moorman III ALLROUND MAKELAARDIJ ALLROUND MAKELAARDIJ Zuster Genoveve Smits vierde Onnozele Kinderen in klooster Moergestelse geeft dementerende ouderen kleinschalige dagopvang X- Eerste Heilige Communie 2010 Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Qèèse/Sf Moergestel Fietsdorp: ’’Guus Moonen sponsort de Ziekendag 2009 Annie op ’t Hoog uit Moergestel is samen met haar vriendin Annette van den Braak terende ouderen worden opgevangen in de onafgebroken gewerkt. Momenteel is ze zie- haar motivatie om in de zorg te werken, zegt AUTOMOBIELBEDRIJF WONING VAN Ot VltEK Moergestelaren vertellen over hun tradities in aula Stanislaus Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl KOM KIJK, EN LAATU VERRASSEN DOOR DEZE WONING! Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto’s ZATERDAG NA 12.00 UUR GESLOTEN! Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 F 013-4688259 lwww.allroundmakelaardij.nl Dit is een oproep voor alle ouders met kinde- ren die dit schooljaar hun Eerste Heilige Communie willen ontvangen. Op deze manier willen wij alle ouders met kinderen in groep 4 benaderen, die graag de Eerste Heilige Com munie willen ontvangen in de Moergestelse St. Jans Onthoofding parochie. Dit schooljaar is de Eerste Heilige Communie viering op zondag 18 april 2010. Er is een vie ring om 9.30 uur en om 11.30 uur. Op donderdag 24 september a.s. aanvang 20.30 uur, is er een informatie- en tevens inschrijf- avond in het Parochiecentrum. Tijdens deze avond kunt u uw kind inschrijven om deel te nemen aan de Eerste Heilige Communieviering op zondag 18 april 2010. Voor verdere inlichtingen kunt u telefonisch contact opnemen met: Tonnie Roozen, tel. 513 3499 of Dorris Rijnen, tel. 513 2823. Werkgroep Eerste Heilige Communie sommigen een beetje té warm). Na de Eucha ristieviering liet iedereen zich de koffie en het gebak goed smaken en toen er een borreltje ingeschonken was werd het alleen maar gezel liger. Rond half drie kwam Leo Willemen uit Vught om allerlei bekende liedjes op de piano te spe len die uit volle borst warden meegezongen. Zelfs de canon “Vader Jacob lukte. Om half vijf was het feest afgelopen. Iedereen ging moe maar voldaan naar huis. Het was weer een fijne ontmoeting tussen de dorpelingen die nog thuis of in de verzorgingshuizen wonen. Nogmaals dank aan de werkgroep Moergestel Fietsdorp. Ook de zusters van Stanislaus wil len wij bedanken voor hun gastvrijheid. Tot vol gend jaar! Werkgroep Ziekenpastoraat Annie op ’t Hoog begon met vriendin ’Gezellig Samen’ - Moergestelse Annie op ’t Hoog (rechts) en Annette van den Braak zijn samen een particuliere dagopvang voor dementerende ouderen begonnen. De Moergestelse heeft een enorme staat van j tekent daarbij aan dat ‘voor aandacht geven nauwelijks nog tijd is’. Dit inspireerde haar tot ‘Gezellig Samen’. Annette van den Braak (1960) is bejaardenver zorgster bij Joannes Zwijsen in Tilburg. Behalve zorg geven noemt zij nadrukkelijk ook ‘sfeer brengen’ als een van haar drijfveren om dit werk te doen. Behalve bejaardenverzorgster heeft ze haar eigen clownsbureautje ‘De Gulle Lach’. Als daar de gelegenheid of de sfeer voor is, zet ze een rode clownneus op en maakt ze mensen aan het lachen. “Anderhalf jaar geleden zijn Annie en ik begonnen met de voorberei- i dingen”, zegt ze over het begin van de klein schalige dagopvang voor dementerende oude ren. Annie op ’t Hoog noemt dementerende oude ren ‘een heel fijne doelgroep’. Ze zegt: “Bij hen ligt ons hart.” ’Gezellig Samen’ doet de toevoeging ’kleinschalig’ eer aan. Demen- begonnen. Volgens de twee initiatiefneemster hebben ze hiermee een regelrech- Deze woning is daarvoor zeer geschikt. ----------- - - Er kunnen maximaal vijf ouderen per dag wor- den opgevangen. Zij geven zelf aan hoe ze hun dag willen besteden. Dat kan bijvoorbeeld door j middel van spelletjes, een kaartje leggen, knut selen, wandelen, herinneringen ophalen, een dagje uit. “Of buurten”, vullen de twee vrouwen I in koor aan. De service wordt op maandag, dinsdag en don- derdag van 10.00 tot 16.00 uur geboden. Deelne- L mende ouderen worden aan huis opgehaald. De i dagopvang is inclusief een lunch. De kosten kunnen worden betaald uit het persoonsge bonden budget (pgb). Voor meer informatie: Annie op ’t Hoog (06- 36533715) en Annette van den Braak (tel. 06- 46731247). Of via de website: www.gezelligsamen-ouderenzorg.com Op donderdag 10 september j.l. waren wij - de Werkgroep Ziekenpastoraat - met nog vijf andere organisaties uitge nodigd in de Galerie de Verdieping. Rede van de uitnodiging: De feestelijke uit reiking van een cheque van 600,- euro voor onze Werkgroep het Ziekenpas toraat. Wij waren bij verrast toen we die avond 700,- euro in ontvangst mochten nemen. Het had niet beter gepland kunnen worden door de werk groep Moergestel Fietsdorp want op dinsdag 15 september zou de jaarlijkse Ziekendag plaats vinden. Daar hebben we het geld dan ook voor gebruikt. Het was weer een reuze geslaagde dag. Buiten dienst in de zorg. Sinds 1977 heeft ze daarin was het miezerig weer, maar binnen-in de aula onafgebroken gewerkt. Momenteel is ze zie- van Stanislaus-was het gezellig en warm (voor kenverzorgster op Stanislaus. Gevraagd naar cnmmirrpn T-\p»p»tiA tp u/urm'l Ma Ha T-o i aTi a_ Jiaar mntniatip nm in Ha ■znrcr Ta txz Ar Ir An "ZAcrt ze:-“Je kunt iets voor mensen betekenen.” Ze uit Berkel-Enschot een kleinschalige dagopvang voor dementerende ouderen privéwoning van Annette van den Braak. te primeur. Voor ’Gezellig Samen’ zoals deze nieuwe vorm van ouderenzorg heet, bestaat al flink wat belangstelling. ’’Voor wat wij met onze nieuwe organisatie de menterende ouderen bieden is in de reguliere zorg geen tijd meer”, heeft Annie op ’t Hoog (1957) tot haar spijt vast moeten stellen. MOERGESTEL NIEUWS' - WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2009 PAGINA 5 1 (Door Paul Spapens) KORENSCHUUR 7, MOERGESTEL Ze heeft haar haren net goed in de krul als zuster Genoveve Smits ver telt hoe ze ooit haar hoofd kaal heeft laten scheren."Gewoon, met een tondeuse eroverheen',' vertelt ze zwaaiend met een hand boven haar hoofd. Het was in de tijd dat ze als Zuster van Liefde nog een habijt droeg met de bijbehorende kap, door haar 'een kachelpijp' ge noemd, een verwijzing naar de vorm van de hoofdbedenking van de Zusters van Liefde. Deze kon den in hun uitvoering nog veel ex tremer zijn, zoals de 'Vliegkappen' in Tilburg lieten zien."Het was zo heet onder die kap dat ik daarom mijn haar heb laten kortwieken',' verklaart ze de rigoureuze in greep. Zuster Genoveve Smits trad in 1952 in bij de Zusters van Liefde Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhar tigheid. Het grootste deel van haar leven als religieuze woonde ze in Moergestel. In het dorp is ze een be kende vrouw. Tijdens WieKentKunst wordt ze op zondagmiddag Tl sep- Het is aangenaam en interessant om mee te maken als mensen onder lei ding van een deskundig interviewer over hun tradities vertellen. Het con cept wordt vaak toegepast op de radio en de televisie. Zuster Genoveve zal vertellen over haar roeping en over het leven als religieuze. Zes jaar gele den vierde ze haar gouden professie in 't Draaiboomke. Dat was een heel groot feest en daarmee passend in een traditie. De in 1931 in Nuenen geboren zuster Genoveve schuift een dicht beschre ven vel uit een kladblok over de tafel. Om zich voor te breiden op de kloos tertradities heeft ze er een heel stel neergepend. De thuisvlijt in haar ap partement in de Nieuwenhof heeft zo een bijzonder document opgeleverd. Over de viering van gouden professie- feesen in het klooster schrijft ze;'Heel dikwijls werd door de zusters een groot toneelstuk opgevoerd. Dat gaf al veel plezier maanden vóór het feest. De zusters van het zangkoor studeer den een feestcantate in.' mals, zoals opstaan om 05.30 uur en om 21.00 uur naar bed. Industrieweg 9a - Tel. 013 - 513 1611 www.ambm.nl De tradities in het klooster liepen ge deelte parallel aan die van de leken wereld. Kerstmis werd gevierd, Drie Koningen en Sinterklaas. Maar hele maal des kloosters was de jaarlijkse re traite van acht dagen en de maandelijkse retraite van een dag.Tij dens deze bezinningsdag werd geen woord gesproken. Zuster Genoveve bezweert dat haar dat niet moeilijk viel. Een aparte traditie was de viering van Onnozele Kinderen op 28 decem ber. Dit werd vroeger ook in Tilburg Vlakbij het appartement van zuster Genoveve Smits staat een bijzondere buste van Joannes Zwijsen. Hij stichtte de Zusters van Liefde in 1832. Kort daarna vestigde de congregatie zich in Moergestel. gevierd onder de naam Koosje Koosje. Volgens zuster Genoveve was Onnozele Kinderen een heel spekta kel dat maanden werd voorbereid door de'Onnozele Raad'. Moeder overste had een daglang niets te zet ten. Dat laatste leek op Sint-Thomas, dat in het klooster overigens ook' werd gevierd. De traditie wilde dat op de feestdag van de apostel Tho mas leerkrachten en ouders buiten gesloten werden. Als ze een belofte deden, mochten ze binnen."Wij vroegen bijvoorbeeld om een keer naar een mooie film te kunnen kij ken" aldus zuster Genoveve. Zuster Genoveve Smits was het oud ste kind uit een gezin van negen toen ze een roeping kreeg."Dè kunde ver gelijken mee as ge as rtièske'nen jon gen ziet en dè ge dan denkt:die laot ik niemer los','legt ze uit wat een roeping is. Ze heeft ooit een vriendje gehad met wie haar zus is getrouwd. De man is recent overleden, praat ze maar door als ze naar een kast loopt en te rugkomt met een foto van een pronte jonge zuster in vol ornaat. Het is zuster Genoveve kort na haar eeuwige ge lofte. Ze trad toe tot de Zusters van Liefde omdat die volgens haar soepe ler regels hanteerden. Die waren bij haar congregatie overigens ook niet tember in de aula van Stanislaus geïn terviewd over de tradities van kloos terzusters. Andere Moergestelnaren die door middel van deze openbare gesprekken iets vertellen over tradi ties uit hun leven of professie zijn onder anderen Theo te Wierik (kerke lijke tradities), mevrouw Dijker (artsen tradities), Mini Selten (tradities van een wijkverpleegster) en Tijn Ketelaars (boerentradities). Iipennnpn initi'itcf'rf' lliprnipp TAr*ll- Deze woning is daarvoor Zeer geschikt. i

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5