WieKentKunst staat stil bij viering bevrijding Moergestel (e>0EF! kom in actl6 voor JOUW favoriete goede doei! nieuws k Ak Trainen voor Marathon Oisterwijk Jf 4 18.45 18.45 Kon na de bevrijding ontstond in Moergestel een bandje dat was geïnspireerd op de 14.30 12.00 Noud Smits is het geheugen van de Tweede Wereldoorlog in Moergestel. Als heemkun dige en als kenner van het eigene van Moer gestel is de periode ‘40-45’ een van zijn grote specialiteiten. Hij kan zich de bevrijding van Moergestel niet alleen zelf‘live’ herinneren, hij heeft er ook veel onderzoek naar gedaan en deze kennis vastgelegd in een standaard werk over deze periode. Als voorzitter van de werkgroep Herdenking Oorlog en Bevrijding Moergestel poogt hij de oorlogsperiode onder de jeugd van nu en straks onder de aandacht te houden. “Bijbrengen hoe belangrijk het is om in vrijheid te kunnen leven”, verwoordt hij zijn inzet daarvoor. Maar, die eerste zondag na 25 oktober 1944, de gedenkwaardige dag waarop de mof zijn hielen had gelicht, was het allemaal zo ver nog niet. De oorlogstrauma’s waren vers en niemand die het niet zelf mee heeft gemaakt kan ooit besef fen hoe het voelde toen de geallieerden door de kenmerkende nauwe straten van Moergestel denderden. Dat het feestgedruis zich tijdens die eerste viering van de bevrijding concentreerde op het driehoek bij Breda’s Welvaren had vol gens Noud Smits een symbolische betekenis. Het was de laatste plek waar de mof zich had opgehouden alvorens voorgoed Moergestel met rust te laten. Het was de plek vanwaar de geal lieerden verder trokken in hun jacht op de bezetter. Noud Smits herinnert zich hoe er een bandje speelde van Koos van Velthoven, Doms Smolders en Frans Hoeven. In de bevrijdingsoptocht reed een praalwagen mee van de inwo ners van de Bokkenhoek. De betekenis van het opschrift 'zo verl oor ik mijn liefste' is niet bekend. Foto collectie Noud Smits. Jeugd en toekomst Steeds opnieuw is het een indrukwekkende bijeenkomst, niet in de laatste plaats door de deelname van kinderen. Juist op hen is deze her denking gefocust, om een woord van Noud Smits te gebruiken. Hij schrijft jaarlijks een les brief. Steeds een andere groep kinderen van de basisschool adopteert het monument. “Met zijn allen moeten we hen bijbrengen hoe belang rijk het is om in vrijheid te kunnen leven”, aldus Noud Smits. Naar zijn bevinding (hij is zelf een onderwijsman) zijn kinderen geïnteres seerd in de oorlog. Maar ouders schenken er vol gens hem te weinig aandacht aan. En wat de scholen betreft bepleit hij jaarlijks lessen over de oorlog door erfgoeddeskundigen. “Dat kost hooguit drie kwartier per jaar. Een kleine inves tering voor zo’n groot en belangrijk onder werp.” Volgend jaar vindt de Marathon Oisterwijk plaats op zondag 20 mei. Deze wordt georga niseerd in het kader van de viering van Ois terwijk 800. Een groot loopevenement voor iedereen, jong en oud, getraind en ongetraind. De loopafstanden variëren van 2,5 tot 42,2 km en voor de jeugd is er een parcours van 800 meter. Sportievelingen uit Heukelom, Moergestel en Oisterwijk die graag een keer een marathon willen lopen, kunnen zich aansluiten bij de ‘42 van Oisterwijk’. Deze “42 van Oisterwijk” zul len zich onder begeleiding gaan voorbereiden voor de hele marathon. De organisatie van marathon Oisterwijk streeft naar minimaal 42 marathonlopers uit de ge meente. Inmiddels hebben zich 37 personen aangemeld. Voor 50 euro kunt u aan de mara- thontrainingen deelnemen, ontvangt u een limited-edition runningshirt en een startbe wijs voor de marathon. Degenen die graag kortere afstanden willen lopen, kunnen terecht bij de loopgroepen van Taxandria, die ook een speciaal programma hebben voor beginnende lopers. Voor meer informatie kunt u informeren bij info@marathonhetgenietenoisterwijk.nl Noud Smits bij het monument van generaal Barber. Onder leiding van deze Schotse generaal werd Moergestel bevrijd. Hans van Brunschot heeft het bronzen beeld ontworpen. Op zondag 25 september organiseert de Stichting WieKentKunst ‘Feesten en Vieringen’. Dan wordt ook aandacht besteed aan de herdenking van de bevrijding, een van de belangrijkste gemeenschappelijke vieringen. Noud Smits vertelt hier over. Het was op de zondag na 25 oktober 1944. Spontaan kwamen de inwoners van Moergestel samen om de bevrijding van hun dorp te vie ren. Op 25 oktober was de mof verjaagd en de eerste de beste gelegenheid om dit te vieren was die eerste zondag. De eerste viering van de bevrijding vond plaats op de driesprong Til- burgseweg-Oisterwijkseweg-Rootven, daar waar de cafés van Janeke van de Wouw en Breda’s Welvaren tegenover elkaar lagen. Noud Smits, in 1934 geboren en toen een mènneke van tien jaar, was ooggetuige: “De Nederlandse vlag gen, in het geheim bewaard, werden uitgesto ken. De mensen hadden oranje-versieringen en ze droegen feestmutsen. Er werd gedanst en gehuppeld.” OPROEP De Stichting WieKentKunst organiseert op 25 september het jaarlijks dorpsevenement, dit keer met als thema ‘Feesten en Vieringen’. Uit het verhaal van Noud Smits blijkt dat de her denking van de bevrijding een zeer belangrij ke viering is, voor zowel jong als oud. Er zijn nogal wat onduidelijkheden over de viering van de eerste Bevrijdingsdag, de bevrijdings- optochten en dergelijke. WieKentKunst roept oudere Moergestelaren op deze informatie door te geven. Een tweede oproep betreft foto’s van de bevrijdingsfeesten en - optochten en ‘sou venirs’ van de oorlog. Wie heeft nog helmen, emblemen, uniformen of wat dan ook uit de oor log? WieKentKunst wil dit tentoonstellen op 25 september. Neem contact op met Paul Spapens: tel. 513 3072 of e-mail: paulspapens@home.nl Bij de versiering werd veel oranje crêpepapier gebruikt. De Broeders van Dongen en de Zusters van Liefde hebben er sterk de hand in gehad om er zoveel mogelijk kinderen bij te betrekken. De broeders gingen over de jon gensschool, de zusters over de meisjesschool. Versjes en liedjes werden geleerd. Zomaar een detail uit de die tijd was dat de optocht trok langs een merkwaardig aandenken aan de oorlog. Op de plaats waar nu het huis van Ton van de Sande naast de woning van Tonny Vriens staat, stond toen de boerderij van Toon van Est. Op de muur van de boerenschuur had de mof met rode verf de contouren van de Shermantank en de Valentinetank geschilderd. Volgens Noud Smits heeft een jaar of tien een optocht ter her innering aan de bevrijding door Moergestel getrokken. “Toen kwam de klad erin”, stelt hij nuchter vast. Bevrijdingsoptocht Na de bevrijding van de rest van het land in 1945 werd 5 mei aangewezen als de nationa le dag waarop dit zou worden gevierd. Ver moedelijk is kort na 5 mei 1945 voor de eer ste keer in Moergestel een bevrijdingsop tocht georganiseerd. In de fotocollectie van Ad (Adr.Zn.) Wolfs zit een foto die bij die gelegenheid is gemaakt. Op deze foto is te zien dat een aantal mensen op de ‘platte kèèr’ ori ginele oorlogshelmen draagt. Volgens Noud Smits doste iedereen die aan deze optocht deelnam zich uit met oorlogssouvenirs: emblemen, petten, uniformen, noem maar op. Die waren toen nog volop aanwezig. Veel daarvan is verdwenen. Een halve eeuw later De herdenking van de bevrijding kreeg een enorme stimulans toen de vijftigste verjaardag daarvan werd gevierd. Dit was overal een enor me happening, dit vanuit het besef dat het de laatste keer was dat dit zo groot en met zoveel geallieerden nog gevierd kon worden. Ook in Moergestel is deze vijftigste verjaardag van grote importantie gebleken, niet in de laatste plaats door het verschijnen van het boek van Noud Smits in oktober 1994. In het voorwoord schreef Noud Smits: ‘De oorlog bindt. Het onderscheid in rang en stand valt weg. Iedereen was "opgejaagde" en we hadden één gezamen lijk doel: Samen eruit komen. Materiële waar den zijn ingeruild voor ideële waarden. De "Tweede Wereldoorlog" heeft een nieuw tijdperk ingeluid. Er is een scheidslijn ontstaan: men spreekt gemakshalve van "vóór de oorlog" en van "na de oorlog", hetgeen dan verder reikt dan alleen maar een onderscheid in tijd.’ Behalve dit boek kreeg Moergestel het monu ment van Generaal Barber én voor de eerste keer werd op 25 oktober de bevrijding van Moergestel bij dit beeld gevierd. “De her denking kreeg structuur”, blikt Noud Smits terug op deze cruciale periode. Sedertdien is onder leiding van de werkgroep Herdenking Oorlog en Bevrijding Moergestel jaarlijks op de zondag die het dichtst ligt bij de 25ste oktober de bevrijding herdacht. De belang rijkste onderdelen daarvan zijn een bijeen komst in de kerk en bij het Barber-monu- ment. Daar worden kransen gelegd, toespra ken gehouden en wordt de lastpost geblazen. ROEF! HONK- EN SOFTBAL Komend weekend beginnen van Roef! Honk en Softbal weer de meeste wedstrijden. De soft bal senioren spelen voor behoud in de lande lijke overgansldasse. As zaterdag spelen ze tegen het team wat onderaan in de klasse speelt. Als ze winnen maken ze een grote kans op klasse behoud, dus kom ze in grote getalen aanmoe digen. Zaterdag 20 augustus: Hb pup 1 Roef! - Seven Hills 10:30 en 11:30u Sb 1 Roef! - Hoofddorp Pioniers 14:30 en 16:30u Sb 2 Roef! - Gryphons 3 17:00u Zondag 21 augustus: Sb jun: 11:00u en 12:30u Roef! - Haarlem Sb pup: 10:00u Catch - Roef! Hb 1: 14:30u Hazenkamp-Roef! Hb 2: 14:00u Antwerp Dockers -Roef! Audacia- Houd Smits: ‘Het doel is jeugd bijbrengen hoe belangrijk leven in vrijheid is’ Bekerprogramma voorafgaand aan de compe- '1^. TL M 4. 1 Zondag 21 augustus 2011 Audacia 1 - ZSC 114.00 Audacia 2 - Desk 312.00 N.B. het hele seizoen speelt Audacia 1 haar wedstrijden thuis op de zondag om 14.00 uur. Dinsdag 23 augustus Tuldania 1 - Audacia 1 Donderdag 25 augustus SVSSS 3 - Audacia 2 Zondag 28 augustus DEES 1 - Audacia 1 RWB 2-Audacia 2 Amerikaanse voorbeelden. De leden namen uiteraard een Engelse naam aan: The Music 1 Boys. Foto: collectie Noud Smits. Geef t Samen PAGINA 7 Ga je iets speciaals doen? Kies uit meer dan 2001 goede doelen Meld je aan en start je eigen actie op www.geefsamen.nl Loop je binnenkort een Marathon of een Vierdaagse? Ben je binnenkort jarig of ga je trouwen? ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 17 AUGUSTUS 2011 titie i nu uc uvutijuiti^ vtiiJtviiu in tut/cigcjict c-c-n i/uuajc uui u/uj vc-r m up uc

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 7