Geboorte... Bij uw versspecialist B&E bent u altijd welkom!!! Dierenarts Hans van Gils over het gebruik van de stierencastreertang en de paardenoperatiekamer Jeugd vakantie week zoekt nog vrijwilligers Protestantse gemeente Oisterwijk KBO-Brabant 31e Openluchtmis Moergestel Geslaagd Qè'ese/^ Uw speciaalzaak Rootven 23, Moergestel, Tel. (013) 513 1806 'Moergestel-Nieuws' gaat met vakantie! Woensdag 29 augustus mag u ons weer verwachten! u bent bij ons zes dagen in de week van harte welkom; ook tijdens de vakantieperiodes! De deur staat altijd open! Parochie St. Jans Onthoofding Speelgoed- en kinderkleding- markt voor: groente en fruit viees en vleeswaren wekelijks spectaculaire acties nappas en tappas kaas en delicatessen kant-en-klare maaltijden service en kwaliteit COMPUTERINLOOP WieKentKunst en de Gèèselse tradities op zondag 27 september PAGINA 3 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JULI 2009 (Door Paul Spapens) Zondag 2 augustus, 10.15 uur Voorganger: ds. K. Vermeiden uit Tilburg. J~x O 1 r*. 1 TA 12-21 en Marcus 7,1-23. De in 1959 geboren Moergestelnaar is de oudste zoon van Toon van Gils. Hij studeerde in 1984 af als veearts, een beroepsnaam die hard aan het verdwijnen is. De naamsverandering van veearts in dierenarts is voor de Tweede Wereldoorlog al ingezet Hans van Gils rommelt wat in een doos en trekt er een voorwerp uit. Triomfantelijk steekt hij een tang in de lucht."Hier heb ik nog een stier mee gecastreerd','zegt hij ter wijl hij de bek van de vervaarlijk ogende tang open en dicht doet. Het is allemaal zo aanschouwelijk dat een nadere toelichting niet nodig is. Oei-oei, denkt de leek! De tang, door Hans van Gils overigens slechts één maal gebruikt in het begin van zijn carrière, laat hij be slist zien tijdens zijn deelname aan WieKentKunst op zondag 27 sep tember. WieKentKunst 2009 staat in het teken van de Moergestelse tradities en ook het vak van Hans van Gils kent er daar veel van. 13.30 uur tot 15.00 uur op woensdag 12 augus tus. Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 Belangenorganisatie voor senioren Afdeling Moergestel spelt de inmiddels in zijn vak gepokt en gemazelde dierenarts Hans van Gils. Hij heeft een specialisatie (de sector zelf spreekt van differentiatie) die al net zo een ingrijpende verandering laat zien, namelijk paarden. De eerste veearts van Moergestel was Harrie van Helvoirt.ln 1965 begon hij met zijn praktijk, aldus Hans van Gils die veel weet van de geschiedenis van het dorp en met name van de Gèèselse meens. Van Helvoirt pionierde in de vruchtbaarheid van paarden, zoals Hans van Gils dat zegt. In dit vroege begin van specialisatie in paarden liep Moergestel voorop, aldus Hans van Gils."Dat was toen vrij uniek.” DIERENARTSENPRAKTIJK Deze specialisatie is door Hans van Gils voortgezet in een provincie die een groot deel van de 450.000 paar den in Nederland herbergt. Zijn be roep oefent hij uit vanuit de Dierenartsenpraktijk Moergestel. Het huidige pand is in 1990 gebouwd. Er werken zeven dierenartsen en acht as sistenten. Vier van de artsen werken samen in een maatschap. Hans van Gils is èén van hen. Dierenartsenprak tijk Moergestel is één van de vijftien in paardengeneeskunde gespeciali seerde bedrijven van Nederland. Het meest sensationele onderdeel van de Moergestelse praktijk is de paarden- operatiekamer. Geheel in de traditie van zijn voorbeeld Harrie van Helvoirt is Hans van Gils gespecialiseerd in de voortplanting door middel van em- bryotransplantaties. MENSELIJKE URINE Tijdens WieKentKunst op zondag 27 september houdt Dierenartsenpraktijk Mocht u niet zelf willen verkopen maar heeft u nog wel bruikbaar speelgoed of kinderkleding over waar u niets meer mee doet, dan kunt u dit op zaterdag 3 oktober vanaf 13.00 uur bren gen bij Den Donk aan de Bosstraat. Wij verko pen het dan zelf, de opbrengst is volledig voor Scouting Moergestel. U kunt ook bellen naar één van de onderstaande nummers. Wij halen het dan gratis bij u op. U kunt dus weer aan de slag om uw goede ver koopbare speelgoed en kinderkleertjes uit te zoe ken. We hebben een 50-tal tafels om te verhu ren. Wees er snel bij want de ervaring van voor gaande edities is dat onze markt erg gewaardeerd wordt en dat we snel vol zitten. Er zijn geen professionele marktkooplieden aanwezig op onze markt, maar alleen mensen uit onze gemeente of omstreken die particulier iets aan te bieden hebben. Uiteraard hopen we dat het weer druk wordt want zonder kopers ook geen markt. Dus noteert u de datum alvast op uw kalender en hopelijk tot ziens als koper of verkoper op zondag 4 oktober a.s.. Voor info of aanmelding: Jan Jonkers 06-23 93 23 61 na 17.00 uur; Peter van de Wouw 06-22 17 17 27 of e-mail wouwenburg@home.nl toen de universitaire opleiding een andere naam kreeg. In de praktijk is de naamsverandering de laatste decen nia manifest geworden en deze hangt samen met het feit dat door de die renarts steeds vaker gezelschapsdie ren worden behandeld. De veearts vroeger richtte zich vrijwel uitsluitend op de landbouwsector."De rol van het gezelschapsdier is enorm en deze groei is nog lang niet afgelopen','voor- Op zondag 4 oktober vanaf 10.00 uur is het weer zover. Wij organiseren dan alweer voor de vijfde keer onze jaarlijkse speelgoed- en kinder- kledingmarkt. Dé plaats om speelgoed en kin derkleding waar uw kinderen te groot voor zijn geworden te verkopen. En natuurlijk ook dé plaats om nog goed te gebruiken speelgoed en kinderkleding voor uw kinderen of kleinkin deren te kopen tegen een zeer vriendelijke prijs. Ook deze keer zal dat plaatsvinden in ons ver enigingsgebouw Den Donk aan de Bosstraat. De markt is binnen en dus onafhankelijk van het weer. Wij hopen dat de markt weer net zo’n succes wordt als de vorige jaren! Enkele regels voor degenen die iets te koop aan willen bieden: Iedereen kan bij ons een tafel huren waar hij/zij zijn speelgoed/spellen/ kinderkleertjes zelf te koop kan aanbieden. Een tafel van ca. 2m2 kost 7,50 euro, te voldoen bij inschrijving of overmaken op rek. 13.45.12.200. ster van een paard steken. Een al net zo interessant weetje is hoe tegen woordig een nageboorte wordt ver wijderd als die niet van nature afkomt. Dat moet met beleid gebeu ren. Vroeger werden er strijkbouten als gewicht aangehangen, tegen woordig een met water gevulde pet- fles. Van Harrie van Helvoirt weet hij dat die nog aderlating heeft toege past op paarden met hoefbevangen- heid, een ernstige en pijnlijke ziekte. De verklaring dat de aderlating mo gelijk effect heeft gehad, legt hij uit aan de bezoekers van Dierenartsen praktijk Moergestel tijdens WieKent Kunst op zondag 27 september. Hans van Gils zwaait met de stierencastreertang in de indrukwekkende paardenoperatiekamer. Moergestel open huis. Onder meer de paardenoperatiekamer kan worden bezocht. Maar Hans van Gils zal ook honderduit vertellen over de tradities in de veeartsenij. Wat blijkt is dat in deze tijd van revolutionaire verande ringen, de mens nog vaak teruggrijpt op dingen die van vader op zoon zijn overgeleverd. Hans van Gils noemt onder andere het gebruik om verlo pen olie op een bultje of plekje op een paard te smeren. Hij heeft het in Moer gestel nog meegemaakt dat het typi sche paardeneczeem 'mok' met menselijke urine werd bestreken. Hij kent mensen die een fotootje van een paranormaal genezer onder het hal- De vorige oproep heeft ervoor gezorgd dat we nog maar een paar kleutergroepjes zonder lei ding hebben. We zoeken dus nog mensen die leiding willen zijn tijdens de Jeugdvakantieweek. Heb je tijd en zin om een groepje kleuters te begeleiden in de week van 24 t/m 28 augus tus, neem dan contact op met Dion Tekath (06-12967414). Ook zijn we nog op zoek naar spelleiding op dinsdag, woensdagmiddag en donderdagmid dag. Ben je op (één van) deze tijdstippen beschikbaar dan willen we graag gebruik maken van je diensten. Om je hiervoor aan te melden kun je ook bellen met Dion. Natuurlijk kun je je ook opgeven via de site (www.jtAvmoergestel.nl). We hopen op voldoende reacties zodat we alles rond hebben voordat we zelf op vakantie gaan en dan helemaal opgefrist kunnen starten met de Jeugdvakantieweek. Wacht niet tot wij je bellen of aanspreken, maar meld je aan bij Dion Tekath (06-12967414). Op zaterdag 15 augustus om 19.00 UUR (let op niet om 19.30) is weer de jaarlijkse openlucht mis bij de Mariakapel aan de Oisterwijkseweg in Moergestel, vanwege het hoogfeest van Maria Tenhemelopneming. Dit jaar is het voor de 31e keer en al die jaren was er een grote belangstel ling, niet alleen vanuit Moergestel, maar ook vanuit omliggende dorpen en vanuit Tilburg. Het thema van dit jaar is: ‘Moederschap van Maria”, een van de titels van Maria. De preek wordt gehouden door pastoor H.J. van den Broek en de zang wordt verzorgd door het gemengd koor Cantate Domino. Tijdens de H. Mis zullen enkele eigentijdse en bekende Maria-liederen worden gezongen. Voorafgaand aan de openluchtmis is er een pro cessie, die om 18.40 uur vertrekt vanaf de sport hal aan de Waterhoefstraat. In die processie wordt het Mariabeeld door de Moergestelse gilden meegedragen naar de plek in het bos achter de Mariakapel aan de Oisterwijkseweg. De H. Mis begint daar om 19.00 uur. Bij slecht weer zal worden uitgeweken naar de parochie kerk, maar dat is alle voorgaande jaren niet nodig geweest. De H. Mis in de parochiekerk van zaterdag avond, 15 augustus, komt bij goed weer dus te vervallen. Aan de Avans Hogeschool in Breda slaagde Denise Helmer voor de opleiding HBO Per soneel en Arbeid. Van harte gefeliciteerd! (vervolg van pagina 2) met speciale aandacht voor hun plaatselijke gemeenschap ook als een goede mogelijkheid. De pastor - priester (eventueel diaken) trekt in het weekend rond door de parochie. In andere kerken binnen de parochie zijn er op dat moment Woord en Communiediensten waar in toegeruste parochianen voorgaan, etc. Dit alles zal nog een heel lang en waarschijnlijk moeizaam proces worden maar we moeten dit niet uit de weg gaan. Het moet lukken zolang de wil aanwezig blijft om samen één (nieuwe) parochie Oisterwijk te vormen met een diver siteit van ‘pastorale kleuren’! Deze week gaat de brief naar de bisschop. Woensdagmorgen, 22 juli, waren er ruim 950 handtekeningen binnen. Zoals ik u al heb mee gedeeld in het weekend tijdens de diensten, zal ik een persoonlijke brief toevoegen waarin ik aangeef dat we bereid zijn tot vorming van de nieuwe parochie Oisterwijk -en dus onze medewerking geven- maar waarin tevens wordt gevraagd om andere nuances zoals ik hier heb aangegeven. WIJ GEDENKEN Op 3 juli overleed te Tilburg Maria Maas. Na de dood van haar vader kwam ze met haar moe der naar het St. Antonius Gasthuis. Kort daar na werd ze inwonend dienstmeisje op Huize Stanislaus en dat bleef haar thuis toen ze be schermd ging wonen in Tilburg. Daar is ze op 83-jarige leeftijd overleden waarna ze is begra ven bij haar moeder op ons kerkhof. Op 6 juli overleed Piet Kolen, echtgenoot van To de Brouwer, vader van 6 kinderen en opa van 13 kleinkinderen. Piet heeft zijn hele leven in de Broekstraat gewoond waar hij na jaren van hard werken op de boerderij tijd kreeg voor nieuwe hobby’s. Hij genoot van een eindje fiet sen, een potje kaarten, familiebezoek en een praatje aan de straat. Piet was een echte buiten mens die, ook tijdens zijn werkzame leven, geen stress kende. Hij overleed, geheel onver wacht, op 81-jarige leeftijd. MARIA-TEN-HEMEL-OPNEMING Ook dit jaar zal er op 15 augustus b.g.v. Maria- hemelvaart een Heilige Mis zijn bij de Maria kapel aan de Oisterwijkseweg, aanvang 19.00 uur. Het thema van de viering zal zijn: Moeder schap van Maria. KBO Computerinloop in den Boogaard van 12 2A mit* 1 AA nnr zata n/Apncrlorr 1 qiktiiC- Pastor Theo te Wierik msc De eerstvolgende computerinloop vindt plaats op woensdag 12 augustus van 13.30 tot 15.00 uur in den Boogaard. U kunt er terecht met al uw computervragen. Er staan 4 laptops om op te werken. U kunt ook uw eigen laptop meebren gen. Vanaf september starten de computer-works- De Schriftlezingen zijn Deuteronomium 10, hops. Daarover volgt informatie in de Nieuws- 12-21 en Marcus 7,1-23. brief van augustus. Welkom met uw vragen en Er is kindernevendienst, jeugdkerk en crèche, computerproblemen. Loop gerust binnen. Hebt u zich opgegeven voor een workshop: u krijgt rond begin september bericht over de plan ning. De helpdesk is er voor u! Vanaf september starten de computer-works- brief van augustus. Welkom met uw vragen en

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 3