ALLROUND MAKELAARDIJ T FULL-TIME KOK In een halve eeuw van melkkèèr tot melkrobot ALLROUND MAKELAARDIJ Wilt u van ons een cadeautje? O t 5 I KOM PROEVEN EN GENIET!!! raai boompje Persoonlij! en be 24 uur per dag, 7 dat per week! KPJ Touwtrek- weekend 2009 VVV-agentschap in Moergestel Aan alle kinderen van Moergestel Qè'ese/SfJ ■r Er is weer een nieuwe kaart, met heerlijke gerechten van producten uit de streek. Moergestelse boeren laten ontwikkeling zien tijdens WieKentKunst Marcel Vromans Pieter Burgers Toon Coppens De Twern Steunpunt Vrijwilligerswerk PAGINA 5 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2009 (Door Paul Spapens) I’ Zeggen de woorden: flexibel, ambitie en interesse jou iets? Bel dan snel! Wij bieden een salaris volgens CAO en o.a. een gezellige werksfeer. Vraag naar Harriëtte: (013) 513 1315 Op zondag 13 september wordt er weer het jaarlijks touwtrektoernooi gehouden waarbij vele teams hun krachten aan het touw kunnen meten. Dit jaar is er ook gedacht aan de jonge ren onder ons met een klimwand. Ook daar kan gestreden worden om een mooie prestatie. Tonnie en Cees Geerts zijn de trotse bezitters van de eerste melkrobot van Moergestel. ma heeft gelaten. Mogelijk steekt het opgerold ergens achter een schilderij lijst, óók een traditie. Vanaf het mid den van de jaren '50 was een Gèèselse boer met een 'melkkèèr'of met een 'Pètterke' net zo bij-de-tijd als Tonnie Piet Ketelaars kan vol smaak verhalen over het traditionele boeren vroeger. Hij staat met een zeis op de foto voor de boerenwoning die hij in 1960 zelf bouwde. winnen, of je kunt een broodje en een kop soep eten. En natuurlijk fiets je een’heel fijne tocht door ons mooie Brabantse land en je helpt Pater Theo om voor de straatkinderen te zorgen. Als je nog meer wilt weten over de Toer-Mee lees de advertentie in Moergestel Nieuws. Tot ziens op 30 augustus. en Cees Bierkens met hun melkro bot nu. Een 'melkkèèr'en een 'Pètterke'zijn te zien tijdens WieKentKunst. Met de 'melkkèèr' kon in de wei en in de winter op stal worden gemolken. Het was een soort houten kast op vier ijzeren wieltjes. In de kast zat de motor waarmee de melkmachine werd aangedreven. Een 'Pètterke' (genoemd naar een motormerk) was in feite hetzelfde als een 'melkkèèr', maar dan uitgevoerd in een traktor- achtige opzet. Zowel de 'melkkèèr' als het'Pètterke'werden door smid Jan van Velfhoven in elkaar geknut seld. Het zou historisch een goed idee zijn als deze machinerieën wor den bewaard. Boeren hadden toen volgens Piet Ketelaars helemaal nog geen verstand van techniek. Met smaak vertelt hij hoe Jaon op 't Hoog zijn 'melkkèèr'aan de praat probeerde te krijgen door er eens goed met een 'waajpaol'op te ram men. Zijn vader stemde dan wel in met de aanschaf van een melkma chine. Maar toen die was geïnstal leerd stopte hij per direct met boe ren. De overstap van de boerentradi tie van eeuwen naar de moderne tijd was hem té groot. Wij zijn ook op zoek naar een eetcafé lerrus zalen caleHng Hild 1, 5066 CL Moergestel, Tel. (013) 513 1315, www.draaiboompje.nl mensen - wat ook een traditie is, net zo goed als het feit dat je bij Tonnie en Cees Bierkens achterom komt. Dat doe je als vanzelfsprekend ook bij Piet Ketelaars en zijn echtgenote. Het echt paar woont in de boerderij die ze zelf met hun trouwen in 1960 hebben gebouwd. Zoon Wim heeft het melk veebedrijf voortgezet. Hij rijdt af en aan met grote machines waarbij de eerste trekker van vlot buurtende vader Piet lichtelijk in het niet valt. De lichtgroene Hanomag is veertig jaar oud. Ondanks zijn oldtimer-achtige look is het nog steeds: sleuteltje omdraaien en starten. Deze tractor, die Piet Ketelaars laat zien tijdens WieKentKunst op zondag 27 september, is te beschouwen als een tussenfase in de automatisering van het boerenbedrijf. Die begon met de melkmachine. Piet Ketelaars kan zich wel voorstellen dat er een alter natief werd gezocht voor het hand- melken. Hij heeft nog een diploma in deze mooie kunst gehaald bij Janus van den Meijdenberg op De Hild. Hij weet niet zo gauw waar hij het diplo- Verder zijn er diverse springkussens en is er ani matie voor de kinderen. Vanaf 15.00 uur wordt er ook gestart met de Hollandse Middag met drie gezellige Neder landse artiesten. Aansluitend zijn er die mid dag optredens van Stef Ekkel, Henk Wijngaard en als afsluiting Marianne Weber. Voor meer info en voorverkoopadressen zie www.kpjmoergestel.nl of de advertentie in deze krant. Piet Ketelaars (1931) van de Heiligenboom kreeg het samen met zijn broer Tijn na lang zeuren gedaan dat hun vader (Jan van Pirkes) een melkmachine aan schafte. Vader Ketelaars zag dat helemaal niet te zitten. Hij boerde in de boerentraditie van eeuwen en dat was in de eerste plaats heel veel werken en alles met de hand. Vorig jaar schaften Cees (1959) en Tonnie (1962) Bierkens van de Heuvelstraat de eerste melkrobot van Moergestel aan.Tussen de eer ste melkmachine van de familie Ketelaars en de melkrobot van het echtpaar Bierkens zit een periode van een halve eeuw. Zowel Piet Ketelaars als Tonnie en Cees Bierkens doen mee aan WieKentKunst op zondag 27 sep tember. Het publiek kan op bezoek bij Piet Ketelaars om uit zijn mond over de boerentradities uit zijn jeugd te horen.Tonnie en Cees Bierkens tonen trots de melkrobot. In de ruimte waarin deze blinkende, in Engeland gebouwde computer gestuurde machine staat, hangt een zwartwit-foto waarop Cees Bierkens en zijn vader Geert met de hand koeien aan het melken zijn."Heb ik ook nog gedaan'? wijst hij naar de nostalgische foto en maakt zo meteen duidelijk hoe snel de ont wikkelingen op het platteland zijn gegaan. Gezeten In de keuken geven Tonnie Op 12 en 13 september organiseert KPJ Moergestel voor de 26ste keer het touw- trekweekend. Dit jaar word het weekend echter in een nieuw jasje gestoken. Op zaterdag 12 september word het weekend geopend door feestband One Two Trio, gevolgd door Lasgo; de nummer 1 in dance van nu. Als afsluiter die avond een oldschool afsluiting door Flamman en Abraxas, een oude bekende uit de jaren 90. Het is er toch van gekomen. Na lang onder handelen met de regio-VW in Den Bosch is het er toch eindelijk van gekomen dat we in Moergestel een eigen VW-agentschap heb ben gekregen. Het is weliswaar een klein kantoor, maar des- alnietemin met een behoorlijk aanbod aan wan- delkaarten, fietskaarten, souvenirs, iris- en dinercheques en prentbriefkaarten. Ook voor gratis folders over daguitstapjes, groepsuitjes of andere evenementen en accom modaties kunt U bij het VW-agentschap te recht. Maar als U nu denkt dat deze WV-post alleen bestemd is voor toeristen en passanten dan hebt U het mis. Ook U, als inwoners van Moer gestel, bent van harte welkom, van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 14 uur in de hal van Den Boogaard. In een volgende uitgave van Moergestel Nieuws hopen wij U een sfeerimpressie te kunnen geven van ons “winkeltje”. De vrijwilligers van het VW-agentschap hopen U binnenkort te mogen begroeten in deze nieu we service-voorziening, die toch weer een ver rijking is voor Moergestel. Als u zich nu aanmeldt bij het vrijwilligers- steunpunt krijgt u een leuk presentje. Bij het vrijwilligerssteunpunt kunnen vrijwil ligers terecht met allerlei vragen rondom vrij willigerswerk. Maar het steunpunt is er ook voor organisaties die met vrijwilligers werken. Daarnaast werkt het steunpunt samen met 2col- lege Durendael in verband met de maatschap pelijke stage en houdt het steunpunt zich bezig met Maatschappelijk Betrokken Ondernemen. Dus heeft u als ondernemer, maatschappelijke organisatie of als vrijwilliger een vraag of wilt u informatie? Neem dan contact op met de coördinator: Noortje Bijvelt, 528 4080 of noor- tjebijvelt@regio.twern.nl Beste kinderen, Zoals jullie misschien wel weten zorgt de Moergestelse Pater Theo Raaijma- kers in de stad Cochabamba in Bolivia voor kinderen die geen ouders meer hebben of die niet meer thuis wonen. Deze kinderen krijgen van Pater Theo te eten, een plaats om te slapen en ze mogen naar school. Om voor deze kinderen te kunnen zorgen is natuurlijk veel geld nodig. Dit geld wordt bv. door jullie opgehaald met het Driekoningen zingen, maar jullie kunnen ook in de zomer geld ophalen voor Pater Theo. Op de laatste zondag van augustus wordt in Moergestel door de M.O.V.-groep de Toer-Mee georganiseerd. Dit is een sponsorfietstocht van 20 of 40 km. Als je mee wilt doen aan de sponsorfietstocht kun je bellen met Harrie Smolders, tel. 513 2403, bel len tussen 18.00u en 19.00u. Hij zorgt dan dat je een sponsorkaart in de brievenbus krijgt. Met deze kaart ga je sponsors zoeken die je wil len betalen om voor Pater Theo te fietsen. Je kunt je ouders vragen of je opa en oma of de buurvrouw, wie je maar wilt. Zij betalen dan een bedrag dat je bij de startpost op zondag 30 augustus afgeeft aan de organisatie. Je krijgt dan een startkaart waarop bij elke post een stukje van een slagzin ingevuld wordt. Op het einde van de tocht heb je de zin compleet. Onderweg is er nog van alles te doen. Je kunt een spelletje doen, waarbij je een prijsje kunt L en Cees Bierkens daar een aanspre kend voorbeeld van. Moergestel telt nu nog dertig melkveehouders. Samen hebben ze drieduizend stuks melkvee. Dertig jaar geleden bezaten honderd Gèèselse boeren ook samen drieduizend koejkes. Het zijn indruk makende getallen van een ontwikke ling die zeker nog niet ten einde is. Het is met name de automatisering van het boerenbedrijf geweest die deze revolutionaire veranderingen mogelijk hebben gemaakt. Het ultie me hoogtepunt op dit moment is zonder twijfel de melkrobot, die het echtpaar noopt voortdurend een blik op de computer te werpen. Volgens dit zeer betrokken boerenechtpaar varen zowel mens als dier wel bij dit toppunt van agrarische vernieuwings drift. Het is een interessant gegeven dat het publiek dat deelneemt aan WieKentKunst deze robot kan bekij ken en in werking kan zien, dit met tekst en uitleg van hartelijke boeren- I Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 F 013-4688259 I www.allroundrnakelaardtj.nl oerJerij

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5