Parkeerverbod bij vuurwerk Moergestelaren laten hun bijzondere kerststallen zien Kerststukjes van Audacia, een Moergestelse traditie Knikengel uit de kerk knikt voor 50 cent in Galerie De Verdieping Een gefiguurzaagde kerststal uit de Crisisjaren Moergestelse VW in Den Boogaard Camera leren richten op Moergestelse onderwerpen Kerstgroep in het oranje van de jaren ‘70 Jaap Drubbel: ‘Voorbeeld uit de Katholieke Illustratie. Tentoonstelling kerststallen in Galerie de Verdieping Fotocursus voor kinderen door Natasja van Gorp Ineke van de Loo: ‘Het voorbeeld haalde ik uit Ariadne. f L ï- I PAGINA 15 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 15 DECEMBER 2010 Gèèsd viert Kerstmis Fotograferen rond de kerk In de Verdieping zijn minimaal 35 kerststal len te zien. Daaronder de kerststal van eme ritus pastor Herman van den Broek en de kerstgroep pastor Theo te Wierik. De variatie is werkelijk enorm. Zo is er onder meer een glas-in-lood-kerststal, een Duitse, een Franse en een Ierse, een zilveren, een porseleinen, een handgesneden en een vilten. Een kerst stal is kunstig opgeborgen in een fles. Het In het cultureel centrum van Moergestel vin den aanstaande zaterdag allerlei activiteiten speciaal voor kinderen plaats. Een daarvan is een cursus fotografie. Wie daar aan deel wil nemen heeft twee mogelijkheden: de cursus start om 13.00 uur en om 15.00 uur. Je hoeft je er niet voor op te geven. Belangstellende kinderen kunnen zich op deze twee tijden gewoon melden in Den Boogaard. “Wel de eigen camera meebrengen”, zegt ‘fotojuf Natasja van Corp. De in 1970 geboren Moergestelse is freelan- ce-fotografe. Ze is gespecialiseerd in het maken van fotoportretten en huwelijks- en bedrijfsreportages. Haar vakkennis deed ze op op de fotovakschool in Boxtel. Drie jaar schaapje van een kerstgroep is geSneden uit het hout van de verdwenen lindeboom op de Heuvel in Tilburg. En wat te denken van een kerststal van Playmobil? Het gehele SL-Jansplein en de omringen de parkeerstroken op het Rootven moeten op vrijdag 17 december aanstaande vanaf 20.00 uur absoluut autovrij zijn in ver band met de vuurwerkshow die om 20.30 uur begint. De organisatie vraagt iedereen dringend hiermee rekening te houden. In 1932, het jaar waaruit de gefiguurzaagde kerststal dateert, was het volop crisis in de wereld. Het was de tijd waarin vrijwel ieder een de tering naar de nering moest zetten. In deze sfeer, in deze culturele en sociaal-maat- schappelijke omstandigheid is de kerststal ontstaan. Bij nadere beschouwing is het stukje huisnijverheid van vader Drubbel een knap staaltje figuurzagen en bovendien is Natasja van Corp legt haar twee kinderen (Stijn met gele jas en Chris met rode jas) uit hoe ze het beste een foto kunnen maken van het Ermelindisbeeld naast de kerk. De cursus bestaat uit twee delen. In den Boogaard leert Natasja van Corp de kinderen welke mogelijkheden de camera zoal heeft en vooral, hoe die te gebruiken. Naar ver wachting zal dat voor veel kinderen al een hele ervaring zijn. Deel twee van de cursus speelt zich buiten af. “We lopen samen rond de kerk. Ik geef aanwijzingen hoe ze als foto graaf naar een onderwerpen moeten kijken”, aldus Natasja van Gorp. Ze heeft de kerk en omgeving als ‘studieobject’ uitgekozen omdat dit volgens jaar het dichtst bij de kerstsfeer staat. Bovendien is tegen een kerk muur de ‘zwevende’ kerststal van Moergestel bevestigd. "Ik vind het leuk de jeugd enthousiast te maken voor fotografie”, motiveert Natasja van Gorp haar bijdrage aan ‘Gèèsel viert Kerstmis’. Bij slecht weer speelt de volledige cursus zich afin den Boogaard. Ineke van de Loo zet nog elk jaar de kerstgroep die ze in 1970 van vilt maakte. De organisatie heeft alle verhalen die bij deze kerststallen horen opgetekend. Ze staan te lezen bij de kerststallen. Hierdoor krijgt de presentatie van Moergestelse kerst stallen nog veel meer waarde. Een verhaal dat voor velen herkenbaar zal zijn gaat over de zelf in elkaar geknutselde kerststallen. Deze staaltjes volkshuisnijverheid dateren veelal uit de jaren ’30, ’40 en ’50. Ze lijken allemaal wel iets op elkaar door de muren van berkenhout en dakjes gedekt met bunt gras. In de nok zweeft de engel die al tig keer naar beneden is gestort, maar nog steeds ‘Gloria in Excelcis Deo’ aankondigt. “Het voorbeeld haalde ik uit het hobbyblad Ariadne”, gaat Ineke van de Loo veertig jaar terug in de tijd. Daarin stonden de patronen van Maria, Jozef en het Kindeke. "De andere figuurtjes als de herders en de Driekoningen zijn daar kopieën van”, geeft ze aan hoe de kerstgroep onder haar nijvere handen groei de. Een creatieve vondst zijn de konings- kroontjes gemaakt van het aluminium van waxinelichtjes. De kerstgroep, waarmee haar kinderen heerlijk hebben bespeeld, zet ze nog elk jaar. Alleen een van de schaapjes ontbreekt. Het zou kunnen dat hare mens Kees die per ongeluk heeft opgestofzuigd... nu is ze als freelancer actief. Speciaal voor ‘Gèèsel viert Kerstmis’ ontwikkelde ze een fotocursus voor kinderen. Deze is laagdrem pelig omdat ze kinderen wil stimuleren werk te maken van het maken van foto’s. Het maakt in het geheel nit uit of een deelnemer aan de cursus nu een hele mooie fotocamera meebrengt of gewoon een mobieltje met een camera. De vader van Jaap Drubbel figuurzaagde in de Crisisjaren een kerststal. alles mooi geschilderd. De kleuren zien er nog net zo fris uit alsof ze gisteren zijn aan gebracht. Al ruim 20 jaar maakt de jeugd van voetbal club Audacia (meestal de D-pupillen) kerst stukjes die vervolgens huis-aan-huis te koop worden aangeboden. Met recht kan worden gesproken van een Moergestelse traditie. De opbrengst is voor de organisatie van jeug- dactiviteiten. Dit jaar bestaat het Audacia- kerststukje uit een schaaltje met kerstversie ring, een stok kaarten en kerstfiguurtjes van chocolade. Jeanne Denissen coördineert deze activiteit. De kerststukjes zijn op zater dag 18 december ook te koop op de kerst markt in Den Boogaard. De kerststal die Jaap Drubbel op de kerststal lententoonstelling in Galerie De Verdieping laat zien, is in 1932 gemaakt door zijn vader. Het unieke aan deze kerststal is dat hij is gemaakt naar een bouwpakket-voorbeeld in de Katholieke Illustratie, het fameuze tijd schrift waar zo’n beetje elk rooms-katholiek gezin op was geabonneerd. Jaap Drubbel herinnert zich zijn vader als een heel handig persoon. Wat dat betreft heeft hij het niet van een vreemde, want Jaap Drubbel is de man die het kunstbezit in de kerk in goede staat houdt. De handigheid van vader Drubbel bleek onder meer uit een poppenhuis dat hij voor zijn kinderen maak te. "Het was net een villa”, blikt hij terug op zijn kindertijd. Er moeten muntstukken van minstens 50 eurocent in de knikengel worden gegooid om het verborgen mechaniekje het engelen hoofdje een jaknikkende beweging te laten maken. In feite is een knikengel een offer blok. Het beeld heeft een scharnierend hoofd. De knikkende engel laat een vriende lijke indruk achter. De knikengel en varianten daarop als het knikkend negertje werden gebruikt om geld op te halen voor de missie. Met name kinderen vielen voor de knikengel. De vrijwilligers van de eigen Moergestelse VW in Den Boogaard laten geen mogelijk heid voorbij gaan om iedereen luid en duide lijk het bestaan te verkondigen. Daarom doet de Moergestelse VW ook mee aan de kerst- activiteit op zaterdag 18 december. In de stand van de VW zijn Moergestelse souve nirs te koop zoals de cd’s met de kersthoor- spelen die dit jaar en vorig jaar zijn opgeno men. Ook het Moergestels Memo-spel kan er worden aangeschaft. “En verder alle bekende VW-geschenken zoals wandel- en fietskaarten en cadeaubonnen”, aldus sta giaire Cecile van Dal. De Moergestelse VW is normaliter geopend op woensdag, donder dag en vrijdag van 10.00 uur tot 14.00 uur. Vrijwel iedereen heeft een kerststal. De ene is een familiebezit, de andere is afkomstig uit een ontwikkelingsland of is ooit zelf in elkaar geknutseld. Al die kerststallen hebben ook nog eens een mooi verhaal. Moergestelaren laten hun bijzondere kerststallen met daarbij het verhaal zien tijdens een tentoonstelling in Calerie de Verdieping. Deze expositie, die qua opzet is geïnspireerd op het succesvolle Gèèsel Verzamelt van WieKentKunst, is een van de belangrijkste activiteiten van het kerstgebeuren ‘Gèèsel viert Kerstmis’. Inwoners van Moergestel is gevraagd hun kerststal gedurende twee dagen op 18 en 19 december tentoon te stel len in Galerie De Verdieping. Op deze oproep zijn veel reacties gekomen. De knikengel verhuist tijdelijk van de kerk naar Calerie de Verdieping. De knikengel die normaal gesproken bij de kerststal in de kerk staat, verhuist voor de gelegenheid op 18 en 19 december naar Galerie De Verdieping. Daar maakt dit hele mooie voorbeeld van devotionalia uit de tijd van het Rijke Roomsche Leven deel uit van de kerststallententoonsteling. Al het geld dat met de knikengel wordt opgehaald gaat naar de Stichting Vrienden van St.-Jan die zich bekommert om het materieel erfgoed van het kerkgebouw en alles wat daar in staat. Op zaterdag 18 december kunnen de kinde ren van Moergestel deelnemen aan een gratis cursus fotografie. Deze wordt gegeven door de Moergestelse fotografe Natasja van Corp, zelf moeder van twee kinderen. “Vrijwel alle kinderen hebben tegenwoordig een eigen fotocamera. Ik leer ze deze te richten op Moergestelse onderwerpen”, zegt Natasja van Corp over de kindercursus fotografie in het kader van de kerstactiviteit in Den Boogaard. Sinds Ineke van de Loo dit jaar afttudeerde aan de befaamde kunstacademie van het Vlaamse Arendonk (bij Reusel net over de grens), mag ze zich professioneel kunstenares noemen. Dat kunstzinnige zat er bij de in 1948 geboren Moergestelse van kindsbeen afin. In het jaar dat ze hare mens Kees trouwde, knutselde ze een vilten kerstgroep in elkaar. Dit tijdsbeeld is te zien op de kerststallententoonstelling in Calerie De Verdieping. Ineke van de Loo huwde hare Kees in 1970. In de jaren ’70 waren de kleuren groen en met name oranje uitermate hip. Stellekes als Ineke en Kees sausden het Rauhfaser-behang oranje. Ze bewaarden het brood in een oran je broodtrommel van Brabantia. Op tafel stond een oranje asbak en de pleeborstel stak in een oranje houder. Groen en oranje zijn ook de kleuren van de kerstgroep die Ineke eind 1970 maakte.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 15