ALLROUND MAKELAARDIJ ALLROUND MAKELAARDIJ W Gèèsel Verzamelt 1 Leo Vaes en Sjef van den Meijdenberg verzamelen schaatsen en schaatsverhalen Maxim (7) van den Bijgaart zet bouwplaten in elkaar en kan daar vervolgens geen afscheid van nemen Wiekeirt. VVV-agentschap Moergestel presenteert zich op Uitmarkt Nieuwe leden welkom bij Zanggroep Polyfonie Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! <4* I Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl EK VVV Agentschap Moergestel presenteert zich op 18 september a.s. tijdens de gratis Uitmarkt in Tiliander, Oisterwijk van 11.00- 17.00 uur. VW Agentschap Moergestel presenteert zich voor de eerste keer met toeristische informatie over ons dorp. U kunt terecht voor fiets- en wan delroutes, ontdek het Moergestels Memospel of kom meer te weten over historie, cultuur en natuur. Daarnaast kunt u proeven van typisch Moergestelse streekproducten zoals imkerho- ning, reuzenbier, Gèèselse cake, molenbrood, Gèèselse taart en progrès, Moergestelse Krui denbitter, buurtborrel en hapjes van de lokale slager enz. MTV Moergestel omlijst dit spek takel met een eigen documentaire. Ontdek uw dorp op 18 september op dit unieke evene ment. Team VVV-agentschap Moergestel e-mail: VW-agentschap@denboogaard.nl De repetities zijn weer begonnen en Zanggroep Polyfonie is zich momenteel aan het voorberei den op de eerstkomende optredens. Deze zijn: de Uitmarkt bij de Tiliander op 18 september van 14.00 tot 14.15 uur en de kerstshow “De Serene” aan de Broekzijde 12 te Moergestel op 7 november om 12.00 en 13.30 uur. Heeft u de voorgaande jaren ook zo genoten van de kerstmatinee? Vergeet dan niet 19 decem ber in uw agenda te noteren, de entree is gra tis. Mocht je interesse hebben in Zanggroep Poly fonie, de repetities zijn vrijdags van 20.00-22.00 uur in de Levenskerk te Oisterwijk. Je bent altijd welkom om vrijblijvend te komen kijken en eventueel een liedje mee te zingen. Voor meer informatie: www.zanggroeppolyfo- nie.nl of bel Toos Donders-van Orsouw 521 9589. Gèèse/se verzamelaars hebben samen 340 paar schaatsen Zo nu en dan belt er iemand aan bij Sjef van den Meijdenberg aan de Raadhuisstraat. Iemand met een paar oude schaatsen onder de arm vraagt of hij ze wil hebben. Ja graag, antwoordt hij dan steeds want Sjef van den Meijdenberg verzamelt schaatsen. Op het moment dat hij de schaatsen in ontvangst neemt, krijgt hij er verhalen gratis bij. “Elke schaats heeft een per soonlijk verhaal”, zegt hij als hij samen met scnaatsenverzamelaar Leo Vaes talloze verhalen ophaalt over de schaats en het schaatsen, dat belangrijke Nederlandse cultuurbezit. WONING VAN ut vvc A >- PAGINA 5 H 9-10 oktober 2010 Gilzetbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 FOB 4688259 I www.allroundmakelaaidij.nl KRIHINBOGTSTRAAI 3, MOtRGÏSTtl Onder de titel 'WieKent Gèèsel verzamelt' organiseert de Stichting WieKentKunst op 9 en 10 oktober het jaarlijkse evenement. Dit staat in het teken van Moergestelse verzamelaars en hun verzamelingen. Moergestel Nieuws besteedt in een serie verhalen aandacht aan een aantal verzamelaars. Deze week: Leo Vaes en Sjef van den Meijdenberg. raakte terstond aangestoken door een virus dat al sinds de veertiende eeuw over Nederland vaardig is. Sjef van den Meijdenberg (1951) vindt het leuk om te ver tellen dat schaatsen als cultuur een Vlaamse uitvinding is waarna het over Brabant in lende dieren, een spaarpot. Of het bezoek daar wellicht iets in wil doen? De zevenjarige Maxim van den Bijgaart is zo trots op zijn collectie dat hij die graag laat zien tijdens Gèèsel Verzamelt. Er zijn meer kinderen die hieraan meedoen tot vreugde van WieKentKunst dat zich immers steeds richt op heel de Moergestelse samenleving. Iedereen kan zien nog aanmelden mijn zijn of haar verzameling. Holland en Friesland terecht is gekomen. Sjef van den Meijdenberg en Leo Vaes (1940) weten onnoemelijk veel van de schaatssport en van de schaats. De eerste heeft een col lectie van 160 schaatsen, de tweede heeft er 180. Tijdens Gèèsel Verzamelt van WieKentKunst op zondag 10 oktober laten ze een deel van hun collecties zien in de prak tijkruimte van fysiotherapeut Sjef van den Meijdenberg. Er zullen niet alleen schaatsen te zien zijn, maar ook boeken, krantenknip sels en onder meer een foto van Jos (jaoneke) van de Wiel, de vroegere koster van Gèèsel. De twee schaatsenverzamelaars spreken zijn naam met respect uit als ‘de nestor van het schaatsen in Moergestel'. Maxim van den Bijgaart heeft een grote hobby in het in elkaar knutselen van bouwplaten. Maxim van den Bijgaart is pas zeven jaar en toch beschikt hij al over een unieke verzame ling: de objecten heeft hij namelijk allemaal zelf met de hand gemaakt. Zijn moeder Monique download bouwplaten van internet en print die uit op stevig papier. Maxim knipt ze vervolgens uit, lijmt de delen aan elkaar en geeft ze een kleurtje. Het resultaat van dit jeugdige monnikenwerk staat op zijn slaap kamer op de bovenste verdieping van het vroegere gemeentehuis van Moergestel. “Één, twee, drie....”, begint het jongetje te tellen en hij stopt pas bij de vijftig. Zijn collectie bouwplaten is net zo rijk geva rieerd als het leven van een Moergestels jon getje anno 2010 kan zijn. Een benzinesta tion, wijst hij aan, een draaimolen, een raceauto, een sprookjesboom, veel verschil- 'MOERGESTEL NIEUWS’ WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2010 Sjef van de Meijdenberg (rechts) heeft zijn schaatsencollectie uitgestald op de zolder. Samen met Leo Vaes bekijkt hij de 160 schaatsenparen. Hoezeer de schaats en het schaatsen bij de Nederlandse identiteit horen, bleek afgelo pen winter wel weer. Toen vroor het voldoen de en binnen een mum van tijd stond half Moergestel op de schaats. Gezinnen, opa’s en oma’s, jongeren en kinderen, iedereen VERHALEN Een bezoek aan de schaatsententoonstelling zal dan ook vooral een oprakelen van mooie schaatsverhalen zijn. Sjef van den Meijdenberg vertelt hoe hij het schaatsen van zijn vader leerde op het Hildsven. Het vermoedelijk oudste paar schaatsen in zijn indrukwekkende collectie is van zijn tante Lies geweest en dateert van het eind van de negentiende eeuw. Iedereen met gevoel voor het arme leven toen zal geraakt worden door de strooitouwkes waarmee tante Lies als kind de schaatsen onder haar schoenen bond. Leo Vaes leerde het schaatsen op een onder gelopen weiland aan de Baerdijk in Oisterwijk. Bij hem thuis hadden ze zeven kinderen en drie paar schaatsen. Het was dus een kwestie van ‘wie het eerst komt, het eerst schaatst’. Tot de bijzondere schaatsen in zijn bezit behoort een paar dat van oor sprong een mooie krul had. De eigenaar zaagde die er af omdat hij er mee in zijn drollenvanger bleef hangen. Een andere schaats stelt hem in staat de herkomst vast te stellen. In het ijzer is ‘De Muis' gestem peld. Volgens Leo Vaes was dat een Tilburgse smid. In Brabant was het gebruike lijk dat timmerlieden en smeden in de winter wat bijverdienden met het maken van schaatsen. Hun beider collecties bevat een flink aantal voorbeelden van deze nijverheid.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 5