1 juni Openbare vergadering ALLROUND MAKELAARDIJ wq Dorpsraad Moergestel i.o. Symposium in den Boogaard en onthulling van hoog niveau en druk bezocht Cupcakes BusStop- Bakery uitverkocht! Moergestelse samenleving kan niet zonder de zestig vrijwilligers bloemenborder met een lengte van 800 voet Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Plan Adry Hoeven: Ontstaan tijdens de oorlog de WEEK WONING van Om de voeten te kunnen meten heeft hij een elektronisch apparaat in bruikleen gekregen AMALIAHQF 9, OISTERWIJK ALLROUND MAKELAARDIJ en Lier, de Vlaamse steden die volgend jaar eveneens acht eeuwen stadsrechten vieren. Burgemeester Ernest Buijs van Arendonk somde een aantal opmerkelijke overeenkom sten op tussen de gemeenten Arendonk en Oisterwijk, zoals een ongeveer gelijke hoogte van het gemiddeld inkomen. De groeiende verbinding tussen Arendonk en Oisterwijk omschreef hij treffend als een ‘latrelatie’. Interessant in dit verband is dat de Moerge- stelse vereniging is opgericht in de oorlogs jaren, toen er letterlijk nood was aan het bie den van hulp tijdens extreme noodsituaties. Mensen als commissaris van de koningin Wim van de Donk, Europarlementariër Wim van de Camp (CDA), de ambassadeur van Luxemburg, een hoge vertegenwoordiger van de ambassade van België, burgemees ters, wethouders en raadsleden waren naar Moergestel gekomen in verband met de ont hulling van het middelpunt van de Benelux. Zowel tijdens het symposium als bij de ont hulling was er veel belangstelling. Dit tot te vredenheid van burgemeester Hans Janssen. Hij noemde het symposium en de onthulling ‘een bijzonder moment’ voor zijn gemeente. Inwoners van Moergestel, jong oud voel je uitgenodigd! Laten we met elkaar een leuke inspirerende avond tegemoet gaan! Zullen we zeggen: tot 1 juni? U bent van harte wel kom om 20.00 uur in Den Boogaard. De bekendmaking door burgemeester Hans Janssen werd met enthousiasme begroet door de honderden deelnemers aan Moerge stel Zingt. EHBO Sint Christoffel is dan ook een vrijwilligersorganisatie die acte de pré- sense geeft bij vrijwel elke activiteit die in Moergestel plaatsvindt. Organisatoren van deze activiteiten, zoals Moergestel Fietsdorp dat zich de afgelopen week heeft afgespeeld, weten EHBO Sint Christoffel altijd te vin den en daarbij staan ze nooit aan de gesloten deur. ‘Maar ook als het moet bij calamitei ten’, aldus het juryrapport over het grote belang van EHBO Sint Christoffel voor de Moergestelse samenleving. Adry Hoeven heeft zich voor zijn bloemen border laten inspireren door de oproep van de stichting Oisterwijk 800 om met ideeën te komen voor de jubileumviering volgend jaar. In het Oisterwijkse Lindepark wordt direct achter het gemeentekantoor een bloe- menborder met een totale lengte van 800 voet (een voet is een oude lengtemaat en is 0,287 meter lang) aangelegd. In de bloemen- border komen planten die door de inwoners van Moergestel, Heukelom en Oisterwijk ter beschikking worden gesteld. “Aan de border kan iedereen meedoen. Er groeit letterlijk iets”, aldus Adry Hoeven over de symboliek achter zijn unieke plan. Middelpunt Benelux zet Moergestel in de schijnwerpers Staatssecretaris Ben Knapen van Europese zaken en Ontwikkelingssamenwerking werd in 1951 in Kaatsheuvel geboren. Hij is van de generatie die op een Puch of op een Tomos achter de meiden aanzat en daarbij stuurde hij zijn hippe brommer het liefst richting Oisterwijk. Want daar woonden mooie meis jes. Deze persoonlijke anekdote vertelde de staatssecretaris tijdens zijn lezing op het symposium Hart voor de Benelux. Dit sym posium werd afgelopen vrijdag in Den Boog aard gehouden en het bracht een hele schare hoogwaardigheidsbekleders naar Moerge stel. Hans Janssen nam meteen de gelegenheid te baat om aan de gebeurtenissen afgelopen vrijdag volgend jaar een vervolg te geven. Het verdrag waarop de Benelux is geba seerd, is herzien. Het is vrij recent door de regeringen van de drie landen aangenomen. Nu moet er nog een bevestiging komen van het nieuwe verdrag. De burgemeester stelde voor deze officiële bijeenkomst volgend jaar in de gemeente Oisterwijk te houden. “Dat is ons jubileumjaar”, hield hij de aanwezi gen de aanleiding voor. Het symposium en de onthulling van het middelpunt van de Benelux was een gezamenlijk project van de gemeente Oisterwijk, de Stichting Moer gestel Fietsdorp en de Stichting Oisterwijk 800 onder voorzitterschap van Moergestelaar Paul Spapens. EHBO staat voor Eerste Hulp Bij Ongeluk ken. Moderne varianten daarop zijn Eerste- hulpverlening of Spoedeisende Hulpverle ning. De vrijwilligers zijn getraind om hulp te verlenen in situaties van levensbedreigend letsel of bij kleiner letsel. Een voorbeeld van dat laatste is het befaamde blaren prikken tijdens de avondvierdaagse. Deze wordt bin nenkort weer gehouden en dan kan iedereen de winnaars van de Moergestelse vrijwilli gersprijs weer in actie zien. De zestig vrij willigers zijn verplicht tot het volgen van cursussen en het steeds op peil houden van hun kennis. Naast alle activiteiten waarbij een beroep wordt gedaan op de EHBO-ers, zijn de vrijwilligers verplicht minstens zes oefenavonden per jaar bij te wonen. Van de EHBO-ers wordt dus doorheen het jaar een zeer grote inzet gevraagd. Moergestelaar meet voeten tijdens finale avondvierdaagse Moergestelaar Adry Hoeven heeft een niet alledaags karwei aan de hand. Op vrijdag 27 mei aanstaande, bij het vertrek van de finale van de avondvierdaagse, meet hij de voeten van de deelnemers. Adry Hoeven doet dat in het kader van de ‘800 Voet Bloemenborder’. Ter gelegenheid van de viering van Oister wijk 800 heeft hij het initiatief genomen tot de aanleg van een bloemenborder met een lengte van 800 voet. Een voet is een oude lengtemaat, maar Adry Hoeven neemt een voet letterlijk. ”Ik wil de voeten van 800 in woners van de gemeente Oisterwijk opme ten. Al deze voetlengtes bij elkaar opgeteld, wordt de lengte van de border”, legt hij zijn plannen uit. Wat EHBO Sint Christoffel zoal nog meer doet, staat eveneens luid en duidelijk in het juryrapport verwoordt: ‘Zij stelt ver- bandposten ter beschikking waar iedereen zich op kan beroepen. Dit betekent dat op het aangegeven adres een gediplomeerd lid van de EHBO-vereniging woont, die wan neer nodig ter plekke eerste hulp verleent of doorverwijst naar een arts of ziekenhuis. Soms kan het een mensenleven redden, om dat elke seconde telt. Deze verbandposten hulp is er voor iedereen en is geheel gratis, ongeacht het verband of de hulpmiddelen die verbruikt worden. Veel helpende handen Bij de onthulling van dat middelpunt aan de Scheerman toonde hij zich al even begaan met het onderwerp. Hij liet zich in een bakje van een hoogwerker door Frank Burgers naar de top van de wegwijzer brengen om vervolgens een doek weg te trekken. Dit ge beurde onder tromgeroffel van de gilden die de plechtigheid luister bijzetten. Jonge ven- deliers brachten een indrukwekkende groet. Scouts van Scouting Sint Jan zorgen dat de vlaggen omhoog gingen. Harmonie Prinses Juliana speelde vrolijke deuntjes. Het geheel was een prachtige demonstratie van Bra bantse cultuur en eigenheid, waar ‘iets voor elkaar overhebben’ aan de basis staat. Want, voordat al deze plechtigheden konden plaats vinden, is heel veel vrijwilligerswerk verzet. Zo zette Frans Becx een nieuwe machine in om de paal van de wegwijzer overeind te kunnen zetten. “We moeten iets voor elkaar overhebben”, motiveerde hij zijn inzet. En kele tientallen bewoners van huizen uit de omgeving waren getuige van de gebeurtenis sen. Zij zagen dat het goed was... De Dorpsraad Moergestel i.o. bereidt zich voor op de Openbare Vergadering 1 juni a.s. Iedereen is hiervoor van harte uitgenodigd! En het is vast al leuk om wat informatie over De Dorpsraad te lezen... De Dorpsraad Moergestel i.o. is een afspie geling van de inwoners uit Moergestel. Jong en wat ouder, Moergestelnaar en “import”. Allemaal trots op het Dorp Moergestel! Wat hun onderling verbindt is het in verbinding willen komen met alle inwoners van Moer gestel om zaken die ons allen aangaan, met elkaar aan te pakken. Vooral dit laatste ‘met elkaar aanpakken’ zal de leidraad worden voor nu en in de toe komst. Het zal zeker een boeiende avond worden! Een avond waar nieuwe impulsen tot initi atieven kunnen leiden. Initiatieven die een begin kunnen zijn voor het ‘samenwerken is elkaar versterken’. Komt u ook? Opgericht op 26 september 1940 is EHBO Sint Christoffel nog steeds een krachtige en bloeiende organisatie die met beide benen in de hedendaagse samenleving staat. Een goed voorbeeld van dat laatste is het feit dat EHBO Sint Christoffel zich zeer heeft inge zet voor het ‘heart safe’ maken van Moerge stel. ‘Om die reden’, aldus het juryrapport, ‘heeft bijna elk lid en nog vele andere vrij willigers in Moergestel een cursus gevolgd in het bedienen van de AED.’ Adry Hoeven (48) is eigenaar van Chówa, een bedrijf dat is gespecialiseerd in tuincoaching en dat adviezen geeft in tuinaanleg. Chówa is een Japans woord dat harmonie betekent. Hij is actief betrokken bij de Moergestelse samenleving. De voet waarop zijn plan is gebaseerd is een oude lengtemaat. Je hebt bijvoorbeeld de Amsterdamse voet (0,283 meter) en de Bossche voet (0,287 meter). De border wordt twee meter breed. Ook basis scholen doen aan de border mee. Om het plan te kunnen uitvoeren is een werkgroep geformeerd met in totaal zes leden uit alle drie de dorpen. Met de aanleg van de border wordt komend najaar begonnen. Een ‘latrelatie’ over de grens Ook hij voerde het woord met een inleiding waarin hij op een deskundige manier een historische verklaring gaf voor het feit dat er aan de zuidgrens weinig wordt samengewerkt met de Belgen. De Stichting Oisterwijk 800 werkt aan een grensoverschrijdend jubile umprogramma met Arendonk, Turnhout De door burgemeester Hans Janssen uit gereikte vrijwilligersprijs bestaat uit een bronzen replica van reuzin Ermelindis, een oorkonde en een door de gemeente ter be schikking gesteld bedrag van 250 euro. De prijs is oorspronkelijk een initiatief van Wie- KentKunst. Deen onafhankelijke jury kiest elk jaar een winnaar. De eerdere winnaars vormen samen met EHBO Sint Christoffel eens taalkaart van belangeloze inzet voor de Moergestelse samenleving: Eddie Hurk- mans, Kees van de Loo, Jo Denissen-van Kerkoerle, Jo Denissen-van de Wouw, de Kerkhofgroep, Scouting St. Jan, Jacqueline Vis-van de Wouw, Kees Jansen, de Moerge stelse omroep MTV en vorig jaar Corrie en Rien Ceulemans Commissaris van de koningin Wim van de Donk plaatste het belang van de Benelux in historisch perspectief. “Oude wortels zijn weer aan het opkomen; dat heeft te maken met de globalisering”, zei hij bijvoorbeeld. Als gevolg van de door iedereen bepleitte Europese ontwikkeling zijn onder meer be stuurders steeds vaker in Brussel te vinden. En dat is de oude hoofdstad van Brabant, hield Wim van de Donk zijn gehoor voor. Hij zei er trots op te zijn dat het middelpunt van de Benelux in de gemeente Oisterwijk ligt. Europarlementariër Wim van de Camp viel de commissaris bij met zijn stelling: “Mondialisering leidt tot regionalisering.” Daarmee bevestigde hij indirect het streven van de Stichting Oisterwijk 800 naar een re latie met de Vlaamse 800-gemeenten. Staats secretaris Ben Knapen noemde de Benelux ‘een gouden merk’. Het middelpunt van de Benelux in Moergestel waardeerde hij als ‘een fraai initiatief’. Volop plezier rond de bus van de BusStop- Bakery en de BusStopPop afgelopen vrijdag op het St. Jansplein. Het initiatief van De Dorpsraad Moergestel i.o. is daarmee abso luut een succes is geweest! Het merendeel van de cupcakes haalde ‘het meenemen naar huis’ niet, ze werden zo uit het vuistje met smaak opgepeuzeld. En hoe leukalle cup cakes zijn verkocht! 10% van de opbrengst van de cupcakes gaat naar de Goede Doelen. Moergestelse vrijwilligersprijs voor EHBO Sint Christoffel Met de uitreiking van de Moergestelse vrij willigersprijs zaterdagavond tijdens Moer gestel Zingt aan EHBO Sint Christoffel werden in feite zestig vrijwilligers tegelijk voor hun inzet geëerd. EHBO Sint Christof fel, die vorig jaar het zeventigjarig bestaan vierde, telt namelijk zestig leden ‘die zich ge heel vrijwillig en belangeloos inzetten voor de gemeenschap’, aldus het rapport van de jury. De Moergestelse vrijwilligersprijs werd uitgereikt door burgemeester Hans Janssen aan drie bestuursleden die op dat moment aanwezig waren: voorzitter Jan Zoontjes, penningmeester Toon Fonken en bestuurslid Helma Witlox. van de Moergestelse schoenenwinkel Nimco House of Shoes aan de Raadhuisstraat. Deze winkel ondersteunt de unieke actie van Adry Hoeven op nog een andere manier. Iedereen kan hier terecht om de voeten op te laten meten voor de ‘800 Voet Bloemenborder’. Het goede voorbeeld is onlangs gegeven door burgemeester Hans Janssen. Hij liet zich de maat nemen door Adry Hoeven, die eveneens ruim vijftig voeten mat tijdens het door de Stichting Oisterwijk 800 georgani seerde Beursplein in Tiliander. In Oister wijk heeft Adry Hoeven eenzelfde ‘voeten meet-actie’ op touw gezet tijdens de slotdag van de avondvierdaagse in het buurdorp. PAGINA 5 I Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 F013-4688259 I www.allroundmakelaardij.nl Burgemeester Hans Janssen overhandigt de cheque van 250 euro uit aan bestuurslid Helma Witlox. Voorzitter Jan Zoontjes houdt de vrijwilligersprijs in zijn hand. Naast hem penningmeester Toon Fonken. Adry Hoeven neemt de maat van de voeten van burge meester Hans Janssen. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 25 MEI 2011

Weekblad Moergestels Nieuws | 2011 | | pagina 5