Iets te vieren? ALLROUND MAKELAARDIJ S-Jfo/tus VAN IERSEL ALLROUND MAKELAARDIJ Jo Timmermans luisterde met haar oor op de weg naar de bevrijders t Koop of bestel een bloemetje bij Florus! Alle voorkomende gas-, water-, riool-, dakwerken en sanitair Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Dick Gaughan in Boogaard Moergestel Nederland Leest in Bibliotheken Door Paul Spapens Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl G VAN DE WEEK WON Carla Jansen HUI - M Loodgietersbedrijf Geboren Moergestelse was 23 jaar toen ‘de mof’ werd verdreven Verkeersregels; opfriscursus Veilig Verkeer Nederland in Bibliotheek Oisterwijk PAGINA 5 I lil VONDERHOF 13, MOERGESTEL Geen vaste openingstijden, vandaar graag vooraf 'n telefoontje. BLOEMSIERKUNST ST. WILLIBRORDSTRAAT 45 5056 HT BERKEL-ENSCHOT TEL. 013-533 3321 Industrieweg 21a, 5066 XJ Moergestel Tel. (013) 511 1177 06 12963617 www.florus.nl v/h Jos Habraken GikerbaanH 5037KV Tilburg TO13-592OO8O F013-4688259 lwww.allroundmakeladrdij.nl ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 OKTOBER 2009 dorp. Dit alles wordt aanstaande zondag voor gitarist in de intieme, sfeervolle zolderzaal is geen Moergestelaar mag missen. Aanvang 12.00 uur in de kerk. de 65-ste keer herdacht. Een gelegenheid die het tweede GUO-concert uit editie 09/10. oar ma<r miccpn Aonvana Meer info over Groeten Uit Oisterwijk en haar GUO-concerten op http://guo.inoisterwijk.nl. Van daaruit kunt u doorlinken naar de websi tes van Den Boogaard Moergestel of Tiliander Oisterwijk waar u tickets kunt reserveren voor alle resterende GUO-concerten uit editie 2009/ 2010 en in Den Boogaard vanaf één uur vóór tot aanvang concert (zolang voorradig). ners van het Herengoed. Haar twee oudere broers zijn reeds overleden. Jo Timmermans had verkering met Cees Geraerts uit Hilvaren- beek. Ze hadden trouwplannen, maar eind 1944 was de algemene armoede in Moergestel zo groot dat het bij wijze van spreken onmo gelijk was om te trouwen. “Er was niks, geen spullen, geen huis”, aldus Jo Timmermans. Ze huwde in 1948 en vestigde zich in Hilva- renbeek. Daar woont ze nog steeds. “Ik kom geregeld in Moergestel, want dat blijft toch trekken.” zo aan horen komen. Ze vindt het moeilijk om uitdrukking te geven aan hoe dat voelde. “Ik was gewoon ontzettend blij.” Het was inmiddels druk bij de brug. De situ atie daar is een van de meest bijzondere ge beurtenissen uit de geschiedenis van Moer gestel. De bevrijders konden niet verder om dat de brug kapot was. Moergestelaren pro beerden ze te helpen door het gat te dichten. Een noodbrug werd gelegd. De bevrijders stroomden Moergestel binnen. De vader landse driekleur ging uit. Vrouwen en meis jes speldden een oranje strik op. Het geluk De hindernis over de Reusel kan worden genomen. ZWARE SCHADE DOOR SPRINGEN VAN BRUG Haar ouders boerden op het Herengoed. Deze boerderij was het vroegere jachthuis van het kas teel op de plaats waarvan klooster De Nieuwen hof is gebouwd. Als je tegenover het nieuwe gezondheidscentrum de Herengoedstraat in rijdt, rijd je als het ware bovenop een boerde rijachtige woning. Dit is wat er na aanpassin gen en verbouwingen over is van de geboorte- boerderij van Jo Timmermans. Er wonen nu twee neven van haar. Toen de Duitsers de brug over de Reusel hadden opgeblazen, was de boer derij zwaar beschadigd. “Er was veel springstof gebruikt”, weet Jo Timmermans nog als de dag van gisteren. “De ruiten waren aan diggelen, de raamsponningen lagen er uit. De gordijnen van de voorkamer lagen in de keuken.” Alle gebouwen in de omtrek, waaronder het helaas gesloopte Antoniushuis, hadden veel te lijden van de klap. De omwonenden waren daar volgens Jo Timmermans door de mof voor gewaarschuwd. Sommigen verschan sten zich tegen de rand van de gracht rond het klooster, maar Jo Timmermans bleef gewoon binnen zitten. Een kwestie van jeug dige onverschrokkenheid. DE MOF VERTREKT Het springen van de brug was voor de Duitsers blijkbaar ook het sein om zich uit Moergestel terug te trekken. Hier en daar bleef er eentje ach ter, aldus Noud Smits. Mogelijk hebben zij zo hun eigen bevrijding afgewacht. Beroemd en berucht is het verhaal - dat ook door Jo Tim mermans wordt verteld - van de Duitser die op de Oisterwijkseweg aan kwam fietsen. Hij at een appel. Ter hoogte van de drie cafeekes van het latere Breda’s Welvaren legde een Schotse scherpschutter aan. Een schot viel, de Duitsers j viel dood van zijn fiets. Bij de bevrijding van Moergestel zijn geen burgerslachtoffers geval- len. Bij de familie Timmermans werd de bevrij ding op een bijzondere manier merkbaar. Eerst was men verplicht Duitsers in te kwar tieren. Vanuit de boerderij hielden ze een oogje op de brug over de Reusel. Na de bevrij ding werden Schotten in de boerderij gehuis vest. Met het onderbrengen van vreemden had de familie Timmermans zogezegd erva ring. Nadat eerder het klooster vanuit geal lieerde Spitfires was beschoten, zochten de Zusters van Liefde een veilig heenkomen in de stal van het Herengoed. “Moergestelaren kwamen de zusters bij ons ophalen om ze mee naar hun huis te nemen”, aldus Jo Tim mermans. ‘GEWOON ONTZETTEND BLIJ’ Na het springen van de brug werd gerekend op de komt van de geallieerden. Toch durfde in het begin slechts een handjevol Moergestelaren zich bij de kapotte brug op te houden. “Er was steeds de angst dat de Duitsers terug zouden komen”, verklaart Jo Timmermans de situatie. Het wemelde van de geruchten. Uit pure nieuwsgierigheid en om iets met de situatie te kunnen doen, legden mensen zich met een oor op het wegdek in de hoop het gerammel van tanks te kunnen horen. En inderdaad, Jo Nabij het St. Antoniusgasthuis wordt de schaarbrug geplaatst. Volgens Noud Smits, die veel onderzoek heeft gedaan naar de Tweede Wereldoorlog in Moer gestel en die daar een standaardwerk over heeft geschreven, was het rond het middaguur dat de Schotten bij de kapotte brug stonden. Aanstaan de zondag is het exact 65 jaar geleden dat er toen een gejuich opsteeg onder de Moergestelaren. Het kan haast jiiet treffender dat op ongeveer dezelfde tijd de plechtigheid van de 65-ste be vrijding zich afspeelt bij het monument van Generaal Barber. Is dit gewijde grond voor Moergestel, een eindje richting Oirschot is een plek die deze typering ook zeer zeker verdiend. Het gaat hier om de eerste scherpe bocht in de weg naar Oirschot, ongeveer daar waar de familie Moorman heeft gewoond. Op deze plaats zijn de vijf schotten begraven geweest die hun leven gaven voor de vrijheid van Moergestel. Ze hadden hier in de berm van de weg een tijdelijk zogeheten soldatengraf. Naderhand zijn ze in Wouw in West-Brabant opnieuw ter aarde besteld. Zij sneuvelden ver van huis voor de vrijheid van onderdrukte mensen. In feite deden zij mee aan een vredesmissie. JEUGD EN JONGEREN ‘Vredesmissies’ is het thema dat de Werkgroep Herdenking Oorlog en Bevrijding heeft gege ven aan de viering van de 65-ste Bevrijdingsdag van Moergestel. Het thema is nader uitgewerkt in een door Noud Smits geschreven lesbrief voor de Moergestelse basisschooljeugd. De les brief is een van de pogingen om de aandacht van jeugd en jongeren voor de oorlog en bevrij ding gaande te houden. Het aantal mensen dat de oorlog en de bevrijding bewust heeft mee gemaakt neemt snel af. Daarmee wordt het overdragen van de kennis aan de volgende generaties urgenter. De aanstaande adoptie van het monument van generaal Barber door de scouts van Moergestel past in dit streven. Jo Timmermans was bij de bevrijding van Moergestel zelfs al ouder dan wat tegenwoor dig onder de leeftijdscategorie jeugd en jon geren wordt verstaan. Ze was een jongvolwas sen vrouw van 23 jaar. Geboren in 1921 was ze de jongste van drie kinderen van de bewo- GUO-concert Schotse singer-songwriter Dick Gaughan verzorgt op zaterdag 24 okto ber vanaf 20.30 uur een concert in Den Boo- van de herwonnen vrijheid zinderde door het gaard. Dit optreden van deze Schotse zanger- Jo Timmermans was 23 jaar toen ze ooggetuige was van de bevrijding van Moergestel. Ze woonde op het Herengoed, een boerderij die recht uitkeek op de brug over de Reusel. Op 24 oktober 1944 zag ze hoe de brug door de Duitsers werd opgeblazen. Daags daarna was ze er getuige van hoe de Schotten door de gespron gen brug werden opgehouden en hoe Moergestel probeerde het gat te dichten.”Mijn broer Denis en ik gingen met een oor op de grond liggen om te horen of de bevrij ders er al aankwamen. Ja, en toen hoorden we inderdaad de tanks komen”, aldus Jo Timmermans. Op vrijdag 23 oktober start de grote landelijke campagne van Nederland Leest. Dit jaar staat Oeroeg van Hella Haasse centraal. Het verhaal over een bijzondere vriendschap in het vroe gere Nederlands-Indie. Uw bibliotheken reiken vanaf 23 oktober 14.00 uur tot en met 20 novem ber aan hun leden gratis exemplaren uit van Oeroeg van Hella Haasse. Uiteraard zolang de voorraad strekt... Naast een aantal prachtige (boek) presentaties over het vroegere Nederlands Indie wordt u op vrijdag in uw bibliotheek verrast op een heer lijk oosters hapje. In Oisterwijk rond 16.00 uur, in Moergestel Timmermans heeft de bevrijders van Moergestel rond 19.00 uur. Op woensdag 4 november van 20.00-21.30 uur kunt u in het leescafé van Bibliotheek Oisterwijk kennismaken met de schrijfster Marion Bloem. Marion Bloem leest voor uit eigen werk en zal daarnaast veel vertellen met name rond het thema: Indische Nederlanders na de kolonia le tijd in Nederland, in Amerika en in Indonesië, hun aanpassing, hun familiebanden. Voorverkoop in bibliotheken Oisterwijk en Moergestel. Toegang: 4,00 UIT met je biebpas, 6,00 niet-leden. Koffie en thee staat klaar. Heeft uw verkeerskennis een opfrisbeurt nodig? Het is ongetwijfeld al even geleden dat u uw rij bewijs heeft gehaald. En hoe zat het ook alweer, al die regels en borden? Er is zo veel veran derd.... Daarom geeft Veilig Verkeer Nederland een i opfriscursus op dinsdag 3 november van 19.30 tot 22.00 uur in Bibliotheek Oisterwijk. Meld u aan bij de klantenservice van de bibliotheek of bij info@cursushuismb.nl Kosten 5.00 p.p. (incl. cursusmateriaal, koffie of thee en een leuke attentie).

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5