Nieuwe voorziening uitdrukking van Moergestelse eigenheid Sinterklaas blij met oude schoen ersoonii|k contacl n betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Voor bezoekers zijn er twee ontvangstbalies. I Huisarts Paul Terwindt heeft een ruime spreekkamer gekregen. KidsRights, KICI en House of Shoes voorgoede doel ware bij elkaar op de lip zitten en daardoor gemakkelijk van eikaars kennis, kunde en apparatuur gebruik kunnen maken. Gertruud Terwindt geeft een aansprekend voorbeeld. Iemand komt binnen. Vermoedelijk heeft hij zijn pink gebroken. Normaal gesproken moet je naar het ziekenhuis om er een foto van te laten maken. “Bij zo’n kleine kwetsuur is het denkbaar dat je even aan een tandarts vraagt om van zijn röntgenapparaat gebruik te ma ken”, schetst ze een mogelijkheid. ZO MOERGESTELS ALS WAT Het enthousiasme van Nel Blessing over haar nieuwe werkplek is goed voor te stellen. Zij en haar collega’s hebben veel meer ruimte gekre gen. Het is bovendien een ruimte die naar eigen Officiële opening en opendag Medisch Centrum Moergestel (Door Paul Spapens) De twee vrouwen vertellen namens alle gebrui kers het verhaal van het Medisch Centrum Moergestel (MCM), dat bijzonder is door de manier waarop deze nieuwe verworvenheid tot stand is gekomen én door het feit dat nergens in Brabant iets soortgelijks bestaat. “Het is écht heel bijzonder”, aldus Nel Blessing, een van de twee huisartsen die in het MCM werkt. “In grote steden kun je zulke centra wel tegenko men, maar in een dorp bestaat het nergens. Écht uniek dat ons dorp zoiets heeft.” Zonder slag of stoot is dat niet gegaan. Tot op het laatste moment zijn er ‘laatste handen' gelegd aan de ruimte die de gebruikers samen in gebruik hebben. Het MCM is gevestigd op 950 m2, ongeveer tweederde deel van de bega ne grond van het complex dat nieuw is ge bouwd aan de oevers van de Reusel. De eige naar is woningcorporatie Stromenland. De gebruikers huren de ruimte. De inrichting is naar eigen inzichten gedaan en is zelf beko stigd, benadrukt Gertruud Terwindt. Zij is de vrouw van huisarts Paul Terwindt en drij vende kracht achter de realisatie van dit pro ject. In een steeds veranderende wereld blijkt nu zelfs de grootste kindervriend aan verandering on derhevig. Waar vroeger naar lieve lust cadeau’s werden uitgedeeld door de Goedheiligman, is het nu de Sint die zelf cadeautjes krijgt. En daarmee kinderen blij maakt. Sint ontvangt dit jaar het liefst oude schoenen. Bij voorkeur bergen hoog. Alles voor het goede doel Kids Rights. De bedoeling is dus dat kinderen bij House of Shoes Ligtvoet hun oude schoentjes zetten en een cadeautje krijgen. House of Shoes zorgt in samenwerking met de Sint, KICI en KidsRights dat deze schoenen een tweede leven krijgen in ontwikkelingslanden. House of Shoes helpt. Sint en zijn pieten wil len graag oude schoenen om de kinderhulppro- jecten van KidsRights te steunen. KICI zamelt deze schoenen in en zorgt ervoor dat de op brengst naar KidsRights gaat. De kinderen die hun schoentjes weggeven krijgen er een leuk cadeautje voor terug. Zo krijgt iedereen deze Sinterklaas dus veel goeds. In een verklaring liet de Pers Piet weten dat niemand ongerust hoeft te zijn dat zijn of haar schoenen thuis zullen worden weggeroofd. Hoewel Glitter Piet nog wel zijn oog heeft gezet op een paar met swarovski gespen. De schoencadeautjes bij House of Shoes zijn eigenlijk heel erg geheim maar de redactie van deze krant peuterde bij Roddel Piet toch wat nieuws los. Red Band snoepjes, TinkerBell dvd’s, houten speelgoed van PlanToys, kleur boeken van De Sprookjescamping en sticker- vellen van Pokémon TCG, zo meldde deze Piet, zitten al in de grote zak. De intemetpiet heeft meer informatie ge plaatst op www.houseofshoes.nl Het interessante aan dit concept is dat al de ze disciplines gemakkelijk met elkaar samen werken en daar doet de patiënt zijn voordeel mee, benadrukken Nel Blessing en Gertruud Terwindt. Deze samenwerking is een gevolg van het feit dat alle hulpverleners als het Zeker zo belangrijk is dat de samenwerking is gegroeid gedurende de vijf jaar waarin in geza menlijkheid aan het nieuwe centrum is gewerkt. Uit zo’n samenwerking groeit bijna automatisch een teamgeest. Dat heeft in het gebouw een letterlijke vertaling gekregen in een gezamen lijke kantine. Tussen de bedrijven door ont moeten de professionals hier elkaar op een informele manier als de boterham wordt opge geven of een bakske koffie wordt gedronken. Er is ook een noodzaak tot samenwerken omdat de totale ruimte in gezamenlijkheid wordt gehuurd van Stromenland. Juridisch is dit gere geld door middel van een vereniging van huur ders met tandarts Paul Scheijmans als voorzit ter. Tandarts Paul Scheijmans aan het werk in zijn praktijk. ANTONIUSHUIS In september 2004 werd er feitelijk de grond slag voor gelegd toen het echtpaar Terwindt bij de zusters van het Antoniushuis aanklop ten met het verzoek een deel in gebruik te mogen nemen. De artsenpraktijk van Paul Terwindt en Nel Blessing en de bij deze prak tijk gevestigde apotheek hadden samen te wei nig ruimte. De buren zouden het klooster gaan verlaten, dus dat bood een heel mooi alterna tief. Woningcorporatie Stromenland kocht het klooster. De zusters verbonden er de voorwaar de aan dat het een maatschappelijke bestem ming moest krijgen. Tegen de zin én het hart van veel Moergestelaren werd het klooster ges loopt. Opnieuw ging een stuk erfgoed verloren. Volgens Nel Blessing en Gertruud Terwindt waren er twee redenen waarom het klooster uiteindelijk sneefde: het was bouwkundig niet goed mogelijk het pand te verbouwen en het werd allemaal te duur. In 2007 is het klooster onder de slopershamer gevallen. Dat de realisatie vijf lange jaren duurde had weer heel eigen redenen. Steeds werden ande- inzichten is ingedeeld en ingericht. “Het voelt voor ons als een nieuw begin” vat ze samen. Zij en Gertruud Terwindt zeggen dat ze van de bezoekers over het algemeen lovende opmer kingen krijgen. Het besef dat Moergestel een unieke voorziening heeft leeft breed. “Het Medisch Centrum Moergestel is tot stand geko men in saamhorigheid en dat is een eigenheid van de Moergestelaren”, aldus Gertruud Terwindt. Nel Blessing valt haar bij: “Samen ergens de schouders onder zetten, dat is de kracht van de Moergestelse samenleving. “In dit dorp willen de mensen nog voor elkaar goed doen. In deze Moergestelse geest is het nieuwe centrum ontstaan.” OPENING EN OPEN DAG Het MCM richt zich volgens de twee woord voerster op de hele Moergestelse samenleving. Ze bedoelen te zeggen dat iedereen er wel eens zal komen. En ‘iedereen’, dat zijn de zesduizend inwoners die op 28 november van 10.00 uur tot 13.00 uur zijn uitgenodigd voor een open dag. Daags tevoren, de 27ste, wordt het centrum geopend door burgemeester Hans Janssen en Miny Selten. Deze bekende Moergestelse vrouw was vroeger wijkverpleegkundige. Zij symbo liseert betrokkenheid op elkaar en een gezond heidszorg die heel dicht bij de mensen staat. De openingshandeling bestaat uit de onthulling van het klokske dat vroeger op het dak van het Antoniusklooster stond. Het klokske komt te hangen in een soort klokkentorentje nabij de parkeerplaats. Het is het enige dat rest van het klooster. Destijds is beloofd dat de letters die samen de naam van het klooster vormden terug zou den komen, maar de letters zijn daarvoor niet meer te gebruiken. Stromenland zou als geste naar de Moergestelaren kunnen besluiten de letters na te laten maken en alsnog tegen de gevel te bevestigen zodat iedereen kan zien dat hier ooit de zusters zich hebben ingezet voor Moergestel. Deze geest leeft voort in het nieuwe Medisch Centrum Moergestel. De hoofdgebruikers van het Medisch Centrum Moergestel, vlnrjesca Smulders, Berend de Haan, Paul Scheijmans, Sjef van de Meijdenberg, Martijn Weemers, Nel Blessing en Paul Terwindt. Er is overwogen om het De Reusel te noemen. En Barber, naar de Schotse gene raal die aan de overkant waakt over alles en iedereen die Moergestel binnenkomt. Zelfs Ermelindis is overwogen, de heilige die zich sinds mensenheugenis mede bekommert om het zielenheil der Moergestelaren. En Antonius uiteraard, in dit geval een verwijzing naar het gelijknamige klooster dat helaas moest wijken voor het nieuwe medisch centrum. Het heet voluit Medisch Centrum Moergestel, want dat is uiteindelijk na ampel beraad de naam geworden. “Daarmee benadruk ken we dat deze nieuwe voorziening er voor heel de Moergestelse gemeenschap is”, zeggen Nel Blessing en Gertruud Terwindt. re plannen gemaakt. Zo is het in het begin de bedoeling geweest de voorzijde van het kloos ter te behouden. De financiën speelden een rol en de vergunningen niet te vergeten. Los daarvan wilden de toekomstige gebruikers een medisch centrum dat aan hun professio nele inzichten moest voldoen. “Om ons te kunnen oriënteren zijn we bij wel vijftien praktijken in heel het land gaan kijken”, geeft Gertruud Terwindt een voorbeeld van wat er allemaal bij is komen kijken. Maar het resultaat van de inspanningen mag gezien worden. Aan de oevers van de Reusel staat een pand dat beslist beeldbepalend is. Het straalt vooral eigentijdsheid uit, dat zeer wordt benadrukt door de parkeerplaats die er naast ligt. Het stöat er meestal vol met auto’s. Bij de entree is een parkeerplaats gereserveerd voor een arts. Aan de verse grond kun je zien dat het er nog maar net staat. De deur naar het MCM opent automatisch om toegang te verlenen tot een ruime en lichte hal waaraan de praktijken van de verschillende disciplines liggen. Aan beide zijden is een ontvangstbalie. Er is niet gekozen voor een grote wachtruimte voor iedereen, maar voor aparte zitjes die intimiteit uitstralen. De losse stoelen nodigen uit om aan te schuiven bij een bekende om de wachttijd al buurtend door te brengen. GEKNIPT VOOR SAMENWERKING De hoofddisciplines, om met en uitdrukking van Nel Blessing en Gertruud Terwindt te spre ken, zijn de twee huisartsen Paul Terwindt en Nel Blessing, de twee tandartsen Berend de Haan en Paul Scheijmans, de fysiotherapeut Sjef van de Meijdenberg, de apotheek van Martijn Weemers en de orthopedagoog en psycholoog Jesca Smulders. Maar het MCM biedt veel meer, zoals de dagelijkse ‘prikdienst’ voor bloed afname, maatschappelijk werk, verslavingszorg en de verloskundige praktijk de Lente. “In de toekomst krijgen we vermoedelijk nog méér gebruikers”, blikt Gertruud Terwindt vooruit. I -.F MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 25 NOVEMBER 2009 PAGINA 5 «I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5