max, wiens broer Rien Max heette en de twee jongens leenden de bijnaam via vader Kees van opa Marius. Die Met deze woorden begint de tekst op de fol der welke wij aantroffen in het blad ’Ons’, het blad voor de Moergestelse KBO-leden. gespeeld. Het gaat vooral om het plezier, en Op 1 oktober starten we weer met de workshops om wat senioren achter de geraniums vandaan waar je met verschillende materialen en tech- te halen. Iedereen is dus welkom. Drie keer in nieken kunt kennis maken. De workshops van dit seizoen zijn: popart, tekenen/schilderen, fotografie, pointisme, zandschilderen, schilde ren met gesso, vilten, decopatch, foam clay, speksteen beeld/sieraad, glas beschilderen en glas in lood/tiffany. Ben je tussen de 6 en 16 jaar en lijkt het je leuk om deel te nemen aan één van de workshops neem dan voor meer informatie een kijkje op onze website www.kikumoergestel.nl of neem contact op met Karin Verbakel-Rooth tel: 513 1321. het overhandigen van de Abraham-staf. Dit familiestuk is geïntroduceerd door de genera tie vóór hem en wordt bij iedere vijftigjarige gebruikt. Sarah is jonger Lisette wist dus wat haar te wachten stond toen ze twee jaar later zelf aan de beurt was om Sarah te zien. ‘Sarah zien’ zou je een vorm van eman cipatie kunnen noemen. Toen het vieren van het vijftigste jaar vanaf de jaren ’50 van de vorige eeuw steeds belangrijker begon te worden (de Abrahamkoek komt van oorsprong uit Noord- Holland en werd pas landelijk bekend nadat koningin Juliana er eentje bij haar vijftigste verjaardag in 1959 had gekregen), waren in de regel ook vijftigjarige vrouwen Abraham. De volgende jaren kreeg de aartsvader gezelschap van Sarah - ook wel onder ‘h’ geschreven. Ze was de vrouw van Abraham. Iemand die 60 jaar wordt heet overigens Isaak of Rebekka, 70 jaar is Jacob of Rachel, 80 jaar Jozef of Asenath, 90 is Efraïm en een eeuwling is een Methusalem. Een bijzonder aspect aan de Sarah-viering van Lisette de Laat was het gebruik van het Abra- ham-kostuum dat van vaderskant een familie stuk is. Iedereen in de familie die 50 jaar wordt, wordt door iemand verkleedt in dit kostuum toegesproken. Cees de Laat heeft dat nog gedaan toen tante nonneke van moederskant haar gou den kloosterfeest vierde. Een van de standaard familieacts gaat als volgt. De feesteling wordt met een met water natgemaakte borstel geze gend. De borstel wordt zogenaamd in een emmer gedoopt zodat de idee ontstaat dat deze vol water zit. Dan wordt net gedaan alsof de vijf tigjarige een emmer water over zich heen ge gooid krijgt. Maar er zit gaan water in, maar confetti. Tot de standaardrituelen bij de Sarah’s in de familie van Lisette behoort het bevorde ren tot de “Orde van de Oude Dozen’. Lisette kreeg een versierd luciferdoosje opgespeld. De bijbehorende oorkonde bewaart ze zorgvuldig in een kast in de huiskamer. En dan werd ook nog uit volle borst het fami- lielied voor vijftigjarigen gezongen: ‘Lot ‘r toch ’s èfkes nor oe kèèke Zèdde gij ‘r écht al fèfteg jaor? Lot ‘r toch es èfkes nor oe kèèke As ik ’t nie wies zeej ik ’t is nie waor Lot ‘r toch ’s èfkes nor oe kèeke Ge lékt ‘toch veul jonger dan ge zèt asikoe zöo- zie staon Meej fèfteg jaor d’r aon Dan zèdde langaon nie dn oew ènd. Nieuwe yogales op de dinsdagochtend van 10.15-11.15 uur. Er is nog plaats! Informatie en/of aanmelden: www.yogamoergestelnI Jules Degreef. De jeu de boulesvereniging Roefl is op zoek naar weekblad lezen welke nieuwe items er op het nieuwe leden, en weet dat ze die vooral moe- 1 Extra activiteiten in het najaar: Meditatie/Mindfulness: voor beginners 8 bijeenkomsten op de vrijdagavond. Speciaal voor mensen die nog nooit hebben gemediteerd of die nieuwsgierig zijn wat mediteren inhoud. Wil je weten wat het voor je kan betekenen? Informatie en/of aanmelden: www.yQgamoergestel.nl rend Mariabeeld dat door hem is gesneden. Veel groter dan verjaardag Cees de Laat herinnert zich goed hoe zijn vader zijn vijftigste verjaardag vierde. Dat gebeurde thuis aan de Burgemeester Bardoelstraat. Hij omschrijft het feest als ‘een uitgebreide ver jaardag’. Het uitgebreide zat ‘m vooral in het groter aantal mensen dat op bezoek kwam. Waren dat bij een gewoon verjaardagsfeest alleen de gebruikelijke familie en kennissen, nu werden de leden van bijvoorbeeld carnavalsver eniging De Durdraaiers en van het biljarten uit genodigd. Iemand van de carnavalsvereniging had zich verkleed als Abraham. Een aardig detail dat Cees zich weet te herinneren is dat de hartigheid waarmee het bier werd gelar deerd enkel en alleen roggebrood met zult was. Dat was in 1970.29 jaar later was Kees de Laat aan de beurt om Abraham te zien. Als hij zijn relaas begint, tekent hij eerst aan dat zijn drie broers toen al 50 jaar waren ge worden. “Het begon om middernacht’’, start Kees de Laat het oprakelen van zijn herin neringen. Het huis werd versierd met slingers. Voor de deur werd een Abraham geposteerd. Het feest zelf vond plaats in de foyer van Den Bogaard, waar Cees overigens de beheer der van is. Dit om hem nader voor te stellen in hedendaags Moergestel, waar meer ‘Kesen’ de Laat wonen. Zodra je iedereen (Wolfs, Op ’t Hoog) uit elkaar kunt houden, ben je vol ledig ingeburgerd. “Tijdens een normaal ver- Lisette en Cees de Laat met tussen hen in het Mariabeeldje dat door de vader van Lisette uit notenhout jaardagsfeestje krijg ik 25 personen op bezoek, is gesneden. nu waren het er plusminus 90”, aldus Cees. De Stichting WieKentKunst organiseert op 23, 24 en 25 september het jaarlijks Askruisje van mosterd dornsevenement voor en door Moergestel. Het thema dit iaar is ‘feesten en vie- Het hoogtepunt van het feest was zijn inwijding tot Abraham - ten overstaan van iedereen werd hij verkleed tot Abraham. Met allerlei rituelen werd hij bevorderd tot lid van de ‘Club van Wijzen’. Het ritueel dat hem het meest is bij gebleven is het insmeren van zijn gezicht met mosterd. Dat deed zijn moeder Mien. De mos terd werd als een Askruisje op Aswoensdag aangebracht. Jongere neven waren natuurlijk niet te beroerd om op hun beurt enige mosterd toe te voegen. Het absolute hoogtepunt van de rite de passage (want dat is het viering van de 50ste verjaardag tegenwoordig geworden) was ren, het befaamde landbouwmechanisatiebe- kesstallen’ mee ingericht in de tijd dat deze agrarische bedrijfstak booming was. Nu maakt het Brabantse wereldje alweer een afbouw mee. Vader was zeer handig. Op de kast in de woning van Lisette en Cees de Laat staat een schitte- laatste naam vonden de Moergestelaren nogal moeilijk om uit te spreken en ze verbasterden die tot ‘de Max’. Diens vrouw was Kee Max, een plaatselijke beroemdheid. Ze had een vishan del. Lisette is geboortig uit Oisterwijk. Zij op haar beurt benadrukt dat ze langer in Moergestel (sinds 1983) heeft gewoond dan in Oisterwijk. Haar huwelijk met de kleinzoon van de Max bracht haar naar Moergestel. Een huwelijk waaruit dochter Femke (23) is voortgesproten. Moeder Fien Ermen van Lisette leeft nog. Vader was Jo Ermen, werkzaam bij Heesters in Haa- ren, het befaamde landbouwmechanisatiebe- drijf. De vader van Lisette heeft tientallen‘vèèr- -p j ClirSUS Zit u nog in de twijfel? Weet u wat u moet doen als er iets gebeurd in uw huis, werk of op straat? En weet u hoe uopde beste manier moet han delen als elke seconde telt? Allebei nee? De opleiding kost u 2 uur in de week en een klein uurtje voorbereiding. Na het behalen wordt dit 8 x 2 uur in het jaar. Voor de kosten hoeft u het ook niet te laten, vraag naar de voor waarden op uw werk of kijk naar uw ziektekos tenverzekering. Bij sommigen wordt de oplei- I Al enkele jaren bent u gewend om wekelijks 8e<ieeltelijk geheel vergoed. een nieuwe uitzending te kunnen zien van uw Twijfel niet en geef u op zodat u wel weet wat lokale omroep MTV. Gezien de reacties van Var' nf de kijkers zal dit zeker niet veranderen. In de reacties kwam echter ook naar voren dat, ondanks dat alle uitzendingen ook via internet zijn te bekijken (www.moergesteltv.nl/ietsge- mist), veel kijkers niet altijd in de gelegenheid zijn om naar de uitzending in die betreffende week te kijken. Daarom gaat MTV de programmering zodanig j aanpassen dat u de uitzending steeds 2 weken kunt bekijken, zonder dat de wekelijkse nieu we uitzending wordt losgelaten. Dit wil zeggen dat met de nieuwe uitzending wordt gestart en daarna naar een herhaling van de afgelopen week gekeken kan worden. Dit zal op zowel donderdag (vanaf 19.00 uur) I als op zaterdag vanaf 13.00 uur) zo uitgezon- den worden. Zoals u gewoon bent kunt u wekelijks in dit programma staan. Wel kan het mogelijk zo zijn ten zoeken bij vutters en/of gepensioneerden, dat, gezien de evt. actualiteit, vermeld wordt dat In de - keurig uitziende - folder wordt vooral het betreffende item onder voorbehoud is. gewezen op het plezier wat het boulesspel biedt. Op deze manier hoopt MTV de kijkers nog In een kort gesprekje vertelt Jules Degreef dat beter van dienst te zijn, enkele bezoekers onder andere langkampeer- ders van Camping de Bosfazant zo enthousiast zijn geworden dat zij zich meteen hebben als j lid hebben laten inschrijven. Zeker niet, zegt Jules, om nog eens wereldkampioen te wor den, want er wordt niet met het mes op tafel It ir d P i- i- MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 7 SEPTEMBER 2011 PAGINA 3

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 3