Drs. J.F.M. Janssen als nieuwe burgemeester van Oisterwijk V 1 Noud Smits Ik ben na mijn studie aan de slag ge gaan als beleidsmedewerker bij Pro vinciale Staten van Utrecht, waar ik voor het CDA werkte. Ik ben uiteinde lijk naar Tilburg gekomen om me bij de NCB bezig te houden met het pro ject "Bedrijfsbeëindiging"en maakte daarna deel uit van een sociaal-pas- toraal team dat agrariërs begeleidde in crisissituaties.Vervolgens heb ik het projectontwikkeling Zorg-boer- derijen" geleid. Op enig moment lag de overstap naar de politiek - in de gemeenteraad van Tilburg - voor de hand, ben er na enige tijd fractievoor zitter geworden van het CDA en van 2002 tot 2008 wethouder. Ik ben getrouwd met Mia en wij heb ben samen vier kinderen: Michiel (9), Sander (6), Jannekee (4) en Floris (2). belangrijk. Een gemeente besturen, dat doe je samen met college en gemeenteraad. Als burgemeester kun je een ambassadeursrol vervullen en je moet als bemiddelaar willen optre den om mogelijk vastgelopen zaken weer vlot te trekken. Ik herinner me een bijeenkomst met Professor C. Fijnaut in Tilburg over "Vei ligheid en Leefbaarheid'!Als de gemeen te Tilburg strenger gaat optreden tegen criminele praktijken, zo stelde ik hem de vraag, is het dan niet voorspelbaar, dat de criminelen de omliggende dorpen gaan bezoeken en de criminaliteit uit waaiert over de regio? We onderkennen dat gevaar en daar om bestaat er ook een relatie tussen "stad en regio" We kennen een dis trictelijke driehoek, waarin de ge meenten Goirle.Hilvarenbeek,Tilburg en Oisterwijk samen optrekken,juist op het gebied van veiligheid. aantrekkelijke woongemeente en dat trekt ook minder gewenste zaken aan, zoals woninginbraken en overlast als gevolg van uitgaan. U ziet Uzelf graag als "stimulator en ambassadeur','aldus Uw eigen medede ling afgelopen woensdag, 16 septem ber. Zou U dit nader willen concretise ren? In onze samenleving zien we geluk kig veel ondernemerschap. Dat gaat vaak - vooral in het begin - met hin dernissen gepaard. Als je dan een duwtje kunt geven om zaken vlot te trekken, kunt lobbyen voor een sub sidie, bruikbare contacten kunt leg gen, dan stimuleert dat nieuwe ont wikkelingen. Recent hebben we op die manier de grond van de voorma lige leerfabriek kunnen verwerven. Als burgemeester ben je verder de representant en ambassadeur van de gemeente. Dat betekent niet alleen "er zijn" maar een positieve bood schap verkondigen en anderen bij voorbeeld wijzen op wat er in je gemeente gebeurt,dat elders navol ging zou kunnen krijgen. vaderen echtgenoot invulling te geven en sociale contacten met vrienden en kennissen te onderhouden? Je moet hierin een balans kunnen en willen vinden, weliswaar een balans in beweging. Het trainen van een voetbalelftal, waarvan mijn zoontje deel uitmaakt en ook de zaterdag- morgen-competitie van het jeugd voetbal zijn voor mij heerlijke mo menten. Ik probeer gezins- en fami liesituaties zoveel mogelijk ruimte te geven op de zaterdag en zondag. Maar natuurlijk zijn er in het weekend ook'verplichtingen', met alle plussen en minnen. Eén minnetje noemen onze kinderen vaak:"Papa,je zit altijd met iemand te praten" Een publieke functie vraagt het nodige van je privé- leven.Overigens,de kinderen krijgen ook positieve zaken mee, waar ande re kinderen van die leeftijd van uitge sloten blijven. Ze komen op velerlei evenementen en activiteiten. Zeker weten dat dat verrijkend is. De gemeenteraad heeft aan de ambts periode van de nieuwe burgemeester een limiet gesteld: 12 jaar. Het zou ech ter kunnen, dat die termijn niet als ver plichtend gezien mag worden, immers, als er al binnen de eerste ambtstermijn “iets moois en uitdagends"aan U voor bijkomt, dan staat het U vrij daarin een beslissing te nemen. Zonder nu, pas benoemd, daarover uitlatingen te doen, is het dan niet ondenkbaar, dat U Uw maximale termijn niet volmaakt. Cor rect? Ik begin nu hier onderdeel te wor den van deze gemeenschap. Daar gaan we dan ook voor. Het overige is niet aan de orde. U heeft bij uw installatie onder meer gezegd, dat uit Uw contacten met de bevolking een gevoel van welkom sprak. Dit houdt van Uw kant in, dat U zich benaderbaar opstelt, bij diverse gelegenheden zichtbaar aanwezig moet zijn en U kwetsbaar toont.Schrikt U dat af? Ik sta open voor contact met men sen, wie dan ook. Ik heb mijn leer school gehad in nogal wat conflictu euze situaties, zoals de aangehaalde begeleiding van agrariërs in een cri sissituatie en op veel politieke mo menten. Nee, dat schrikt me niet af. Tijd om afscheid te nemen. Ik heb een gesprek gevoerd met een warme en open persoonlijk- heid en de verwach ting is, dat hij zich hier zal thuis voelen en goed zal "gedijen" aan "eerste burger'! Foto linksonder: Hans lanssen legt de eed af tijdens zijn instal latie donderdag 16 september jl. Foto rechtsonder: De Commis saris van de Koningin feliciteert de nieuw benoemde burgemeester. Beide foto's zijn van Foto Vlaminckx Oisterwijk. Ik laat U een foto zien, die op de omslag van De Uitstraling gestaan heeft en vraag U Uw primaire reactie af te geven ten aanzien van Uw pose. Wat straalt U hier uit? Ondeugd in de ogen. Het direct aan kijken heeft iets van "Kom maar op',' maar in mijn geval meer van "Kom maar naar me toe'.'Verder ben ik vrij groot van postuur en wordt je pose in een kostuum er een van "statig heid'! zonder overigens inhoud te wil len geven aan dat begrip. De lezers van Moergestel Nieuws willen graag geïnformeerd worden over de persoon in deze belangrijke functie. Kortweg, ik zou graag Uw C. IZ willen kennen: Ik ben op 6 mei 1964 in Deest (ge meente Druten) geboren. Het gezin bestaat uit 1 meisje en 4 jongens van wie ik als tweede zoon geboren ben. Na mijn lagere school in Deest ben ik naar het VWO gegaan in Druten, heb vervolgens één jaar de Vrije Hoge School in Zeist bezocht en ben daar na naar de Universiteit van Utrecht gegaan om er aan mijn studie theo logie te beginnen. Ik zag ruimte om mijn studie uit te breiden met be stuurskunde en ik had verder als vak ken ethiek en pastorale psychologie. U hebt als wethouder van Tilburg, waar U de ruimte kreeg (en mogelijk nam) om U te profileren, invulling kunnen geven aan wat men noemt een "politieke por tefeuille'! Is dat, nu U burgemeester bent, anders en zo ja, levert Uw portefeuille dan nog genoeg uitdagingen? Andersja! De politieke portefeuilles behoren bij de wethouders. Ik heb een onafhankelijke positie en in die rolverdeling kan ik het best processen bewaken en waar nodig een zetje geven. Uiteraard worden besluiten genomen in een collegiale setting, Er zijn burgemeesters, die zoveel neven functies hebben, dat zij er nauwelijks aan toekomen om lijfelijk op het gemeentekantoor aanwezig te zijn anders dan zijn/haar handtekening te zetten. Hoe staat U daar tegenover? Als nevenfuncties het belang van de gemeente dienen en als je contac ten kunt leggen met maatschappelij ke organisaties, waar de gemeente mee gediend is,dan is daar niets mis mee.Alles heeft ook hier zijn grenzen. Nevenfuncties mogen niet belem merend zijn voor de primaire taak. Zo ben ik destijds in Tilburg, toen ik daar "kermiswethouder" was, ge vraagd om - aansluitend bij mijn ach tergrond - bestuurslid te worden van het Landelijk Parochie- bestuur van Kermisexploitanten en Binnenvaart schippers. Ik heb daarop positief gere ageerd. Dat vraagt zo'n vier verga deringen op jaarbasis. U hebt Uw signalen af gegeven ten aan- zien van het tegengaan van criminali teit om daarmee de veiligheid voor de burgers te vergroten. Die harde kern van onrustzaaiers en overlastplegers, die niet geremd wordt door school, ouders of sociale omgeving, is moeilijk te benaderen. Heeft Uw aanpak al posi tieve resultaten afgeworpen? De plekken, waar jongeren zich op houden om "in te drinken"alvorens de disco te bezoeken, zijn opgenomen in het surveillancerooster van de poli tie. We moeten daarbij wel beden ken, dat die plekken verschuiven,juist als gevolg van onze actie. We heb ben weliswaar een "wapen" in han den, nu niet alleen het gebruiken van genotmiddelen strafbaar is, maar ook het bij zich dragen ervan. Na een paar weken al zijn een 17-tal personen aangehouden. Zij worden doorver wezen naar Bureau Halt. De heden daagse jeugd is al vroeg volwassen of meent zich als zodanig te gedragen. Vooral het drankgebruik baart zor gen. De jeugd begint veel te jong met veel teveel drank. Dat ontmoedi gen we, zonder dat we het voor de goedwillende jeugd willen verknallen. Want uitgaan hoort er natuurlijk bij. ’MOERGESTEL NIEUWS’ WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2009 PAGINA 3 Uw vader toonde zich bij Uw installa tie zeer trots en terecht en zijn sponta ne voordracht bracht bij velen een twin keling in de ogen en zelfs meer dan dat. Hebt U de humor van hem geërfd? Hebt U Uw vader deelgenoot gemaakt van het feit dat de positie van de burge meester behoorlijk aan verandering onderhevig is geweest: Van een notabe le met gezag en met als taak de orde en rust bewaren, zorgen dat het bestuur lijk proces plaatsvindt en dat alles op redelijke afstand van de "gewone" bur ger. Wat voor type burgemeester gaan we in U ontmoeten? Humor, ja, dat kun je wel zeggen, Dat heb ik van mijn vader. Welk type bur gemeester? Ik ben op de eerste plaats de vertegenwoordiger voor en ook namens de burgers van deze ge meente. De eerste burger op mooie en moeilijke momenten in het leven van de inwoners. Er zijn! Dat is voor mij maar een burgemeester dient ervoor te waken, dat hij zijn onafhankelijk heid koestert. Er liggen wel degelijk uitdagingen, op het vlak van scho len, bouwprojecten,de aanpak van de groeiende werkloosheid. Daarnaast ligt het in mijn aard om mensen op te zoeken. Dat deed ik ook toen ik moest opereren in het sociaal-pasto- raal team inzake begeleiding van agrariërs in een crisissituatie. Anders dan van achter je bureau, worden pro blemen bij een bezoek aan betrokke nen veel helderder in beeld gebracht. Ook bijzonder is het bezoeken van gouden bruidsparen. Het liefst doe ik dat bij hen thuis. In de levensverha len klinkt de geschiedenis van de mensen zelf maar ook van de dorps gemeenschappen door. Dat schept een band en leidt tot wederzijds res pect. De Commissaris van de Koningin, die U de ambtseed afnam, sprak van een zware functie als burgemeester. Burge meester zijn is een eenzame positie. Zonder die vergelijking te willen door trekken, denk ik aan een uitspraak van een Amerikaans president, die zegt bij belangrijke beslissingen er"uiteindelijk alleen voor te staan". Vindt U voldoen de tijd en gelegenheid om de rol van Als ik kom tot Uw portefeuille van open bare orde, die U qualitate qua als bur gemeester beheert, dan geeft dat nogal wat bevoegdheden in het veiligheids- domein (pro-actief, coördinerend, regis serend, problemen signalerend en deze oppakken) en dat alles in nauwe samenspraak met college, raad, lokale driehoek, instellingen en maatschappe lijke organisaties. Is er dan voldoende tijd en gelegenheid om "de kar te trek ken" ten aanzien van belangrijke items als "vergrijzing en ontgroening"? Die zaken hoeven op zich niet concur rerend te zijn. Als je je veiligheidsver- haal goed organiseert, onder meer met politie, brandweer, GGD, andere hulpverleningsinstellingen en maat schappelijke organisaties, dan krijgt dat zijn invulling. Oisterwijk is een Marie von Ebner-Eschenbach, bekend van haar vele spreuken en wijsheden, heeft gezegd:“Om een openbaar ambt op schitterende wijze te bekleden heeft men een zeker aantal goedeen slechte eigenschappen nodig. Deelt U die opvatting? leder mens heeft goed en slechte eigenschappen, heeft talenten en gebreken. Je kunt er last van hebben, maar je best doen helpt altijd. In de vroege morgen, om half negen, van vrijdag 18 september word ik verwelkomd in de werk kamer van de burgemeester en onder het genot van een kop koffie vindt in een ongedwongen sfeer een gesprek plaats met de onlangs - op woensdag 16 september - geïnstalleerde nieuwe burgemeester Hans Janssen. Na de felicitaties overgebracht te hebben vanwege zijn benoeming, komt er spontaan een gesprek op gang, dat voldoende ruimte biedt voor Martien Oerlemans, hoofd redacteur van Moergestel Nieuws, om wat ongedwongen plaatjes te schieten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 3