KOK Babyborrel voor alle dit jaar geboren Moergestelse baby’s Tandarts Joe Stieger en huisarts Paul Terwindt vertellen over hun praktijk KOM PROEVEN EN GENIET!!! i 9 Collecte KBO-Brabant Moergestelse Koffietafel met Moergestelse producten Qèèse/Se, lerii Gemeente wil de nieuwe brede school bouwen aan de Kloosterlaan Algemeen Belang geeft 10 redenen aan om die school met 500 leerlingen aan de Industrieweg te bouwen. Tevens zoeken wij een Bel dan naar (013) 513 1315 en vraag naar Harriëtte van de gerechten uit onze streek die op onze NIEUWE kaart staan! I 1 )raaïitoompje eetcafé terras zalen catering WieKentKunst giet traditie in nieuw jasje Afdeling Moergestel Koersbal vanaf nu op vrijdagmiddag in Den Boogaard Maandelijkse bingo in Reuselhof Op de 3de woensdag van de maanden septem ber, oktober en november (16 sept., 21 okt. en 18 nov.) starten we om 19.30 uur weer met de gezellige bingo-avonden in Reuselhof Bovendien organiseren we op vrijdagmiddag 11 december om 14.00 uur een bingo-middag in de Den Boogaard. Noteer deze data in je agen da. De organisatie is weer in handen van Diny Derksen. WieKentKunst: Verhalen over gezondheidszorg in Wit Gele Kruis-gebouw PAGINA 3 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2009 met het kindje voor familieleden en vrienden. voor 38 uur (Door Paul Spapens) In feite is sprake van een nieuwe traditie. Omdat het evenement van WieKentKunst dit jaar in het teken staat van Moergestelse tradi- Voordelen ten opzichte van bouwen aan de Kloosterlaan: Voldoende ruimte voor een ideale volwaardige brede school mét aula en speelplaatsen enz. in tegenstelling tot de plannen aan de Kloosterlaan Geen extra hoogbouw nodig of verdiept bouwen Geen omliggende gebouwen en dus mogelijk minder bezwaren (snel bouwen) 300 m van de sporthal in plaats van 950 m (moet gelopen worden voor gymlessen) Voldoende ruimte voor veilig halen en brengen van kinderen (ruimte voor rotonde) Autoverkeer (T31 en Industrieweg) is gescheiden van voetgangers en fietsers Geen tijdelijke huisvesting nodig (die kosten zijn 425.000,-) Op de vrij komende locatie van de Graaf van Ursel school plm. 30 grondgebonden huur woningen met zorg vlakbij, waar Moergestel om schreeuwt Door geen school te bouwen aan de Kloosterlaan neemt het verkeer in de Klooste- laan sterk af; bij afsluiting van het plein of Rootven wordt het daar veel te druk! Mogelijk kan het doorgaande verkeer via de Kloosterlaan worden omgeleid en neemt de verkeersdruk op het centrum en Rootven af en kunnen de plannen rondom het St. Jansplein ook werkelijkheid worden. Inwoners van Moergestel kom op voor uw belangen en de leefbaarheid van uw dorp. Laat niet een adviesgroep zonder Moergestelnaren (op een na) bepalen waar die school moet komen. Wilt U meepraten kom dan woensdag 9 september om 20.00 uur naar de aula van Stanislaus Hoogachtend, R.C.M. van de Ven Fractieleider van Algemeen Belang Verdere informatie kunt u vinden op www.algemeen-belang-oisterwijk.nl t r I ij L o e r<l er ij Heb jij ambitie, ben je zelfstandig en zoek je een nieuwe uitdaging? Voor een impressie kijk je op www.draaiboompje.nl Het Prinses Beatrix Fonds bestrijdt spierziek ten en bewegingsstoornissen door het financie ren van wetenschappelijk onderzoek en zet m de kwaliteit van leven van natiën- j ten en hun familie te verbeteren. Ook dit jaar voor een revolutie in de gezond heidszorg zorgde. Voordat de peni cilline was uitgevonden en door de geallieerden in deze contreien werd geïntroduceerd, stierven veel men sen aan een longontsteking.In die tijd woedde een heftige concurren tiestrijd tussen de Oisterwijkse huis arts De Sain en Theo van Delft die zich in 1940 in Moergestel vrij had gevestigd. Zijn Oisterwijkse 'konkul- lega' deed Oisterwijk, Berkel-Enschot, Haaren en Moergestel. Via-via wist Van Delft in 1944 de hand te leggen op sulfa, een chemisch antibioticum. Daarmee redde hij een Moergestelse vrouw met een longontsteking. Het betekende zijn definitieve doorbraak in Gèèsel. Hild 1, 5066 CL Moergestel, Tel. (013) 513 1315, www.draaiboompje.nl In wezen behoort het Wit Gele Kruis gebouw ook tot de tradities van de gezondheidszorg in Moergestel. Zowel het gebouw als de organisatie ke Babyborrel georganiseerd. Het moet een plezierige bijeenkomst worden onder leiding van Ans Vugs uit Heukelom. Zij is een zeer erva ren vroedvrouw die leuk kan vertellen over haar werk en over tradities en gebruiken rond geboortes. Omdat iedereen wordt geboren, komen geboortetradities overal ter wereld voor. Dat maakt het zeer interessant. Voor de deelnemers aan de Babyborrel is er een drankje. Alle jonggeboren Moergestelse kindjes krijgen een oorkonde. In zijn opzet is de Babyborrel een hedendaagse versie van ‘et schèèl der afdrinke’. Een pasgeboren baby loenst van nature. Om zogenaamd het scheel ‘eraf te drinken’ nuttigde men op de kraamvisite een borreltje. Voor de vader was het meestal een mooi smoesje om eens flink de bloemetjes bui ten te zetten. Het ‘schèèl der afdrinke’ werd vroeger in Moergestel ook gedaan. Als anno 2009, waarin zulke zaken alle maal vele malen geavanceerder zijn, toch mensen uit angst voor de tand arts bij Paul Terwindt aankloppen met de vraag om antibiotica tegen tandbe derf, dan verzoeken ze in feite om een geneesmiddel dat in de jaren veertig Toen Joe Stieger zich in 1972 als eerste tandarts in Moergestel ves tigde, maakte hij het nog mee dat boerendochters zich kort voor hun huwelijk bij hem vervoegden met het verzoek alle tanden te trekken. In het gebit was al een aantal gaten gevallen en in de rest van de tanden zat'de wolf'zoals het rot tingsproces van tanden werd ge noemd. "Alles eruit, gebit erin'/ vat Joe Stieger (1940) bondig samen. Met deze rigoureuze oplossing was men ook voorgoed verlost van de schrik voor de tandarts. Deze bestaat nog steeds, merkt huisarts Paul Terwindt (1951). Bij hem in de praktijk vragen patiënten om anti biotica in de hoop dat daardoor de ontsteking verdwijnt en ze niet naar de tandarts hoeven. In het kader van WieKentKunst Gèèselse Tradities organiseert deze stichting op zondag 27 september een Babyborrel voor alle kinderen die dit jaar zijn geboren. De Babyborrel wordt in de tweede helft van de middag gehouden op het Sint-Jansplein (bij goed weer) of anders in Den Boogaard. Belangstellende ouders kunnen zich opgeven Roos Klessens van WieKentKunst, telefoon 513 2435 of rklessens@home.nl doen dat op een aanschouwelijke ma nier met voorwerpen uit Museum de Dorpsdokter in Hilvarenbeek. In het Wit Gele Kruis-gebouw zijn verder pre sentaties over tradities binnen de Moergestelse EHBO en kruidenge- neeskunde door Hanneke de Brouwer uit Moergestel en haar collega Ans Crone uit Hilvarenbeek. Joe Stieger, tandarts in ruste,en huis arts Paul Terwindt doen mee aan WieKentKunst over Gèèselse tradi ties. Op zondag 27 september vertel len ze in het wit Gele Kruis-gebouw over tradities binnen hun stiel. Ze zijn een begrip. Dat blijkt wel uit het feit dat het katholieke Wit Gele Kruis al in 1978 fuseerde met het protestantse Oranje groene Kruis en het algemene Groene Kruis fuseerde tot de Natio nale Kruisvereniging, terwijl het ge bouw in de volksmond nog steeds de naam van vroeger heeft. Binnen de Moergestelse geschiedenis van de ge zondheidszorg namen zowel Joe Stie ger als Paul Terwindt een bijzondere positie in. De eerste was de eerste tandarts van Moergestel. Daarvoor had tandarts Karel Huberts uit Oister wijk twee halve zittingsdagen in café 't Fortuintje/'Maard'n AauweVan Delft trok ook tanden?aldus Joe Stieger, die zich op verzoek van burgemeester Poort in Moergestel vestigde. Paul Terwindt was op 15 november 1980 de opvolger van Theo van Delft. De eerste huisarts van Moergestel wordt door oudere Moergestelaren nog steeds met een mengeling van ontzag en respect'd'n AauweVan Delft' genoemd. Diens opvolger wilde graag in een dorp werken en juist het platteland kende toen nog bepaalde eigenaardigheden in de relatie tot ziekte."Veel meer dan nu waren men sen bang voor het ziekenhuis. Dan zei den ze:'Ge gaat me toch zeker niet naar het ziekenhuis sturen?'Men was bang niet meer levend uit het zieken huis terug te komen. Nu ervaart men het ziekenhuis als een gegevenheid waar je af en toe wel eens naar toe moet','aldus Paul Terwindt. In de tijd dat Joe Stieger tandarts werd in Gèèsel, poetste zeker de helft van de inwoners de tanden niet. De tandarts werd pas geraadpleegd als de gloeiende tandpijn niet meer om te harden was. Dat betekende dat hij geregeld op de meest onwaarschijn lijke tijden mensen aan de deur kreeg. Belangenorganisatie voor senioren De KBO heeft begin dit jaar een nieuwe acti viteit opgestart: het koersbal. Liefhebbers van dit balspel, vergelijkbaar met de buitensport jeu de boules, zijn elke vrijdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur welkom op de zolder van den Boogaard. Kom gerust eens langs ter kennis making of om te proeven of het iets voor u is. Indien U deelnemer wordt van deze activiteit bedraagt Uw eigen bijdrage 24,- voor een heel jaar. U kunt zich op vrijdagmiddag tijdens het koersbal aanmelden als deelnemer bij de (voor lopige contactpersoon van het koersbal, Jos op ’t Hoog, tel. 513 3286. Aanmelden kan ook tele fonisch bij de coördinator van onze activitei ten, Harrie de Laat, tel. 513 2330. Doe ook eens mee aan deze gezellige activiteit! Joe Stieger (links) en Paul Terwindt vertellen over de dorpspraktijk van een tandarts en een huisarts. Op de achtergrond het nieuwe gezondheidscentrum aan de oevers van de Reusel. Het wordt mogelijk op 1 oktober in gebruik genomen. Zowel Paul Terwindt als Paul Scheijmans, opvolger van Joe Stieger, nemen er hun intrek in. Ze hadden dan wel de mond ge spoeld met kamillethee tegen bloe dend tandvlees en een kruidnagel in de holle kies gestoken. Hij kan zich de angst voor de tandarts toen wel voor stellen. "De tandarts gebruikte een snaaraangedreven boormachine met een laag toerental. Dat deed verrèkte pijn. Als je naar de tandarts ging zei men datje flink moest zijn. Ja, dat klopte wel." (vervolg van de voorpagina) Deze oven is een paar jaar geleden door Sjaak van Herk uit Oisterwijk gebouwd in het kader van het ambachtenweekeinde van WieKent Kunst. Een aantal Moergestelse slagers maakt zaterdag de zult op basis van Moergestelse recepten. De Moergestelse Koffietafel begint op 27 De Babyborrel is een tamelijk nieuw fenomeen september na de eucharistieviering op zon- dat ook wel kraamfeest, geboortefeest of geboot- dagmorgen. Het is een mooie Moergestelse tereceptie wordt genoemd. In Vlaanderen spre- traditie om bij een buitenactiviteit in het een- ken ze van een Babydrink Doorgaans wordt de h ft de stichü een gemeenschappelij- trum rekening te houden met de mis in de Babyborrel een week of zes tot acht na de L kerk. Op het Sint-Jansplein staan keurig geboorte gehouden. Het is een kennismaking gedekte tafels in lange rijen. Vrijwilligers van met het kindje voor familieleden en vrienden. de KBO Moergestel zorgen voor de bediening. - Voor de deelnemers is er niet alleen brood en beleg, maar ook koffie en thee. Tijdens de Moergestelse Koffietafel zijn er muziekoptre- PfinSCS BcUtfix Foflds dens. WieKentKunst hoopt op een groot aantal deel nemers en houdt daar ook rekening mee omdat een koffietafel hoort bij de Moergestelse iden titeit. Moergestelaren trekken graag met elkaar zich in om de kwaliteit van leven van patiën- op. Een gezamenlijke maal tij dis daar een sym- t: r j:. pathieke gelegenheid toe. Het ontstaan van de 1 doet het fonds weer een beroep op een bijdra- Brabantse Koffietafel is niet precies bekend. Na ge van de Moergestelse bevolking. Vorig jaar de Tweede Wereldoorlog groeide het uit tot een heeft de Moergestelse bevolking en flinke bij- fenomeen van Brabantse culinaire eigenheid, drage geleverd aan de strijd tegen de spierziek- net als het worstenbroodje. De maaltijd drukt ten. Bourgondische gezelligheid uit. WieKentKunst Ook dit jaar zullen collectanten bij u aanbel- streeft naar zoveel mogelijk eigen producten len met de bekende Oranje collectebus. De omdat het streekproduct past bij de kleinscha- derde week van september (14 t/m 20 septem- ligheid van Moergestel en daarnaast ook steeds ber) is het zover. Dan is weer de nationale col- meer in de belangstelling staat. lecte-week van het Prinses Beatrix Fonds.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 3