De geschiedenis leert: Moergestel heeft veel ervaring met optochten en processies F/ ,71 Onder grote publieke belangstelling trekt de Ermelindisprocessie door Moergestel. WieKentKunst en harmonie organiseren culturele optocht Het was gebruikelijk dat een nieuwe pastoor aan de gemeentegrens werd afgehaald door de gemeenschap. Heel het dorp liep uit. Op 28 juni 1947 viel deze eer te beurt aan pastoor Van den Boogaard. Ter hoogte van het Mariakapelletje langs de weg naar Oisterwijk wordt hij wel kom geheten door burgemeester Bardoel. Links van hem staan kerkmeesters. Henricus van den Boogaard was op 20 juni benoemd tot pastoor. Hij overleed in 1967. Pastoor Van den Boogaard is in de naoorlog se jaren van grote betekenis geweest voor Moergestel. Hij stichtte het naar hem genoem de cultureel centrum. Foto: collectie Ad (Adr. Zn.) Wolfs. Op 23 augustus 1953 was het groot feest in Moergestel. Janus Janssen (bijgenaamd ‘de man’) en Dien van Avendonk vierden hun diamanten bruiloft. Dat was toen een zeergrote zeldzaamheid. In deze optocht werd het leven van het jubilerend stel uitgebeeld. Het is opval lend hoeveel poffers de Moergestelaren toen blijkbaar nog hadden. De foto is gemaakt aan de Schoolstraat ter hoogte van de Boerenbond. Foto: collectie Ad (Adr.Zn.) Wolfs. Deze foto is volgens heemkundige Ad Wolfs gemaakt in de jaren ’30. Het is niet bekend ter gelegenheid de optocht is georganiseerd waar aan deze kinderen deelnemen. Mogelijk heeft de foto iets te maken met burgemeester Bardoel. Het ezeltje trekt een voor Moergestelse begrip pen onbekend type kar. Op de bok zitten een jongen en een meisje die een boerenechtpaar voorstellen. Ze beelden een boerenovertrek uit, een soort optocht die een paar jaar geleden door WieKentKunst werd nagespeeld. Op de ach tergrond staat de oude openbare school, links de melkfabriek en rechts is nog net het gebouw van de Vereeniging te zien. Foto: collectie Ad (Adr.Zn.) Wolfs. Up zondag Zb september organiseert de Stichting WieKentKunst 'beesten en Vieringen’. Als onderdeel daarvan trekt in de tweede helft van de middag een cul turele optocht door Moergestel. Deze wordt georganiseerd in samenwerking tus sen harmonie Prinses Juliana en WieKentKunst. De geschiedenis leert dat Moergestel veel ervaring heeft met optochten en processies. In 2007 - de Moergestelaren zullen het zich nog wel herinneren - werd het nieuwe cultureel centrum Den Boogaard geopend. Op verzoek van de gemeente organiseerde de Stichting WieKentKunst de openingsfestiviteiten, inclu sief inzegening door pastor Theo te Wierik. Een bijzonder onderdeel van de festiviteiten was een processie ter ere van Ermelindis, de Vlaamse heilige die al eeuwen in Moergestel wordt ver eerd. Deze processie maakte indruk, bracht veel mensen op de been en leverde bijzondere reacties op. Een van deze reacties kwam uit Breda en werd door Ria Willems van de paro chie opgetekend. Ze stuurde er de volgende mail over: Beste mensen van WieKentKunst, Gisterenmiddag werd ik gebeld op de parochie- gsm door een meneer uil Breda die wat meer info wilde over de Ermelindisprocessie. Ik heb zijn vra gen beantwoord en toen ik hem vroeg waarom hij hierin geïnteresseerd was vertelde hij me dat hij op teletekst gelezen had dat er in Moergestel een processie zou zijn. Dit wilde hij heel graag mee maken en daarom besloot hij vanuit Breda naar Moergestel te gaan. Omdat hij dacht dit niet met openbaar vervoer te kunnen halen op zondag besloot hij 's morgens vóór 04.00 uur maar vast aan te lopen en als hij moe werd dan maar ergens de bus op te pikken. Om zijn lange verhaal een beetje kort te maken: hij is helemaal te VOET naar Moergestel gekomen en was daar mooi op tijd voor de processie!! Hij heeft een fotoreportage gemaakt en hij is - nadat hij met verschillende mensen een gesprek had aangeknoopt - vertrokken naar Breda. Dit keer met de bus. Door zijn voettocht naar Moergestel en door de processie voelde hij zich een heuse pelgrim.... Thuisgekomen heeft hij zijn foto's laten ontwik kelen en afdrukken en hij heeft hiervan een foto collage samengesteld en deze voorzien van wat ach tergrondinformatie over onder meer onze parochie, stichting WiekKentKunst en Den Boogaard. Deze fotocollage heeft hij opgehangen in de Franciscusparochie in Breda-Noord om alle men sen daar te laten zien wat een fantastisch gebeu ren dit was Uit dit mooie verhaal kan worden opgemaakt dat een processie leeft. Net als een optocht (of een inzegening) is het een uiting van de cultuur en daarmee van de identiteit van de Noord- Brabanders. Je zou kunnen zeggen dat de Noord-Brabantse cultuur niet zonder kan. Velen in Moergestel zullen waarschijnlijk het gehucht Nieuwkerk kennen tussen Goirle en Poppel. Dit fraaie natuurgebied heet Nieuwkerk omdat de inwoners van Goirle er in 1652 hun grenskerk bouwden nadat de eigen kerk door de protestan ten was afgenomen. Op de plaats van het pries terkoor werd later een kapel gebouwd die er nog staat. Achter deze kapel zijn de contouren nog zichtbaar van een processiegang die de Goir- lenaren óók aanlegden - een voorbeeld van de onmisbaarheid van een processie. Toen Wie KentKunst besloot tot de organisatie van een Ermelindis-processie gebeurde dat vanuit het diepgevoelde besef dat zoiets hoort bij de cul tuur van de Moergestelaar. Een processie en een optocht zijn in wezen het zelfde. Het woord processie komt van het La tijnse woord optocht. Een processie is volgens de definitie van heemkundige Willie Knippen berg (WieKentKunst is onderscheiden met een naar hem genoemde provinciale erfgoedprijs) ‘een stoet van biddende en zingende gelovige mensen. Het doel is gemeenschappelijk God of een heilige te eren, te danken of in tijden van nood om hulp te vragen’. Een processie is dus puur religieus, optocht wordt als georganiseer de trektocht gehouden om iets anders te vieren. Optochten en processies horen sterk bij de cul tuur van het zuiden van ons land. Het karak ter van de mensen is er zelfs mede door ge vormd. Interessant is dat de bekendste heden daagse optocht - de carnavalsoptocht - is ont staan in de tijd dat de religieuze processies ophielden te bestaan. Zo is dat ook in Moergestel gegaan. In zijn op de website van de Pierewaaiers gepubliceerde geschiedenis van deze oudste carnavalsvereniging van Moergestel schrijft Jos Denissen dat de eerste optocht in 1965 is gehouden. Eind jaren ’50 had Moergestel af scheid genomen van de openbare viering van Ermelindis. Het jaarlijks dorpsevenement dat de Stichting WieKentKunst in 2011 organiseert, heeft als thema ‘feesten en vieringen’. Het ligt dus voor de hand dat een optocht deel uitmaakt van dit evenement - de culturele optocht wordt georganiseerd samen met harmonie Prinses Juliana. En ook dat is logisch en wel om een aantal redenen. De harmonie viert als een van de culturele pijlers onder de Moer gestelse samenleving in 2011 het eeuwfeest. Toen de harmonie het 75-jarig bestaan vier de, was een optocht een van de hoogtepun ten. WieKentKunst organiseerde eerder niet alleen de Ermelindisprocessie, in 2000 teken de de stichting samen met het Nederlands Centrum voor Volkscultuur voor een folklo ristische optocht door Moergestel. Dit was tevens de eerste reuzenoptocht in de gemeen te waarbij de drie nieuwe reuzen voor de eer ste keer in een optocht meeliepen. De optocht die de harmonie en WieKentKunst op 25 september 2011 samen organiseren is een culturele optocht. In het verleden hebben in Moergestel nog veel meer optochten en processie plaatsgevonden. In het zeer rijke fotoarchief van de Moergestelse heemkundige Ad (Adr.Zn.) Wolfs zit een flink aantal foto’s van deze manifestaties. Hij was bereid een aantal daarvan ter beschikking te stel len om af te drukken in dit bewaarboekje van WieKent Feesten en Vieringen. WieKentKunst geeft een boekje uit over ‘Feesten en Vieringen’ in Moergestel. Daarin staan interessante verhalen over dit onder werp én veel (historische) foto’s. Het boekje is voor een gering bedrag op 23,24 en 25 sep- PAGINA 7 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 24 AUGUSTUS 2011

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 7