Jongens zèn schatten en mèskes zèn katten7 Rijdende concertzaal in Moergestel Kinderen schilderen met zand voor opa en oma een ’Gèèselse skyline’ Kinderen kunnen tijdens de aanstaande WieKentKunst aan een heel bijzondere activiteit deelnemen. Op verzoek van WieKentKunst komt de Vlaamse zand schilder Loe Kraayenbrink naar Moergestel. Onder zijn leiding kunnen Moer gestelse kinderen met gekleurd zand een ’skyline’ van Moergestel schilderen. WieKentKunst kan zich goed voorstellen dat de opa’s en oma’s met zo’n uniek kunstwerk een groot plezier wordt gedaan. Aan het schilderen met zand wordt mede- 1 werking verleend door Karin Verbakel van KiKu. Op zondagmiddag heeft WieKent- ”Con Amore” is opgehouden te bestaan I Q'e'ese/S^ EHBO-vereniging St. Christoffel start nieuwe cursus! Regionaal Senioren orkest opent theater seizoen den Boogaard De dirigente van de Sint-Janszangertjes n WieKentKunst haalt Vlaamse zandschilder naar Moergestel Even voorstellen: Kwajongensstreken van Willeke de Laat PAGINA 3 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2009 druk bezig geweest met ons koor! En dat is me teren op dinsdagavond van 18.00 tot 19.00 uur en breng gerust een vriendje of vriendinnetje onder meer de molen, de toren en andere met behulp van een schepje. Loe Kraayenbrink schilderijen van werk van Rubens. ren. (Door Paul Spapens) nievanschooten@home.nl, tel. 5133072 en KiKu, kiku@kikumoergestel.nl Het is zover! Op 21 en 22 september staat de Classic Express van het Prinses Christina Concours in Moergestel. De Classic Express is een enorme vracht wagen die hydraulisch kan worden uit geschoven tot concertzaal van 14 meter lang en 7 meter breed. Willeke de Laat was de op een na oudste van een serie van zeven kin deren van Miet en Jantje de Laat. Vader ('paj' in het Gèèsels dialect) De Laat was schoenmaker bij Van Bom mel. Het gezin woonde aan de Bok kenhoek, een buurt die ook nu nog de klank heeft van een volksbuurt, hoewel de bevolkingssamenstelling veel breder was. De Bokkenhoek begon ongeveer waar nu van Veltho- ven is gevestigd en liep door tot on- Deze Jansen was bijgenaamd 'De Tads'. Willeke de Laat kent nog veel bijna men - heel veel Gèèselse mensen hadden vroeger een bijnaam: Driek van Toone; Koos van Driek van Koope; Piet van Willekes; Jan van Gonnekes. Het verbaasde Willeke de Laat altijd dat met'Jan van Gonnekes'twee dames werden bedoeld. Ze hadden al lemaal heel veel kinderen - de Bokken hoek was een kinderrijke buurt. In veel gezinnen was het armoe troef. Dit be lette onder anderen de ouders van Willeke de Laat niet om voor de duur van een jaar of tien een ander kind in huis te nemen. En vlak na de oorlog werd Lotty, een meisje uit Wenen voor een week of zes ingekwartierd. Het Oostenrijkse meisje kwam hier aan sterken. Christelijke naastenliefde was een van de mooiste tradities van Gèè- sel. over de algemene beschaving van de inwoners. In die'blökskes lêege höskes'speelde zich tot vijftig jaar geleden een leven af dat nu volstrekt ondenkbaar is. Zoals het houden van bokken en gei ten, de koe van de arme mens. Bij De Laat hielden ze een bok voor de slacht. Later is men overgeschakeld op het houden van een varken. Jansen op de Bokkenhoek hield bokken speciaal voor het dekken van geiten. In de meeste plaatsen waren mensen als Jansen gevestigd aan de rand van het dorp omdat bokken verrèkes konden stinken. De armoe vertaalde zich in een groot aantal mensen met tbc - tuberculose heette de ziekte van de armen. In zijn jeugd waren er in de Bokkenhoek on geveer vier mensen met tbc. Ze lagen CONCERTEN VOOR BASISSCHOLEN Aan boord van de Classic Express zullen prijs- (jong toptalent uit het hele land) optredi basisschoolklassen. Komende week kunnen de kinderen van b.s Hertog Jan en b.s. Bieneke- We laadden spullen op de kruiwa gen, als een naar olie stinkend zeil uit de oorlog en daar bouwden we een tent van. Ons moeder gaf ons 'ne mik mee en een potje zjèm." Dit najaar wordt er door onze vereniging een nieuwe cursus EHBO gestart. Op donderdag avond van (20.00 tot 22.00 uur) in de aula (Kapel) van Huize Nieuwenhof te Moergestel, i Deze cursus is inclusief Reanimatie en een j opleiding AED (automatische externe defïbril- lator). Wilt u meer informatie of wilt u zich opgeven voor deze cursus, bel dan een van onderstaande telefoonnummers. Jan Zoontjens 513 1447; Toon Fonken 513 3187; Jan Rijnen 513 2120; Angelique de Jong 513 1191; Jan van Loon 513 3673. Bestuur EHBO-ver. St. Christoffel www. ehbomoergestel. nl Bijzonder is dit keer dat een inwoner uit Moer gestel, Ger Martens, een solopartij voor zijn rekening neemt. Ger is sinds kort lid van het seniorenorkest. Hij is te horen op bastrombo ne in het speelse The Joker van de componist Harold Moss. Maar natuurlijk heeft het orkest nog meer muzikale verrassingen. Voor reserveringen: www.denboogaard.com of 521 7220 of vanaf een uur voorafgaand aan de voorstelling aan de kassa in Den Boogaard. Daartussenin stonden'blökskes lêege höskes', zegt Willeke de Laat in een schitterend, helaas vrijwel verdwenen dialect.'Helaas'omdat dialect de be langrijkste traditie is.Zoals een taal als bijvoorbeeld het Duits de Duitse cul tuur schraagt, zo is het dialect de basis onder de Moergestelse volkscultuur. Altijd ook handig om te weten is dat 'cultuur'een ander woord is voor be schaving. Als Willeke de Laat en ande ren vertellen over de Gèèselse volkscultuur, hebben ze het in feite Dat alles speelde zich af in de directe omgeving van de Bokkenhoek en toch zagen Willeke de Laat en de an dere kwajongens heel de wereld."Als we ver weg wilden kijken, klommen we in de toren."Totdat de pastoor ze betrapte. Hij zette ze voor straf op hun knieën in de pastorie en gaf ze een flats om de oren. Daar hebben Willeke de Laat en de andere Gèès else kwajongens geleerd de ver moorde onschuld te spelen. Op donderdag 24 september om 14.00 uur brengt het Regionaal Senioren Orkest Midden j Brabant in Moergestel haar “Muzikale Oude- j renmiddag”. Een kaartje kost 10,- euro. Op vertoon van de KBO-pas krijgt men 10% kor ting. Een kopje koffie of thee voor aanvang is bij de prijs inbegrepen. 'Jongens zèn schatten en mèskes zèn katten.'Ja natuurlijk kent Wil leke de Laat (1938) dit gezegde, wat geenszins wil zeggen dat het klopt. Want Willeke haalde vroeger heel veel kattenkwaad uit, hij was een kwajongen aan de Bokken hoek. De dingen die hij met zijn vriendjes uitspookte vallen onder de categorie tradities, zoals ‘rotje tik', een geintje dat ooit door alle Gèèselse jongens is uitgehaald. Je steekt een flinke naald in het hout van een raamkozijn. Door het oog haal je een zwart touwtje. Aan het ene eind bevestig je een spijker, het andere eind vier je meters ver om verscholen achter een bosje rukjes aan het touwtje te geven. Daardoor slaat de spijker tegen het raam. Het 'tik-tik, tik-tik' dreef de bewoner tot razernij. Mijn naam is Esmé Theeuwes en sinds eind mei 2009 ben ik de nieuwe dirigen te van de fantastische St. Janszangertjes. En dat is dan ook de reden dat ik mij hier even kort voor zal stellen. werken, muziekworkshops geven aan de meest uiteenlopende doelgroepen of word je dirigen te van een (kinder)koor! Wat misschien ook leuk is om te vertellen, is dat ik me specialiseer in zang. Daar ligt ook mijn grote passie. Vooral het zingen van en in musicals vind ik geweldig! De afgelopen maanden ben ik dus naast mijn studie en alles dat daarbij komt kijken ook Zaterdag 5 september j.l. was het de laatste keer dat de leden van Operette- vereniging ”Con Amore” bij elkaar wa- De middagvoorstelling van het RSO is de eer- I ”Con Amore”, opgericht in 1973, zag zich genoodzaakt om er mee op te houden omdat het winnaars van het Prinses Christina Concours ledenaantal terugliep door o.a. overlijden, ziek- I tout te koop. lenvoor te en de leeftijd van de leden. te en de leeftijd van de leden. ”Con Amore” wil iedereen bedanken voor de belangstelling en steun tijdens onze Weense bolders genieten van verschillende klassieke avonden, operette-uitvoeringen en andere con- concerten. De concerten in de Classic Express certen. duren ongeveer drie kwartier en worden gepre- De Moergestelse bevolking en ook van daarbui- Willeke de Laat is geboren op de Bokkenhoek. Gezien vanaf waar hij staat lag dit befaamde wijkje rechts achter hem. Alles is vernieuwd. Alleen de bomen vooraan rechts stonden vroeger voor de boerderij van Jonkers. Links is veel bij het oude gebleven, zoals de fabriek van Van Gils. jaren achter open ramen. De frisse lucht werkte heilzaam. Een tbc-lijder lag in een soort tent achter een wo ning. "Wij gingen geregeld met ze buurten"zegt Willeke de Laat als een hele trits kwajongensstreken is be sproken. Hij wil daarmee aangeven dat ze dan wel vlegels waren, maar met het hart op de goede plaats. En dan gaat hij verder over piepelen (ver stoppertje), zwemmen in een wiel van de Reusel. Over vogeltjes uithalen en kikkers opblazen. Over bèlleke trèkke, ook altijd leuk, en vuurke stoken bij de Brandkuil.de vroegere vuilstort.Over appels jatten en over spelen met niks - ja, met niks, want er was niks."ln de zomervakantie gingen we kamperen. geveer slijterij In den Korenmaaier, destijds café De Klaore. Kruidenier/bakker Van Velthoven was er gevestigd, naast smid Van Veltho ven. Op de plaats van de huidige Böe- renbondwinkel stond de boerderij van Jonkers waarin ooit de eerste Boeren bond was ondergebracht. Op dit moment ben ik nog 19 jaar jong en ben ik bezig met het afronden van het tweede jaar van mijn opleiding. Ik studeer aan het Fontys gebracht zodat het zand wordt gefixeerd. Het Conservatorium en doe daar de opleiding Do- schil deren zelf bestaat uit het strooien van zand cent Muziek. Dit betekent dat ik studeer om als vakdocent muziek voor de klas te komen staan, werd in België beroemd met complexe zand- I Dit kan in het basisonderwijs, maar ook op een j middelbare school of in het HBO. Daarnaast i kun je bijvoorbeeld op een muziekschool gaan senteerd door een speciaal opgeleide pianist/pre- j ten is altijd een enthousiast en inspirerend sentator. De Classic Express is te vinden bij het Total tankstation station van Esch erg goed bevallen. We hebben erg leuke maan den gehad waarin we heel veel geleerd en gedaan hebben, maar ook heel veel lol gehad hebben. En dat maakt het ook zo leuk en gezellig bij de St. Janszangertjes! De leden van het koor vor men natuurlijk al een prachtige groep, maar ik ga absoluut proberen het onderste uit de kan te halen en ze nog verder te brengen. En als we zo goed blijven werken als we nu doen, gaat ons dat helemaal lukken! Nu de vakantie is afgelopen zijn de repetities van het koortje ook weer begonnen. We repe- teren op dinsdagavond van 18.00 tot 19.00 uur in het parochiecentrum. Dus als je zin hebt set van een reeks seniorenvoorstellingen in Den Boogaard. Kaartjes voor de verschillende senioren voorstellingen zijn ook als passe-par- heid van het evenement Gèèsese Tradities met Moergestelse kinderen te zandschilde- tember in Den Boogaard worden gegeven. De ren. Speciaal daarvoor heeft hij een ontwerp (gratis) activiteit is bedoeld voor kinderen van gemaakt van een Moergestelse skyline met ripn mr „Action ioor tn totaal -ziin pr vanaf onder meer de molen, de toren en andere bekende gebouwen. De kinderen kunnen de zandkunstwerkjes mee naar huis nemen. De Moergestelse bevolking en ook van daarbui- publiek geweest. Nogmaals bedankt namens het bestuur en de leden van zangvereniging ”Con Amore”. wordt zeer fijn, gezeefd zand gebruikt. Met zand in de meest uiteenlopende kleuren. Op de ondergrond van het schilderij wordt lijm aan kom een keertje te komen luisteren, kom langs mee. Je kunt bij het koortje komen zingen als je in groep 4 zit. We gaan er weer een te gek, leuk, muzikaal jaar van maken. Tot dinsdag, de Sint-Janszangertjes Kunst iets leuks in petto voor de wat jongere kinderen. Ze kunnen zich laten schmin ken door Roline de Laat. Het zandschilderen is een van de workshops van WieKentKunst die op zaterdagmiddag 26 sep tember in Den Boogaard worden gegeven. De tien tot veertien jaar. In totaal zijn er vanaf 13.00 uur vier sessies waar steeds maximaal vijftien kinderen aan deel kunnen nemen. Opgeven kan via Hennie van Schooten: hen- Zandschilderen is een kunstvorm die slechts weinig mensen beheersen. Voor het schilde- ren wordt zeer fijn, gezeefd zand gebruikt. Met Zandschilderen is letterlijk schilderen met behulp van kleurenpoeder verkrijgt de schilder gekleurd zand. Dat dit tot bijzondere resul taten leidt, was begin dit jaar te zien in de MustSee Bioscoop in Tilburg. In deze film zaal lag toen een maand lang een gigantisch, door Loe Kraayenbrink geschilderd zand- schilderij. Dit kunstwerk is door duizenden mensen bezocht. WieKentKunst vond de Vlaamse kunstenaar bereid om ter gelegen- PRIMSES CHRISTIN* CONCOURS

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 3