Moergestel krijgt ’Fien van Dusseldorphof Moergestelse kapel in nieuw boek over Brabantse Mariakapellen Vierdaagselopers opgelet! Aphrodite ^^RUM TMHWL VERFRIS JE GEDACHTEN... MET YOGA Vakantie en Moergestel-Nieuws Tel. (013) 513 2680 Rondleiding Joodse begraafplaats Centrum voor Yoga en Meditatie I Op bouwlocatie voormalige bibliotheek Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl WOENSDAG 7 JULI 2010 35e JAARGANG Nr. 1575 Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Teksten van Moergestelse schrijver Paul Spapens bij prachtige aquarellen Dagelijks lessen h Huidverzorgingsinstituut Weekblad voor Moergestel Fien van Dusseldorp-Geise. De redactie Noud Smits 12 Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268 - e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij via e-mail: tot uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot uiterlijk maandag 12.00 uur Op de locatie van de voormalige bibli otheek in de Schoolstraat wordt - op advies van de heemkundekring - een straatnaam vernoemd naar Mevr. Van Dusseldorp-Geise. De straatnaam wordt vermeld als ’Fien van Dusseldorphof’. Noud Smits vertelt ons wie zij was en wat zij tijdens haar leven voor Moergestel betekende. De Moergestelse Mariakapel langs de weg naar Oisterwijk staat in een nieuw boek over Brabantse Mariakapellen. Het boek met als titel ‘Huisjes van Ons Moe der’ is geschreven door Paul Spapens. Deze in volksgeloof gespecialiseerde Moergestelse schrijver schreef teksten bij aquarellen van kunstenaar Aart van Vanwege de vakanties zal Moergestel-Nieuws in de weken 31, 32 en 33 niet verschijnen. Dat betreft de woensdagen 4,11 en 18 augus tus. Woensdag 28 juli verschijnt de laatste krant vóór de zomervakantie! Wij vragen u vriendelijk daar alvast rekening mee te houden. Maandag 12 juli dienen de inschrijvingen binnen te zijn voor deelname aan de Jeugd- vakantieweek. Lees er alles over op pag. 5 ww w.yoga moergeste In I m. blankers@home.nl Kunstenaar Aart van Woensel (links') en schrijver Paul Spapens bij de kapel van Moergestel. Foto: Jan Stads. Woensel. In het boek staan 120 aquarel len en dat maakt ‘Huisjes van Ons Moe der’ zeer bijzonder. Van elke kapel is door middel van een situatieschets aangegeven waar ze staan. Dat maakt het voor wandelaars, fietsers en andere geïnteresseerden gemakke lijk om ze te bezoeken. Dirk, voordat deze in Medan op school gaat. Eind 1939 vertrekt het gezin naar Nederland. In mei 1940 maken zij in Oisterwijk de intocht van de Duitsers mee. Medio 1940 vestigt zij zich met haar gezin op een boerderij aan de Heirbaan in Moergestel. In die periode tot 1944 krijgen zij nog twee zonen, Floor en Gerard. Gedurende de bezetting verbleven er geregeld onderduikers op de boerderij. Tevens functi oneert de boerderij als doorvoerplaats van Joden, die over de grens naar België werd gebracht. De nacht daarvoor sliepen zij boven de koeienstal. Dit was natuurlijk met groot gevaar en moest worden afgebroken, toen bur gemeester Bardoel meedeelde, dat - indien het verlenen van onderdak aan Joden zou doorgaan - hij dit aan de autoriteiten zou melden. In oktober 1944 ligt Moergestel in de oorlogs zone. De Geallieerden liggen achter het Wil- helminakanaal. Zij houden de boerderij in de Op zondag 11 juli is er om 11.00 uur een rond leiding over de Joodse begraafplaats in Oister wijk. Stadsgids Yvonne van Bilsen van de Heemkundekring vertelt aan de hand van vele graven over de geschiedenis van de joodse gemeenschap in Oisterwijk. In het metaheer- huisje wordt uitleg gegeven over de joodse tra dities bij het begraven. Een speciale gelegen heid om kennis te nemen van een uniek stuk je cultuurhistorie. U dient zich van te voren aan te melden via tel. 528 8352. Kosten 4,50 pp. Het boek is een uitgave van de in erfgoed- publicaties gespecialiseerde uitgeverij Pix4profs /uitgeverij van de Tilburgse uitgever Jan Stads. ‘Huisjes van Ons Moeder’ telt 216 pagina’s en het kost 16,95 euro. Het is te koop bij de boek handel en via de website www.pix4profs.nl/uit- geverij. Het isbn-nummer van dit boek is 978- 94-6032-011-8. In Noord-Brabant staan honderden kapellen. De meeste zijn toegewijd aan Maria. ‘Huisjes van Ons Moeder’ geeft de achtergronden van vele tientallen Mariakapellen in alle delen van de provincie. Deze verhalen zijn rijk aan informatie over rituelen, gebruiken en andere kennis die de Mariakapellen in een brede context van het Noord-Brabants mate rieel en immaterieel erfgoed plaatsen. Daarnaast is ‘Huisjes van Ons Moeder’ voor al ook een mooi boek dankzij de schitterende aquarellen van Aart van Woensel. De inhoud van het boek is een bijzondere mix van kunst en deskundige informatie. Aart van Woensel is sinds 1989 fulltime bezig als kunstenaar. Hij specialiseerde zich in aquarellen. Hij maakte eerder de aquarellen voor een boek over klein religieus erfgoed in het Limburgse Thorn, de plaats met de grootste ‘kapellendichtheid’ van Nederland. Bij ruim tachtig van kunstwerken in het boek heeft Paul Spapens het verhaal van de kapellen opgetekend. Hij staat onder meer stil bij de geschiedenis, de volksdevotie, het beheer en het hedendaags gebruik van de Mariakapellen. Hij draagt verrassend veel nieu we informatie aan waaruit blijkt dat de Maria kapellen steeds nadrukkelijker een nieuwe functie krijgen in de hedendaagse samenle ving. Ook dit jaar nodigen wij de Moergestelse deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse uit om op zaterdag 24 juli om 11.00 uur in Gildehuis 't Stokske aan de Zandstraat la op de koffie te komen. Wij maken van dat moment een groepsfoto die we zullen publiceren in Moergestel-Nieuws van de woensdag daarna, en voor jullie is het een mooie gelegenheid om nog wat na te pra ten over de ongetwijfeld opgedane ervaringen. Breng wel je e-mailadres mee, dan sturen wij de foto uiteraard graag toe! Redactie Moergestel-Nieuws en Jan Timmermans HEN VAN DUSSELDORP-GEISE Johanna Josephine Geise, roepnaam Fien, werd geboren te Rotterdam op 27 juli 1905 en is overleden te Emmeloord, op 14 maart 1996. Haar vader, Bernardus Johannes Geise was textielcommissionair en haar moeder was Jo hanna Josephina de Goede. Fien groeit op in Rotterdam, waar zij haar studie op Mulo-niveau beëindigde. Haar man, Willibrordus Gerardus Maria van Dusseldorp, roepnaam Wil, was na zijn dienstplicht in de Eerste Wereldoorlog afge zwaaid als reserve-officier. Daarna is hij in dienst gekomen bij de Deli-maatschappij als tabaksplanter in de omgeving van Medan, op Sumatra’s Oostkust in Nederlands-Indië. Gedurende een kort verblijf in Nederland leren Wil en Fien elkaar kennen. Er wordt besloten te gaan trouwen, maar gezien het korte verblijf wordt er met de handschoen getrouwd. De handschoendrager is de oudste broer van Wil, Gerard van Dusseldorp. Deze Gerard zal - na het omkomen van Wil in 1944, ook de voogd worden van de minder jarige zoons van Fien. Fien van Dusseldorp-Geise komt in 1929 in Indië en moet onder redelijk primitieve om standigheden leren leven op de afgelegen ta baksonderneming. Er is geen elektriciteit en ook moet het echtpaar water ontberen. Houten huizen op palen met een dak van palmblade ren vormen hun huisvesting. Indisch personeel, waarvan zij de taal moeten leren. Er loopt, zij het sporadisch een tijger langs de weg. In 1930 wordt de eerste zoon Dirk geboren in het hos pitaal in Tjandjoeng Slamat. Daarna volgen nog Bernard en Wil. Als gevolg van deze geïso leerde verblijfplaats geeft zij voor de eerste twee laagste klassen van de lagere school les aan 51 EJ fU Qrhnnlctraat R - ïït] ICI- UI0-UIO ih/*+ k --r-r-, i~ i r i i r- r AL RUIM 80 JAAR FIETSPLEZIER Kerkstraat 21. Oisterwijk, tel. 5217326 info@schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl gaten. Wil van Dusseldorp laat mensen aard appelen rooien, die zij voor een deel mogen meenemen. De Geallieerden denken, dat er verdedigingswerken worden aangelegd. Als Wil van Dusseldorp het aardappelveld gaat inspecteren, komt hij voor de ogen van zijn zonen in granaatvuur om. Fien van Dusseldorp-Geise blijft met vijf kinderen achter. De oudste is 13 jaar en de jongste 1 jaar. Op basis van een zeer karig pensioen en een gelimiteerde pachtopbrengst heeft zij haar kinderen grootgebracht en laten studeren. - Dirk studeerde aan de Landbouw Hogeschool Wageningen, wara hij later hoogleraar werd; - Bernard, die de landbouwschool volgde en uit eindelijk een loopbaan bij de landbouwvoor- lichtingsdienst kreeg; - Wil studeerde aan de fotovakschool in Keulen en vestigde zich als fotograaf in Tilburg; - Floor studeerde aan de kunstacademie in Amsterdam en kreeg een loopbaan als beel dend kunstenaar; - Gerard volgde hotelscholen in Duitsland en ging in Zuid-Afrika werken in het hotelwe zen. Naast de opvoeding van haar kinderen was zij op andere terreinen actief. - Zij gaf Engelse les aan mensen, die naar Ca nada of Australië wilden emigreren; - Zij ging een spoedcursus maatschappelijk werk volgen om als maatschappelijk werkster bij te verdienen. Zij was werkzaam in Mid- delbeers en later in Vught. In de periode dat zij nog in de arbeiderswoning van de boerderij woonde, was zij lid van het Armenbestuur. Zij constateerde, dat er nauwe lijks uitgaven waren, omdat de inkomsten zulks niet toelieten. Haar wordt meegedeeld, dat “er geen armen in Moergestel” waren, want het bekend worden daarvan zou slecht zijn voor de naam van de gemeente. Met deze mede deling nam zij geen genoegen en mede door haar toedoen heeft het Armenbestuur gezin nen, die het in die tijd moeilijk hadden, kun nen helpen. Tevens is zij gekozen als lid van de gemeen teraad van Moergestel, als eerste vrouw (1953-1958). uws

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 1