Ga eens kijken in Huize Nieuwenhof, op ’t St.-Jansplein en bij de molen Expositie Piërre Wolfs een aanrader Aphrodite Aphrodite i AL 30 JAAR!!! KBO-Brabant EHBO St. Christoffel Moergestel dankt... ■[•Til* MIW 11W IT»J Moergestel I Weekblad voor Moergestel «1 Weekend 11 en 18 september Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info@schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 HUIZE NIEUWENHOF’ Het middeleeuwse kasteel Nieuwenhof behoor- Afdeling Moergestel WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2010 35e JAARGANG Nr. 1581 nieuws Daarnaast posten onze leden geheel vrijwil lig en belangeloos bij talloze verschillende eve nementen in Moergestel. •Inzet bij calamiteiten. Verbandposten verspreid over ons dorp waar bij u terecht kunt als u hulp nodig heeft. Altijd al willen weten wat u moet doen in een situatie die bij u of om u heen eventueel zou den kunnen gebeuren? Weet wat u moet doen, in sommige gevallen telt elke seconde? Bij voldoende aanmeldingen geven wij weer een nieuwe EHBO-cursus, waar u dingen leert die er eventueel bij u rond om of in huis of werk zouden kunnen gebeuren. Hier bij zit ook reanimatie bij. Interesse of vragen dan kunt u altijd op onze site terecht maar u kan ook Jan Zoontjens tel. 513 1447 bellen. Voor uitgebreide informatie over onze vereni ging ziet onze site www.ehbomoergestel.nl ST.JANSPLEIN 3-3A Ingeklemd tussen herberg 'De Veerkes' en 'Den Boogaard' ligt aan het St. Jansplein 3A een nostalgisch gebouwtje, dat destijds onderdeel uitmaakte van St. Jansplein 3. Beide panden zijn Rijksmonument. De twee vrijgezellen, Janus en Heintje Reijnen bewoonden in het midden van de 19de eeuw, samen met hun huishoudster Mijntje Pietjeu, het pand, dat destijds gelegen was aan het kerkpad. In de aan bouw van dit pand, dat geruime tijd als een bak huis werd aangeduid, bleekten de twee broers bijenwas. Bijenwas heeft een gele tot bruine kleur en het was voor de handel zaak om de was te bleken. In 1922 werd het pand van de gebroeders Reij nen verkocht aan de familie De Veer. Cornelis de Veer en Johanna Bierkens trouwden in 1878 en van hun 7 kinderen dreven de dochters Petronella (beter bekend als Piet), Jaan en Lies een kruidenierszaakje, met de ingang aan de Postelstraat. Piet was daarnaast ook mutsenwas ser en ze gebruikte daartoe de aanbouw, die door de gebroeders Reijnen voorheen als wasbleke- rij benut werd. Toen de kinderen De Veer in 1974 naar het bejaardenhuis trokken, werd het woonhuis met ‘washok’ verkocht. Later werd het ‘washok’ apart verkocht en bood het pand je een onderkomen aan vele beginnende onder nemers. Het woonhuis kreeg een bestemming als café evenals later ook het ‘washok’. 0 Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... de rond 1800 toe aan Marcellis Anne Bekkers, Heer van Moergestel en burgemeester van Chaam. Hij bood dit ‘buiten’ in 1828 te huur aan, maar er bestond weinig belangstelling voor. De Tilburgse pastoor Zwijsen kocht het landgoed en ging het kasteel gebruiken als uit breidingsmogelijkheid voor het moederhuis van de Zusters aan de Oude Dijk te Tilburg. De novicenopleiding werd naar Moergestel overgeplaatst. Het klooster werd aanvankelijk vernoemd naar Aloysius, de patroonheilige der jeugd, maar al spoedig werd de naam gewij zigd in Stanislaus, de patroonheilige van de novicen. Op 21 juni 1840 betrokken de eerste novicen Assisia, Eugenia en de keukenzuster Coletta onder leiding van Vincentia het kas teel. In 1858 keerde het noviciaat terug naar Tilburg. Stanislaus werd een verpleeghuis voor oudere en zieke zusters. Daarnaast hebben deze zusters veel betekend voor het meisjeson derwijs in Moergestel. In de zeventiger jaren van de 19de eeuw is begonnen met nieuwbouw, waarbij in 1889 de gehele voorgevel van het klooster werd ver bouwd onder leiding van de Tilburgse archi tect Goij-arts. Alhoewel het interieur van dit Rijksmo-nument meermalen is verbouwd, is een groot gedeelte van de buitengevels authen tiek gebleven. Op Open Monumentendag wordt u een rond leiding geboden met uitleg van de gidsen Ton van Elsdingen en Jaap Drabbel. In de kapel is een kleine tentoonstelling ingericht over de Zusters van Liefde in Moergestel. MOLEN In het midden van de negentiende eeuw is de huidige korenmolen van Moergestel verplaatst naar de locatie aan de Schoolstraat, toen nog Akkerstraat geheten. De molen stond oor spronkelijk op de Brem, richting Biest-Hout- akker. De huidige standerdmolen is de oudste windmolen uit onze regio en stamt hoogst waarschijnlijk uit de 16de eeuw. De windmo len (WM) werd in 1852 verplaatst naar de Akkerstraat later Schoolstraat genoemd. De molen is rijk aan inkervingen uit de 18de en 19de eeuw en op de meelbak vindt men het jaartal 1714 terug. De bouwtechnische bij zonderheden verraden Vlaamse invloed op deze molenbouw, zodat men tot de globale datering zou kunnen komen van omstreeks 1600. Ondanks de bouw in 1879 van een stoommaal- derij aan het Rootven, is dit Rijksmonument nog tot in de dertiger jaren van de vorige eeuw en ook nog gedurende de tweede wereldoorlog in bedrijf geweest en diverse generaties Roozen maalden professioneel met deze molen. In 1962 verkocht deze familie de molen aan de gemeen te Moergestel. Na diverse restauraties is de standaardmolen nu in goede staat. Op het veldje bij de molen staat tijdens Open Monumentendag een authentieke stoom machine, een stoomlocomobiel, die een dors- kast aandrijft. Molenaars Victor Theeuwes en Michiel de Waard laten u zien hoe het gedorste graan wordt gemalen. Om de keten compleet te maken staat bij de molen een mobiele bakoven, waar o.a. Henk van Roessel MAANDELIJKSE BINGO Donderdagmiddag 16 september 2010 gaan we weer starten met de maandelijkse bingo. De locatie is echter veranderd. Voortaan spe len we de bingo in Den Boogaard (bovenste etage). Aanvang 14.00 uur. Er is een lift aan wezig. Wij hopen op een goede opkomst. We spreken af dat u met zijn allen komt en wij zorgen voor koffie en mooie prijzen. Er worden 6 rondjes bingo gespeeld. Graag tot donderdagmiddag 16 september, om 14.00 uur in Den Boogaard. Uw spelleidsters Addy van Gorp en Joke van Asch de inwoners van Moergestel voor hun bijdra ge aan de collecte van onze vereniging. Hiermee kunnen wij vele goede dingen doen voor Moergestel. Wat doet onze vereniging precies? Het verzorgen van opleidingen voor het beha len van het eenheidsdiploma, inclusief reani matie en de aantekening verbandleer en sport- letsel. Herhalingslessen, diverse vervolg opleidin gen en oefeningen worden georganiseerd. •Ook wordt er een cursus "bediening A.E.D." gegeven. •Opleidingen voor onze jeugd (diploma A en B) worden verzorgd. Het toeval wil, dat beide panden sinds een jaar weer een gemeenschappelijke uitbater hebben. Beide panden zijn tijdens Open Mo numentendag te bezichtigen. Dit jaar zou hij 75 zijn geworden. Piërre Wolfs, huisschilder van beroep maar met een tomeloze passie voor de schil derkunst en bewondering voor de schil ders van de Haagse School. Dankzij zijn oog voor vergankelijke landschappelijke pareltjes kan ook de huidige generatie nog genieten van hoe ons Brabant was. Op de oproep om werk van Pierre ter beschik king te stellen voor een overzichtsexpositie van deze Moergestelse kunstenaar kwamen tientallen reacties. Zijn sepias, pastels, aquarel len en olieverven bleken gekoesterd te worden in menig Moergestelse huiskamer en ver daar buiten. De spontane medewerking van de gelukkige bezitters maakte het mogelijk een zeer volledig beeld te scheppen van het werk van Pierre. De bijzondere combinatie met een rijk geïllustreerd boek van de hand van schil- dervriend Jan van de Wouw en een indringen de documentaire, vervaardigd door Moergestel- TV, maakt een bezoek aan deze tentoonstelling in Galerie de Verdieping een absolute aanra der. De officiële opening wordt verricht door Noud Smits op vrijdag 10 september om 20.00 uur. De expositie is verder voor publiek geopend in de weekenden van 11 en 18 sep tember op de zaterdagen van 13.00 tot 17.00 uur en op de zondagen van 11.00 tot 17.00 uur. U vindt Galerie de Verdieping aan de Indus trieweg 16. Meer informatie op www.galerie- deverdieping.nl J Huidverzorgingsinstituut Huize ’Nieuwenhof’: middelpunt tijdens Open Monumentendag 2010. u het vers gebakken brood met spek laat proeven. Dré Hoefnagels toont allerlei fruit sappen en siropen, Bert Klerks geeft uitleg over biologische kruiden en Rieki van de Meijdenberg zal met vergeten groenten hier bij aansluiten met de door haar geteelde pro ducten uit haar volkstuin. Een demonstratie paling roken wordt gegeven door Harry Reijrink. Kortom een dag heerlijk genieten op en rond de molen. a.s. Zondag Open Monumenten Dag Het speciale thema dit jaar is ”De smaken van de 19de eeuw”. Dit thema wordt in en rond de molen uit gebreid belicht. Bij Huize Nieuwen hof aan de Kloosterdreef is naast een rondleiding met betrekking tot het gebouw, in de kapel een kleine ten toonstelling ingericht over de Zusters van Liefde in Moergestel. Tenslotte kunt u in Moergestel terecht op de adressen St. Jansplein 3 en 3a. LEDENVERGADERING Op maandag 13 september a.s. houdt Onder nemend Moergestel haar najaarsvergadering in Den Boogaard, aanvang 20.00 uur. Behalve de normale agendapunten komen er twee belangrijke onderwerpen aan de orde. Geert-Jan Wingelaar houdt een inleiding met als centrale thema: Personeelsbeleid voor het MKB, ook voor de kleinere ondernemers be langrijk. Voorzitter Jan Vriens zal kort ingaan op de belangrijkste aspecten van de nieuwe Wet Alge mene Bepalingen Omgevingsrecht (de WABO) die op 1 oktober a.s. ingaat en belangrijke gevolgen heeft o.a. voor ondernemend Moer gestel. Verder ligt er het voorstel Pieter van Gisbergen aan het bestuur toe te voegen. Het bestuur rekent op een grote opkomst. AL RUIM 80JAAR FIETSPLEZIER oeraeste 100 ii II—ic3e!-irthr“-ii Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268 - e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij via e-mail: tot uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot uiterlijk maandag 12.00 uur pispotten heeft Hans de Brouwer. Lees het verhaal daarover in het kader van 'Wiekent Gèèsel Verzamelt' op pagina 7. Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 Belangenorganisatie voor senioren

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 1