Wiekent. Gèèsel Verzamelt V/iekent. Gèèsel Verzamelt WieKentKunst Gèèsel Verzamelt: De bibliotheek heeft de grootste verzameling boeken In de Spijkerpot van MTV zitten veel verzamelaars Rèülen en Tèütelen (ruilen en tuitelen), nieuwe ruilbeurs voor Moergestel Lezing van Gerard Rooijakkers over de Brabantse poffer in Moergestel 6Wiehenf KUNST KUNST I Voorlezen voor kinderen, rondleidingen en expositie schoolplaten Martien Coppens Filmzaal '19 Toen' toont compilatie van verzameling van ruim duizend smalfilmpjes QlSiehent Wie iets wil ruilen, kom zondag naar Den Boogaard Moergestelse vrouw staat op omslag boek over poffers MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 6 OKTOBER 2010 PAGINA 5 Iedereen wordt uitgenodigd te komen ruilen. H 9-10 oktober 2010 9-10 oktober 2010 -’xa>S%.-oergestel De lezing door de bekende hoogleraar Gerard Rooijakkers maakt deel uit van het programma van Gèèsel Verzamelt van WieKentKunst. Een van de verzamelingen die aanstaande zaterdag en zondag zijn te zien betreft de collectie poffers van Toos van Dijk. Het maken van poffers is haar hobby. Haar collectie is te zien in Den Boogaard. Tijdens de lezing toont Gerard Rooijakkers foto's en hij brengt een aantal historische voor beelden van poffers mee. Het door hem geschreven overzichtswerk over de Brabantse poffer is te koop tegen de gereduceerde prijs van 25 euro. De auteur signeert de boeken. Het boek heeft een opvallende connectie met Moergestel doordat Cornelia Helena Timmermans getooid met een prachtige poffer op het omslag staat. Dit schilderij is gemaakt naar een foto uit 1895. Heel frappant is dat Gerard Rooijakkers een door haar geschreven liefdesbrief in het boek afdrukt. Ze huwde een Zo wordt de top 10 van de meest gelezen boe ken in Moergestel bekend gemaakt en is er een expositie van de favoriete Boeke van bekende en onbekende Moergestelaren. De allerkleinsten worden in de bibliotheek uiter aard niet vergeten. Leidster Pauline Schrauwers van peuterspeelzaal Janneke leest om 14.30 uur voor uit haar lievelingsboek 'Het Lieveheersbeestje' van Isobel Finn. Dit is bij uitstek geschikt voor peuters en kleuters. Elk uur zijn er rondleidingen door de bibliotheek. Door middel van demonstraties wordt de aan dacht gevestigd op de uitgebreide muziekcol lectie die je bij de bieb kunt lenen. In de bibliotheek is een expositie van school platen van foto's van Martien Coppens. Deze schoolplaten zijn eigendom van Niels van de Een moeder met poffer poseert met haar dochter. De foto is omstreeks 1920 in de Meierij gemaakt. Ven. Martien Coppens (Lieshout 1908-Geldrop 1986) is een nog immer beroemde fotograaf die rond de Tweede Wereldoorlog het Noord- Brabantse leven op een schitterende manier heeft vastgelegd. Hij is de laatste tijd weer actueel naar aanleiding van een foto-actie van het Brabants Dagblad. Schoolplaten werden gebruikt om schoolkinderen een onderwerp te laten zien (aanschouwingsonderwijs). De schit terend getekende platen zijn geliefde verza melobjecten. De platen van Martien Coppens zijn bijzonder omdat ze niet zijn geaquarelleerd maar zijn gemaakt van foto's van deze mees ter. Eddie Hurkmans en Leon Verhoeven zijn de makers van het televisieprogramma Spijkerpot. Er zijn tot op heden 22 afleveringen gemaakt en acht daarvan gingen over verzamelaars. De twee programmamakers maken een compilatie van deze uitzendingen. Deze samenvatting wordt in het kader van Gèèsel Verzamelt getoond in de filmzaal '19 Toen' in hetzelfde gebouw van galerie De Verdieping, die overi gens ook helemaal in het teken staat van dit jaarlijks evenement van WieKentKunst. In elk schuurtje staat minstens één spijkerpot. "Daarin zitten schroefkes, bout jes, moerkes, spijkerkes - allemaal nuttige dingen die ooit nog eens van pas komen", definieert Eddie Hurkmans het fenomeen spijkerpot. Hij had er nog aan toe kunnen voegen dat de inhoud nogal eens roestig is. De compilatie duurt ongeveer een minuut of tien en wordt met een zekere regelmaat her haald. De samenvatting is een mooie manier 'Rèüelen en Tèütelen' is een onderdeel van de manifestatie Gèèsel Verzamelt. Iemand die iets verzamelt kan hier naar toe komen om bijvoor beeld een object dat men dubbel heeft te rui len. Maar de ruilbeurs is veel breder van opzet. In deze tijden van materiële welvaart heeft iedereen wel spullen waar hij/zij van af wil, maar dat niet zomaar wil doen. Hij/zij wil er als het ware iets anders voor terughebben. Of hij/zij hoopt op deze manier iets in bezit te krijgen waar men al langer naar zoekt. Dan is ruilen een sympathieke mogelijkheid. De ruilbeurs wordt gepresenteerd door Ron Hermus. Hij is steeds bereid zijn creativiteit als presentator voor WieKentKunst in te zetten. Wat Ron Hermus doet is aangeboden spullen ter ruil aanbieden. Voor 'Rèülen en Tèütelen' zijn al interessante objecten ingebracht, zoals een knappe verzameling elpee's, een dito col lectie bidprentjes en alle jaargangen van Moergestel Nieuws. Ingebonden en wel. Deze collectie in '19 Toen' kwam voor een aan zienlijk deel tot stand door middel van het project 'Moergestel Filmt'. Dat was enkele jaren geleden een initiatief van WieKentKunst en MTV. Behalve de attributen om filmpjes te kun nen maken, leverde deze in Nederland unieke actie meer dan duizend filmpjes op., Ook van deze verzamelde filmpjes wordt een samenvat ting getoond tijdens Gèèsel Verzamelt. In deze compilatie zitten ook fragmenten uit de nieuw ste aanwinsten. Volgens Eddie Hurkmans worden naar aanlei ding van de actie Moergestel Filmt nog steeds filmpjes van het Moergestel van weleer ingele verd. Alles kan worden geruild, van objecten van verzamelingen tot kunst- en gebruiksvoorwer pen, huisraad, apparaten, noem maar op. Bruikbare spullen die worden meegebracht en die geen nieuwe eigenaar vinden, worden door WieKentKunst aan Leen van Herck geschon ken. Als de ruilbeurs aanslaat, wil WieKentKunst er een jaarlijks evenement van maken. De stichting heeft eerder met succes nieuwe initiatieven in gang gezet zoals de Moergestelse Vrijwilligersprijs en Moergestel Zingt. Dus, wie iets te ruilen heeft, kom zon dag in Den Boogaard Rèülen en Tèütelen om kennis te maken met Moergestelse verza melaars én met een bijzondere verzameling in filmzaal '19 Toen'. Daar staan tientallen attribu ten uit de tijd dat Moergestel massaal smal filmpjes maakte. Zoals filmcameraatjes, projec toren, persjes om de films aan elkaar te plak ken, lampen, noem maar op. Deze spullen waren populair in de jaren '70 en begin '80. Ze werden massaal afgedankt na de introductie van de video. man uit Best. In 1904 stierf ze in het kraam bed. In zijn lezing gaat Gerard Rooijakkers in op de geschiedenis van de poffer, maar ook vertelt hij over het project 'Niet Pimpen maar Poffen'. In het kader van dit project zijn tientallen moderne poffers gemaakt. Zowel in het boek als tijdens de lezing worden deze hedendaagse poffers getoond. De nadruk van de lezing ligt echter op de historie en op de ontwikkeling van de poffer. Dit hoofddeksel is het meest kenmerkende onderdeel van de traditionele dracht van de Brabantse vrouw. De poffer beleefde tussen 1870 en 1940 zijn bloeiperiode. De poffer is vaak door kunstenaars vereeuwigd, waaronder door Vincent van Gogh. Beroemd is de foto van de begrafenis van bisschop Bekkers. Zijn moeder zit in een rolstoel en heeft een indruk wekkende poffer op. Tegenwoordig wordt de poffer nog wel gedragen tijdens folkloristische feesten, zoals een boerenovertrek. ~a‘’t><SMaoergestel«»>- Moergestelaren laten hun verzamelingen zien In Den Boogaard geeft prof. dr. Gerard Rooijakkers op vrijdagavond 8 oktober een lezing over de Brabantse poffer. De door de Stichting WieKentKunst in het kader van Gèèsel Verzamelt georganiseerde lezing begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. De poffer was het meest kenmerkende onderdeel van de kle derdracht van Brabantse vrouwen. Gerard Rooijakkers publiceerde onlangs een boek over dit fenomeen. Op het omslag van dit boek staat een geschilderd por tret van de in 1865 in Moergestel geboren Cornelia Helena Timmermans. De stichting WieKentKunst streeft steeds naar samenwerking met andere orga nisaties. De deelname van de bibliotheek Moergestel is daar een goed voorbeeld van. De bibliotheek doet mee aan Gèèsel Verzamelt omdat op de eerste verdie ping van Den Boogaard veruit de grootste boekenverzameling van Moergestel staat. "We hebben 14.760 titels op voorraad", zegt Mariette Denissen, bibliothe caris van de openbare bibliotheek van Moergestel. Van de deelname aan Gèèsel Verzamelt heb ben de medewerkers van de bibliotheek een interessant programma gemaakt. Deze activi teiten zijn op zondag in de bibliotheek. Ze zijn zeer divers en gericht op jong en oud. Met dit ontwerp van een moderne poffer won Eva Höring de ontwerpwedstrijd 'Niet Pimpen maar Poffen'. Eddie Hurkmans (links) en Leon Verhoeven bewonderen een antieke filmprojector die vroe ger in een Tilburgse bioscoop heeft gestaan. Deze projector vormt het middelpunt van een grote verzameling filmattributen. Leon Verhoeven komt tot een heel andere definitie van Spijkerpot, in dit geval met een hoofdletter geschreven. Het is namelijk ook de eigennaam van een populair programma van MTV. Al meer dan tien jaar portretteert MTV Moergestelse mensen met hun hobby. "En een hobby kan natuurlijk ook verzamelen zijn", aldus Leon Verhoeven. Spijkerpot is een van de thema's waaruit gekozen kan worden voor het samenstellen van de top-3 van MTV. Een ruilbeurs kende Moergestel nog niet. Daarin voorziet nu de Stichting WieKentKunst. In het kader van de manifestatie Gèèsel Verzamelt organiseert WieKentKunst aanstaande zondag in Den Boogaard een ruilbeurs met de naam 'Rèülen en Tèütelen'. Dit is letterlijk te vertalen in 'ruilen en tuitelen'. Als kinde ren vroeger iets ruilden, werd dat in het Moergestels 'rèülen en tèütelen' genoemd. Deze ruilbeurs richt zich echter niet alleen op kinderen, jong en oud kan er komen ruilen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 5