op 14 locaties in de bebouwde kom en daarbuiten Rabobank Melkrobot van familie Bierkens Workshop maken van papierkunst Boerentradities Workshops kalligraferen en borduren met de hand Gouden bruiloft Restauratie Dierenartsenpraktijk Poffers en 'rèève' WIEKENTKUNST IMIOERGESTgLQ Moergestel MOLEN HEUVELSTRAA OOSTELVOORT RIJ HAL FEVIOR KRUISGEBOU DEN BOOGAARI —ST. JANSPLEII Moergestelse koffietafel Boekjes over tradities van Moergestelaren Drie toneelvoorstellingen over tradities rond geboorte, huwelijk en dood TERREIN GILDE- ST.-JORIS Tradities in de kerk roestel De mensen achter WieKentKunst ■■i M 4 i W i IMI Horeca Moe PAGINA 7 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2009 EESELSE TRADITIES I I Onder leiding van de begaafde papierknip- ster Marian Draaisma wordt in Den Boo gaard een workshop/demonstratie papierknipkunst gegeven. Dit is een vorm van volkskunst die teruggaat tot de derde eeuw voor Christus en zijn wortels heeft in China. Vaak wordt papierknipkunst uitge voerd in de vorm van een silhouet. Aan de Heuvelstraat 11 is het melkveebe drijf van de familie Bierkens gevestigd. Het melkveebedrijf is het eerste in Moergestel met een melkrobot. Deze volledig computer gestuurde robot is voorlopig het einde van een technische evolutie van het melken. Een mooi contrast vormt een van de eerste melkmachines van Moergestel die ook is te zien bij de familie Bierkens. Ook een huisarts en een tandarts hebben hun tradities, opvallend veel zelfs. Omdat het werk van een huisarts en een tandarts iedereen raakt, zijn de presentaties van Zondagmorgen kan in Den Boogaard worden deelgenomen aan de Moergestelse koffietafel. Aanvang 11.15 uur. Deelname kost 7,50 euro. Tijdens de koffietafel wordt brood geser veerd dat op zaterdag in een mobiele oven is gebakken. De zult is speciaal voor deze gele genheid gemaakt naar Moergestelse recepten. WieKentKunst hoopt dat veel Moergestela- ren de koffietafel aangrijpen om elkaar te. ontmoeten. In de informatiestand bij Den Boogaard is een boekje te koop over Moergestelse tradi ties. Moergestelaren vertellen onder meer over tradities in de kerk, van de boeren, van duiven- en konijnenhouders, van de molen, van poffers, feesten, van de huisarts, de tand arts en de veearts. In het boekje staan ook mooie foto’s. De inhoud is gebaseerd op een serie verhalen die Paul Spapens eerder publi ceerde in Moergestel Nieuws. De prijs be draagt slechts drie euro. huisarts Paul Terwindt en gepensioneerd tandarts Joe Stieger interessant voor ieder een. In het gebouw van het Wit Gele Kruis vertellen ze op een aanstekelijke manier over de artsenijtradities. Daarbij tonen ze oude instrumenten uit Museum de Dorps dokter in Hilvarenbeek. In het Wit Gele Kruis-gebouw zijn verder presentaties van de traditionele geneeskunde met kruiden (door Hanneke de Brouwer) en van EHBO vereniging St.-Christoffel. De EHBO is de laatste tijd druk in de weer met het Heart Safe maken van Moergestel. Het Kruisge bouw staat op de hoek van de Prinses Mar- grietstraat en de Prinses Beatrixstraat. Het Gilde St.-Joris is 'thuis' op een terrein aan de Oirschotseweg, pal naast 't Draai- boompje. Het gilde uit 1545 demonstreert de kruisboog, een traditioneel wapen. De kruisboog is in het voor-christelijk China uit gevonden. Het was een gevreesd wapen totdat het werd verdrongen door het mus ket (geweer). De 52 leden van St.-Joris spannen zich in voor het uitdragen van de talloze tradities van een gilde. Op het St.-Jansplein worden zondagmiddag drie toneelstukken (eenakters) opgevoerd over de tradities rond geboorte 13.15 uur), huwelijk (14.00 uur) en dood (14.45 uur). De uitvoerende gezelschappen zijn Die Naem- loose Speelers uit Moergestel. Maet Hout Staet uit Hilvarenbeek en De Sirkul uit Til burg. De voorstelling over de geboorte is door Die Naemloose Speelers zelf ontwik keld. De eenakters over huwelijk en dood zijn geschreven door Jan Smeets. Het zijn ple zierige stukken. Jong en oud maken op een laagdrempelige manier kennis met tradities. aan de hand van boeren werktuigen uit hun jeugd en nog lang geleden. Zo zijn bijvoor beeld klomplaarzen te zien. Deze gebruikten de boeren toen er nog geen laarzen waren. Klomplaarzen zijn zeer zeldzaam. In de tijd van hun jeugd maakten de boeren de om schakeling mee van handwerktuigen naar machinerieën zoals hooimachines, maaibal- ken en tractoren. Het is allemaal te zien en er wordt door de heren vol vuur over ver teld. ‘Traditie is voor de parochie de basis van 2000 jaar christendom en terugkijken naar het begin.’ Onder deze overweging laat de parochie door middel van een vol pro gramma de tradities van de kerk zien. De ‘traditiedag’ in de kerk begint in feite met de Heilige Mis om 10.00 uur. Het thema van de viering is ’traditie’. Na de mis om 11.00 uur wordt achter in de kerk koffie geschonken. Om 15.30 uur en om 16.30 uur zijn er des kundige presentaties over tradities van uit eenlopende onderwerpen als klokgelui, de altaarsteen, wierook, wijwater en liturgische kleding. Er zijn meerdere optredens: 14.00 uur kinderkoor Sint Janszangertjes; 15.00 uur. Inspiration; 16.00 uur Cantate Domino. Voortdurend wordt het orgel bespeeld. Infor matie wordt verstrekt over de werkgroep El kaar Nabij en over het Huis voor Zingeving. De dag in de kerk sluit af met de Vespers om 17.00 uur. Een aantal oudere boeren laat in de rijhal van Fevior aan de Heiligenboom de vele tra dities van het boerenleven zien. Ze doen dat dememcrs in Moergestel Door respectievelijk Wies van Rosmalen en Corrie Hurkmans worden workshops en de monstraties gegeven in kalligraferen en bor duren met de hand. Kalligrafie is de kunst van het schoonschrift. Borduren is het maken van versieringen met naald en garen op textiel. Er wordt al geborduurd sinds 3000_voor Christus. In 1850 werd de bor- duurmachine uitgevonden. Het borduren met de hand gebeurt steeds minder. Bij de familie Van Dijk aan de Oostelvoortjes 19 wordt een gouden bruiloft nagespeeld. Een gouden bruiloft is met allerlei tradities omkleed. Zo staan er mastenboompjes met daarin van krappapier gemaakte roosjes, een werkje (per traditie) van de buurt. De roos was al voor Christus het symbool van de liefde. Een dennenboompje drukt stand vastigheid in de liefde uit. In de week voorafgaand aan WieKentKunst is een begin gemaakt met de restauratie van de molen. Daar heeft Moergestel lang op moeten wachten. Vrijwillig molenaar Vic tor Theeuwes grijpt de gelegenheid aan om informatie te verstrekken over de molen: ouderdom, werking en restauratie. Een mooie gelegenheid voor een hernieuwde kennismaking met deze op een na oudste 'bewoner' van Moergestel. Er staan ook oude motoren en tractoren van Theo Roozen. De Dierenartsenpraktijk Moergestel, Heuvel straat 2 houdt open dag. Dierenarts Hans van Gils vertelt over merkwaardigheden uit de (historische) praktijk van de veearts. Hij toont instrumenten die een veearts vroeger gebruikte. Een aanrader is een bezoek aan de paardenoperatiekamer. In de rijhal van Fevior zijn twee bijzondere demonstraties te zien. Toos van Dijk maakt voor haar hobby poffers. Ze laat een deel van haar interessante collectie zien. Jos van Alphen verstaat nog de kunst van het 'rèève'. Op zaterdagmiddag werd het erf aangeharkt. Dat gebeurde in de vorm van kunstige patronen. De Stichting WieKentKunst bestaat nu twaalf jaar. Onder voorzitterschap van Hennie van Schooten heeft een klein groepje vrijwilligers weer een jaar intensief gewerkt aan het nieuwe programma ‘Gèèselse Tradities’. De drijvende krachten achter WieKentKunst zijn Roos Kiessens, Annie van Roessel, Gertruud Terwindt, Frans Kuijpers (secretaris),Ton van der Sande (penningmeester), Jan Rijnen en Paul Spapens. Hoofden 43, £36$

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 7