Zaterdag 26 september en zondag 27 september op ZATERDAG ZONDAG PROGRAMMA PROGRAMMA Oisterwijk Opening door de burgemeester Kinderspelen Carla Jansen maakt boeket gouden bruiloft Brood bakken in een mobiele oven Zandschilderen Vlechten met wilgentenen Rommelpot maken Bezoek konijnen houder Bezoek duivenmelkers Mirlitonfanfare Modeshow Babyborrel Stone-art van Betty Nagel Reuzen 2.009 Het Groene Woud ST.-JANSPLEI Voor de twaalfde keer organiseert de Stichting WieKentKunst een grote dorpsactiviteit. Het thema is dit keer Gèèselse Tradities. Daarmee haakt WieKentKunst in op het landelijke Jaar van de Tradities. Een paar honderd vrijwilligers laten de tradities van Moergestel zien. Hun bereidheid tot deelname is de kracht van WieKentKunst. Een andere kenmerkende eigenheid is dat WieKentKunst zich op veel verschillende plaatsen afspeelt, zowel in het dorp zelf als in het buitengebied. Er zijn dit keer maar liefst veertien locaties waar WieKentKunst wordt ge houden. Van - uiteraard - het St.-Jansplein en den Boogaard, tot de kerk, Stanislaus, de rij- hal van Fevior, het Kruisgebouw, de molen, bij 't Draaiboompje, aan de Oostelvoortjes en op meerdere plaatsen in de Heuvelstraat. Wie alles mee wil maken kan het beste op de fiets komen. Op een boekje en de koffietafel na, worden alle activiteiten gratis aangeboden. Wie KentKunst beoogt steeds het beste uit Moergestel naar boven te halen en daardoor een bij drage te leveren aan de onderlinge verbondenheid. De doelstelling van WieKentKunst is goed samen te vatten met het woord 'samen'. De stichting hoopt dat de Moergestelaren samen een mooie 'WieKentKunst' beleven. Bedankt iedereen voor de medewerking! Infostand Boerenovertrek en gouden bruiloft Tentoonstellingen Stukskes voordragen MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSD PAGINA 6 WIEKENTKUNST GEI De kersvers benoemde burgemeester Hans Janssen opent WieKentKunst Gèèselse Tra dities om 13.00 uur. Hij doet dat door mid del van een traditie, namelijk 'los schieten'. Daarbij wordt carbidgas in een melkbus tot ontsteking gebracht. De burgemeester krijgt hulp van Dré Mallens. De hele middag kunnen kinderen zich ver maken met spelletjes. Het zijn traditionele spelletjes waarmee al generaties jonge Moergestelaren plezier hebben. Deze spelle tjes zijn eerder door WieKentKunst in een boekje gebundeld. Een aantal spelen is wat groter, zoals de glijbaan met een paardje. Op het St.-Jansplein vlakbij de ingang van den Boogaard staat een informatiestand van Wie KentKunst. Hier kan men met alle vragen te recht. Alle actuele tijden en gebeurtenissen zijn er bekend. Men kan zich ook in het alge meen laten informeren over doelstellingen en motivatie van WieKentKunst. Hier is ook het boekje te koop over Moergestelse tradities. De presentator op het St.-Jansplein is Ron Hermus. De coördinatie op het plein is in handen van Johan op 't Hoog en Jack de Laat. Gezeten op het paardje moet de deelnemer een ring steken. De Moergestelse KPJ heeft een paar spelen voor de wat oudere kinde ren, zoals spijkerslaan en spijkerbroekhan gen. De groten mogen het uiteraard ook proberen. Kinderen kunnen zich ook laten grimeren. Altijd leuk. Zonder twijfel een van de hoogtepunten van WieKentKunst Gèèselse Tradities is de boe renovertrek. Een vijftiental personen doet daar aan mee. Ze verplaatsen zich met vier door paarden getrokken karren.Als boeren mensen vroeger verhuisden gebeurde dat door middel van de boerenovertrek. Heel de buurt hielp. Boerenovertrekken worden te genwoordig nog wel georganiseerd als carna- valsevenement. Jongelui geven er tegenwoordig een eigen invulling aan als een bevriend stelletje verhuist. Aan de boeren overtrek aanstaande zondag doen veel inwo ners van Heukelom mee. Het trekken van de boerenovertrek begint bij de familie Van Dijk aan de Oostelvoortjes 19. Het erf is ingericht als bij een gouden bruiloft, De groep ver plaatst zich naar het centrum, komt een paar keer langs het St.-jansplein en gaat terug via de rijhal van Fevior. kinderen ontvangen een herinnering aan deze eerste Gèèselse Babyborrel. Aan de Industrieweg runt Carla Jansen haar Bloemsierkunst Florus (Latijn: 'met bloe men'). Ze is gespecialiseerd in monumentale bloemstukken voor het bedrijfsleven, brui den en op graven. Voor de presentatie van haar werk neemt ze een foto van een gou den bruiloft van 50 jaar geleden. Dit maakt ze na. Tijdens WieKentKunst is een aantal tentoon stellingen te zien over tradities. Het gaat om onder meer de volgende onderwerpen: boe renleven, boerenerf, kamerplanten, spelletjes en eten. De tentoonstellingen hangen op meerdere locaties. Uitzonderlijk en gezichts bepalend is een zeer grote tentoonstelling ‘De was Buiten’ over Nederlandse tradities op het St-Jansplein. Deze heeft de vorm van wasgoed aan een wasdraad. Alle tentoonstel lingen zijn beschikbaar gesteld door het Ne derlands Centrum voor Volkscultuur. In de zaal van Café De Brouwer begint op zaterdagavond om 20.00 uur het pro gramma ‘Stukskes Voordragen’.‘Stukskes’ zijn liedjes, voordrachten, sketches en gedichten waarmee de Moergestelaren zich op bruilof ten en partijen zelf, vermaakten. Kenmerkend voor de ‘stukskes’ is de goedmoedige humor. Het hilarisch programma kan gratis worden bijgewoond. Op het St.-Jansplein staat vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur een mobiele oven. Daarmee wordt het brood gebakken dat op zondag morgen tijdens de Gèèselse Koffietafel wordt geserveerd. Deze mobiele oven wordt op hout (mutserd) gestookt en is uniek in Nederland. De oven is naar aanleiding van WieKentKunst Ambachten gebouwd door Sjaak van Herk uit Oisterwijk. Het bakken gebeurt door de WieKent Bakkers uit Moer gestel en Oisterwijk. De workshop zandschilderen is voor kinde ren van 10 tot 14 jaar. Deelnemers schilde ren met gekleurd zand een skyline van Moergestel. De cursus wordt vanaf 13.00 uur elk uur in Den Boogaard gegeven. Voor het geven van de workshop komt de Vla ming Loe Kraayenbrink naar Moergestel. gemeente In alle verzamelingen van boerengerief komen voorwerpen voor die zijn gevlochten van wilgentenen. Manden waarin aardappels werden geraapt, bijvoorbeeld. Zoals het meeste boerengerief werden deze manden veelal zelf gemaakt. Het vlechten met wilgen tenen is mooi om te zien. Een aantal vlechters geeft doorlopend een demonstratie. Onder leiding van Rinus Denissen en Jan Vriens kan om 14.00 uur in Den Boogaard worden deelgenomen aan een workshop rommelpot maken. Hierbij worden echte varkensblazen gebruikt. Deelnemers dienen zelf een conservenblik van een liter mee te nemen. Een rommelpot is een traditioneel volksmuziekinstrument. Louis van Boxtel is een van de laatste konij nenhouders van Moergestel. Een halve eeuw geleden werden massaal konijnen ge fokt; het vlees was een welkome aanvulling van de eiwitbehoefte. Samen met Bart Heef- fer vertelt Louis van Boxtel over deze tradi tie. Vanaf 13.00 uur aan de Kloosterlaan 33. Eens was de duivenmelkerij een volkssport in Moergestel. Deze traditie is hard aan het verdwijnen. Jos van Hulten en Louis Kennes laten hun hobby zien en vertellen daarover vanaf 13.00 uur op het adres Oirschotseweg 17. Tijdens de Moergestelse Koffietafel (aan vang 11.15 uur) en gedurende de rest van de zondag treedt Mirlitonfanfare De Klomp geregeld op. De optredens zijn op de di verse locaties. Een Mirlitonfanfare maakt muziek met namaakinstrumenten. Achter gefiguurzaagde instrumenten zijn kazoo's verborgen. In Europa bestaan nog slechts een paar mirlitonfanfares. Het is een cul tuurbezit waar Moergestel zuinig op moet zijn. Om 15.15 uur wordt een modeshow gege ven. Dit is iets bijzonders omdat het tonen van nieuwe, hedendaagse kleren wordt af gewisseld door kleding uit de oude doos. Door middel van deze modeshow wil Wie KentKunst de kledingtraditie onder de aan dacht brengen. Er wordt aan meegewerkt door Boetiek Bonita en Twinkeltje uit Moer gestel en First Man uit Oisterwijk. Het loopt al tegen het eind van de middag als om 16.00 uur een Babyborrel wordt ge geven voor alle kinderen die dit jaar zijn ge boren en hun ouders. De Babyborrel is een vrij nieuwe traditie die in de plaats is geko men van het traditionele 'Schèèl der afdrin ken'. Kraamverzorgster Ans Vugs vertelt over tal van geboortegebruiken. Uiteraard krijgen de gasten beschuit met muisjes. Alle In een kraam geeft Betty Nagel demonstra ties van haar talent, namelijk het maken van poppen. Naast een aantal poppen die ze wat langer geleden maakte en die ze in de kraam laat zien, besteedt ze vooral aan dacht aan Stone-art. Met dit materiaal maakt ze poppen voor zowel binnen als buiten. De drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom zijn de hele middag aanwezig. Geregeld lopen ze rond en maken ze een dansje. Het zeer succesvolle drietal is tien jaar geleden ontsproten aan de boezem van WieKentKunst. De reuzen hebben navolging gekregen in Tilburg, Hilvarenbeek en Liempde.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 6