V.O.I.G. (Vereniging Oud-Indië Gangers) houdt op te bestaan Aphrodite BRILLEN LENZEN Weekblad voor Moergestel Zaterdag 16 en donderdag 21 oktober laatste bijeenkomsten De Persoonlijke Signatuur van Exclusieve Modebrillen WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2010 35e JAARGANG Nr. 1584 Huidverzorgingsinstituut Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 De Lind 35a - Oisterwijk - 013-528 4899 Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl J Ijk I 4 I uws De Vereniging Oud Indië Gangers poserend bij Café 't Centrum waar de oprichting plaatsvond. 1 PAN IS Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268 - e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij via e-mail: tot uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot uiterlijk maandag 12.00 uur Zondag 3 oktober vindt voor de 6e keer de Speelgoed- en kinderkledingmarkt plaats. Lees er alles over op pagina 3. I i E* J Met o.a. een H. Mis waarbij de overleden ’kameraden’ worden herdacht, het aan bieden aan de Moergestelse bevolking van een nieuwe bank op de hoek Oisterwijkseweg-Waterhoefstraat, en een besloten feestje houdt de V.O.I.G. de komende maand op te bestaan. De vereniging van Oud-Indiëgangers heft zich zelf, met nog een ledental van slechts 11 personen, dan na een bestaan van 60 jaar officieel op. HET BEGIN Toen in 1940 de Tweede Wereldoorlog uitbrak had ’n grote groep Moergestelse jongens op 13- en 14-jarige leeftijd ongetwijfeld nog hoge ver wachtingen van het leven dat ze voor zich had den. Ze hadden de wil om iets te bereiken, een vak te leren of te studeren. Ze hadden immers de leeftijd die werd gezien als de basis naar een groei van zelfstandigheid. De oorlogsjaren schopten voor ’n aantal van hen het verwachte levenspatroon danig in de war. Wat later waren 16- tot 20-jarige jon gens erg gewild, met name door de Duitsers. Voor de zgn. Arbeidseinsatz kwamen ze man kracht te kort. De jongeren voelden zich daardoor danig opgejaagd, ’n Geluk voor hen dat in oktober 1944 in Brabant de bevrijding kwam en driekwart later voor heel Nederland. Was het hier inmiddels rustig geworden, in het toenmalige Nederlands-Indië was dat nog lang niet het geval. Voornamelijk Japanners waren daarvoor verantwoordelijk. De plannen voor onze idealistische jongeren werden ernstig ver stoord toen veel van hen werden opgeroepen om te helpen er orde en rust te brengen. NAAR EEN VER LAND Op een omgebouwd vrachtschip gingen onze jongens naar Indië. Bart van de Wouw maak te deel uit van een van de uitgezonden groe pen. Hij vertelt: ‘Na ’n maand varen kwamen we aan op onze eindbestemming: Palembang op Zuid-Sumatra. Er heerste daar verschrik kelijke armoe, veel mensen sliepen buiten in de openlucht of op het water in uitgeholde boomstammen. Ze hadden bijna niets te eten. De 11 overgebleven leden van de V.O.I.G. (foto's Jan Geerts en Frank Meeuwis) ten kende men niet. ‘Het was ’n heel druk duppie’, vertelt Bart van de Wouw. ‘Er werd toneel gespeeld, gekostumeerd gevoetbald met Killeke van Boxtel als scheidsrechter; het 10- jarig bestaan vierden we met een bonte avond en een rikconcours; het 25-jarig bestaan her dachten we met een tentoonstelling van aller lei spulletjes uit Indonesië en er werd een film gedraaid. Tweemaal hebben we ’n tropische avond gehad met werkelijk alles er op en eraan en bereikte iemand van de leden de 60-jarige leeftijd was er voor hem een herinneringstegel. Hoogtepunt van het 40-jarig bestaan was de tot standkoming van een documentaire van de hand van Petra Spaninks en MTV, ‘Tropenjaren tellen dubbel’. De 4 mei-herdenking werd tal loze malen verzorgd evenals de openluchtmis viering op 15 augustus nabij het Maria-kapel- letje. Daarnaast zijn we jaarlijks naar het Indië- monument in Roer-mond geweest.’ NOG 11 LEDEN Na 60 jaar houdt het echter allemaal op. Er zijn nog 11 leden bij de vereniging die samen 916 levensjaren tellen. Zaterdag 16 oktober vindt het officiële afscheid plaats waarbij iedereen wordt uitgenodigd aanwezig te zijn bij de ont hulling van de bank op de hoek van Oisterwijk- seweg-Waterhoefstraat en ’s avonds de H. Mis in onze parochiekerk waarbij speciaal de over leden kameraden worden herdacht. Met een besloten avond op donderdag 21 oktober dient het einde van de V.O.I.G. zich dan écht voor de 11 overgebleven leden aan. De contacten onder hen blijven zoals ze wa ren, alleen dus niet meer in V.O.I.G-verband. Het einde van een tijdperk met onuitwisba re herinneringen... 3 I Als wij uitgegeten waren stonden ze vaak met velen buiten aan de poort op ons te wachten of er overschotjes waren. Na ’n tijdje in de stad verbleven te hebben gingen de bataljons de binnenlanden in en kwamen er terecht op de meest verlaten pos ten op Sumatra. Het patrouillegebied van de jongens waarover we hier schrijven, be sloeg ‘n oppervlakte van 6.000 vierkante kilo meter. Hier werden de meeste patrouilles gelopen en die waren bepaald niet zonder gevaar. Gemiddeld sneuvelden er vier solda ten per dag. Liefst 6.200 zijn er omgekomen, de meeste zijn onder de palmen begraven. Contact met het thuisfront was er voor de jon gens nauwelijks of tijdenlang zelfs helemaal niet. Bart: ‘Voor een sterfgeval thuis kregen we zelfs geen verlof en sneuvelde een van je kame raden dan moest je dat verlies met z’n allen samen zien te verwerken. Na drie jaar zat ons verblijf er op en met gemengde gevoelens, men was tóch van het land gaan houden, vertrok ken we. Met de boot terug naar Holland en tij dens die lange reis probeerde je om al het ge beurde op ’n rijtje te zetten.’ ‘We hadden het immers behoorlijk voor onze kiezen gekregen. Na een korte opleiding im mers gingen we naar de andere kant van de aardbol. Meer dan 100.000 jonge mannen, waarvan vele dienstplichtig, hebben ’n halve jeugd verloren zien gaan door crisis en oor log. Ze waren nauwelijks voorgelicht op de taak die hen daar wachtte. De opleiding in Nederland schoot daarin sterk tekort. De AL RUIM 80 JAAR FIETSPLEZIt-R j ^schepe^X k 1 omstandigheden waren veel moeilijker en gevaarlijker dan men hier kon bedenken: onzichtbare bendes met guerrillastrijders, op eenzame posten blootgesteld aan beschie tingen, sluipschutters en hinderlagen, einde loze patrouilles en, zeker niet te vergeten, allerlei ziektes! Voor ons was het niet die mooie Gordel van Smaragd.' OPGERICHT IN 1950 Eenmaal terug in Moergestel bleek dat er be hoefte was onder de ‘jongens’ om hun verhaal te vertellen. Hun ervaringen te delen met kame raden die hetzelfde hadden meegemaakt. De dag van de oprichting van de V.O.I.G. vindt men dan ook een heel bijzondere. Jan Swinkels, Bart Meeuwis en Bart van de Wouw waren de initiatiefnemers. De oprichtingsvergadering vond plaats in café ’t Centrum. 23 Personen meldden zich aan en zo werd de vereniging ge boren. Jan Swinkels werd benoemd tot voor zitter, André Habraken kreeg de taak van pen ningmeester toebedeeld en Bart van de Wouw werd de eefste secretaris van de nieuwe vereni ging. Al pratende met Bart van de Wouw komen er talloze herinneringen uit het 60-jarige bestaan voor de dag. Er hebben in al die jaren enorm veel activiteiten plaatsgevonden, want stilzit- ïtRGWRG

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 1