follcdatg w «Sec tre< moeryeetei Eerste Folkdag Moergestel 32 jaar geleden KempenhorstCollege Voorlezen in de bibliotheek van Moergestel Informatieavonden www.kempenhorst.nl Eikenbussel 1,5689 AA Oirschot, 0499-582160 voor ouders en kinderen donderdagavond 11 februari 2010 19.00 uur dinsdagavond 23 februari 2010 19.00 uur woensdagavond 17 maart 2010 19.00-20.30 uur Aanmelden kan individueel of via basisschool Aanmeldingsavonden voor Kempenhorst maandagavond 15 maart 2010 19.00-20.30 uur dinsdagavond 16 maart 2010 19.00-20.30 uur 10 december 7977 met Fluitekruid, ’t Patske, Dommelvolk, Mariton, Wblverlei, Den Vedel en Irolt Geboortekaartjes... A Huwelijkskaarten... Handelsdrukwerk... Boeken... Enz. enz. enz. Voor peuters en kleuters PAGINA 7 Het affiche van 7977. Hoe gezellig het was eind jaren 70 rond de kiosk... Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 RADIO Van alle kanten werd de loftrompet gestoken. Radioprogramma's hadden het erover. We smaakten toen nog het gelukzalige genoe gen van een wekelijkse AVRO-programma Folk FOLKVIRUS Maar er gebeurde die tiende december in 1977 iets gedenkwaardigs. In het Trefcentrum direct gelegen naast de St. Janskerk werden Henk en Paul onbevlekt ontvangen van het folkvirus. Het was al enkele jaren in hun omgeving waar te nemen, maar nu was 't echt raak. Oriënterend festivalbezoek breidde zich uit tot het buiten land zoals Edinburgh. Acht maanden later bevielen zij van de twee- DEN VEDEL Het Trefcentrum, dat op dit moment ten prooi valt aan de slopershamer (we hebben het nu over de datum 10 december 2002), programmeerde vijfentwintig jaar geleden naast cabaret, pop en jazzrock ook geregeld folkgroepen. Den Vedel, een groep die hoofdzakelijk Kel tische maar ook enkele Vlaamse en Brabantse nummers speelde, had dit jongerencentrum als thuisbasis. Deze groep trad ook op tijdens het eerste festival. Folkforum.nl vroeg organisator vanaf het eer ste uur Paul, die tegenwoordig deze site gere geld opfleurt met lezenswaardige artikelen, eens in zijn geheugen te graven. "Van de le folkdag kan ik me echt niet veel meer herinneren. De groep Mariton zagen we volgens mij op de "nationale speeldag” in Utrecht, waar we als support voor Den Vedel aanwezig waren, 't Patske zagen we in Den Bosch. Fluitekruid en met name fluitist Rolf lieten we voof mijn zus Han komen". (Han om commentaar gevraagd: Leuk? Zag er leuk uit, maar wat een aansteller, zeg! Stond altijd zo overdreven te wippen op het podium met z'n fluit. Red.) "De geluidsinstallatie", vervolgt Paul, "werd geleverd door Bill Coolen die wél vroeg naar naamsvermelding. Die kreeg hij middels een de, veel grotere Folkdag. En ze waren nog niet uitgeteld. Er zouden nog twee gigantische fes tivals volgen, die in '79 en '80. TOP Voor de liefhebber nog even wie er zoal op het podium in Moergestel stonden: La Mirlitantouille, Lécho du Bayou, Iona, The Whistlebinkies, John Kirkpatrick Sue Harris, La Bamboche, Tannahill Weavers, Gerard van Maasakkers, Rum, De Snaar, Fungus, Dommel- volk, Den Vedel, Derroll Adams, Dommel- dansorkest Dansers, Bob Davenport The Marsden Rattlers, Iona, Five Hand Reel, The Delaware Water Gap Stringband, Fiddle Fever, Rockin' Dopsie, Irolt, Clannad, Malicorne, Jim McCann, Angelique lonatos, Brenda Wootton, Dougie McLean, Folk Och Rackare, Ossian, The McCalmans, Ossian, The Boys of the Lough, Stockton's Wing, Aristide Padygros. De Folkdag in Moergestel was altijd sfeervol. Het ontwikkelde zich tot een festival waar niet enkel de bezoekers maar ook de muzikan ten graag vertoefden. En net als het publiek gin gen zij geregeld uit hun bol. De mannen van lona waren zo door het dolle heen dat ze ’s avond de bushokjes in het dorp beklommen. De fluitist van Clannad spoot ’s nachts het brandblusapparaat leeg in de hotelgang. Jim McCann trad ’s middags op, maar was al dermate aangeschoten dat hij door twee man ondersteund moest worden op de trap naar het podium. Bob Davenport vond de ambiance op het dorps plein zo geweldig dat zijn optreden verhuisd werd van de kiosk naar die stek. Dat beteken de dat de benodigde piano ’s avonds in het donker over een afstand van zo'n tweehonderd meter dwars door het publiek van het ene podi um naar het andere podium getild moest wor den. festival een mooie traditie kon worden, wringt de gemeente zich nu in allerlei bochten om niet over de brug te hoeven komen. De orga nisatie kan het bezoekersaantal niet glashard aantonen, omdat de toegangskaartjes niet genummerd zijn... Uiteindelijk betalen enke le diehards het ontbrekende bedrag uit eigen zak. Deze onverkwikkeli jke affaire leidt tot het einde van een mooie serie festivals. Een paar jaar later nemen enkele enthousiaste folkies onder aanvoering van Jos Creusen (te genwoordig GUO-organisator in Oisterwijk) de draad weer op. In afgeslankte vorm en onder auspiciën van wederom het Trefcentrum is die opleving echter slechts van korte duur. Onze dank gaat uit naar de auteur van dit artikel, Henk Hoogenstraaten en de websi te folkforum.nl, met wiens toestemming we dit artikel mogen publiceren. Kijk maar eens op: http:/fwwwfolkforum.nl: 80/content/viewf36 10U 70IPersbericht Redactie Moergestel-Nieuws spandoek achter het podium. Geluidsinstallatie zeg ik, maar het betrof hier een simpele zang- installatie die niet voldoende vermogen had om boven een vol "tref' uit te komen. We waren wel als de dood dat de installatie gejat zou wor den. Vandaar dat we met vier man de nacht doorbrachten in het hobbyhok (al toepend)". "Dat moest ik dus de volgende dag bekopen toen ik 's avonds op een fustje bier in de gang niet veel puf meer had. Ik was overigens niet de enige. Bij mij was het vanwege slaapgebrek, maar bij een mede-organisator...”. "Van het artistieke gedeelte weet ik vrijwel niets meer. Wel dat verschillende optredens (Wolver- lei, Mariton) overstemd werden door het pu bliek, deels behoorlijk beschonken. Gezellig, dat was het." Waar Paul het heeft over een zekere mede-orga nisator doelt hij op Henk, tegenwoordig eind redacteur van deze site. Voor hem was de eer ste Folkdag ’pure Heaven’. Hij laafde zich aan het verrukkelijke Vlaamse vocht. Het was of een engeltje over zijn tong pieste. Niet snel daarna bleek het een Duvel, wat de herinnering aan deze eerste Folkdag voor hem altijd enigszins zou vervagen... Folkdag Moergestel groeide snel uit tot groot internationaal folkfestival Het Trefcentrum in het Brabantse dorp Moer gestel, barstte uit haar voegen met een paar honderd folkliefhebbers. Zij kregen van 's mid dag 3 tot 's nachts 1 uur voor zes gulden en vijf tig cent een programma voorgeschoteld zoals hierboven op het affiche van die eerste Folkdag Moergestel is te lezen. We hebben het over 10 december 1977, inder daad precies 32 jaar geleden. Op die donkere dag zo vlak voor Kerstmis werd in dat jonge rencentrum een reeks festivals in gang gezet dat zijn weerga nauwelijks kende. De volgende afleveringen waren in de open lucht. Drie jaar achtereen togen het eerste weekeinde van augus tus duizenden folkliefhebbers naar het dorps plein in Moergestel. De fine fleur van de inter nationale folkwereld trad daar op. Live. De KRO-radio programmeerde een hele nachtf!) over folk met live-muziek van onder meer de Veulpoepers. Paul en Henk kwamen rond de klok van half vijf aan het woord. Wie zou ’t op zo'n onchristelijk tijdstip gehoord hebben? En als Hans van Wilgenburg je vervolgens interviewt, krijgen non-folkies ook door dat er in Moergestel iets bijzonders gebeurt. Waar de plaatselijke krant al in 1978 op haar voorpagina kopt: ’’Grootste openlucht volksmu- ziekfestival van Nederland”, volgen regionale en landelijke dagbladen spoedig daarna. Mu ziekbladen als Jan Viool (de voorloper van New Folk Sounds) en Oor maken pas later plaats vrij in hun kolommen. De recensies zijn lovend. Op één wanklank na: In al hun drang om zoveel mogelijk mooie groepen naar hier te halen kreeg de organisatie van toenmalig azijnpisser Jan Libbenga in Muziekkrant Oor het verwijt te weinig Nederlandse muzikanten te program meren. Na het festival in 1980 moet de organisatie voor het eerst een beroep moet doen op de garantie- subsidie van de gemeente. Er werd altijd op het scherpst van de snede begroot. Immers: zo laag mogelijke toegangsprijs voor een zo mooi moge lijk programma. Het weer zit die keer aanvankelijk tegen waar door er 3300 i.p.v de benodigde 3600 bezoekers komen. En waar de burgemeester aanvankelijk trots in het regionaal dagblad beweerde dat het VRIJWILLIGERS Waar de eerste folkdag op 10 december 1977 nog kleinschalig genoemd kon worden was dat met de drie opvolgers niet meer het geval. De begro ting schoot duizelingwekkend de hoogte in. Ze haalden groepen uit het buitenland, die anders niet of nauwelijks in Nederland te zien waren. Zo'n hoog mogelijke kwaliteit voor zo'n laag mogelijke toegangsprijs (vijftien gulden in 1980). Er kwamen duizenden bezoekers. Het aantal vrijwilligers groeide gestaag tot zo'n man of tachtig. En uiteindelijk werd de Folkdag een tweedaags festival. De koster van Moergestel, Jaones van de Wiel, had acht zonen en een dochter op de wereld gezet. Vier broers behoorden tot de kern van de organisatie onder aanvoering van de Lou, zoals iedereen Paul noemde. Paul en zijn zwager Henk waren vrijwel het hele jaar in de weer met het programma en de publiciteit. Daarnaast was er voor de infrastructuur nog een fanatie ke kern met illustere namen als d’n Dib, d’n Boje, de Ski, de Goer, Soj, d’n Bro en d’n Birn. Zij stuurden de tientallen vrijwilligers aan, die elkaar allemaal kenden van het Trefcentrum. Dit jongerencentrum hadden ze zelf gefinancierd hadden met jarenlang ophalen van oud papier. Onder de hoede van dat Trefcentrum kwam het eerste folkfestival tot stand. Daarna werd er een separate stichting in het leven geroe pen: Stichting Folkdag Moergestel. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 27 JANUARI 2010 Op woensdag 3 februari van 15.00 tot 15.30 uur wordt voorgelezen uit het prentenboek “Niels wil nog niet slapen”. Het boek van Niels staat in de Prentenboeken top 10 van 2010. Niels wil allesbehalve slapengaan. Hij wil nog met zijn treintje spelen en krijgertje en ver- toppertje met papa doen. En hij wil dansen en zingen. Maar van dat alles wordt papa ontzet tend slaperig. Ben je ook benieuwd? Kom luisteren naar het verhaal van Niels.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2010 | | pagina 7