WieKentKunst Geesel Verzamelt: Technisch genie John Steijger maakt zijn elektrotechnische verzameling aanschouwelijk -,1) Op het St.-Jansplein tientallen oldtimers, antieke tractoren en stationaire motoren Boekje Gèèsel Verzamelt te koop in infostand VW Sneeuwbollen en kitsch schilderijtjes Bankbiljetten van Hans de Brouwer bij Fevior Gildezilver van St.-Joris en St.-Sebastiaan Barbara Honderden Barbiepoppen en honderden nostalgische reclames te bezichtigen bij Marjan en Kees van Dijk aan huis <Wtehenf In Galerie De Verdieping ook diorama's, fossielen en films van MTV KUNST KUNS Thuis bij Frank Nouwens: tyViehent De oudste verzamelingen van Moergestel in Gildehuis 't Stokske - ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 6 OKTOBER 2010 PAGINA 6 Moergestelaren laten hun verzamelingen zien Zowel op zaterdag als zondag laten ze hun col- Het bijzondere aan zijn verzameling is dat hij deze op een unieke manier presenteert. Hij doet dat niet alleen aan de hand van schaal modellen, zoals een elektriciteitshuisje anno jaren '50, maar ook door met behulp van zijn collectie originele materialen de werking en het nut toe te lichten. Hij doet dat door ze te mon teren op borden. Deze zijn uitermate ingeni eus. Neem bijvoorbeeld het bord dat de beka beling laat zien die onder een doorsnee-straat in Moergestel ligt. Écht interessant en daarbij Het gaat hier om de oudste verzamelingen van Moergestel. Om een indruk te krijgen van de grote historische waarde van deze collectie: het oudste koningsschild dateert van 1282. Met andere woorden: dit historisch object is ontstaan 70 jaar nadat Oisterwijk stadsrechten Als een gildebroeder zich tot koning schiet, laat hij een schildje maken. De tot op heden laatste koning die dat twee jaar geleden deed was Jan Timmermans. Op zijn schildje staat traditiegetrouw het beroep afgebeeld. Dat ver klaart waarom uitspanning 't Stokske op het schildje is afgebeeld. Naast 't Stokske is het Gildehuis van St.-Sebastiaan Barbara. Voor deze gelegenheid wordt het gildezilver van gilde St.-Joris, thuis bij 't Draaiboompje, naar het gildehuis overgebracht. Bezoekers van Gèèsel Verzamelt krijgen de gelegenheid zelf met een gildeboog te schieten. dan de schaalmodellen, waaronder een model van het Spookslot waarmee John Steijger in Moergestel beroemd is geworden. Dit spook slot staat op de zolder van een schuurtje bij zijn ouderlijk huis. Behalve John Steijger zijn er nog meer Gèèselse verzamelaars met hun interessante collecties in Galerie De Verdieping te zien. Dat zijn de jeugdige Maxim van de Bijgaart (bouw platen), Ed Hurkmans (foto- en filmtoestellen), Louis van den Meijdenberg (collectie histori sche foto's van Moergestel), Hennie van Schooten (borduurwerk en schorten), Huub Verheijen (kunstboeken, fietskaarten en fiets- speldjes) en Ivo Verheijen met zijn unieke ver zameling fossielen. In de bioscoop T9 Toen' vertoont MTV een compilatie van films die in de dertig jaar van het bestaan van de lokale omroep zijn gemaakt. had gekregen. Volgens Jan van Elderen is het een van de oudste koningsschildjes van Noord- Brabant. Op het St.-Jansplein kan het zondag niemand ontgaan dat het Gèèsel Verzamelt is. Hier ver zamelen zich tientallen eigenaren van antieke tractoren, oldtimer auto's en stationaire moto ren. Deze verzamelaars komen overal vandaan, maar elk motorisch thema heeft wel een Moergestelse component. De verzamelaars van de auto's en tractoren zijn bij elkaar gebracht door respectievelijk Paul Francken uit Moergestel en John Fiswick (op de foto een van zijn tractoren uit 1921) en Albert Nooren uit Oisterwijk. Andere Moergestelse inbreng komt van Wim Verhoeven (Fiat 500) en Gerard Willems (stationaire motoren). Op de antieke tractoren kunnen rondritjes worden gemaakt. Je hebt sneeuwballen en sneeuwbollen. Met de eerste gooi je in de winter, de tweede moet je op zijn kop houden en wat schudden waarna het begint te sneeuwen. Frank Nouwens verzamelt al een jaar of 15 de schilderijtjes en een jaar of 10 de sneeuwbol len. Beide verzamelobjecten vallen wat hem betreft onder de categorie kitsch. De Moergestelnaar ziet kitsch als een uiting van volkscultuur. Voor de bezoekers zullen de schilderijtjes het hoogste kitschgehalte heb ben. Het zijn veelal zoetelijke tafereeltjes van het Laatste Avondmaal, een Engelbewaarder die een bengel beschermt en dergelijke. De klassiek sneeuwbol is ovaal van vorm, maar Frank Nouwens heeft ze in veel meer varian ten. Ze komen uit heel de wereld. Iedereen kent ze wel, die sneeuwbollen. Daarom is de verzameling sneeuwbollen van Frank Nouwens zo leuk. Hij laat de ruim 200 sneeuwbollen zien tegelijk met zijn 130 kitsch schilderijtjes. De twee collecties laat Frank Nouwens (1967) zondag zien bij hem aan huis: Burgemeester Bardoelstraat 24. In de infostand van de VW in Den Boogaard is het boekje Gèèsel Verzamelt te koop. In dit boekje staan verhalen en foto's van de Moergestelse verzamelaars. Een deel van deze verhalen is eerder gepubliceerd in Moergestel Nieuws. Het boekje bevat ook niet eerder gepubliceerde verhalen. WieKentKunst geeft jaarlijks een boekje uit naar aanleiding van elke manifestatie. Op deze manier wil de Stichting het reilen en zeilen van de Moergestelse samenleving vastleggen. Het vol ledig in kleur uitgevoerde boekje kost drie euro. Door het te kopen wordt het werk van de Stichting WieKentKunst ondersteund. lecties aan huis zien, de Sonman 17 (bedrij venterrein). Het is zo veel dat het echtpaar overweegt een grote tent op te zetten om de bezoekers een indruk te geven van wat Marjan en Kees van Dijk hebben verzameld. De recla mes van Kees (neon, geëmailleerd) zijn kleur rijk en roepen herinneringen op aan een voor bije tijd. De Barbies van Marjan vormen een grote verrassing. De Barbiepop bestaat dit jaar vijftig jaar. Marjan heeft niet alleen Barbies uit vrijwel alle jaren, maar tot haar collectie beho ren er ook tientallen die in beperkte oplages zijn gemaakt door kunstenaars. Ga er zeker eens kijken want je kijkt je ogen uit. Kastelein Hans de Brouwer is behoorlijk actief betrokken bij Gèèsel Verzamelt. Laat hij in het zaaltje achter het café aan het Rootven zijn collectie pispotten zien, in de rijhal van Fevior aan de Heiligenboom is hij present met een deel van zijn collectie buitenlandse bankbiljet ten. Hans de Brouwer heeft duizenden stuks papieren geld uit tal van landen. De voorbeel den in de rijhal van Fevior komen uit alle delen van de wereld. Over zijn deelname aan Gèèsel Verzamelt zegt hij: "Ik vind het leuk te laten zien dat je met eenvoudige dingen een hele leuke hobby kunt hebben." ■^oergeMel ~‘*<'&Coergejtel <***- Archivaris Jan van Elderen (links) en koning Jan Timmermans laten het koningsvest van de huidige koning zien. Daarop zijn het oudste schildje uit 1282 en het nieuwste koningsschildje uit 2008 bevestigd. Jan van Elderen slaat een Multomap open. In eindeloze rijen bevat de map een overzicht van het gildezilver van het gilde St.-Sebastiaan 8i Barbara. Dan gaat de tachtigjarige archivaris van het gilde naar een kamer in Gildehuis 't Stokske. Daar hangt en staat een deel van de enorme verzameling gildezilver die dit gilde rijk is. Het gildezilver wordt samen met dat van gilde St.-Joris getoond tijdens Gèèsel Verzamelt van WieKentKunst. In de collectie van John Steijger zit onder meer de stroomkast van het voormalige Antoniushuis langs de Reusel. Elke Moergestelaar kent de hoogspanningsmasten die bij de Pierenberg staan. Deze masten zijn ooit geplaatst om in de energiebehoefte van Philips-stad Eindhoven te kunnen voorzien. Een zo'n mast is door John Steijger op schaal nagebouwd. Hij is te zien op Gèèsel Verzamelt in Galerie De Verdieping. Bij dit schaalmodel liggen de originele materialen die aan een mast zitten. "Zoals een afstandhouder", zegt John Steijger. Deze combinatie van een schaalmodel en origi nele materialen is de kenmerkende aanpak van John Steijger (1970) om zijn hobby aan een breed publiek op een interessante (aanschou welijke) manier te kunnen tonen. De geboren Moergestelaar verzamelt namelijk elektrotech nische materialen. Marjan en Kees van Dijk zijn verwoede verzamelaars. Ze staan bij een heel klein deel van de verzameling van Kees. Marjan heeft honderden Barbiepoppen. Kees van Dijk - iedereen kent hem als de sjou wer met marktkramen en partytenten en als grafdelver op het Moergestelse kerkhof. Maar wat velen niet weten is dat hij een werkelijk zeer grote verzameling lichtreclames, juke boxen, oldtimer-brommers en nog veel meer objecten uit de jaren '50 en '60 heeft. Zijn vrouw Marjan doet niet voor hem onder, niet wat betreft aanpakken en niet wat betreft ver zamelen. Haar collectie Barbiepoppen is enkele honderden stuks groot. Wat verzamelen betreft is het bij dit echtpaar de overtreffende trap.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 6