F ALLROUND MAKELAARDIJ I Wendy van der Zanden Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Toespraak afscheid organist Toon van Gils ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 1 DECEMBER 2010 roeren. Én Toon genoot er daadwerkelijk van parochie. Iedereen zal jou zich op zijn of haar Middels mijn felicitatiewoord heb ik Toon des van de hemel speelde. Dat te zien en te horen Moergestel, 21 november 2010 Will Pellis 2 0 0 Graag willen we nogmaals iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan een succesvolle avond hartelijk danken! Namens de stichting 'voor en door Moergestel’ Cees van Dal voorzitter Frans Kools secretaris De Hair, Vrijdag en Maris notarissen - Oisterwijk Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk Verhaaren BV - Tilburg (groenten en fruit) Boels Verhuur BV - Tilburg Utrecht Van Dijk verhuur - Moergestel Slijterij In den Korenmaaier - Moergestel Chocolaterie Albert BV - Udenhout Inpetto Fotografisch - Moergestel Cello - Rosmalen Tuscho BV - Waalwijk (diepvriesproducten) Colette van Geloven strijkservice - Moergestel Bloem Groen - Moergestel MP Game Company BV - Oirschot (beeld apparatuur) Café De Veerkes - Moergestel Bakkerij Verkooijen - Moergestel Ad vd Boer scharen en messen techniek - Moergestel Restaurant Het Kookhuys - Hilvarenbeek Moergestel Nieuws Moergestel TV Jan-Willem Bloemen - Moergestel (Stoffering tbv de aankleding) Marcel Wouda, trainer Wendy van der Zanden Familie Van der Zanden (wild) Ton Miriam Aarts (locatie) Keukenbrigade Bediening Opruimploeg de kerk vol te spelen. Als alle registers open kon den, gaven die momenten hem een kick. Tafelsponsoren Buro Vermeer - Oisterwijk Holland Herstel Groep Ureco - Uden Banning advocaten - 's-Hertogenbosch Atebo Bouwadvies - Moergestel BJW Bouwbedrijf BV - Moergestel Ligtvoet Nimco House of Shoes - Moergestel ARVO-tech -Waalwijk VDK Products - Moergestel waarin hij medio )aren 80 in de voormalige ge meente Moergestel ook een periode wethouder is geweest. De voorzitter van de raad was toen wijlen burgemeester Jan ter Veer. Ik denk dat ik niet alleen jou Toon, maar ook de burge meester van destijds eer betoon, door hier op deze plaats een gedeelte uit zijn toespraak te reci teren: “Staat u mij toe u als persoon te omschrijven, daarbij aan te willen geven dat het allereerst gaat om een heerlijke, Brabantse mens. Het woord zalige kan ook, ‘een zalige Brabantse mens’ zou hier misschien toch beter op z’n plaats zijn, omdat dat woord ook verwijst naar de manier waarop zoveel orgels hier en elders door u “zo zalig” worden bespeeld en u misschien daarme de al wel de hemel verdiend zult hebben. Ga ik verder, dan mag het woord intelligent niet ontbreken, alsook het sonore stemgeluid wat bij u past, uw Brabants accent maar evenzeer het juiste evenwicht dat u gevonden hebt tussen het serieuze in het leven en de gezelligheid waar op u gesteld bent. Tot slot ook het gemak waar mede u zaken van u af kunt zetten, om ze op een ander moment weer op te nemen.” Hierop aansluitend kan ik u zeggen dat Toon over zich zelf weleens heeft verteld: ‘Ik ben net als een eend, als ik een nat pak oploop, schud ik even en alles is weer van van me af om verder te kunnen gaan!’ Ruim twee jaar geleden, te weten op 5 oktober 2008, mocht ik jou in de kerk namens de parochiegemeenschap gelukwensen met jouw 60-jarig jubileum van organist. Het bereiken van diamant is een mijlpaal die ertoe doet. Dat is dan ook niet ongemerkt voorbijgegaan. In Toon, aan mij is de eer toebedeeld om vanuit het parochiebestuur namens de parochiege meenschap je te danken voor de wijze waarop jij gedurende ruim 62 jaar jouw bijdrage hebt geleverd aan het goed functioneren van ons onvolprezen gemengd kerkkoor Cantate Domi no en daarmee dus ook aan het welzijn van de eigen manier in herinnering blijven houden. Persoonlijk heb ik ook een aantal momenten die ik onvergetelijk in mijn geheugen zal bewa ren. Zo blijf ik het knap vinden hoe jij kort na tijds op een dergelijke manier mogen bewier- het dodelijk ongeval van je vrouw Ans op 23 oken. Ofschoon die wierook inmiddels is opge- oktober 1992, nu 18 jaar geleden, als organist alles nu te gaan herhalen. Maar sommige pun- december 2007 kreeg jij, Toon, namelijk van wege jouw totale verdiensten voor de kerk in zijn algemeenheid de Pauselijke Onderschei ding ‘Pro Ecclesia en Pontifice’ opgespeld. En ik zeg met nadruk nog maar eens jouw totale verdiensten voor de kerk in zijn algemeenheid, omdat jij een groot aantal jaren op rij iedere zon dagochtend op wel drie verschillende plaatsen het orgel hebt bespeeld. Tegen deze achter grond heeft het bereiken van dat jubileum wel extra glans gekregen. Het grenst aan het schier onmogelijke, maar Toon heeft dat geflikt. Ove rigens moest Toon daarbij vaak uiteraard wel alle zeilen bijzetten. Iedereen die Toon kent zal hem in het recente verleden op zondagmor gen weleens vlug zijn auto in of uit hebben zien stappen. Hij was dan van de ene kerk of kapel, waar de mis nog niet uit was, snel op weg naar een andere tempel, waar de mis zo nu en dan al net was begonnen, om op het orgel aan te schuiven. De trouwe kerkbezoeker kan het daarbij niet of nauwelijks zijn ontgaan dat Toon dan altijd op zijn pantoffels enigszins de kerk kwam binnengeslopen. Niet zozeer om dat geruisloos te willen doen, maar eerder nog omdat pantoffels gemakkelijk waren uit te schieten, om zodoende de pedalen te kunnen ve wat het leven je verder te bieden heeft. Mag ik jou namens de parochie Moergestel met het overhandigen van dit boeket bloemen een hart onder de riem steken. PAGINA 5 Bij gelegenheid van het afscheid van Toon van Gils als organist in onze kerk, maakte WillPellis, in zijn hoedanigheid als vice-voorzitter van het Parochiebestuur, een toespraak. Deze zou uit gesproken worden tijdens de H. Mis van zondag 21 november, maar heeft vanwege de ziekte van Toon uiteindelijk afgelopen vrijdag 26 november plaatsgevonden tijdens de H. Mis in de kapel van Huize Stanislaus. Toon is zondagochtend 28 november om 07.30 uur overleden. Om deze afscheidstoespraak in bredere kring te laten ‘horen’, is besloten deze in zijn geheel te publi ceren in Moergestel-Nieuws. Beste Toon, kinderen met partner, kleinkin- deren en overige familieleden, vrienden, ken- nissen en u/jullie allen van onze parochie Sint Jans Onthoofding in Moergestel. Vandaag nemen wij, dierbare parochianen, afscheid van de heer Toon van Gils als organist van het gemengd kerkkoor Cantate Domino. Het zijn zo van die geijkte uitspraken als ik zeg: ‘Er is een tijd van komen en een tijd van gaan.’ Maar het is wel realiteit. Niets is bestendig, ook de mens niet. Na goed onderling overleg is nu voor jou, Toon, de tijd van gaan gekomen. Ik denk dat vrij veel mensen deze beslissing niet heeft verrast. En wellicht Toon, was jijzelf de j laatste tijd zo nu en dan en misschien wel meer j dan je eigenlijk lief was, in gepeins verzonken I over het moment waarop je al dan niet om ge zondheidsredenen genoodzaakt zou zijn te gaan stoppen. Daar heb jij je nooit zo over uitgela ten. Je was daarentegen wat meer introvert. Maar een ding weet ik zeker: het kost je moei te het orgelen los te laten. En degenen die jou een beetje kennen zullen dat zeker met mij eens zijn. We, en dan denk ik dat ik namens veel mensen, die jou als persoon en als organist ken nen kan spreken en zeggen: ‘We leven van harte met jou mee.’ Dat dit moment van afscheid met een sfeer van weemoed en pijn is vervuld, is ook inherent verbonden aan jouw langduri ge staat van dienst als organist. trokken heeft het geen toegevoegde waarde in de abdijkerk van Koningshoeven de sterren alles nu te gaan herhalen. Maar sommige pun- van de hemel speelde. Dat te zien en te horen ten mogen, moeten, of kunnen daarentegen zal mij voor altijd bijblijven. In één woord wel vaker worden verteld. indrukwekkend! Zo wil ik hier in deze afscheidsrede de per soon Toon van Gils nog even de revue laten pas- Hopelijk kun je nog genieten van het positie- seren. Wij nemen in Toon van Gils afscheid van -*u~*1--K:—1c- een bijzondere man die van alle markten thuis is. Zo heeft hij in 1990 de Ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau in goud ontvangen, bij gelegenheid van zijn afscheid na 28 jaar raadslidmaatschap namens het CDA, 1 r I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 5