ALLROUND MAKELAARDIJ Moergestelse componist zet gedicht van WieKentKunst op muziek ALLROUND MAKELAARDIJ Stichting Voor en Door Moergestel gaat voor dagevenement ouderen! Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Van links naar rechts: Emiel Antonis, Theo Jacobs en Frans Kools. Andries Clement als componist aan het werk achter de piano in de uitbouw van zijn woning aan de Kloosterlaan. van zijn talent wil hij zo weinig mogelijk hin deren - en zo weinig mogelijk gehinderd wor den. Dat werd helemaal van belang toen Andries Clement in 2001 stopte met werken, voor een niet onaanzienlijk deel gedwongen door zijn gezondheid. Vanaf dat moment konden zijn talenten in de uitbouw vrijelijk stromen. Hij heeft als hobby - nou ja, dat is nogal zwak uit gedrukt - het op muziek zetten van poëzie. Daar is hij in het verleden ook wel mee bezig geweest, maar mondjesmaat terwijl hij er nu Andries Clement gespecialiseerd in muzikale poëzie voor koren De woning van Andries Clement aan de Kloosterlaan is uitgebouwd met een aan bouw die een activiteit aan huis doet vermoeden. Een nagelstudio bijvoorbeeld. Een zzp-boekhouder. En tegenwoordig zie je er beslist ook hoogbejaarde ouders in wonen die door hun kinderen aan hun eind worden gediend. Maar Andries Clement oefent er een beroep in uit dat voor Moergestelse begrippen zeldzaam is: hij is componist. Op verzoek van WieKentKunst heeft hij het eerste gedicht van de eerste stadsdichter van de gemeente Oisterwijk op muziek gezet. Dit gedicht wordt uitgevoerd tijdens de opening van WieKentKunst op vrijdagavond 23 september in den Boogaard. “Het is een vrolijk gedicht met humor en ironie. Dat heb ik in mijn muziek willen laten doorklinken”, aldus Andries Clement. Het muziekstuk is ontstaan in de uitbouw op de hoek van de Kloosterlaan en de Kasteellaan. De ene overbuur is de Graaf van Urselschool, de andere de brandweergarage. Daar in de draai van beide straten lijkt de aanbouw er neerge- I Pieter Burgers Toon toppens Tijmen Smits Zijn vrouw Joke (penningmeester) vult aan: “financieel gezien zijn de doelstellingen bereikt, vooral door de hulp en inzet van de jeugd en donateurs; vrijwel ieder verzoek van ons werd enthousiast ontvangen en bijna alles kregen we “voor niks” mee, geweldig!”. Frans Kools (secretaris) vult aan: ”de enige aanmerkingen die we ontvingen, van zowel sponsoren en dona teurs, was dat deze actie op één persoon (Wendy) gericht was, in plaats van een grotere groep Moergestelse mensen”. Als zoon van een architect werd Andries Cle ment in 1943 in Eindhoven geboren. Alsof toe val niet bestaat kan hij vertellen dat het oor spronkelijke gebouw van Stanislaus door het kantoor van zijn vader is ontwikkeld. Die was toen overigens al dood. Zijn grootvader heeft als architect verschillende kloosters voor de Zusters van Liefde gebouwd. Van moeders- en van vaderskant heeft hij muzikale genen. Als jongetje had Andries Clement twee passies: voetballen en koorzang; hij zat op de koor school van de Augustijnen in Eindhoven. Na de middelbare school studeerde hij muziek wetenschappen aan de universiteit van Utrecht en aan het conservatorium in Amsterdam bekwaamde hij zich in koordirectie. Aan deze laatste opmerking heeft de Stichting Voor en Door Moergestel zeker gehoor gege ven. Het goede doel voor 2011 is de financië le ondersteuning van “de dag van de ouderen 2011”. Een dagevenement welke grotendeels door het bestuur van de KBO wordt georga niseerd. Waarom dit goede doel? Ton Aarts (bestuurslid) vult aan: “Overheden, zowel Jan Geerts is verheugd dat de stichting juist nu “de dag van de ouderen” wil doneren. Jan:”De stichting heeft mij benaderd voor een oriënte rend gesprek, na een paar weken kreeg ik bericht dat deze dag het goede doel 2011 zou worden. Het is nu alleen nog afwachten hoe hoog de donatie uitvalt, want daarover zijn nog geen bedragen genoemd. Als KBO zijn we wel meteen aan de slag gegaan hoe we zo’n dag nu het beste kunnen inrichten voor de ouderen bin nen ons dorp”. Theo Jacobs (bestuurlid en culi- De Stichting Voor en Door Moergestel is bezig haar tweede goed doel van haar looptijd op te pakken. Vorig jaar (2010) heeft deze stichting 4.000,- euro gedoneerd aan onze Moergestelse topzwemster Wendy van der Zanden, voor haar streven zich te plaatsen voor de Olympische Spelen van 2012 te Londen. Cees van Dal, voorzitter van de Stichting Voor en Door Moergestel vertelt: “Vorig jaar zijn we geslaagd in het opzetten van een onvergetelijke avond voor zowel de sponsoren als voor Wendy. Beide doelstellingen voor deze avond zijn bereikt namelijk het streven naar een netto-opbrengst, zodat we Wendy de mogelijkheid kunnen geven haar dromen waar te maken, maar ook “de gezellige avond” voor de sponsoren”. De stichting krijgt een meer professionele uit straling. Hiervoor worden de 2 laatste bestuur ders verantwoordelijk gesteld. Monique en Chris van den Bijgaart hebben een website ge bouwd. Monique: “Een site bouwen is vooral voorafgaand goed nadenken: welk doel heeft de site, wat wil ik er in kwijt en wat kost dat dan. Zeker bij onze stichting is “het vermijden van kosten” een doel op zich omdat dit ten koste gaat van het overall-doel van de stichting “iets of iemand ondersteunen”. Chris vult aan: “aan gezien wij van huis uit werken, geen personeel hebben dus relatief minder kosten, kunnen we tussendoor iets voor de stichting en dus indi rect voor ons dorp doen, dat voelt gewoon goed. Ik moet overigens wel toegeven dat het eerste jaar toch stiekem veel tijd heeft gekost... logo, briefpapier, uitnodigingen, toegangskaarten, ja dat was eigenlijk best wel veel. Dit jaar alleen de site en het logo wat aanpassen, dat zal wel gaan.” constant mee in de weer is. Hoe dat in zijn geval gaat, componeren? Het begint met een zoektocht naar nieuw materiaal - gedichten. Dat maakt hij zich eigen; hij moet er een gevoel bij krijgen, er zich verbonden mee voelen. Dan begint het componeren, een geconcentreerde bezigheid waarbij hij niet gestoord wil worden en in de uitbouw rust met hoofdletters wordt geschreven. nair-verantwoordelijke) wil nog niet te veel kwijt over de invulling van de avond: Theo, “Vorig jaar hebben we een schuur omgetoverd in een restaurant. Het verrassingselement wil len we er ook dit jaar weer inhouden; dat is ons vorig jaar erg goed bevallen. We kunnen dit jaar een kleine 50 mensen plaatsen. De kaartverkoop is persoonlijk en loopt via Cees van Dal.” CONSERVATORIUM TILBURG In 1975 vestigde Andries Clement zich in Moergestel omdat hij was benoemd tot direc teur van het conservatorium in Tilburg. Moer gestel was een ideale woonplaats. “Ik hoefde maar rechtuit te rijden en ik was op mijn werk”, gekscheert hij over het feit dat het conservato rium toen nog in het Cenakel was gevestigd. Maar er waren ook andere redenen om in Moer gestel neer te strijken. Berkel-Enschot was toen ‘erg forensisch’, zegt hij over het volstromen van dat dorp met forensen. “Moergestel was nog écht een dorp.” En het voelde in cultureel opzicht ook wel goed. En dan het feit van het vrijstaand huis. zet om zo weinig mogelijk hinder te veroorza- ken en dat was precies de bedoeling, aldus I Andries Clement. Zelfs de keuze voor een vrij- i staand huis vloeide voort uit het feit dat de I Moergestelaar muziek maakt. In de expressie De Stichting Voor en Door Moergestel wil ook voor de toekomst haar doelstellingen waar maken. Hiervoor is het zinvol om bij de orga nisatie van evenementen de jeugd in te scha kelen. Cees van Dal: “vorig jaar heb ik Emiel Antonis gevraagd het een en ander qua bedie ning en dergelijke mee op en pakken. Emiel vond dat leuk en heeft dit prima gedaan. Zo goed zelfs dat ik Emiel in een vroegtijdig stadium heb gevraagd ook in 2011 zijn steentje bij te dragen”. Emiel: “Het is leuk om iets voor de gemeen schap te doen. Ik heb vorig jaar wat vrienden en kennissen gevraagd om dit mee op te pak ken en dat liep geweldig! Wat ook meetelt is dat heel dit gebeuren prima past in mijn horeca- opleiding.” Stichting Voor en Door Moergestel www.voorendoormoergestel.nl Correspondentieadres: Burg. Poortstraat 47, 5066 GE Moergestel MUZIEKBOEKEN EN PIANO Andries Clement zet gedichten op muziek ‘omdat ik die mooi vind'. Dat gebeurd met respect voor de constructie daarvan en met datgene wat de dichter te zeggen heeft. “De vorm van een gedicht kan ik niet negeren”, verduidelijkt de Moergestelse componist in de uitbouw van zijn woning. Een wand wordt in beslag genomen door boeken, veel muziek boeken. Tegen een andere muur staat een pc en aan de overzijde daarvan is een piano steeds zichtbaar aanwezig Op een salonta feltje ligt een stapel boeken. Er is nog net plaats voor de kop koffie die echtgenote Guus- je komt brengen. “Het componeren vraagt relatief veel tijd omdat je alle factoren steeds moet overwegen.” En dan moet het muziekstuk ook nog eens zingbaar zijn. Vanwege zijn achtergrond als musicus die van kinds af aan in koren heeft gezongen en veel koren heeft gedirigeerd, beseft hij dat als geen ander. Dat is dan ook de reden dat hij altijd repetities probeert mee te maken en uiteraard ook de uitvoering bijwoont. Het eerste gedicht van de eerste stadsdichter van de gemeente Oisterwijk wordt op vrijdagavond 23 september in Den Boogaard uitgevoerd door het Óisterwijks Kamerkoor. “Heel spannend, afwachten hoe het gaat”, zegt Andries Clement over hoe hij de première van een nieuw muziek stuk ervaart. Tijdens het openingsfeest van WieKentKunst ‘Feesten en Vieringen’ is een bundel en een cd met werk van de Moergestelse componist Andries Clement te koop. landelijk als lokaal, draaien de geldkraan steeds verder dicht. De KBO doet het maxi male met de beschikbare middelen. We heb ben een oriënterend gesprek gehad met Jan Geerts (voorzitter KBO) en dat heeft ons doen besluiten om deze dag financieel te ondersteunen, waarvan zoveel mogelijk oude ren binnen ons dorp kunnen genieten.” Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... PAGINA 5 MMMI Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 Gilzerbaan34 5037KV Tilburg T013-5920080 F 013-4638259 lwww.allroundmakelaardij.nl ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 17 AUGUSTUS 2011 NNNMMWMM

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 5