GEZIEN IN GESSEL! Beekman en Beekman van Toon Kortooms Met 14.760 boeken de grootste boekenverzameling van Moergestel Gèèsel ,i Verzamelt I v Activiteiten van De Kleine Meijerij V/iekeni. de bibliotheek in het kader van WieKentKunst ‘Verzamelt’. 9-10 oktober 2010 U hebt hem afgelopen vrijdag zéker 'n keer gezien.de Chinook die vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen assistentie verleende bij bluswerkzaamheden aan de rand van de Kampina. In deze vakantietijd zijn er komende week 3 cultuurhistorische activiteiten van de Kleine Meijerij. Het favoriete boek van Martien Oerlemans: Bibliotheek in Den Boogaard doet mee aan WieKentKunst over Moergestelse verzamelingen ding duurt ongeveer 2 uur. Kees Weimers, gids van de Heemkundekring de Kleine Meijerij geeft uitleg over monumentale panden en mar kante figuren uit het rijke verleden van Oister- wijk. De kosten bedragen 3,-. U hoeft zich van te voren niet aan te melden. U bent van harte welkom! Tm - CULTUURHISTORISCHE FIETSTOCHT Dinsdag 27 juli is er een cultuur historische fietstocht in Oisterwijk en omgeving. Karei van der Straat en Theo Wiegeraad stadsgid- sen van de Heemkundekring de Kleine Meijerij leiden de fietsers langs grote en kleine monu menten in het buitengebied. De tocht start om 13.00 uur bij Piet Plezier aan de Vennenlaan 5 te Oisterwijk, is 25 km lang en duurt tot onge veer 17.00 uur. De kosten bedragen 5,-. Aanmel den bij de start van de fietstocht. Fietsen zijn eventueel te huur. U bent van harte welkom. CULTUURHISTORISCHE STADSWANDELING Op woensdag 28 juli 2010 is er een cultuur his torische stadswandeling in het centrum van Oisterwijk. De start van de rondleiding is om 16.00 uur bij het Oude Raadhuis. De rondlei- RONDLEIDING JOODSE BEGRAAFPLAATS OISTERWIJK Op donderdag 29 juli is er om 19.00 uur een rondleiding over de Joodse begraafplaats in Oisterwijk. Stadsgids Helene van Kempen van de Heemkundekring de Kleine Meijerij, ver telt aan de hand van vele graven over de geschie denis van de joodse gemeenschap in Oisterwijk. Rond 1730 vestigden zich de eerste joden in Oisterwijk en in 1811 werd een synagoge ge bouwd. In het metaheerhuisje wordt uitleg gegeven over de joodse tradities bij het begra ven. Een speciale gelegenheid om kennis te nemen van een uniek stukje cultuurhistorie van Oisterwijk. U dient zich van te voren aan te melden via telefoonnummer 528 8352. Kosten 4,50 pp waarvan de helft bestemd is voor de Vereniging Israëlitische Begraafplaats Oister wijk voor de instandhouding van de begraaf plaats. Hoewel Martien Oerlemans (1948), onder meer uitgever van Moergestel Nieuws en voorzitter van Muziekvereniging Prinses Juliana, een besluitvaar dig type is, valt het kiezen van zijn meest favoriete boek hem toch nog zwaar. De keuze gaat uiteindelijk tussen twee boeken. Het een is een beeld- verslag van de eerste tien jaar van Moergestel Nieuws, het andere is de streekroman Beekman en Beekman van Toon Kortooms. Uiteindelijk kiest hij voor het laatste. De keuze die hij maakt is een voorbeeld van het project van "De Overgave van ArthurJapin en Verkocht van Hans van Hagen." Mariette Denissen hoeft geen seconde na te denken als haar wordt gevraagd wat haar favoriete boeken zijn. De Moergestelse Mariette Denissen is bibliothecaris van de openbare bibliotheek van Moergestel. De bibliotheek doet ook mee aan het nieuwe evenement van WieKentKunst. Het thema dit jaar is ‘Moergestelse verzamelingen’ en de bibliotheek heeft 14.760 titels op voorraad, veruit de grootste boekenverzameling van Moergestel. Met de deelname aan WieKent Kunst pakt de bibliotheek flink uit. Een van de onderwerpen waarmee dat gebeurt is de vraag aan enkele tientallen Moergestelaren wat zijn/haar meest favoriete boek is.. PAGINA 7 de Moergestelse bibliotheek. Het is haar favoriete ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 JULI 2010 Martien Oerlemans met het boek Beekman en Beekman van Toon Kortooms. Onder de titel 'WieKent Gèèsel verzamelt organiseert de Stichting WieKentKunst op 9 en 10 oktober het jaarlijkse evenement. Dit staat in het teken van Moergestelse verzamelaars en hun verzamelingen. Moergestel Nieuws besteedt in een serie verhalen aandacht aan een aantal verzamelaars. Deze week: Mariette Denissen en Martien Oerlemans. ultieme poging tot vergeving van iemands zonden. ‘Verkocht' is een aanklacht tegen hedendaagse kinderslavernij in Arabische landen. Mariette Denissen haalt dit boek tevoorschijn uit de schier onafzienbare rij kinderboeken in de bibliotheek van Moergestel. Kinderen hebben een hoofdrol tijdens de presentaties van de bibliotheek in het kader van WieKentKunst ‘Verzamelt’. Leerlingen van groep 8 van basisschool Graaf van Ursel gaan direct na de zomervakantie aan beken de en onbekende Moergestelaren vragen naar hun meest geliefde boek. Inclusief de Martien Oerlemans geeft daarvoor zowel een inhoudelijke als een emotionele reden. Inhoudelijk omdat hij zegt te houden van de humor in dit in 1949 gepubliceerde boek waarin de lotgevallen worden beschreven boek ‘Verkocht’ van Hans van Hagen. ‘De Overgave’ is een historische roman over een van de tweeling Matje en Heintje Beekman en hun vriend Hendrik van Ham. Het beroemde boek van Toon Kortooms speelt in De Peel rond de Tweede Wereldoorlog. “Je kunt je in dit boek heel goed inleven in motivatie worden deze boeken op zondag 10 oktober van 13.00 uur tot 17.00 uur tijdens WieKentKunst tentoongesteld in de biblio theek. Om 14.30 uur wordt er aan peuters voorgelezen. Wat ook tentoongesteld wordt is de top tien van meest uitgeleende boeken in Moergestel. Deze inventarisatie heeft Mariette Denissen nog niet gemaakt, maar ze durft toch al wel te voorspellen dat streek romans in dit rijtje hoog zullen scoren. SCHOOLPLATEN MARTIEN COPPENS Een andere tentoonstelling op 10 oktober is van een heel andere aard. Het betreft een expositie van schoolplaten van foto’s van Martien Coppens. Deze schoolplaten komen uit de verzameling van Moergestelaar Niels van de Ven. Martien Coppens (Lieshout 1908-Geldrop 1986) is een nog immer beroemde fotograaf die rond de Tweede Wereldoorlog het Noord-Brabantse leven op een schitterende manier heeft vastgelegd. Schoolplaten werden gebruikt om schoolkin deren een onderwerp te laten zien (aan- schouwingsonderwijs). De schitterend gete kende platen zijn geliefde verzamelobjecten. De platen van Niels van de Ven zijn bijzon der omdat ze niet zijn geaquarelleerd maar zijn gemaakt van foto’s. DE BIEB IN ACTIE! Bezoekers van de bibliotheek op zondag 10 oktober kunnen deelnemen aan een kortings actie. Wie zich dan als lid meldt hoef geen inschrijfgeld te betalen en krijgt drie maan den gratis een uitbreiding van het abonne ment met beeld en geluid; bij de bibliotheek zijn ook cd’s en dvcrs te leen. Leden van de bibliotheek mogen gratis een dvd lenen. Verder kan iedereen deelnemen aan een kraskaartactie. Deze geeft altijd recht op een leuk hebbedingetje. de tijd en de omgeving' Oerlemans de innoudel Mariette Denissen pakt ‘Verkocht’ van Hans Hagen van de boekenplank in de jeugdafdeling van g”, motiveert Martien idelijke keuze. De emotionele kant van zijn keuze hangt samen met zijn vader. Zijn meest favoriete boek is ooit van zijn vader geweest. Zijn naam en adres (Kerckackerstraat) staan voor in het boek geschreven. Vader Bernard Oerlemans was schoenmaker. Hij werkte onder meer bij Van Gils. Voor een arbeider als Bernard Oerlemans was het in zijn tijd zeer uitzonderlijk dat hij alles las wat los en vast zat, zoals het gezegde luidt. Volgens zoon Martien zat hij elke vrije minuut te lezen (literatuur over de oorlog had daarbij zijn voorkeur). Al net zo bijzonder was dat hij veel boeken kocht. Een van deze boeken was Beekman en Beekman, dat Martien Oerlemans nu koestert als een geliefd erfgoed van zijn vader. ”lk heb het al wel tien keer gelezen”, zegt hij over het boek dat doorgaat als de best verkochte roman in Nederland ooit. jeugdboek. Voor Mariette Denissen zijn dat dus ‘De Overgave’ van Arthur Japin en het kinder-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 7