til ALLROUND MAKELAARDIJ Poirters LEEGVERKOOP! ALLROUND MAKELAARDIJ Jos van Alphen demonstreert de bijna verdwenen kunst van het rèève (harken) s n Rabobank Promsconcerten in tweede weekend oktober MODEHUIS Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Q'e'ese/S^ Geslaagden bij muziekvereniging Prinses Juliana Brief van Theo Raaijmakers Marcel Vromans Pieter Burgers Toon Coppens ’n Aantal van de geslaagden. B-diploma: Tin van de Ven (hoorn), Paul Schou ten (trompet), Maike van Berkel en Jeroen Schouten (saxofoon) en Maud van den Oetelaar (klarinet). C-diploma: Martijn Vriens (slagwerk), Luuk van de Ven (trompet), Tom Oerlemans (saxo foon), Anne Oerlemans (klarinet) en Astrid Schouten (theorie dwarsfluit) Cresendo samen met het harmonieorkest van muziekvereniging Prinses Juliana deze artiesten ondersteunen. Zoals u hebt kunnen lezen, een zeer vol en gevarieerd programma tijdens de Rabobank promsconcerten 2009. Noteert u de data 9 en 10 oktober alvast in uw agenda, en lees binnen kort hoe u aan kaarten kan komen van deze spet terende en unieke concerten! Niet op de foto: A-diploma: Nort Denissen (slagwerk) B-diploma: Mare Bierkens (slagwerk), Sjuul Jonkers en Guido Oerlemans saxofoon) C-diploma: Minouck Jonkers (trompet) Alle geslaagden nogmaals van harte profi ciat en veel plezier bij de diverse orkesten van muziekverenging Prinses Juliana. Op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober organi seert muziekvereniging Prinses Juliana haar Rabobank promsconcerten. Ook dit jaar zul len er vele artiesten samen met het harmo nieorkest op het podium verschijnen om een onvergetelijk weekend in Den Boogaard neer te zetten. Vele mensen hebben twee jaar terug genoten van de promsconcerten met onder andere de top- band BZB. Dit jaar hebben we iets anders voor u in petto, de oer-Nederlandse feestband Pater Moeskroen. Deze band, bekend bij jong en oud, zal naast een soloprogramma ook een tien tal nummers samen met het harmonieorkest uit voeren. Nieuw is de internationale allure die we dit jaar in huis hebben kunnen halen. Billy Haynes, de basgitarist van Tina Turner en Ray Charles komt naar Moergestel om te ‘rocken’ en zal samen met het harmonieorkest oude tij den doen herleven. Het klassieke tintje dat bij een promsconcert hoort zal zeker met Jasper van Rosmalen, een topviolist, die al vele jaren bij o.a. Marco Borsato in het orkest speelt, een extra dimen sie krijgen. Of dit alles nog niet genoeg is, zullen ook de regionale artiesten dit jaar weer van de partij zijn. Amy en Kim van de Wouw en Wil Oerle mans uit Moergestel en Sarah Janneh, Sandra van Strijdhoven, Rob Vriens en Tim Remie uit de regio, zullen met verrassende nummers op het toneel verschijnen! Naast het popcombo zal ook het koor Poco- Tussen de buien door speelde het opstaporkest van muziekvereniging Prinses Juliana afgelo pen dinsdag 21 juli op het Pater Helmerplein enkele vrolijke nummers. Vanwege de slechte weersdreiging, kwamen de leden van het oplei- dingsorkest jammer genoeg niet meer aan de beurt. De uitreiking van de behaalde diploma’s kon gelukkig nog wel plaatsvinden. Maar liefst 17 leden hebben dit jaar hun examen aan het Factorium met goed gevolg afgelegd. Voor de leden die geslaagd zijn voor het A- di ploma houdt dit in dat zijn vanaf nu mee mogen met het straatorkest, en zij kregen dan ook naast het diploma, een marsboekje uitgereikt. De leden die slaagden voor het B diploma stro men door naar het harmonieorkest en zullen in oktober hun vuurdoop hebben tijdens de Rabobank promsconcerten. Voor de leerlingen die het C diploma behaalde verandert er minder, maar kunnen binnen hun sectie doorstromen. Kortom, de diverse orkes ten zijn weer flink aangesterkt op diverse fron ten. Op de foto de geslaagden: A-diploma: Cas van Roesel (slagwerk), Lieke van den Oetelaar (dwarsfluit), Inge van de Ven (praktijk trompet) en Teun Oerlemans (saxofoon). e-mail theojgmr@gmail.com (heb je wel kans dat je lang moet wachten op een antwoord...) of je kunt me proberen te vinden per telefoon via een van mijn zussen. Voordat ik wegga zal ik hier nog heel wat te rege len hebben; ik zal moeten zorgen dat de zaken in Casa Jerusalén, Casa Ana Maria en de school toch een beetje georganiseerd achterblijven; en dan zijn er o.a. de studenten voor wie ik moet zorgen dat alles geregeld is; maar ik heb goede mensen die daarbij zullen helpen, dus ik maak me daar niet zo’n zorgen om. Ik zal waarschijn lijk in Nederland/Europa zijn tot begin novem ber, maar dat is nog niet helemaal beslist. Dat zal ik in de komende dagen gaan afronden en Cochabamba, juli 2009 Beste familie, vrienden en bekenden, Hier zijn we dan met een korte rondzendbrief, een beetje later dan gewoonlijk; ik kan niet zeggen dat ik de beroemde/beruchte griep heb gehad, maar ik ben wel een paar weken ziek geweest, vandaar de vertraging. Het zal ook een korte brief worden, omdat ik binnenkort naar Nederland zal gaan voor vakan tie; er zijn al weer bijna drie jaar verstreken sinds ik daar voor het laatst was, dus het wordt weer eens tijd; tijd ook voor een beetje vakantie en wat afstand te nemen van alles; ik hoop in mijn vakantietijd ook velen van jullie te zien, en daarom schrijf ik maar een kort briefje. Als alles goed gaat, dan zal ik ongeveer 21 augus tus aankomen in Nederland, op tijd dus voor de Toermee (voor degenen die het niet weten: dat is een gesponsorde fietstocht in Moergestel op de laatste zondag in augustus - iedereen is welkom!). Het zal ongetwijfeld een drukke tijd worden, maar het zal een ander soort drukte zijn dan hier en het zal goed zijn om iedereen weer eens te zien. Waar ik precies zal verblijven en wanneer is nog niet duidelijk, en als iemand con tact wil opnemen met mij dan kan dat altijd via WieKentKunst Gèèselse tradities op 27 september dan een ticket kopen (dat ticket is overigens al wel bijna helemaal geregeld, moet alleen nog bevestigd worden). Ik moet ook nog wat din gen afspreken in de parochie waar ik een beet je help, en ook in de vrouwengevangenis waar ik sinds kort naar toe ga voor de eucharistie vieringen. Beste mensen, hier laat ik het bij voor nu. Dank aan iedereen die ons helpt en dank ook voor alle post! Veel groeten en de allerbeste wensen, en ik hoop velen van jullie te zien straks! Tot ziens! Theo Raaijmakers Casilla 2431, Cochabamba, Bolivia Alle kinderkleding7,50 Rek dames tops10,00 Rek dames shorts-piraat 10,00 Rek zomerrokken20,00 Alle Tweka badkleding50% Dames shirts-blouses30-50% Heren shorts-shirts50% Heren blouses50% Ten Cate Sloggy: actie: 4 halen, 3 betalen PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JULI 2009 (Door Paul Spapens) Heel zelden zie je het nog dat een zanderig stuk voor een huis of een boerenerf keurig is aangeharkt. De vrouw of man heeft dat in een be paald patroon gedaan. Een eenvou dig patroon bestaat uit rechtlijnige halen over het zand. Iets ingewikkel der is het zigzagpatroon, dat door Jos van Alphen wordt toegepast. Wie maakt zich daar nou druk over? Dat nu is typisch een opmerking van tegenwoordig, want in de tijd dat er nog overal werd geharkt, werd met zulke kleinigheden terdege rekening gehouden. Men wilde gewoon, des noods alleen voor het oog van het ZOMER kerkvolk, het aanzicht van de woning zo mooi mogelijk maken. De sociale controle was immers groot (en zeker niet verkeerd). Jos van Alphen vertelt dat om die reden van het rèève aan de straatzijde meer werk werd gemaakt dan van het erf."Aan de straatkant mocht je er niet meer overheen fiet sen. Het moest er mooi uit blijven zien." Jos van Alphen rèèft in een zigzag patroon het zand voor zijn huis. Afgelopen winter knutselde Jos van Alphen twee rèève waarmee hooi werd gewèènd. Op zaterdagmiddag, als het werk was gedaan en men zich opmaakte voor de zondag die toen nog een rustdag was, werd het zand aan de straatzijde voor elk huis of boerde rij in Moergestel gerèèfd. Dat is het Moergestelse dialectwoord voor harken. Het rèève gebeurde in een bepaald patroon. Jos van Alphen demonstreert de kunst van het rèève tijdens WieKentKunst op 27 september als aandacht zal wor den besteed aan de Gèèselse tradi ties De in 1934 geboren Jos van Alphen verstaat nóg een rèèfkunst, namelijk het maken van een speci ale hark waarmee het hooi werd omgegooid."Dat wordt wèène ge noemd',' weet hij te vertellen. EEN RÈÈF OM TE WÈÈNE De hark waarmee werd gerèèfd heette volgens hem gewoon hark. Een hark waarmee hooi werd omgegooid, het zogeheten wèène, was een rèèf. Deze rèèf werd door de boer zelf gemaakt. Jos van Alphen verstaat deze kunst nog. Afgelopen winter maakte hij twee van deze rèève. Hij gebruikte daarvoor wilgenhout van een ge knotte wilgenboom aan de Heistraat. Het maken van een rèèf leerde hij van zijn vader."Als ik één keer iets heb ge zien, kan ik het ook','aldus Jos van Al phen over het talent dat hij van Onze Lieve Heer heeft gekregen. Als bewijs daarvan toont hij de door hem ge maakte rèèf, een prachtig stukje volks vlijt. Te zien tijdens WieKentKunst op zondag 27 september. Dit patroon is fraaier en slimmer tege lijk. Jos van Alphen legt uit waarom: "Met elke haal van de hark van onge veer 60 tot 70 centimeter lang, breng je niet alleen een patroon aan,je harkt ook bladeren en rommel bij elkaar. Door daar eenzelfde patroon haaks op te zetten, neem je het afval steeds ge makkelijk mee." De geharkte zigzag heeft verder nog een esthetisch voor deel. Het eenvoudig harken met lange rechtlijnige halen betekent dat altijd de aanzet van de hark in het zand is te zien. Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 F013-4688259 Iwww.aliroundmakelaardij.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5