verleden tijd Okvo Iets te vieren? Jurre Geboorte... Houden van konijnen als bron van eiwit is zo goed als Voor de 29e maal ’Toer Mee’ op zondag 30 augustus INTERIEUR- VERZORGSTER I Koop of bestel een bloemetje bij Florus! Qèèse/s^ Open Dag De Krekul EHBO-vereniging St. Christoffel Protestantse gemeente Oisterwijk Seizoensopening bij Audacia MOERGESTEL FIETSDORP Geboren PERSONEEL Geboren op 20 augustus 2009 Zoon van Jan Brechtje van Laarhoven-van der Sande Broertje van Jente en Jort De Stappert 47 5066 ME Moergestel Voor meer informatie kan er gebeld worden met Han Kreijveld (013) 513 2168 óf kom eens langs op de maandagochtend bij Audacia! voor de maandagen van 8.30-13.00 uur, tijdens het voetbalseizoen. Audacia is met spoed op zoek naar een gezellige en betrouwbare Geen vaste openingstijden, vandaar graag vooraf 'n telefoontje. BLOEMSIERKUNST Carla Jansen Industrieweg 21a, 5066 XJ Moergestel Tel. (013) 511 1177 06 12963617 www.florus.nl Allroundreiniging Swinkels Moergestel BV is op zoek naar: GEMOTIVEERDE MEDEWERKERS die in samenwerking met collega's danwel zelfstandig de werkzaamheden kunnen uitvoeren. ^0 L Louis van Boxtel laat koppeltje 'Bèlse haose'zien tijdens WieKentKunst Frans Swinkels, Tel. 06-53 54 34 75 ALLROUNDREINIGING SWINKELS MOERGESTEL BV jy|OOrQGSrel In het middagprogramma nodigen wij u van PAGINA 3 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2009 Louis van Boxtel heeft nog maar een u van ons gewend bent. Creatieve, beeldende (Door Paul Spapens) Het antwoord op die vraag zijn de twee konijntjes, die heel erg weinig Een bezoek aan de belevingstuin Een bezoek aan de bloemenkas “De Oase” Een bezoek aan de tentoonstelling 100 jaar Assisië. Wij wensen u een fijne dag/middag toe. Dit gesprek met Louis van Boxtel gaat over rammekes en voedster- kes en het resultaat als die bij el kaar worden gezet. De in 1937 aan de Oirschotseweg geboren dieren liefhebber gaat voor naar een ko- nijnenkooi op de plaats achter zijn woning. Met de hand van een ken ner haalt hij twee ontzettend aai bare konijntjes uit een kooi. Ze zijn een kruising tussen een hangoor- tje en een 'Bèlse haos', een tam soort haas. "Van de hangoortjes had ik geen rammeke (man). Het voedsterke (vrouw) zette ik bij het rammeke van de Bèlse haos. Ik dacht: eens kijken wat dat wordt." Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 paar konijnen, waaronder de'Bèlse haos'. Nu vier maanden geleden slachtte hij voor het laatst een ko nijn. Dat zal er nooit meer van komen want hij gaat al zijn konijnen opruimen. Zijn gezondheid stelt hem niet langer in staat nog konijnen te houden. Maar deze laatste der Mohi kanen verdwijnen niet in een braad pan. Ze gaan naar een nicht die er iiefdevol voor zal zorgen, net als die renliefhebber Louis van Boxtel dat altijd heeft gedaan. heid eveneens een kortere tocht van ca. 20 tot 25 kilometer te rijden. De groep biedt de fiet sers r_J---- daarnaast nog enige attracties. verdwenen. Gelukkig is Louis van Box tel bereid om iets over deze zeldzaam geworden hobby te vertellen tijdens WieKentKunst op 27 september. Het onderwerp is Gèèselse tradities. Ook Bart Heeffer en Gust van Haaren leve ren als traditionele konijnenfokkers een bijdrage. Deze drie heren zijn, voor zover bekend, de laatste in het dorp die deze hobby nog beoefenen. Het houden van konijnen leerde Louis van Boxtel van zijn vader. Als hem naar de voornaam van pa wordt gevraagd, antwoordt hij dat'hil Gèèsel'hem al leen kent onder de naam Killeke. In het huishouden van Killeke was het ar moede troef.Tien kinderen moesten worden gevoed en daarbij een broer die bij Killeke in de kost was. Alleen een grote mate van zelfvoorziening stelde vader en moeder van Boxtel in staat het kroost groot te brengen. Een moestuin was pure noodzaak, evenals het houden van een schaap, een geit, een varken, kippen en konijnen. Het varken werd tussen Sinterklaas en Kerstmis geslacht en bracht dan heer lijk vlees in de pan. Maandelijks wer den een paar konijnen geslacht. Het vlees van de dieren vormde een nood zakelijke bron van eiwit. Enkel en al leen daarvoor werden ze gehouden in zelfgetimmerde kooien. Het voedsel van de konijnen kostte niks. De tuin derij van Geert Antonis grensde aan de ouderlijke woning van Louis van Boxtel. Doorgeschoten groenten en dergelijke werden over de heg ge- Louis van Boxtel haalt een kruising tussen een 'Bèlse haos'en een hangoortje uit de konijnenkooi. gooid en dienden als voer voor de ko nijnen, kippen en varkens.Voor de ko nijnen werden de onvolprezen ganzentongen gesneden. En als een konijn slachtrijp was, kreeg hij een tik achter zijn oren, werd gevild en ge slacht en verdween in de magen van de kinderen van Killeke - of in de magen van zoveel andere Moergeste- laren, want zoals gezegd, iedereen hield om dezelfde reden 'knèèn'. mers uit Berkel-Enschot is een start/finishbu- reau ingericht bij Boerderij Denissen te Berkel- Enschot. Er is gelegenheid tot starten tussen 11.00 uur en 13.30 uur, terwijl de deelnemers voor 17.30 uur worden terugverwacht bij de finish. Ook dit jaar is het na de fietstocht goed toeven op het plein onder het genot van een drankje met gebak, waarvan een deel van de opbrengst ook ten goede komt aan het werk van Theo. Zondag 30 augustus, 10.15 uur Voorganger: drs. M. van Baest uit Oisterwijk. De Schriftlezingen zijn Jesja 42, 5-7/14-23 en Marcus 8, 22-26. Er is kindernevendienst, jeugdkerk en crèche. Dienst Burghtweide: zondag 30 augustus, 19.00 uur; voorganger H. van der Linden. RKDSV 5 - Audacia 5 Audacia 7 - RKDSV 6 Audacia DA 1 - LONGA DA 1 Audacia 2 - Essche Boys 2 Audacia 1 - Helvoirt 1 Op deze dag is het wederom de beurt aan disco “DJ Nick Drive-in Show”om de feeststemming I er nog beter in te brengen. Wij hopen u dan ook tijdens deze dagen te ver welkomen op ons sportpark aan de Molen- i straat om zodoende het komende voetbal- i seizoen geweldig in te luiden. Tot ziens op 28,29 en 30 augustus a.s. op het j sportpark van Audacia!! Commissie Seizoensopening Audacia 2009 ES. voor het volledige programma en indelin gen van de jeugdteams kijk op de website van Audacia: www.audacia.nl (vervolg van voorpagina) ZONDAG 30 AUGUSTUS Ook op deze dag staan er officiële wedstrijden op het programma voor ons le en 2e elftal. Ook zal er een aantal seniorenteams een vriend- schappelijke wedstrijd voetballen. De volgen- de wedstrijden staan op het programma: 11.00 uurRKDSV 5 5 11.00 uur.....Audacia 7 - RKDSV 6 11.00 uur 12.00 uur I 14.30 uur In het najaar wordt er door onze vereniging een nieuwe cursus gestart. Op donderdag avond van (20.00 tot 22.00 uur) in de aula (Kapel) van Huize Nieuwenhof aan de Kloos- terdreef. Deze cursus is inclusief Reanimatie. Ook een opleiding AED (automatische exter ne defibrillator) bedienen wordt gegeven. Wilt u meer informatie of wilt u zich opgeven voor deze cursus, bel dan een van onderstaan de telefoonnummers. Jan Zoontjens513 1447 Toon Fonken513 3187 Jan Rijnen513 2120 Angelique de Jong513 1191 Jan van Loon513 3673 Bestuur EHBO-vereniging St. Christoffel. www.ehbomoergestel.nl lijken op de haas en vrijwel alles heb ben van de moeder, het hangoor- voedsterke. Het is een voorbeeld van konijnenfokken, ooit een traditie waar mee vrijwel elk Moergestels huishou den zich bezighield, nu zo goed als Uw werkzaamheden zullen bestaan uit het reinigen van pluimveestallen d.m.v. hoge druk Het reinigen en/of renoveren van gevels d.m.v. diverse straaltechnieken Leiding geven aan en organiseren van de werkzaamheden op lokatie Hebt u interesse of wilt u meer informatie dan kunt u bellen met Aan alle leden van ZLTO, KVO, AJK en hun gezinsleden Hierbij nodigt ZLTO De Leye u van harte uit voor de oogstdankviering 2009, met het the ma:’’kwetsbaarheid”, op zondag 30 augustus om 11.00 uur op Landpark Assisië in Biezen- mortel. U bent van harte welkom. Na de viering is er koffie/thee of iets fris, hier- g I voor zijn 4 plaatsen ingericht. y*. harte uit om te gaan genieten wat het landpark FIO f C f4 Q f f5 Assisië u te bieden heeft. Een rondrit met de huifkar door het park NIET_^ e’nSou“ P 1 ners van het landpark In de prijzenkast van onze organisatie liggen nog diverse niet afgehaalde prijzen. We houden de- i ze nog tot en met 30 september a.s. beschikbaar. I Ze zijn af te halen na telefonische afspraak: 06.53.29.26.35 Jan Vriens I~^n Treek 33 rtcn Beekse BergenGroen 9,161,810, Wit 138 Geel 502 Rood 667 Zoals elk jaar opent De Krekul haar nieuwe sei- .Geel 347 en 907 zoen met een open dag. Op zondag 6 sept zal 5 loten van de Lotto Stripboek Paul Spapens... Fietstas Vogels Fietssport Workshop Bonbons makenGeel 401 De Krekul haar deuren in de Nic. Van Êsch- Bon Aphrodite schoonheidssalon ....Rose 754 Theaterbon TilianderWit 856 Boek D dayGeel 766 Tas Mart VisserBlauw 685 Schilderij zeeleeuwtjesWit 829 Schilderij gezichtenRose 809 Pop Betty NagelRose 890 straat 30 in Oisterwijk weer wijd open zetten. Ieder jaar opnieuw ervaren de bezoekers dat men in een gezellige sfeer docenten en cursisten kan ontmoeten. Vragen over de diverse cursussen wat betreft tijden, niveau of inhoud, worden uit voerig beantwoord en natuurlijk zijn er werk stukken van cursisten te bewonderen. Het cursusaanbod is weer zeer gevarieerd zoals u van ons gewend bent. Creatieve, beeldende cursussen, zowel twee- als drie dimensionaal, kunst en muziek, computercursus XE fotoshop- pen, de moderne talen, creatief schrijven, filo sofie en wijnkennis zijn zomaar een greep uit ons cursusaanbod. Komend seizoen zullen ook de lezingen met filosofische thema’s weer op de zondag gehou- j den worden. Alle informatie is ook te vinden op onze web site: www.krekul.nl Loop dus gerust op zondag 6 september even binnen bij De Krekul tussen 11 en 16 uur. De werkgroep M.O.V. in Moergestel organiseert op zondag 30 augustus 2009 voor de 29e keer de “Toer Mee”. Deze sponsorfietstocht heeft tot doel gelden bijeen te brengen voor de projecten van de Moergestelse Pater Theo Raaijmakers in de opvang en opleiding van straatkinderen in Cochabamba in Bolivia (Zuid Amerika). Ook dit jaar wordt deze tocht georganiseerd Het ligt in de bedoeling, dat de deelnemers samen met de K.B.O. te Berkel-Enschot, die ook zich laten sponsoren. Voor belangstellenden, die dit jaar de opbrengst van hun actie hebben geen sponsor hebben kunnen vinden en die bestemd voor het werk van Pater Raaijmakers. toch mee willen doen, kan ook meegefietst wor- Voor deze Toer Mee is in Moergestel en omge- den voor een minimumbedrag van 2,50 euro per ving wederom een prachtige ca. 40 kilome- persoon, met per gezin een maximum van 6,- ter lange fietstocht uitgezet met de mogelijk- euro. Informatie en startkaarten zijn op zondag 30 augustus 2009 te verkrijgen bij het start/finish- onderweg enige versnaperingen aan en 1 bureau op het Sint Jansplein. Voor de deelne-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 3