Frans van Velthoven B.V. DUS RUIMEN WIJ OP! WieKentKunst krijgt twee maal een ’Groene Handdruk’ KBO Busreis: donderdag 17 juni Huwelijk... haalt er een frisse wind doorheen! Profiteer ervan! 52 JAAR! FRANS VAN VELTHOVEN Op vrijdag 26 en zaterdag 27 maart betaalt u géén BTW op onze showroommodellen in de witgoedhoek. I Met het voorjaar in ons hoofd gaan wij onze winkel een nieuw tintje geven! Dat betekent dus BTW-korting op alle koel- en vrieskasten, wasautomaten en wasdrogers en magnetrons! Nader verklaard: Zomertijd Bomenboek en ’groen welkom’ bij de molen vallen in de smaak KBO Busreis donderdag 17 juni Al meer don Schoolstraat 7 - Moergestel - Telefoon 013-513 1245 PAGINA 5 inleveren bij: Corry, Mieke of Joke (adressen zie boven). Naam: Lidnr.: Lidnr.: Kosten dagreis: KBO-lid 50,-; niet-leden 57,50. Te voldoen bij aanmelding. (Voor het thuisbezorgen van apparatuur brengen wij 30,- in rekening. Alleen pin of contante betaling). Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 Deskundige voorlichting, prima service, alleen topmerken, uitstekende garantie en volop parkeerruimte, daarvoor gaat u naar ELEKTRO TECHNISCH BURO Wat u krijgt tijdens deze dagtrip? Koffie met gebak - een boottocht door de havens van Amsterdam inclusief 3-gangen diner - bezoek aan Volendam - koffietafel in de Simone Hoeve - vervoer per moderne touringcar. De kosten voor deze prachtige reis bedragen voor een KBO lid 50,- en niet-leden 57,50 per persoon. Dit bedrag moet (liefst gepast) voldaan worden bij aanmelding met het aan- meldingstrookje. Wanneer u om wat voor reden dan ook de reis moet annuleren kunnen wij helaas, indien dit 1 maand voor de reis gebeurt, geen geld terug betalen. U kunt zich nu aanmelden bij: Corry Hurk- mans, Hogenackerstraat 1, Mieke van de Ven, Rootven 65 of Joke van Asch, Oisterwijkseweg 43, Meld u snel aan want vol is vol(U kunt zich opgeven tot 30 mei 2010). Bewaar dit bericht, dan heeft u later de reisbeschrijving bij de hand. Ja... ja... Het is ons weer gelukt om een fantastische busreis te organiseren. U zult deze dag niet gauw vergeten want aan alles is gedacht. Deelname is mogelijk voor alle senioren. Het reisdoel: Een luxe nostalgische havenrondvaart in Amsterdam en een bezoek aan Volendam. Een afwisselende dagtocht met een rondvaart door de havens van Amsterdam op de Salon- radarboot Kapitein Kok, het imposante schip uit 1911. Daarna een bezoek aan Volendam waar u gezellig een terrasje kunt pakken of lek ker even het stadje gaan bekijken. PROGRAMMA Vertrek donderdag 17 juni 2010 om 8.00 uur vanaf het St. Jansplein. Met de bus vertrekken we naar Amsterdam. Eenmaal in Amsterdam aangekomen staat er koffie en gebak klaar aan boord van de Salon boot en maakt u aansluitend een indrukwek kende rondvaart door de Amsterdamse haven. Vanaf het vertrekpunt op de Javakade varen we naar het oostelijk havengebied. Dit ’’nieu we Venetië” is omgetoverd in een paradijs voor architectuurliefhebbers. De Salonboot vervolgt daarna zijn weg over het IJ. Enorme blikvangers tijdens de route zijn de Passagiers Terminal Amsterdam, het muziek- gebouw aan het IJ en het Centraal Station. Via de continu in bedrijf zijnde havens varen we richting Noordzeekanaal. Tijdens deze mooie tocht wordt er rond 12.00 uur een heerlijk 3- gangen diner geserveerd. Na de boottocht stappen we in de bus en rijden we naar Volendam waar u de gelegenheid krijgt om rond te kijken, misschien een foto in kle derdracht te laten maken, of lekker op een ter rasje te zitten. Om ongeveer 17.00 uur vertrekken we met de bus naar Katwoude om bij de Simone Hoeve ‘een uitgebreide koffietafel te gaan gebruiken. We verwachten om ongeveer 21.00 uur weer te arriveren op het St. Jansplein. Sandra Reemer en Gerrit Braks hebben uit handen van burgemeester Hans Janssen het Bomenboek in ontvangst genomen. Tweede van links voorzitter Hennie van Schooten van WieKentKunst. De Stichting WieKentKunst heeft twee ’Groene Handdrukken’ gehad. Ze wer den door wethouder Joop van Hezik afgelopen zondag overhandigd tijdens de onthulling van het gerenoveerde ‘groe ne’ welkom bij de molen en de presen tatie van het ’Bomenboek van de Parel in ’t Groen’. Zowel dit bomenboek als het nieuwe ’Moergestel in Buxus' zijn in Moergestel met instemming begroet. Het honderd pagina’s tellende boek met wandel- en fietsroutes langs bijzondere bomen is voor 6,50 euro te koop bij Novy en bij de VVV in Den Boogaard. Een ‘Groene Handdruk’ is een eerbetoon aan vrijwilligers die zich inzetten voor de biodiver siteit. De prijs is een initiatief van de ‘Groene Driehoek’. Dat is een samenwerkingsverband van veertien gemeenten in de driehoek tussen de steden Tilburg, Eindhoven en Den Bosch. In de ‘Groene Driehoek’ participeren ook twee waterschappen en de provincie. Ómdat 2010 het internationale Jaar van de Biodiversiteit is, is door de ‘Groene Driehoek’ de ‘Groene Hand druk’ in het leven geroepen. De gemeente Oisterwijk mag er twaalf toekennen. Onder andere het IVN viel in verband met het vijftig jarig bestaan in de prijzen. Een ‘Groene Handdruk’ bestaat uit een een voudige sculptuur en een bedrag van 350 euro voor de verenigingskas. Wethouder Joop van Hezik benadrukte dat WieKenKunst twee van deze onderscheidingen verdiende omdat twee groene prestaties waren geleverd, name lijk het groene welkom bij de molen en het Bomenboek. Op haar beurt wees voorzitter Hennie van Schooten van de Stichting Wie KentKunst er nadrukkelijk op dat aan beide projecten door heel veel vrijwilligers is ge werkt. Haar opmerking dat zulke bereidheid tot samenwerking typisch is voor Moergestel, werd met instemming begroet. Overigens is aan het Bomenboek ook volop meegewerkt door inwoners van Oisterwijk en Heukelom. Tijdens de door WieKentKunst georganiseer de Bomendag afgelopen zondag werd het eer ste exemplaar officieel overhandigd aan wethou der Joost Wagenmakers. “Zeer waardevol”, noemde de wethouder het Bomenboek. Dit had eerder die week al een officieuze presenta tie achter de rug. Burgmeester Hans Janssen schonk woensdag een exemplaar aan oud-minis- ter van Landbouw Gerrit Braks en zangeres Sandra Reemer. In het kader van de Bomenweek bezochten zij Oisterwijk als ambassadeurs van de Boomfeestdag. “Dit boek leert je heel veel over bomen”, had Sandra Reemer gauw gezien. Ze zei alle wandel- en fietsroutes te gaan doen en dat ze zich daar op verheugde. De wethouders Joost Wagenmakers (links) en Joop van Hezik zaaien symbolisch bloemenzaad bij het ‘groene welkom’ bij de molen. Bij deze buxus-groet zijn drie cirkels aangelegd. In deze cirkels worden bloemen gezaaid die in juni gratis geplukt mogen worden voor de St.-Janstros. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 24 MAART 2010 De zomertijd begint tegenwoordig op de laat ste zondag van maart en eindigt op de laat- ste zondag van oktober. De klokken worden eind maart om 2 uur een uur vooruit gezet, dus van 2 naar 3 uur (ezelsbruggetje: in het VOOR- jaar gaat de klok een uur VOORuit). Sinds 1980 begint de zomertijd op de laatste zon dag van maart. Sinds 1996 eindigt deze op de laatste zondag van oktober. In de jaren 1916- 1939 begon de zomertijd het vroegst op 26 maart (1922) en eindigde het laatst op 8 okto- ber(1922,1933 en 1939). In de jaren 1977-1995 was 25 maart de vroegste datum (1984, 1990) en 1 oktober (1978) de laatste einddatum. Door de zomertijd wordt het niet zo vroeg in de nacht licht, terwijl 's avonds een uur lan- ger van daglicht kan worden geprofiteerd. Zonder zomertijd zou het eind juni tegen half vier licht worden en tegen half tien 's avonds donker. Dankzij de zomertijd verschuift de daglichtperiode een uur. Het weer stoort zich uiteraard niet aan de zomer tijd, zodat ook de gemiddelde dagelijkse gang van weersverschijnselen een uur opschuift. Door de zomertijd valt het warmste moment gemiddeld ongeveer tussen drie en vijf uur in de middag. De laagste temperatuur van het etmaal wordt door de zomertijd ook later bereikt. De dag begint in het algemeen wat frisser met een grote kans op ochtendmist. In Nederland is de zomertijd in 1977, vanwe ge de oliecrisis, opnieuw ingevoerd. Ook van 1916 tot 1945 was de zomertijd van kracht. Uitvinder is de Engelse aannemer William Willett in 1907. Tot begin de 20e eeuw had vrij wel elke plaats in ons land zijn eigen tijd, omdat voor de tijdbepaling werd uitgegaan van de hoogste stand van de zon. De komst van de spoorwegen maakte invoering van een landelijke standaardtijd noodzakelijk. Van 1909 tot 16 mei 1940 kende Nederland de Amsterdamse tijd. Die liep 20 minuten voor op de West-Europese tijd (Greenwich Mean Time) en 40 minuten achter op de Midden-Europese Tijd. Dus 12:00 uur in Nederland was 11:40 in Londen en 12:40 in Berlijn. Overgang naar de huidige Midden-Europese Tijd vond plaats op 16 mei 1940. Op bevel van de Duitse bezetters werd de klok toen één uur en 40 minuten vooruit gezet. Die zomertijd duurde ook gedurende de winters van 1941 en 1942. Pas in november 1942 werd de klok weer een uur teruggezet. In de jaren 1943-1945 gold alleen 's zomers de zomertijd, maar in 1946 werd deze voor een periode van ruim dertig jaar geheel afgeschaft. Voor de tijdrekening die we nu kennen is de aarde verdeeld in 24 zones, waarin een stan- daardtijd geldt. Als maatstaf (universele tijd) wordt de tijd van Greenwich in Engeland genomen. Nederland en het grootste deel van Europa liggen in de zone ten oosten daarvan, waarin het een uur later is dan in Greenwich. De tijd wordt de Midden- Europese Tijd genoemd (MET) in de zomer de Midden-Europese zomertijd (MEZT). Bron: Koninklijk Nederland Meteorologisch Insti tuut; Ministerie van Verkeer Waterstaat

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 5