^KVO Parochie Moergestel en Huis voor Zingeving verder met eigen koers Gèèsel Verzamelt een ’feest van ontmoeting’ Zie ginds komt de stoomboot... Indisch eten KBO-Brabant Onthulling bank V.O.LG. (Vereniging Oud-Indië Gangers) Kinderboekenweek: Feest op de basisscholen Collecte geslaagd! Qulinair Zie de foto's op pagina 7 GEEF ELKAAR DE HAND Muzikale middag in de Reuselhof Donderdagmiddag 14 oktober a.s. kunt u genie ten van een muzikale tractatie, die zal worden verzorgd door De Vrolijke Brabanders.” We beginnen om 14.00 uur met een kopje koffie of thee. Wilt u hierbij aanwezig zijn, en woont u niet in de Reuselhof maar elders, laat het ons weten, dan zorgen wij voor vervoer. Om 16.00 uur sluiten wij de middag af in de hoop dat u een fijne middag heeft gehad. Tot donderdagmiddag en vergeet u niet om aan ons door te geven of u gehaald wilt worden. Jacqueline tel. 513 2523, Ricky tel. 513 6086, Gina tel. 513 2007 Lekker met Qulinair Afdeling Moergestel Zaterdag 16 oktober Maandelijkse BINGO De bingo van de maand oktober is verplaatst naar vrijdagmiddag 22 oktober. Aanvang 14.00 uur in de bovenzaal van Den Boogaard. Er is een lift aanwezig. Wij nodigen iedereen uit om gezellig mee te spe len. Ook als u geen lid bent van de KBO bent u van harte welkom. Er worden 6 rondes gespeeld en een kopje kof fie wordt u door ons aangeboden. Op donderdag 21 oktober om 13.30 is de alge mene ledenvergadering. Als afsluiting wordt er een gratis bingo verzorgd. Graag tot ziens in Den Boogaard. Uw spelleidsters Addy van Gorp en Joke van Asch. Donderdag 18 november om 14.00 is de vol gende bingo. Als de collectant u niet thuis treft of u wilt het St. Nicolaascomite Moergestel een bijdrage geven als extra steun, dan kunt u dit doen op bankrekeningnr. 13.45.05.905, t.n.v. het St. Nicolaascomite Moergestel. Om het één en ander na te kunnen kijken kunt u vanaf 1 november op de site www.sinterklaas- moergestel.nl alle aanvullende informatie vin den. Wij hopen dat we weer op uw spontane mede werking mogen rekenen. Stichting Sint Nicolaascomité Moergestel Huis voor Zingeving: Dante’s Goddelijke Komedie beleven Woensdag 20 oktober aanstaande organiseert het Huis voor Zingeving een thema-avond over Dante’s Goddelijk Komedie. Willem van Win gerden vertelt deze avond over de Goddelijke Komedie en legt koppelingen naar het dagelijks leven. Met projecties van de prachtige gravu res van Doré en foto’s van Nederlandse land schappen. De beleving van Dante’s reis wordt compleet door de bijpassende muziek van Peter Bouter (gitaar), Tineke Roseboom (zang), Eveline Kies kamp (cello), Niels Pol (hobo) en Sabrina de Bruyne (piano). De thema-avond start om 20:00 uur. De entree bedraagt 5,- euro incl. koffie. In september 2009 is de parochie Moergestel gestart met het Huis voor Zingeving. Aan de start lag ten grondslag dat het parochiebestuur en de pastoraatsgroep zich er van bewust zijn dat het moeilijke tijden zijn voor kerk en geloof. Steeds meer mensen verlaten de kerk of laten haar links liggen. Ze voelen zich er niet begrepen. Zij geloven wel dat er iets is tussen hemel en aarde, maar zonder een con crete religie aan te hangen. Zij sprokkelen hun eigen levensvisie bij elkaar. De parochie Moergestel wil voor deze groep mensen ruim te bieden in haar zoektocht naar zingeving. Dit vanuit de innerlijke overtuiging er voor iedereen te willen zijn, ongeacht geloof of afkomst. In deze lijn heeft de parochie alle ruimte gege ven aan de stuurgroep van het Huis voor Zinge ving om een weg te gaan waarop de vele zoe kers inmiddels een ‘thuis’ vinden. Dit thuis werd letterlijk gevonden in de voormalige kapel van Huize Nieuwenhof dat eigendom is van de Zusters van Liefde. In het eerste werkjaar 2009- 2010 werd de woensdagavond bezocht door ruim 1200 personen en was er een zeer geva rieerd programma van sprekers en spreeksters. Nu, een jaar later, vond de evaluatie plaats. Parochie en Huis voor Zingeving kwamen samen tot de conclusie dat er behoefte is aan een plek waar mensen vanuit allerlei invals hoeken worden ondersteund in hun zoek tocht naar zingeving. De stuurgroep van het Huis voor Zingeving wil graag op deze weg verder gaan. Voor het Huis voor Zingeving is iedere geloofstraditie even waardevol en daar mee staan deze geloofstradities binnen het Huis voor Zingeving op dezelfde lijn. Het Huis voor Zingeving wil hierin een neutrale koers varen. Echter, de parochie wil en kan vanuit haar oor sprong niet neutraal zijn, wat zij ook als een Pure Leesbevordering! Dat is waar ze ven Oisterwijkse scholen en twee BSO’s (Buitenschoolse Opvang) voor kiezen in de Kinderboekenweek - 8 tot 18 okto ber. Centraal in de activiteiten staat een Wedstrijd Beeldverhaal voor groep 4,5,6, waarbij de leer lingen intensief en creatief bezig zijn met ver halen in tekst en beeld. Het beste werkstuk van iedere school wordt op Oisterwijken.nl geplaatst en tentoongesteld in de bibliotheken De inzendingen worden allemaal be-kroond met een workshop Stop motion (m.m.v. De Krekul), waarin het verhaal met film levend wordt gemaakt. De groepen 1,2,3 kozen een theatervoorstel ling van Len Copal over Circus Betsie. De leerlingen van de groepen 7/8 gaan aan de slag met een Workshop Striptekenen door Robin Hilt of met het Kunstbalie-dichtproject ‘Een jas van woorden’. Dit Kinderboekenweekproject werd ontwik keld door een werkgroep met vertegenwoordi gers van basisscholen De Kikkenduut en Graaf van Ursel, De Krekul, Bibliotheken Oisterwijk en Moergestel en CLIP Oisterwijk de Oostelvoortjes. “Zaterdag telde ik 47 bezoe kers zondag 166”, zegt ze nog nagenietend na afloop van Gèèsel Verzamelt. BETEKENIS VOOR HET DORP Burgemeester Hans Janssen typeerde WieKent- Kunst zondagmiddag als een culturele én een sociaal-maatschappelijke organisatie. Dat zit ’m in de doelstelling en de uitwerking daarvan. De stichting beoogt samen met de inwoners van Moergestel een krachtige gemeenschap te maken. Ontmoeting is daarbij een trefwoord. Gèèsel Verzamelt werd een ‘feest van ontmoe ting’. Dat uitte zich op tal van manieren. Zoals bij Galerie De verdieping waar het niet alleen zeer druk was, maar waar ook mensen werden begroet die nog nooit in De Verdieping waren geweest. Of Ivo Verheijen wiens stand met sche dels en fossielen een tophit was onder jeugd en jongeren. In een zandbak verstopte hij ver steende haaientanden. Jeugdige bezoekers waren niet weg te slaan bij deze ‘grabbelton’. De meeste deelnemers zijn van hun deelname wat wijzer van geworden, in die zin dat menig een zijn of haar verzameling met een gulle geste uitgebreid zag worden. Zo liep Toos Reijnders met een plastiek tas door den Boogaard. In deze tas zaten voorwerpen waarvan ze vermoed de dat de verzamelaars daar belangstelling voor zouden hebben. Marijke Scheerlinck zag haar collectie onderscheidingstekens zo uitgebreid j met militaire versierselen die van de overleden man van Toos Reijnders zijn geweest. Pastor Herman van den Broek vulde de collectie speel kaarten van Jeanne Burgers aan. Tonnie van lersel zag haar collectie kerststallen groeien en Annie van der Loo haar verzameling uiltjes. En zo ging het maar door, het hele weekeinde lang. ‘ACHTERAF BEZIEN' j Een opvallend groot aantal mensen gaf te ken nen dat ze ‘achteraf bezien’ ook wel mee had den willen doen. Dianne Kogels bijvoorbeeld WieKentKunst een schot in de Moergestelse roos “Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, zegt Hans de Brouwer. Het is zondag halverwege de middag. Honderden mensen bevolken het St.-Jansplein, Den Boogaard en andere locaties waar Gèèsel Verzamelt van WieKentKunst zich afspeelt, zoals in het zaaltje van café De Brouwer. De collectie pispotten van Hans de Brouwer is met minstens vijf exemplaren gegroeid, schenkingen van bekenden en onbekenden. Niet alleen dat maakt de pispottencollectioneur ‘apetrots’, ook het feit dat er uit heel het land mensen naar Moergestel zijn afgereisd om de Gèèselse pispottenverzameling te aanschouwen. Hans de Brouwer stond afgelopen zater dag met een grote foto van zijn pispotten in De Telegraaf, een voorbeeld van hoe de activi- kwam met zo’n opmerking omdat ze plusmi nus 250 vingerhoedjes heeft en een deel van haar huis wordt bevolkt door bewoners van het Efteling-volkje Laaf. “Als ik dat had geweten had ik ook meegedaan”, zegt ze te midden van de schaatsen van Leo Vaes en Sjef van den Meijdenberg. Bezoekers worden hier ontvan gen met een koek en zopie-tent, een vorm van hartelijkheid die kenmerkend was voor Gèèsel Verzamelt. Ineens kwamen Moergestelaren tot het besef dat ze thuis nog wel een kussen vol speldjes uit de jaren ’70 hadden of een mooie verzameling paardentuig. Dat laatste gaat moge lijk over naar WieKentKunst als aanzet voor het erfgoedhuis dat de stichting heel erg graag in Moergestel zou willen realiseren. Want Wie KentKunst gaat door op de ingeslagen weg - vol gend jaar weer een manifestatie samen met de Moergestelaren. “In Moergestel bestaat nog de bereidheid er samen iets moois van te maken”, aldus voorzitter Hennie van Schooten van Wie KentKunst. “Gèèsel Verzamelt is geslaagd dank zij de inwoners van ons dorp.” De opbrengst van de collecte in Moergestel voor het Fonds Verstandelijk Gehandicapten is 1073,- euro! Alle goede gevers, maar vooral de volhardende collectanten, danken wij heel har telijk voor hun bijdrage! Een ruimere opbrengst in een moeilijke tijd is een mooi resultaat. Mocht de collectant u niet thuis hebben getrof fen en wilt u toch een bijdrage leveren, dan kan dit op bankrekening 1122222 van het Fonds verstandelijk gehandicapten, Bunnik. Wilt u collectant worden voor 2 uurtjes per jaar? In de wijk De Hoefkens zouden wij graag in contact komen met een collectant, meldt u zich aan op onze website of bij Kans plus, afd. Oisterwijk e.o. meerwaarde ervaart. De parochie is verbonden met de essentie van de katholieke traditie en voelt zich thuis in die brede stroom van meer dan 20 eeuwen geloofsontwikkeling. De paro chie wil graag haar bijdrage leveren aan het zoekproces naar zingeving echter zonder daar in vrijblijvend te zijn. Deze bijdrage getuigt van een oproep om gestalte te geven aan het samen onderweg zijn in de ‘voetsporen van Jezus van Nazareth’ In onze tijd is katholiek religieus geloven uit het maatschappelijk debat verdwenen naar de privésfeer. Het is niet meer vanzelfspre kend om over je persoonlijk geloof in God, Schepping en Jezus Christus te praten. Als parochie zijn we ons bewust van deze ontwik keling en we realiseren ook dat het effect hiervan negatief kan zijn voor de ontwikke ling van datzelfde geloof. De parochie zag het Huis voor Zingeving als een prima plek om je als parochie te verhouden met de nieu we spirituele denkbeelden van deze tijd. Vanzelfsprekend respectvol maar niet vrij blijvend. De eindconclusie van de evaluatie is dan ook dat het Huis voor Zingeving niet meer onder de verantwoordelijkheid van de parochie blijft werken. Het gaat zelfstandig haar eigen koers varen. Jeanne Ketelaars, die vanaf de oprichting zitting had in de stuurgroep van het Huis voor Zingeving, trekt zich hieruit terug. Jeanne kiest ervoor om binnen de parochie te werken van uit de christelijke geloofstraditie. Parochie en Huis voor Zingeving gaan in goede vriend schap uit elkaar en zullen elkaar zeker weten te vinden wanneer een beroep op de ander wordt gedaan. Ondertussen staat er een prach tig Huis voor Zingeving in Moergestel. Namens de parochie, Will Pellis, vice-voorzitter Namens het Huis voor Zingeving, Rob van Tilburg a.s. Zaterdag vindt de laatste officiële bijeen komst plaats van de Vereniging Oud Indië Gangers. Bij gelegenheid daarvan wordt als herinnering aan deze vereniging de geheel vernieuwde zitbank op de hoek van de Oister- wijkseweg en Waterhoefstraat opnieuw in gebruik genomen. De officiële handeling zal om plm. 17.00 uur worden verricht door bur gemeester Hans Janssen. Om 19.00 uur vindt als afsluiting van deze dag een viering in onze parochiekerk plaats met als thema: ’Taal van vrede’. Deze viering, waarin de V.O.LG. centraal staat, wordt verzorgd door zanggroep Inspiration. Een besloten avond op donderdag 21 oktober betekent het definitieve einde van de nog uit 11 leden bestaande Vereniging Oud Indië Gangers na een periode van 60 jaar. Het is misschien nog wel een beetje vroeg maar de stoomboot van Sinterklaas ligt al startklaar in de Spaanse haven. Zaterdag 13 november a.s. komt onze goedhei- ligman om 12.00 uur aan in Harderwijk. Daarna zal hij per helicopter naar Moergestel vliegen alwaar hij om 13.00 uur per boot op de Reusel, bij de brug (Reuselhof/Herengoedstraat), onze kinderen zal verblijden. Om dit kinderfeest tot een groot succes te maken zal er in de week van 20 oktober a.s. een envelop van het St. Nicolaascomité bij het Moergestel-Nieuws worden toegevoegd. Deze envelop wordt door onze collectanten opgehaald in de week van 1 tot 5 november. Wij zijn blij met uw vrijwillige bijdrage alsme de Sinterklaas en zijn Pieten. KVO is volop in beweging en heeft de volgen de activiteiten: OP REIS Op maandag 18 oktober is de informatieavond voor de reis naar Noorwegen. Om 20.00uur in Ons Mevrouw te Middelbeers. Op deze avond wordt u geïnformeerd over datum, prijs en ver dere inhoud. Uiteraard is uw partner/introducé ook van harte welkom. Opgave is, met aanbet aling, alleen op deze avond mogelijk. HERFSTWANDELING Op woensdag 20 oktober is de herfstwande- ling. We vertrekken om 9.00 uur met fiets of auto, vanaf St. Jansplein naar Hildsven. Als u in bezit bent van een verrekijker, breng die dan mee, vanwege vogeltrek. Na de wandeling is de koffie op eigen rekening. WORKSHOP VAAS MAKEN Op de najaarsvergadering zag u het voorbeeld van een windlicht, prachtig bekleed! In een workshop op 10 november om 19.30 uur bij Joke, Oirschotseweg 5 IA, wordt u begeleid om er zelf een te maken. In de Brabanthallen is in november de crea-beurs. Op vrijdag 5 novem ber gaan we er met de KVO leden heen, i.v.m. materiaal voor de vaas. Vertrek 9.00 uur vanaf Ria. Hebt u zin om mee te doen, of voor meer informatie? Bel 513 2746 of 513 2167. EUROSCOOP De eerste dinsdag van de maand is het 50+ film- middag. Vanaf 13.00 uur kunt u aanwezig zijn voor koffie/thee, nadere kennismaking, en de tickets afhalen. Op dinsdag 2 november om 14.00uur is de aan vang van de film ‘De hel van 63’. Een film over 4 personen die ook de elfste dentocht mee schaatsen (www.euroscoop.nl). Voor wie mogen er kaarten gereserveerd wor den? Opgave bij Rikie, Past. Janssenstraat 10. zijn pispotten in De Telegraaf, een voorbeeld van hoe de activi teiten van WieKentKunst landelijk de aandacht trekken. Het is maar een van de vele voorbeelden waar mee duidelijk kan worden gemaakt hoe geslaagd WieKentKunst 2010 was. Het aantal bezoe kers kan door de organisatie niet eens bij bena dering worden geschat, maar dat het druk was in Moergestel, dat heeft iedereen met eigen ogen kunnen zien. En het was niet alleen druk in het centrum, maar ook op de ‘buitenlocaties’ zoals bij Frank Nouwens met zijn sneeuwbol- 1 len en de vaak geroemde ‘blauwe kamer’ van Riet de Groot in haar bejaardenwoninkske aan Qulinair bezorgt heerlijke Indische gerechten aan huis of bij bedrijven. Zorgeloos genieten van traditioneel Indisch eten. Qulinair verzorgt ook feestbenodigdheden of organiseert uw complete evenement. Indische catering Partyservice Voor uw thuis- of bedrijfsfeest www.qulinair.nl Tel. 013 211 42 50 Tilburgseweg 30 Moergestel Belangenorganisatie voor senioren Indisch eten van klein tot groot zoals saté voor bij de borrel of een uitgebreide rijsttafel. PAGINA 3 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 13 OKTOBER 2010

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 3