CS*. Jaap Drabbel vertelt in de kerk over collectie kerk schatten Info over Gèèsel Verzamelt in infostand van de WV Oisterwijk In het zaaltje van Café De Brouwer draait alles om bier Bijna dertig doopjurkjes en doopspreien in Parochiecentrum De fokboeken van Frans Kuijpers en de schetsen van Annie van Roessel Gèèsel Verzamelt concentreert zich in Den Boogaard Trappistenbier tegen gereduceerde prijs en een lezing door Paul Spapens toe Het blauwe glas van mevrouw Riet de Groot Met dank aan onze sponsors Verzamelingen van monnikenwerk, glazen, bierflesjes, boeken, ansichtkaarten en Ook te zien: kerststallen, kerkboeken en missaais Ruim 400 objecten bij verzamelaarster thuis te bezichtigen Manege Fevior: elf verzamelingen met nadruk op agrarisch verleden Moergestel *°or ?°ndt o/4*cv|Wu’ Alleen al in cultureel centrum collecties van 25 verzamelaars samen gebracht Zeer goed passend in het Parochiecentrum zijn Bier blijkt een onuitputtelijke verzamelaars bron, al heeft de collectie van Jan van de Loo niet direct met dit geestrijke vocht te maken. De Moergestelse WV is nauw betrokken bij Gèèsel Verzamelt. De informatie over dit eve nement wordt vertrekt vanuit de infostand van de WV. Deze infostand staat in Den Boogaard, het 'thuis' van de WV. De informatiestand van de WV is dezelfde die een paar weken gele den veel lof oogstte tijdens de Oisterwijkse Uitmarkt. Iedereen was het er over eens dat de Moergestelse VW-stand de mooiste was van allemaal. In deze stand zijn onder meer het programma van Gèèsel Verzamelt en het gelijknamige boekje verkrijgbaar. Behalve de 'fokboeken' van Frans Kuijpers zijn er de collecties (zie programma op deze pagi na) te zien van Ko Rijen, Jan Ketelaars, Piet Ketelaars, Jan Hoeven, Johan van Dijk, Theo Raaijmakers, Ton van de Sande,“Frank Vogels, Theo Roozen en Annie van Roessel. De collec tie van Annie van Roessel sluit mooi aan bij de 'fokboeken' van Frans Kuijpers. Annie van Roessel toont 'schetsen'. Dat zijn tekeningen die gemaakt werden van koeien. Elke koe ziet er anders uit. Een schets is als het ware een In het zaaltje achter Café de Brouwer zijn 'bierverzamelingen' geconcentreerd. Er is ook aandacht voor de trappistenbrouwerij Koningshoeven. Veel Moergestelaren hebben hier ooit gewerkt. Vorig jaar bestond de bouwerij 125 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd het bier Isid'Or uitgebracht. Dit bier kan tegen de gereduceerde prijs van één euro worden geproefd, dit met dank aan Moergestelaar Christian Roozen, vertegen woordiger van La Trappe. Een andere Moergestelaar, Paul Spapens, schreef een boek over 125 jaar trappistenbrouwerij. Hij geeft zondagmiddag om 15.00 uur in het zaaltje van de Brouwer een lezing van een halfuur over de trappistenbrouwerij. Met een glas Isid'Or-bier in de hand is dat natuurlijk een goede combinatie. De in 1944 geboren Jan van de Loo heeft een uitzonderlijke verzameling prentbriefkaarten, boeken en doodsprentjes van trappisten en abdijen in voornamelijk Nederland en België. Dan is een relatie met trappistenbrouwerij De Koningshoeven gauw gelegd. Bij de Brouwer toont tiny Jansen zijn uitgebreide collectie voorwerpen van deze brouwerij 'onder de rook' van Moergestel. Ad van Stappershoef liet zich weer op een heel andere manier inspireren. Zijn onderwerp is 'monnikenwerk', hetgeen wil zeggen dat hij boeken, beelden, pullen, glazen enzovoorts verzamelt van monniken en hun producten. Moergestelaar Ad Linkels kan heel goed van het bier afblijven. Hij legde een ver zameling 'vólle'(l) bierflesjes aan. Toos Nouwens en hare mens Tinus Schilders zijn in februari aanstaande veertig jaar getrouwd, een robijnen huwelijk. In 1972 werd Sandra geboren, in 1974 Sylvia. Toos liet van haar trouwjurk een doopjurkje en een doop- sprei maken. Het doopjurkje en de doopsprei zijn te zien op de tentoonstelling over doop- jurkjes in het Parochiecentrum. Hier worden ook verzamelingen kerststallen en kerkboeken tentoon gesteld. In het Parochiecentrum zijn rond de dertig doopjurkjes en doopspreien bijeen gebracht. De Stichting WieKentKunst verwacht met deze expositie veel mensen een plezier te doen, juist door de achtergrond die ze hebben. Doopkleding kent een lange geschiedenis. In de Middeleeuwen werden dopelingen in de mooiste kleertjes gestoken met daaroverheen een mooie cape, mantel of wikkelkleed. Vanaf de zestiende eeuw ontstond de witte doopkle ding. Dit witte kleed gaf aan dat het nieuwe mensje nu als het ware bekleed was met Jezus en daarmee met nieuw leven. Hieraan hebben de rooms-katholieke en protestantse gemeen schappen de doopjurk overgehouden. In de negentiende eeuw ontwikkelde deze traditie zich zeer sterk. In de tijd dat Toos Nouwens haar twee kinde ren kreeg, was het nog gebruikelijk dat van de trouwjurk doopjurkjes, doopspreien en bekle dingen van wiegjes werden gemaakt. Door deze combinatie van huwelijk en gezinsvor ming hebbende doopjurkjes een zeer hoge emotionele waarde. Ze worden dan ook veelal zorgvuldig bewaard, zoals ook door Toos Schilders die er tegen de mot een stukje zeep bijlegt. kenteken van een koe. Volgens specialist Frans Kuijpers bereikten de Moergestelse boeren goede resultaten met hun fokactiviteiten. Hij zegt dat de Moergestelse koe bovengemiddeld melk gaf en daar was het bij het fokken vooral om te doen. De enorme variatie aan verzamelingen is in een oogopslag te zien in het programma. Het voert te ver om alles op deze plaats nog eens te herhalen. Bij de presentatie van de collec ties wordt gebruik gemaakt van de extra mogelijkheden die den Boogaard biedt. Zo worden de foto's van branden en ongevallen van voormalig vrijwillig brandweerman Piet Fonken op een groot scherm afgebeeld. Op gezette tijden geeft hij bij deze foto's tekst en uitleg. Joost Wagemakers loopt met een micro foon rond om de verzamelaars bij hun collec ties te interviewen. de verzamelingen kerststallen en kerkboeken. De kerststallen zijn van Tonnie van lersel, Toon Timmermans en Ida en Peter Diemen. De kerkboeken worden ter beschikking gesteld door gertruud Terwindt en Wil van de Ven. De invoering van de kerststal wordt toegeschreven aan Franciscus van Assisi die rond 1200 leefde. In veruit de meeste huishoudens van Moergestel is het nog steeds traditie een kerst stal te zetten. Dat zijn vaak familiestukken. Wat je bijna niet meer ziet is dat mensen met een kerkboek naar de kerk gaan. In de tijd van het Rijke Roomsche Leven had iedereen een kerkboek of een missaal. Nu zijn het verzame laarsobjecten geworden. Een van de verzamelingen die in Den Boogaard is te zien zijn de miniatuur brand weerwagens van Ad van den Boer. Aan de Prinses Margrietstraat is zijn bedrijf 'Scharen Toen de kinderen van Toos Schilders werden geboren, liet ze van haar trouwjurk een doopjurkje maken en van de sleep een doopsprei. Zoals gebruikelijk is alles wat WieKentKunst organiseert gratis toegankelijk. Dat is ook weer het geval met Gèèsel Verzamelt. Gratis toegankelijkheid is om drie redenen moge lijk: de inzet van vrijwilligers, de deelname van veel Moergestelaren en de sponsors en subsidiegevers. We willen iedereen hartelijk danken. De hoofdsponsors en -subsidie gevers zijn: gemeente Oisterwijk, Prins Bernhard Cultuurfonds Noord-Brabant en Nederlands Centrum voor Volkscultuur. De overige sponsors zijn: Ondernemend Moergestel, A. op 't Hoog Ramenfabriek, Blue Monkey Architects B.V., Becx Tuinmachines, Gebackerij van Hulten, W. Ketelaars Bestratingen en Groenvoor zieningen b.v., V.D.K. products, Bouwbedrijf Van Laarhoven, Horeca Moergestel. Tijdens Gèèsel Verzamelt is de kerk geopend. In de kerk wordt de verzameling kerkschatten van de Moergestelse parochie tentoongesteld. Jaap Drubbel vertelt over de kunstzinnige en historische achtergronden van de objecten. De Moergestelse kerk bevat een zeer grote collec tie kerkelijke kunst. Daardoor is deze kerk wel eens vergeleken met een museum. De eeu wenoude objecten verkeren in uitstekende staat, dit dankzij de goede zorgen van vrijwilli gers als Jaap Drubbel. Hij heeft een grote ken nis van al deze kerkschatten. en Messentechniek' gevestigd. In zijn wat jon gere jaren was hij 29 jaar lang lid van de vrij willige brandweer van Oisterwijk. Daar ligt de oorsprong van zijn enorme collectie van circa 350 miniatuur brandweerwagens. Omdat het ondoenlijk is ze allemaal mee te nemen, ver huist een deel van de collectie naar Den Boogaard. gemeente ’MOERGESTEL NIEUWS’ WOENSDAG 6 OKTOBER 2010 "Mijn man leefde nog", zegt Riet de Groot over het begin van haar verzameling. Het was een jaar of 35 geleden dat zij van hem een blauw flesje met reukwater kreeg. "Die kleur blauw vond ik mooi. Ik besloot het flesje te bewaren", zegt Riet de Groot (1931). De kleur die haar zo goed bevalt is korenblauw. In haar bejaardenwoninkje aan de Oostelvoortjes 15 staan nu meer dan vierhonderd objecten in deze kleur. Ze laat ze bij haar aan huis zien tijdens Gèèsel Verzamelt. Het is zo'n omvangrijke collectie glazen, potten, vaasjes en dergelijke dat die met geen mogelijk heid naar een centrale locatie is te verplaatsen. Het is beslist een aanrader om bij haar tijdens de manifestatie van WieKentKunst op bezoek te gaan. De collectie is indrukwekkend mooi en Riet de Groot kan er heel leuk over vertellen. Overigens, wie nog iets blauws heeft - Riet de Groot ver zamelt het nog steeds. "Driehonderd ongeveer", schat Arjan Timmer (1976) het aantal bierglazen waaruit zijn verzameling bestaat. De meest interessante glazen laat hij zondag zien in het zaaltje achter Café De Brouwer. Daar zijn de collecties van nog vier verzamelaars meer te bewonderen. Het zal geen verbazing wekken dat ze zich allemaal hebben gespecialiseerd in bier. De uitzondering op de regel is de vijfde verzamelaar op deze locatie van Gèèsel Verzamelt, Hans de Brouwer met zijn pispotten. Arjan Timmer ontwikkelde zich van een lief hebber van speciaal bieren in een kenner van deze materie. Tien jaar lang is hij al lid van de Vereniging Bierproeven in Moergestel. Als twaalfjarige verzamelde hij zijn eerste bierfles je. Daar kwamen al snel glazen bij. "Als je het over bier hebt, heb je het over flessen en gla zen", verduidelijkt hij de vorming van zijn ver zameling. De glazen die hij bij De Brouwer laat zien, hebben allemaal een verhaal. Zoals het flesje dat hij van een vriend kreeg. Die vond het in de spouwmuur van een sloopboerderij. Op het flesje staat 'H. Puts, Oisterwijk'. Tijdens zijn arbeidzame leven was Frans Kuijpers fokkerij-voorlichter; hij advi seerde de Noord-Brabantse boeren over hoe ze hun melkveestapel het beste konden verbeteren. In Moergestel begonnen de boeren in 1928 samen aan een fokprogramma. De resultaten werden opgetekend in zogeheten 'fokboeken'. Frans Kuijpers heeft een groot aantal van deze Moergestelse fokboeken bewaard. Hij toont zijn unieke verzameling tijdens Gèèsel Verzamelt in de rijhal van Fevior aan de Heiligenboom. Het is voor de tweede keer dat de rijhal van Fevior (Fier En Vlug Is Ons Ros) een locatie is van een activiteit van WieKentKunst. Vorig jaar deed Fevior mee aan het ambachtenweekein de. Nu was Fevior weer bereid onerdak te ver lenen aan de verzamelingen een circa tien Moergestelaren. De nadruk van de verzamelin gen bij Fevior ligt op het agrarisch verleden en het buitenleven van Moergestel. Frans Kuijpers bladert door een 'fokboek' uit 1929. De tekening van de vacht van een koe werd met rode inkt ingekleurd. Ad van den Boer bekijkt de eerste miniatuur- brandweerwagen die hij kocht toen hij 18 was. De kast achter hem laat zien hoezeer de verzamelwoede hem in de greep heeft gekregen. Het eerste wat opvalt als je de verzameling ziet is de vuurrode kleur. Het is frappant om te zien dat deze kleur rood overal ter wereld het zelfde is, althans afgaande op de wagentjes van Ad van den Boer (1952). Hij was 18 jaar toen hij zijn eerste brandweerwagentje aan schafte. Dat was een zogeheten crashtender waarmee vliegtuigbranden worden geblust. Sommige van de miniaturen werken echt; je kunt er mee spuiten. De meest waardevolle miniaturen zijn van het roemruchte merk Dinky Toys. Deze Engelse modelauto zijn een begrip en een gewild verzamelobject. PAGINA 8 Gèèsel Verzamelt van de stichting WieKentKunst speelt zich af in tien verschil lende locaties. De grootste concentratie Moergestelse verzamelingen biedt ech ter Den Boogaard. Dat is per slot van rekening als cultureel centrum het hart van het Moergestelse reilen en zeilen. In Den Boogaard zijn liefst 25 collecties samengebracht en er vinden andere activiteiten plaats zoals de nieuwe ruilbeurs Rèülen en Tèütelen. Ook de infostand is hier gevestigd. Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 8