’Zwevende’ kerststal van Moergestel krijgt een kerstster Een heel bijzonder poppen kerstspel zonder woorden, maar met veel fantasie De ster begint te stralen op dinsdag avond 21 december Laatste kerstnieuws.... Paul Spapens vertelt over Kerstmis op z’n Brabants Moergestels hoorspel van een modern kerstverhaal te beluisteren in Verdieping Buurtvereniging Rond de Toren schenkt bedrog Jan Smeets brengt Moergestel tijdens kerstmis tot leven CD met hoorspel te koop bij Novy PAGINA 16 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 15 DECEMBER 2010 Gèèsd viert Kerstmis Peter Swinkels en de zijnen hebben de kerst ster zelf gemaakt. Hij wordt aanstaande zaterdag samen met de kerststal bevestigd. Werner Kastelijn is een van de Moergestelaren die is te beluisteren op de hoorspel-cd. Het hele verhaal is opgenomen in de studio van de plaatselijke omroep MTV Moergestel. De Moergestelse amateurtechnici Etienne Kordalski en Corné Schoenmaker slaagden er in om met minimale middelen een prachtig hoorspel op te nemen. In het uitdragen van de Brabantse volkscultuur wordt de cd een steeds belangrijker middel. De nieuwe hoor- spel-cd ‘Een kribbe aan de A 58’ is deels in het (Moergestelse) dialect. DE KURKSKUS Het eerste idee van Peter Swinkels, ontstaan in de tijd toen hij prins carnaval van de Pierewaaiers was, kwam niet van de grond. Maar uiteindelijk nam hij zijn kans waar als voorzitter van De Kurkskus, de jongeren groep van de parochie. “We wilden de jeugd- Voordat deze kerststal vijf jaar geleden werd gerealiseerd, liep Peter Swinkels al zeker een jaar of tien met dit idee rond. Elk zichzelf respecterend dorp heeft tegenwoordig een kerststal. Het maken van kerststaltochten is zelfs een toeristische attractie. Het is overi gens de vraag of de Moergestelse kerststal in een van die routes is opgenomen, terwijl dat wel zou moeten omdat het zoiets bijzonders is. De ster bij de kerststal begint te stralen op dinsdagavond 21 december, meldt lene van Heereveld van het RIBW- MB. Deze organisatie heeft een dagopvang aan het St.-Janshof. Dit was het middel punt van de finale van Buurt aan Z’ waarvan in het hoofdartikel over de nieu we ster gewag wordt gemaakt. Dit was zo geslaagd dat de gemeente toch duizend euro schonk, ofschoon buurtvereniging Rond de Toren op de tweede plaats van ‘Buurt aan Z’ was geëindigd. “Ook ons doel, een ster voor de kerststal buiten aan de kerk was een cadeau voor heel Moergestel”, aldus Ine van Heereveld. Op 21 december komt het college van bestuur naar het activiteitencentrum aan de St.-janshof. Men geniet daar een maaltijd die door bezoekers van het acti viteitencentrum en buurtgenoten is klaar gemaakt. Daarna volgt om 20.00 uur de onthulling van de ster. Er is chocolade melk en glühwein. Crescendo brengt kerstliederen ten gehore. bouwd uit dozen. De toeschouwer ziet Moergestel waar de dag begint en Moergestelaren de straten versie ren voor Kerstmis. Het wordt steeds drukker met mensen die boodschappen doen. De kerstman loopt rond met zijn traditionele bel. Een asielzoeker komt toevallig in het dorp en hij wordt vastgezet in de gevange nis. Een duivel verschijnt te pas en te onpas, daar waar hij maar kan stoken. Een engel laat een vredeswens omlaag uit de kerktoren van Moergestel. De nacht valt. De lichtjes gaan aan in de huizen. Een oude man met een ezeltje met op zijn rug een zwangere vrouw trekt door de straten. Dan gaat het sneeuwen en dat gebeurt op een even sim pele als ingenieuze wijze als de rest van dit betoverende kerstspel van ‘Cèèsel viert Kerstmis’. Vorig jaar is onder dezelfde condities al een cd met een kersthoorspel uitgebracht. Het succes daarvan smaakte naar meer. Het kerstverhaal op de nieuwe cd is voor dit doel volledig nieuw gemaakt. ‘Een kribbe aan de A 58’ is geschreven door Jan Smeets. De muziek is van Bas Tummers. Het verhaal speelt zich af op parkeerplaats Kloosters tus sen Oirschot en Best. Op de A 58 komt bij wijze van spreken heel de wereld langs. In het verhaal doen zich allerlei hedendaagse situaties voor, zoals het beroven van een vrachtwagenchauffeur. Jozef en Maria reizen in een kampeerwagen over de wereld. Ze stranden als gevolg van autopech op de par keerplaats waar Maria in de kerstnacht haar Kind krijgt. leden iets laten maken dat blijvend was in ons dorp”, aldus Peter Swinkels. Het idee van de kerststal kwam weer op de proppen en zo is het gekomen. De leden van De Kurkskus hebben de hoofdpersonen in de kerststal gemaakt. Rond het ophangen van kerststal, dat nog een heel karwei is, is een groep ontstaan die deze klus klaart. Dat zijn: Peter Swinkels, Gerrit Denissen, Mark van Daelen, Ron Siteur, Ton van Dijk, Adré Verkooijen en Bart de Laat. Uiteraard werd de ‘zwevende’ kerststal uitge rust met een kerstster. Maar die is volgens Peter Swinkels ‘nooit een succes’ geweest. Een nieuwe kerstster begon tot de mogelijk heden te behoren toen buurtvereniging Rond de Toren meedeed aan de actie Buurt aan Z. Hiermee wilde huurdersvereniging Oisterwijk de leefbaarheid bevorderen. Rond de Toren werd beloond met duizend euro en dit bedrag werd geschonken aan de kerststal- groep onder de voorwaarde dat er een ‘hele mooie kerstster’ moest komen. Bij het ter perse gaan van deze Moergestel Nieuws in kersttooi waren er nog twee nagekomen berichten. Zaterdag 18 decem ber in Den Boogaard kunnen kinderen zich tussen 14.00 uur en 16.00 uur laten schmin ken. De avond tevoren, op 17 december, loopt het Oisterwijkse blaasorkest De Bellenblaosers tussen 17.30 uur en 19.30 uur door het centrum van Moergestel. In de filmzaal van Galerie de Verdieping ver telt Paul Spapens zondagmiddag om 14.00 uur over ‘Kerstmis op z’n Brabants’. Dit is een lichtvoetige kijk op de eigenwijze manier waarop de Brabander altijd het kerstfeest heeft gevierd. Zo komt de vraag aan de orde waarom een katholiek herkenbaar is aan de wens ‘een zalige Kerstmis’ en staat hij stil bij een vergeten vorm van criminaliteit: de dief stal van konijnen die een heel jaar waren vet gemest voor de kerstdis. De lezing duurt ongeveer een halfuur. Moergestelaar Paul Spapens is als schrijver gespecialiseerd in volkscultuur en de Brabantse identiteit. Hij heeft veel ervaring met het geven van lezin gen. Jan Smeets is een bekende theatermaker en poppenspeler. Hij verstaat de kunst om met vrijwel niets een verhaal te vertellen dat jong en oud aanspreekt. Dit kunstje komt hij aanstaande zaterdag uithalen in Den Boogaard als onderdeel van ‘Cèèsel viert Kerstmis'. Met slechts pop petjes die zijn gemaakt van kurken vertelt hij het kerstverhaal dat speelt in Moergestel. Het dorp heeft hij nagemaakt van oude dozen. Kurken en oud papier is inderdaad ‘vrijwel niets’, maar het is daardoor een des te grotere verrassing wat Jan Smeets daarmee allemaal kan doen. In de filmzaal van Galerie de Verdieping is het nieuwe Moergestels hoorspel van een modern kerstverhaal twee keer te beluisteren. Op zaterdag 18 december om 14.00 uur en op zondag 19 december om 12.00 uur. De cd waarop dit hoorspel staat is voor 8 euro te koop bij Novy. Het hoorspel duurt een uur. Het kerstverhaal in de vorm van een hoor spel is een bijzondere productie met veel Moergestelse inbreng. Het hoorspel is in de studio van MTV Moergestel opgenomen. De technische realisatie was in handen van Etienne Kordalski en Corné Schoenmaker. Op de cd zijn verschillende Moergestelse amateurtoneelspelers te horen. De initiatief nemer tot dit nieuwe hoorspel op cd was de Moergestelse schrijver Paul Spapens. De ‘zwevende' kerststal krijgt een nieuwe kerstster. De ‘zwevende’ kerststal op 3,5 meter hoogte tegen de noordmuur van de kerk van Moergestel wordt dit jaar uitgerust met een nieuwe kerstster. Deze toevoeging is te danken aan een geste van buurtvereniging Rond de Toren. “We gaan de ster zelf maken”, aldus Peter Swinkels. Hij is de initiatiefnemer tot de buitenkerststal van Moergestel. Deze kerststal valt op omdat hij niet gewoon op de grond staat, maar tegen de kerken muur hangt. Toch was het trekken van de aandacht niet de achterliggende gedachte om de kerststal van Moergestel zijn buitenis sige positie te geven. “Het was bekend dat kerststallen wel eens werden vernield. Toen we met onze kerststal begonnen, spraken we daar over. Hoe moest het bijvoorbeeld met de bewaking. Zo is het idee ontstaan om de kerststal dan maar flink hoog weg te han gen”, vertelt Peter Swinkels over hoe Moergestel aan zijn kerststal is gekomen. Jan Smeets tijdens de voorbereiding van zijn kerstspel zonder woorden. Hij is nog druk in de weer met de bouw van Moergestel en de ontwikkeling van allerlei poppetjes. Jan Smeets was bereid naar Moergestel te komen als vriend van WieKentKunst. Deze culturele stichting heeft al vaker samenge werkt met deze geniale artiest uit Breda. Vanaf 13.00 uur treedt hij vier keer op in Den Boogaard. Elke voorstelling duurt circa een kwartier. Zowel oud als jong zal veel plezier beleven aan dit kerstspel zonder woorden. De titel luidt: ‘Vrede op aarde voor de men sen die hier zijn’. Slechts één keer eerder voerde Jan Smeets het kerstspel op. Dat was een jaar of vijftien geleden in Goirle. Met heel veel creativiteit heeft de poppenspeler van wijnfleskurken allerlei figuurtjes gemaakt, waaronder uiter aard Jozef en Maria, maar ook allerlei andere figuren als een engel en de duivel en tal van gewone mensen. Zij allemaal bevolken een imaginair stadje (Moergestel) dat is opge-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 16