ALLROUND MAKELAARDIJ Het is rood en heeft een pluimstaart ALLROUND MAKELAARDIJ Gèèsel Verzamelt Motoren uit een tijd toen zelfs zij het rustigjes aan deden Viekeni Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! 70-jarig jubileum EHBO St. Christoffel Moergestel Park Stanislaus ontvangt 3.000 van Rabobank ïMMHr maken nu deel uit van de verzameling stationaire motoren van Cerard ies: buro76@planet.nl Onze vereniging wil, omdat we 70 jaar bestaan, iets terug doen voor Moergestel, Dit is mogelijk gemaakt door de gulle gaven van de bewoners, verenigingen en bedrijven van Moergestel, Daarom willen en kunnen wij de gemeenschap een AED-apparaat aanbieden. Tevens willen we, vanwege het 70-jarig bestaan, de EHBO-cursus aanbieden voor het bedrag van 70,00, zodat meer mensen deze kunnen volgen en het dus altijd weer ten goede komt van Moergestel. Deze cursus start in oktober. Wilt u meer weten kunt u altijd op onze site kijken www.ehbomoergestel.nl en/of contact opnemen met Jan Zoontjens 513 1447, Jan van Loon 513 3673 of Toon Fonken 513 3187. Pietje Hermans en zijn huishouden woonden een tijdlang in een höske in De Kluizenaar - een bosgebied in de ‘Ceminstes Maast’ achter de Trappisten. Het huisje staat er nog. Het was het zo afgelegen dat de woonst niet was aangesloten op het elektriciteitsnet. Dus maakte Pietje Hermans zelf stroom met behulp van een kleine generator. Deze werd aangedreven door een statio naire motor. De generator, de motor én het verhaal van Pietje Hermans Willems. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2010 Gerard Willems verzamelt stationaire motoren 3 000 F»» •■sar PAGINA 5 9-10 oktober 2010 PAST. VAN DEN BOOGAARDSTRAAT 47, MOERGESTEL oktober als de ledenraad een formeel besluit neemt over de fusie”, aldus Bouwien Janssen. Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 F 013-4688259 I www.allroundmakelaardij.nl Op 30 september organiseren LNMH en IVN Oisterwijk een lezing over de ambassadeur van Oisterwijk. Deze ambassadeur, de rode eek hoorn, verdient het om eens flink de aandacht op zich gevestigd te krijgen. Met zijn rode vacht en mooie pluimstaart is het een bijzondere ver schijning in onze bossen en ook steeds meer in onze tuinen. Over het wel en wee van dit leuke diertje gaat de lezing, die wordt verzorgd door de gidsen in opleiding van het IVN Oisterwijk. Zij nemen u mee in de leefwereld van de eekhoorn, ver tellen over de verspreiding van de eekhoorn in Nederland, met name in Oisterwijk en omge ving, en laten zien hoe de opvang van jonge eek hoorns in een opvangcentrum verloopt. De lezing vindt plaats in “de Voorhof”, Kerk straat 64 te Oisterwijk. Aanvang 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Moergestel. Historisch interessant is de sta tionaire motor met generator die de Engelse geallieerden gebruikten om stroom op te wekken. Tijdens zijn civiele leven was hij in gebruik bij kippennoer Van Riel nabij de molen in Oisterwijk. Gerard Willems (1948) was voor zijn pensio nering röntgentechnicus. Motortecnniek was en is zijn grote passie. “Alles wat een motor heeft”, verduidelijkt hij. Een hele tijd geleden restaureerde hij oldtimer auto’s, zoals een Volkswagen Kever-een ‘Brilleke’. In 1981 bezocht nij een show van stationaire moto ren en hij was verkocht. “De eenvoud van de techniek. De eerlijke techniek. Je kunt bijna daarvan een aansprekend voorbeeld. Een andere motor die een relatie heeft met Moergestel is een grote Deutz. Hiermee dreef Willeke van Dijk, boer aan de Oostelvoortjes, zijn beregeningsinstallatie aan. Mogelijk was dit de eerste installatie in zien wat de motor doet”, geeft hij als verkla ring waarom hij zich ging toeleggen op sta tionaire motoren. TIJDSCHRIFT DE KLEP Daarin ging hij verder dan de gemiddelde hobbyist. Moergestelaar Gerard Willems is al jaren eindredacteur van De Klep, het tijd schrift van deze verzamelaars. Het twee maandelijks blad telt vijfduizend abonnees tot in Frankrijk, Duitsland, Brazilië en Canada. Dit geeft wel aan dat het verzamelen van stationaire motoren een internationale aangelegenheid is. Dat drukt zich uit in de indrukwekkende verzameling van Gerard Willems. Werden de eerste stationaire ver brandingsmotoren als alternatief voor de stoommachine ontwikkeld in 1870 in Duitsland en Engeland ontwikkeld, rond 1900 begonnen ze gemeengoed te worden. De oudste motor in de collectie van Gerard Willems is in 1908 in Frankrijk gebouwd. Vol passie vertelt hij hoe hij deze prachtige machine in zijn bezit heeft gekregen. Het is het klassieke verhaal van een toevallige vondst en hoe die uiteindelijk na veef vijven en zessen in Moergestel terecht is gekomen. En ook hoe GerardWillems deze motor en alle andere heeft gerestaureerd. Een aantal laat hij zien tijdens Gèèsel Verzamelt. Kom luisteren naar de tjoeke-tjoeke-klank van deze motoren, gestage muziek uit een tijd toen zelfs deze machinerieën het rustigjes aan deden. Cerard Willems krijgt voor zijn plezier antieke stationaire motoren aan de praat. Elke motor heeft een mooi verhaal. De in 1948 geboren Moergestelaar heeft een collectie van ongeveer twintig stuks van dit type motor waarmee vanaf het begin van de vorige eeuw ook in Moergestel talrijke machinerieën werden aangedreven. De gene rator en de motor van Pietje Hermans zijn Leden van Rabobank Hilvarenbeek-Oister wijk kozen Thebe Park Stanislaus uit Moer gestel op maandag 20 september tot winnaar in de verkiezing van het Maatschappelijk Project 2010. Deze verkiezing vindt traditio neel plaats tijdens de afdelingsvergadering van de bank. Zo’n 100 personen waren aanwezig in Den Boogaard in Moergestel. “Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk besteedt jaarlijks een deel van haar winst aan de lokale gemeenschap”, vertelt plaatsvervangend direc tievoorzitter Bouwien Janssen. Park Stanislaus ontving een cheque van 3.000 euro. Dit bedrag wordt besteed aan de aanschaf van een duofiets voor de bewoners. Daarnaast mocht zowel Sportvereniging Roef! (renovatie clubgebouw) als Stichting Ouderraad Bienekebolders (aan schaf klimrek) een bijdrage van 1.500 euro in ontvangst nemen. “Op deze manier kunnen we de vele vrijwilligers in onze lokale gemeen schap eens verdiend in het zonnetje zetten”, benadrukt Bouwien Janssen. De vergadering stond daarnaast in het teken van de intentie van de bank om per 1 januari 2011 te fuseren met Rabobank de Leijstroom. Onder leiding van afdelingsvoorzitter Cristel Rijnen en schrijver en voormalig nieuwslezer Gijs Wanders werden de aanwezigen uitgebreid geïnformeerd over het fiisievoornemen en de overwegingen. “Belangrijk was verder dat de Onder de titel 'WieKent Gèèsel verzamelt' organiseert de Stichting WieKentKunst op 9 en 10 oktober het jaarlijkse evenement. Dit staat in het teken van Moergestelse verzamelaars en hun verzamelingen. Moergestel Nieuws besteedt in een serie verhalen aandacht aan een aantal verzamelaars. Deze week: Cerard Willems. ie ledenraad op deze avond bij de achterban infor meerde naar hun mening over het fusievoorne-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 5