n F! Jeu de boulestoemooi in Middelbeers Gèèsel Verzamelt Audacia- nieuws Piet Fonken legde een indrukwekkende verzameling foto’s van Moergestelse branden en ongevallen aan Vleermuizenexcursies Wiekerrt. Zondag start competitie i g 9-10 oktober 2010 Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl cursie door het bos leert u hoe u de vleermui zen kunt vinden, en waar u op moet letten als u op ‘vleermuizenjacht’ gaat. Met behulp van een vleermuisdetector spoort u dwergvleermui- zen, watervleermuizen en misschien wel de rosse vleermuis op. HONK- EN SOFTBAL Wedstrijden Honk- en Softbal Zaterdag 4 september: Hb pup 10:00u Roef! - Bullfighters Hb asp 13:00u Wizards of Boz - Roef! Hb jun 13:00u Tilburg - Roef! Zondag 5 september: Sb pup Schiedam - Roef! (dubbel) Hb 2 10:00u Tilburg - Roef! Sb jun 11:00u Roef! - Storks Hb 1 14:30u Nuenen - Roef! Op vrijdag 10 en zaterdag 11 september 2010 organiseert het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten avondexcursies over vleermuizen. De avonden beginnen om 20.30 uur en duren ongeveer twee en een half uur. Het aantal deelnemers is beperkt is en daarom is tij dig reserveren noodzakelijk. Aanmelden kan via internet www.natuurmonu- menten.nl/agenda of bellen met het bezoekers centrum Oisterwijk, 523 1800. De kosten voor deze avond bedragen 5,- euro voor leden van Natuurmonumenten, niet-leden betalen 7,-. Vleermuizen zijn altijd mysterieuze dieren geweest. Door hun verborgen levenswijze wist men weinig van de vleermuis af en onbekend maakt onbemind. Dankzij de moderne elektro nica is veel van het mysterieuze dier bekend geworden. De avond begint met een mooie diapresenta tie waarbij een deskundige gids u op beelden de wijze van alles verteld over het leven van vleermuizen. Onder andere het sonarsysteem waar ze hun eten mee opsporen komt ter spra ke, maar ook wat ze eten, hoe groot ze zijn en waar ze wonen. In het tweede deel van de avond gaat u met de gids op zoek naar vleermuizen. Tijdens de ex- Op zondag 12 september wordt voor de 13e keer het “Doomboom-Open” georganiseerd door jeu de boules vereniging “De Knusse Bou les”. Het evenement vindt plaats op het Doorn- boomplein in Middelbeers. Dit toernooi is zeker ook een gezelligheids- toemooi, de niet ervaren boulers worden van harte uitgenodigd mee te spelen. Het toernooi wordt gespeeld in tripletten (3 pers.) over 5 wedstrijden. Inschrijven, bij voorkeur vooraf, bij C. de Kroon, tel. 514 2191, e-mail: c.de.kroon5 (akpnplanet.nl of op 12 september tussen 9.00 en 9.45 uur bij de jurywagen op het Doomboomplein. De kosten voor deelname zijn 12,- euro per triplet. Aanvang 10.30 uur, de laatste wedstrijd ein digt om 16.30 uur en de prijsuitreiking is rond 17.00 uur. 1958 was een Moergestels rampjaar. Het begon met een zeer tragisch ongeval waarbij vader en zoon Den Otter omkwamen. Het ongeluk gebeurde op de huidige kruising Oisterwijkseweg-lndustrieweg. Een bus met personeel voor de Bata-fabriek in Best reed tegen de kar waarmee vader en zoon den Otter melk ventten. Vrij kort daarna begon een serie van zes grote branden. Woningen en boerderijen brandden tot de grond toe af. Liefst 35 mensen raakten dakloos. In de regionale pers werd er veel over schreven. Allerlei spe culaties deden de ronde. Maar ruim een halve eeuw later zegt Piet Fonken stellig dat de branden ‘een samenloop van omstandigheden waren'. Volgens hem lean er niets anders achter wordei Er is zeker geen beeld te schetsen hoe de start positie voor Audacia eruit ziet. Vakanties, stu dies, persoonlijke keuzes (Bomba is vader geworden en speelt niet meer voor de selectie, maar blijft wel trainer bij de jeugd) en Audacia gaat in een andere klasse spelen, het vertrouw de 5 H wordt ingeruild voor 5 F (overigens natuurlijk geen eigen keuze). Alleen Broekhoven, SC Olympus, VCB (Biezenmortel) en Willem II zijn vertrouwde tegenstanders van de laatste jaren. De samenstelling is als volgt: Audacia, Broekhoven, FC Drunen, FC Engelen (bij Den Bosch), OSC’45 (Den Bosch), RKKSV (Rosmalen), SC Elshout, SC Olympus, TGG (Den Bosch), VCB, Willem II en ZIGO (Tilburg). Programma zondag 5 september 2010 Willem II 1 - Audacia 114.30 Audacia 2 - WSJ 2 (beker)12.00 hem kan er niets anders achter worden gezocht. Voormalig brandweerman heeft ook collectie Moergestelse brandweermaterialen - PAGINA 7 oktober. r De handspuit van de Moergestelse brandweer. Deze spuit is voor het laatst gebruikt op 5 mei 1950. De gemeente Moergestel verkocht de koperen spuit aan ‘aawèèzerboer’Jan van Krieken in Tilburg. Onder de titel 'WieKent Gèèsel verzamelt' organiseert de Stichting WieKentKunst op 9 en 10 oktober het jaarlijkse evenement Dit staat in het teken van Moergestelse verzamelaars en hun verzamelingen. Moergestel Nieuws besteedt in een serie verhalen aandacht aan een aantal verzamelaars. Deze week: Piet Fonken. BRAN DWEER-FAMI LIE Hoewel Piet Fonken (1941) al lang en breed bij de vrijwillige brandweer van Moergestel weg is, is hij nog steeds een en al brandweer. de Moergestelse vrijwilligers de tijd t primitieve blussen net aan het ont stijgen. De eerste foto van zijn eerste fotoal bum laat een foto zien (afgedrukt bij dit arti kel) van de handspuit waarmee men toen het vuur te lijf ging. Het bijschrift vermeldt dat deze spuit op 5 mei 1950 voor de laatste keer is gebruikt Dij een boerderijbrand aan de Oirschotseweg. Een paar jaar later kreeg de Moergestelse brandweer voor de eerste keer een eigen blusvoertuig. Deze Opel Blitz is ook met een foto in het fotoalbum vereeu wigd. Daarna volgen pagina na pagina in vijf volle mappen krantenknipsels en foto’s van tallo ze branden en ongelukken. Met name de foto’s zijn historisch zeer waardevol. Het is aan Piet Fonken zelf te danken dat die foto’s er zijn. Hij begon met het aanleggen van een fotocollectie toen de Moergestelse brand weer in moderne opzet 25 jaar bestond. Hij raakte begeesterd van het verzamelen van brandweerfoto’s. “Ik heb toen zelf een toe- stelleke gekocht en dat steeds bij me gesto ken in de brandweeroverall. Nog steeds ligt in de Moergestelse brandweerwagen een fototoestel. Piet Fonken laat het bruin verbrandde glas van Piet Fonken spreekt op dit vlak met enige autoriteit. Van zijn 17de jaar tot zijn 55-ste, toen hij met functioneels leeftijdsontslag moest, was hij lid van de vrijwillige brand weer van Moergestel. Gaande al die jaren heeft hij zich zeer in het wel en wee van de brandweer verdiept. Hij legde onder meer Om zijn hals draagt hij een hanger van een zilveren brandweerhelm. Achter in de tuin staat een fontein van een spuitende spuit gast. Tegen een muur in de huiskamer hangt een stel spuitmonden. Op de grond staat onder meer een zeldzame spuit die je in een emmer water moest plaatsen. De kleinkinde ren van Piet en zijn echtgenote Thea spelen daar nu graag mee in de tuin. Een van die kleinkinderen is het negenjarig zoontje van zijn zoon Pieter-Jan, die het als professioneel brandweerman ver heeft gebracht. Diens zoontje is helemaal weg van de brandweer. Dit alles, wil Piet Fonken maar zeggen, is geheel in lijn met de familietradi tie. Zijn vader, een al op 40-jarige leeftijd overleden aannemer was bij de brandweer. Diens vier zonen volgden hun vader op. “Onze Toon, onze Sjef, onze Noud en ik, we gingen allemaal bij de brandweer.” ZELF FOTO’S GEMAAKT Toen Piet Fonken bij de brandweer kwam, waren de Moergestelse vrijwilligers de tijd van het primitieve blussen net aan het ont- van zijn eerste fotoal- zijn persluchtmasker zien. Achter hem tegen de muur spuitmonden. Behalve de foto’s laat hij zijn verzameling historische spullen van de Moergestelse brandweer zien. Daaronder een bruin ver brand glas van het persluchtmasker dat hij droeg toen hii de boerderij van de familie Roozen aan ae Heuvelstraat binnen wilde gaan. Op 11 juni 1991 kwam een zoontje van de familie Roozen bij deze brand om het leven. “Hij stond voor het raam. Hij kon niet gered worden. Het is verschrikkelijk als je nem daar ziet staan en je kunt niets doen.” Piet Fonken ging toch naar binnen met als gevolg dat hij zijn gezicht en zijn handen ver brandde. Het bruin verbrand glas is er de stille getuige van. een collectie foto’s aan van branden en ongevallen die zich sinds de jaren ’50 in Moergestel hebben voorgedaan. Deze bij zondere verzameling van heel veel ellende is te zien tijdens het evenement Moergestel Verzamelt van WieKentKunst op 9 en 10 Een van de vele ongevallen waarvan Piet Fonken een foto in zijn collectie heeft. Deze foto is gemaakt in 1985. De gastankwagen schoof langs de A-58 in de sloot. Toen deze weg nog tweebaans was zijn er veel dodelijke ongevallen op gebeurd. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 1 SEPTEMBER 2010 I M [»J v,- 1 «r

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 7