Bijzondere collectie begon met bierrijder ’Dikke’ Jan Elkaar steunen Gèèsel Verzamelt I 1 \7iekeirtT L Tilburg. Voorlichting Rode Kruis basisscholen s Jan van de Loo verzamelt boeken, ansichtkaarten, doodsprentjes en bierglazen van de trappisten van de Loo terug op het begin van zijn arbeidzame leven. De ‘Dikke’Jan van de Loo uit Moergestel was bierrijder bij de brouwerij van de naburige trappisten. Hij verwierf zich een eeuwige plaats in de annalen van de abdij door als eerste aan de monniken te verkondigen dat de bevrij- ding op handen was. ‘De geallieerden komen er aan’, luidden zijn historische woorden. De ‘Dikke’Jan had een kleinzoon die ook Jan heette en die in 1944 in Cèèsel het levenslicht zag. Op zijn veertiende, toen hij moest gaan werken, bemiddelde opa bij de trappisten, “’s Maandags kon ik al beginnen”, blikt Jan Ig 1 PAGINA 7 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 14 JULI 2010 iet begin Jan van de Loo bij zijn collectie trappistenboeken in de keuken. De oudste ansichtkaart van de trappistenabdij Voor- en achterzijde van het gedachtenisprentje van de kinderen Löb. 0*10 oktober 2010 www.oranjefonds.nl/vriend 0900 44 88 448 (lokaal tarief) Laat Nederland van zijn beste kant zien. Word nu Vriend van het Oranje Fonds vrouw Annie is van de van I geeft wel (gratis advertentie) en -brouwerij uit de collectie van Jan van de Loo. In dit l«7eu hade en rij «Ucniuier lief, datirtuu werden ze aak nier gescheiden Ik deti dood. (Liturgie) Als Jan van de Loo zijn boekenkast heeft laten zien, duikt hij aan de onderkant in een paar kastjes en haalt er wat mappen, uit. Deze legt hij op tafel in de woonkamer waar na hij ze een voor een openslaat. Dit is zijn grootste schat, namelijk de collectie ansicht kaarten. Ze laten de abdijen en het trappis tenleven in de hele wereld zien. Voor iemand uit Gèèsel zijn de ansichtkaarten van de abdij OL Vrouw van Koningshoeven een lust voor het oog. Het oudste exemplaar is een ansichtkaart uit 1898. Het klooster werd in 1881 officieel gevestigd. Tien jaar later volg de de verheffing tot abdij. In 1885 begonnen de monniken bier te brouwen. Niet alleen de beelden op de ansichtkaarten, ook de pen nenvruchten van de afzenders vormen een historische schat. Zo ging een familielid van iemand die van plan was in te treden pools hoogte nemen. Hij waarschuwde de aspi- rant-monnik 'dat hij er nooit meer uit zou komen’. “Ce laagt ow èège kepot”, zegt lan van de Loo terwijl hij door de mappen bla dert en de ene na de andere anekdote ople pelt. Onder de titel WieKent Cèèsel verzamelt' organiseert de Stichting WieKentKunst op 9 en 10 oktober het jaarlijkse evenement. Dit staat in het teken van Moergestelse verzamelaars en hun verzamelingen. Moergestel Nieuws besteedt in een serie verhalen aandacht aan een aantal verzamelaars. Vandaag: Jan van de Loo. Het Nederlandse Rode Kruis geeft al enige ja- ren voorlichting op basisscholen over haar acti viteiten. Doel van deze voorlichting is om jon geren op basisscholen inzicht te geven in de acti viteiten van het Rode Kruis. Binnen het werkgebied van de afdeling werden basisscholen bezocht in Oisterwijk, Moergestel, Haaren, Helvoirt, Biezenmortel en Esch, waar bij de aandacht wordt gericht op jongeren in de groepen 7 en 8. Een enthousiaste groep vrij willigers wist de jongeren door middel van spel in de vorm van een quiz, beeldend materiaal, posters en een dvd-presentatie te interesseren. De positieve uitingen geven een goede aanzet om dit project in het nieuwe schooljaar te ver volgen. Werkt u ook mee aan een betere samen leving? Word dan Vriend van het Oranje Fonds. Het Oranje Fonds steunt projecten die de betrokkenheid in onze samenleving bevorderen. kaarten, een paar honderd bidprentjes en daarbij ook nog eens driehonderd bierglazen van de trappisten. Een deel van deze uitzon derlijke collectie wordt tentoongesteld tij dens de nieuwe manifestatie van WieKent Kunst. Deze Gèèselse stichting organiseert op 9 en 10 oktober een groot evenement rond Moergestelse verzamelaars. Overigens, niet alleen Jan van de Loo doet mee, ook zijn L L Ja partij met een selectie haar zevenhonderd beeldje van uilen. Dit 1 ‘I aan hoe enorm gevarieerd het ver zamelaarsevenement wordt. TER GODVRUCHTIGE GEDACHTENIS watt onze beminde Brctedere en Zusters ia Christus de Welwrw Paleis IGNATIUS en NIVARDUS LÖB en dsn Eerw. Broeder LINUS LOB van de Cis?e:c'.ansnï Abdij O, L. Vrouw van Koningshoeven te Tilburg De Eerwaard» Zusters HEDWIGIS, M THERESIA o.-n donkeren wolk. a-xod. xix.9.) Dl: woord lezen we in het Boek van Moses, waarin -ie Uittocht tier Joden wordt verhaald. Wij measa het wel roepirssen op deze uitverkoren zielen gesproten uit datzelfde volk, tot wten God kwam op den heiligen berg, welke het contem- pittrieve klooster u. Op dien berg baden zt( ta den nacht. toen over hen de aor.sere wolk nederdaalde Een wolk voer Eet lout*>; msnschelijk oog vol dteigirg, onheilspellend on onontkoombaar, doch zij beluisterden daarin de stem van God- En elk nuar eigen aard, maar öén in edelmoedige overgave aan Gods EI. Wil onderzenden xi| vol vreugde hun ahvtuuverkoienst lot. Et» wil zagen ze gaan PATER IGNATIUS, de bartelijke en uitbundige met steeds de heerlijke blijheid der kinderen Gods. PATER NIVARDUS. de ernstige, de monnik in merg en been, steeds intenser doordringend m Gods geduchte en Jezus' overgroot» helde. BROEDER L1NUS. de opgeruimde on onbezorgde maat diep in zijn hart Jezus roerend getrouw. MERE HEDWIGIS, de moederlijk zorgande, vol b-ijde hartelijkheid, met vaardigen offerzin en inntgen gees- van gebed. MERE MARIA THERESIA, devoot Maria kind, ijverend voor Mceden verwring. BROEDER SAMUEL Al meteen in de keuken (bij de rasechte Brabanders Annie en Jan van de Loo ga je achterom waarna je op de klep valt) wordt de bezoeker geconfronteerd met de verzamel woede van de heer des huizes. Een wand wordt volledig in beslag genomen door een boekenkast met de trappistenboeken. Een grappig detail is de boekenstandaard van een lezende monnik. “Die kreeg ik cadeau van broeder Samuel", zegt Jan van de Loo. Broeder Samuel is zonder meer de bekend ste trappist uit de recente geschiedenis van de abdij. Hij zwierf vaak rond bij en in het proeflokaal, was aanvoerder van de bedrijfs brandweer van de brouwerij en voldeed met zijn bruine pij en met zijn lange baard volle dig aan het stereotype beeld van een trap pist. KINDEREN LÖB De plakboeken met de bidprentjes vormen op een indringende manier een geschied schrijving van de abdij en de brouwerij. Alle bekende en totaal onbekende monnikenna men en soms hun foto’s passeren de revue. Zoals van de broeder-bakker die tevens jager was en die een keer een schot hagel door een dakgoot joeg. Of abt Dubuisson die het trappistinnenklooster van Berkel bouwde. Ook broeder Samuel is vereeuwigd in de col lectie, evenals broeder Isidoris naar wie het nieuwe bier Isid'Or is genoemd. En dan volgt het prentje dat dwingt tot zwijgen en ontstel tenis: het prentje van de vier broers en drie zussen Löd van wie er zes door de Duitsers zijn vermoord. De zevende stierf van verdriet en ontbering. De herinnering aan het het tra gisch levenseinde van de kinderen Löb wordt levend gehouden in de Mariakapel in de toren van Enschot. Zie. ik kom tot U in O Israel hoe good is God voo; hen, die oprecht var, harte zijn. (Es- EZX1Ï.1 Een apostolaat»vuur verhoogde aller ztelecrncht. Al» God dat vroeg, wildon zij gaarne Jezus' doodslijden m bun lichaam omdragen, opdat daardoor Jezus' leven in de andere slachtoffers, hun broeden naai het vleesch zou geopenbaard worden. Zoo werden zij ia den nacht van 2 Augustus 1942 gevangen genomen dooi lieden, die met beseften dat httn blinde, dwaze haat de vlam van heilige liefde ut deze zielen niet son uitdooveri. maar hen veeleer vereenigds met Hem, Die he! vuur der Goddelijke liefde op aarde heeft ontstoken, m Wten zij nu eeuwig gelukkig zijn en dom Wten zij ons allen mogen gedenken MERE VERONICA, de stille duldster. mocht na pijnlijk lijden en vervolgmg toch nog 'nerven in haar klooster. Zij overleed Augustus 1944 Hun broer HANS werd op 20 Februari i945 m Buchenwald git r.tjn aardsch lijden verlost, om, we veiuo'iwen daarop, het loon van zijn standvastig geloei te ontvangen. !t» het oog der dwazen was het. al zij stierven maar tcch zijn zij in vrede. Want God was het dte hen beproefde en hen zijne: waardig bevond (Wijsheid ill, 25) t EEN ‘HAFFELTJE' DOODSPRENTJES De Moergestelse collectioneur is de zoon van een schoenmaker met tien kinderen. Hij was de tweede in de rij. Zijn loopbaan op de trappistenbrouwerij begon hij als 'bood schappenjongen'. In het begin bestond zijn taak uit het voorzien van bier van de mede werkers. Met het bier konden ze hun boer- ham wegspoelen, lan van de Loo dronk nog geen bier toen hij bij de brouwerij ging wer ken, maar ‘daarna duurde dat niet lang meer’. Na tien jaar beëindigde hij zijn carriè re bij de brouwerij als kantoormedewerker. Hij werkte 37 jaar als relatiebeheerder van de Rabobank van Oirschot. Een jaar of 25 gele den begon hij met het verzamelen van de ansichtkaarten, boeken en doodsprentjes. Tien jaar eerder legde hij de basis voor zijn ook zeer interessante collectie bierglazen van de trappisten. “Ie komt eens iets tegen en je denkt ‘né, da’s leuk’”, zegt hij over net begin van zijn verzamelaarwoede. En over het begin van de verzameling doodsprentjes van de Tilburgse trappisten: "Er lag een haffeltje op een vlooienmarkt. Die heb ik voor een habbekrats overgenomen. Zo begint zoiets.” Het feit dat hij tien jaar op de brouwerij werkte, leverde hem indirect een hobby op, namelijk het verzamelen van prentbriefkaar ten, boeken en doodsprentjes van trappisten en abdijen in voornamelijk Nederland en België. De Moergestelaar heeft ruim zeven honderd boeken, ongeveer 4.500 ansicht- VERÖNICA LÖB. Mor.talen van de Abdij O. L Vrouw var. Koningsoord te Berkel en aan hun dierbaren broer HANS LOB. 4 5 5 c TÉ Itr-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 7